"Anne kızlık soyadı" ifadesi, kadınlar için utanç verici kamusal ifade değil midir sizce?

"Anne kızlık soyadı" ifadesi, kadınlar için utanç verici kamusal ifade değil midir sizce?

Güncellemeler:
Bu soru site tarafından süper soru seçilmiş. Bilgilerinize ;)
Sanırım soruyu anlamayanlar var. Bir kez daha okuyun derim. Baba için böyle bir şey sözkonusu değilken neden anne kız kadın diye ayrılıyor demek istedim.

1|0
5027

En İyi Kız Görüşü

• Kızlık Soyadı? Vay be soruyu görünce fark ettim. Ama yanlış değil.
    Yanlış olan kız ibaresini bakire olarak kullanan zihniyet. 18 yaşına kadar kız sonrası için kadın ifadesi doğrudur. Kız = oğlan kadın = erkek şeklindedir.
    Yani kız ibaresi çocuk cinsiyetini belirtir.
    Utanç verici değil.

2|4
    1|0
    • Evlenmeden önceki soyadı ifadesi bence daha doğru.

• Teşekkürler :)

• Geç geldi biraz vitrin sorusu malum :)

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 49

• Kadını devlet dahi bir "mal"gibi görürken bizim burada kadın erkek eşitliğini savunmamız neyi değiştirir sorarım size? Ama meydanlarda avaz avaz bağırırlar eşitlik diye. Kadınları toplumdan soyutlamamak için, kadına şiddete karşı için, kız çocuklarının okuması için ve kadınlarımız için onlarca kampanya düzenleniyor. Güya kadın - erkek eşit olacakmış. Geçin bunları kardeşim geçin. Önce şu kadınları" mal" gibi gören zihinlerinizi temizleyin. Lanet olsun kadını hor gören, kadını bakire olmadığı için dahi suçlayan devlete, millete, topluma. Lanet olsun böyle eşitlik.

0|1
    0|1
  • bir kere bu ülkede kadınları aşağılayan ciddi bir soyismi sorunu var yasalarda. kaldı ki bunu düşünecekler..

3|1
    1|0
  • Utanç verici denemez kullanılan kelime yanlış sadece. Annenizin bekarlık soyadı ilk soyadı gibi yerine geçebilecek daha kibar kelimeler olabilirdi ama bu şekilde uygun görülmüş böyle söylenip gitmiş. Anlatmak istenene hitap ediyor mu ediyor. Kimse bu soru karşısında çok utandım cevap vermeyeceğim diyemez. Ama yaklaşım kaba mı kaba haklısınız.

0|0
    0|0
  • Ben kızlık soy ismimi değiştirmeyeceğim.
    Ben bundan çok evlenince kütüğümün değişmesine çok uyuzum.
    Benim doğduğum yere neden kocamın doğduğu yer yazılıyor ki?
    Ben kocamın karısı olmak için neden babamın kızı olmaktan çıkmak zorundayım?
    Çok saçma..

0|0
    0|1
    • Dogdugun yer degişmiyor zaten. Aile birliği açısından, tüm aile fertlerinin ve dogacak çocukların kayıtlarına tek bir yerden ulaşılabilsin diye yapılıyor bu. İşlevsel bir yönü var aslında farklı manalar yüklememek lazım.

• @Serendipityyy doğduğum yerden kastım kayıtlı olduğum yer.
      Ben kocamın karısı olmadan önce anamın babamın kızıyım.
      Farklı manalar yüklemek değil de hoşlanmıyorum bu durumdan.
      Herkesin kendi kanısı.

• Saygı duyuyorum fikrine ama söylediğim sebeple yapılıyor bunlar. ya da tersi yapılabilir erkeğin kütüğü kadınınkine taşınır. Herkes kadının soyismini alır. Maksat aile birliği saglamak.

• her yaşta kimlikte kadın diye geçer bu tamamen toplumda bu şekilde alışıldığı için kızlık soyadıdır evlenmeden önceki soyadı olarak söylemek milletimiz için usenilcek bir durum ne yazıkki

1|1
    0|0
  • Devrim niteliğinde bir soru:d feminizm kasan erkeklerin kiz tavlama yuzdesini bilen var mi? babamla bu konuyu tartisacağim. baba niye senin kimliğinde kizlik soyadin yazmiyor? niye sadece annemde!

1|1
    0|0
  • Seksüel açıdan bakmıyorum bu konuya aslında, fakat doğru bir kullanım olarak görmüyorum ama yanlış olarak da gözüme çok batmıyor. Yine de bazı kurumlar evlenmeden önceki soyadı şeklinde kullanıyor. Bu kurumların olması gereken şekilde kullanımda öncülük etmelerini dilesem de kadın kelimesini kullanmaya çekindiği için bayan sıfatını zamirleştiren bir ülkede zor gibi görünüyor. :)

0|0
    0|0
  • Size katiliyorum cidden düsünunce kadinlari utandiricak kucuk dusurucek bir ifade

0|1
    0|1
  • Bir nevi olsam da annenin soy adını almiyoruz ki babanın soyadı nüfusta

1|0
    0|0
  • Bence kızlık soyadı eskiden gelen bir ifade. Kızla kadın arasındaki fark, eskilerin toplumsal yapısı nedeniyle, evlilikle açığa çıkıyordu. Bu yüzden kizlik soyadı deniliyordu bence. Tabi bu benim gorusum.

0|0
    0|0
  • Aslında tabir dogru ancak bizim toplumda kız ve kadın tabirlerinin bekaretle ilişkilendirilmesinden çıkıyor bu anlayış. Normalde bir çok kültür ve dillerde evli bir kadınla bekar bir kadını ayıran tabirler vardır madam ve matmazel gibi, miss, mrs ve ms gibi.. yani bize özgü olan tarafı farklı manalar yüklüyor olmamız.

0|1
    0|0
  • Kaba ifade

0|0
    0|0
  • Kızlık ifadesi evet. Anne bekarlık soyadı anne ilksoyadı falan demeli.

0|0
    0|0
  • Evlenmeden önceki soyadı manasında algılayan için sorun yok. Aslında oluşturulmak istenen algı da o zaten ama insanımız işte bazen başka tarafa çekiyor olayları..

0|0
    0|0
  • Hayır, sitede feminist heralde..

0|1
    4|0
  • Evet ya niye biz erkeklerin soyadını alıyoruz ki

1|0
    1|0
  • Evet bencede😳

0|0
    0|0
  • Şimdi artık her kelime sakıncalı oldu.

0|0
    0|0
  • Yo ne alakası var

1|0
    3|0
  • çok saçma bir düşünce içerisindesin bence

1|1
    3|0
  • Kızlar Devam
    29

Erkekler Ne Diyor 26

• Tabii ki utanç verici ama bunu bu hale getirenler utanmalı, kadınlarımız değil. Ülkdeki negatif ayrımcılığın meşrulaştırılmış hali resmen. Kızlıkmış, daha neler. Kız diye bir cinsiyet yoktur. Kadın ve erkek vardır. İğrenç zihniyetliler ya. İlişki yaşamış kadını yaftalamanın kibar hali bu kadın kız ayrımı. Kaba halini de üstad sötlemiş işte: "Sevişti bir bakir ile bakire. Erkeğe milli dediler, kadına fahişe." Mantık, zihniyet bu aslında

2|0
    0|0
  • Anne bekarlık soyadı olarak değiştirilebilir.. Ama ya şimdi kadınlar kendi soyisimleri ile kalıyor evlenince, çocuğuna anne kızlık soyadı sorduklarında ne cevap verecekler merak ediyorum, sağlam bir metafor..

1|0
    0|0
  • bir kadına "bakire misin?" diye sorduğunda ters tepki alabilirsin
    Fakat kızlık soyadın neydi diye sorduğunda normal karşılanır
    ilgin..

3|0
    1|0
  • Utanç veriici

0|0
    1|0
  • kadının evlenmeden önce sahip olduğu soyisim olarak anlaşılıyor. bunu bekarete falan bağlayıp lastik gibi çeken zihniyetin zihnine tüküreyim..

0|0
    1|0
  • Yoo banada soruyor müşteri hizmetleri annelik soy ismini :)

0|0
    0|0
  • bence utanç verici bişey değil.

1|0
    3|0
  • Aynen hiç sevmiyorum 😒

1|0
    0|0
  • Bence degil ya oyle yerlesmis artik.

0|0
    0|0
  • başka bir isim konabilir bu soru yerine :D

0|0
    0|0
  • Hakarettir utanç vericidirde o kadar kadınları ezen husus varken buda çok önemli olmasa gerek

0|0
    0|0
  • katılıyorum

1|0
    1|0
  • Bekarlık soyadı dense daha hoş olabilir

0|0
    0|0
  • Hayır. Kadınlar evlendiğinde soyad değişiyor. Ve eski türk gelenekleri ve törelere göre evli olmayan kadın kızdır. Haklısın. Böyle türkçeleşmiş. Takmak önemsiz bence.

0|0
    0|0
  • İlk defa böyle bir yaklaşımla karşılaşıyorum. Ve sana katılmıyorum.

0|0
    0|0
  • Annenizin kızlık soyadı nedir beyfendi?
    "sanane mk sanane" diyesim geliyor.

0|0
    0|0
  • Değildir

0|0
    0|0
  • Bence Değildir...

0|0
    0|0
  • kızlık soyadında ne var utansın millet?

0|0
    1|0
  • olabilir

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    6
Yükleniyor...