Her Türk Asker Doğar lafındaki cinsiyetçi söylem?

Milliyetçi şoven kısmı bile affederim ama bu ne abi ya..

Sadece erkekler askerlik yaptığına göre biz bayanları toptan yok sayan bir cümle..

Ataerkil zihniyetinize..çayım afedersiniz..

Ne dğşünüyorsınuz diyimde soru formatı olsun

0|0
13|31

En İyi Erkek Görüşü

• sonuna kadar yalan bir slogan. Her fakir gariban asker doğar. Hemde zenginlerin malını mülkünü korumak için

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 30

• Sadece erkeklerin askerlik yaptığı bilgisini nereden aldın? bu 1.

Türk Silahlı Kuvvetlerimizde bolca Kadın komutanlarımız var! bu 2.

Göçebe hayatla dünyayı dolaşan biz Türk'lerde gerektiğinde toprak savunması için ya da kazanımı için Şerefli Kadınlarımızda savaşırdı bu 3.

Yakın geçmişimizde Nene Hatunlarımız gibi nice Şerefli TÜRK Kadınlarımız var bu 4.

Bu şerefli Kadınlarımızın soyundan geliyorsan böyle düşünmemelisin bu 5.

Affetmiyoruz s. çma bu 6.

İllede s. çacam diyorsan s. ç, Türk düşmanı g. tü görelim bu da 7.

2|1
    0|0
    • Beğene yanlışlıkla bastım.. hain falan da değilim sadece şeytan ayrıntıda gizlidir mesela orada erkeklerle özdeş (istisnalar ayrı) asker sözü yerine kahraman vatansevet mücadeleci dense o kadar rahatsız etmez

• Of küfürlerin bile cinsiyetçi hiç uğraşamam sizin gibilerle

• oldu canım sen kapat ben sonra arıycam

• Askere gitmek istiyorsan git canısı bence sakıncası yok :) Ama cidden kızlara göre bir yer değil. Bir bayan olarak sende gidebilirsin ama bunu meslek olarak edinmelisin yoksa er olarak hiçbir kızın askerde işi yok. Gereksiz yere hayatınızdan 12 ay gidecek ve size faydası yok. Ama erkeklere birçok açıdan faydası var. Askerlik Vatan görevinden ziyade Vatan'a hizmettir. Sıran gelince gidersin yapman gereken işleri yaparsın bu süre zarfında kısmen insanlar olgunlaşır. Hayata bakışı askerden önce baktığı gözle askerliği bitirdiğindeki göz aynı olmaz aynı olursa bir sorun var demektir. Öğrenmeye açık insanlar sabırdan tut birçok konuda kendini geliştirir. Kısa kesmeye çalıştıkça uzuyor. Kızlara göre olmamasının sebebi acizlik değil kızlar için gereksizdir. Şöyle söyleyeyim mimarlık okumak isteyen birine işletme dersi vermek gibi bir şey diyebilirim.

0|0
    0|0
  • bu eski bir söz osmanlıya ait değil asya türklerinden kalma bir söz o zamanda kadınlarda savaşırdı ve türklerin şartsız koşulsuz hepsi bir savaşcı özelliği alırdı

0|0
    0|0
  • Anayasayı okursan ne kadar yanlış düşündüğünü anlamış olursun..

0|1
    0|0
    • Anayasadaki yuvarlak ifadeler önemli değil.. ben cümleyi çıplak okuyabiliyorum altında hinlik var..

• Altında hinlik var diyorsan tarihi oku aynı zamanda :)

• Her Türk Asker Doğar... Her erkek Türk demiyor ki şaşkın :S D:
    Hem farzet ki öyle o erkekleri de siz hatun kişileri doğurmuyor musunuz? ;)

0|0
    0|0
  • Böyle sığ bir düşünceyle sen zaten hiç bir şey yapma orda her Türk asker doğar diyor her erkek demiyor ve bu ülkede ben Türküm diyen herkes Türktür o yüzden bayanlarda asker olabilir ki zaten bayan subaylarımız astsubaylarımız mevcut şu an . Onu da geçtim Kurtuluş Savaşında cepheye mermi taşıyan annelerimiz olmasaydı o savaşı kazanamazdık biz hepimiz olağanüstü durumda askeriz her TÜRK vatandaşı

0|0
    0|0
  • Geçmiş tarihimizde topyekün (bu kelimeden her ne kadar iğrensem de) diye bir terim var. Tüm ülke bir savaşta kadın erkek fark etmez savaşırdı ondan dolayı, yani ortada bir cinsiyet ayrımcılığı yok.

0|0
    0|0
    • Haa kusura bakma troll kardeş bir an için ciddiye aldım :)

• Biraz dar bakmış olabilirim o şekilde düşünmemiştim pek hatamı kabul ettiğim içindr son kişilere cevap yazamadım.. ayrıca herşeye de bilmeden troll dememeli insan iki düşünüp bir yazmalı

• "Anayasadaki yuvarlak ifadeler önemli değil.. ben cümleyi çıplak okuyabiliyorum altında hinlik var.." bu cümleyi siz kurdunuz. Cümleyi anlayabiliyorsunuz evet. Ama biraz geç.

• Bence yanlış düşünüyorsun, evet şu an sadece erkekler askerlik yapıyor olabilir fakat geçmişte verdiğimiz en önemli savaşlarda kadınlar da büyük rol almıştır. Bu cümle bence ayrım yapmaksızın,
    Türk Milleti'nin ne kadar cesur, fedakar ve vatanına sadık olduğunu belirtiyor. "ki öyledir de.."

0|0
    0|0
  • Niye kurtuluş savaşında sadece erkekler mi savaştı ve yahutta asker sadece erkekten mi oluyor?
    bence burada anlatılmak istenen olay her türkün yeri geldiğinde savaşçı ve vatanını milletini koruyabiileceğidir

0|0
    0|0
  • faşizim en fazla kadını ve çocukları ezer haklısın

1|0
    0|0
  • Anlama problemin var galiba. Her Türk diyo. Her '' ERKEK '' Türk demiyo dikkat edersen. Yani içine kadınlar da giriyo. Hem bu da bir gerçektir , Türk kadını savaşta her zaman Türk erkeğinin destekçisi olmuştur , bunuda bilmeyen yoktur.

0|0
    0|0
    • Sen de kelimeleri yutuyorsun galiba.. asker denmiş ve asker denince istisnası hariç akla erkeklet gelir ve bir kızın potansiyel asker doğma ihtimali yok.. ama her erkeğin var

• Hadi ama , günümüzde kadınlarında böyle bir hakkı olduğunu biliyorsun cinsiyetçilikle ne alakası var? . Kadın da bir askerdir

• ''Her Türk'' Yahu bu ''HER'' kelimesi sana ne anlam ifade ediyor?

0|0
    0|0
    • Yahu askerlik erkekle özdeşleşmil birşey.. bu cümleyi ortsys atan demek ki her derken sadece erkekleri değerli görüyor bilinçaltında

• İlkçağ Türklerinde kadınlı, erkekli askere gidilirdi. Burada kadınlar da bahsediliyor. Çok yanlış gelmişsin

• Yoo, sen cümledeki HER'i yanlış yere cekmissin bilinç altinda

• yanlışın var, bayan astsubaylar, komutanlarda var ama?

0|0
    0|0
    • Diğerleri doğmasaymış da olurmuş yani

• sen şunu anlamıyorsun, bir savaş çıktığını düşün sadece erkekler mi savaşır? nasıl ki kurtuluş savaşında erkek-kadın demeden hep beraber savaştı atalarımız. bu laf ona denmiş yani.

• Mal her erkek asker doğar demiyor farkındaysan her türk diyor anten bayan astsubaylarımızda var boş laf yapma

0|0
    0|0
  • bayan askerde var

0|0
    0|0
  • kurtuluş savaşı ve istiklal harbinde cepheye mermi taşıyan, cocuğunun üstündeki battaniyeyi alıp mühimmatın üstünü örtmekte bir askerliktir ve şu ki cephe gerisinde vatan hizmeti alan kadınlara savaş gazilik madalyası verilmiştir

0|0
    0|0
  • Saçmalıyorsun.. Kurtuluş savaşında kadınların neler yaptığını bir oku araştır. her türk derken kadın erkek herkesi kapsar

0|0
    0|0
  • entel olmaya çalışan bir zeka fakirisin
    vatanı için savaşan onu koruyan her birey asker sayılır
    bu da bu millette fazlasıyla mevcut kadın erkek

0|0
    0|0
  • türküm erkeğim ama asker olarak doğmadım cinsiyetçi olmasını geçtim ırkçı, savaşı savunan bir söz

0|0
    0|0
  • Saçmalamışsın.

0|0
    0|0
  • Kadın komutanlar astsubaylarda var ayrıca örnek vereyim kurtuluş savaşında hem erkekler hemde kadınlar birlikte savaştılar sadece askere gitmek ile bağdaştırmışsın.

0|0
    0|0
    • Asker demesin o zaman mücadeleci desin başka birşey desin

• Asker erkek demek değildir ki kadın asker vardır erkek asker vardır burada bahsetmek istenen zaten türklerin doğuştan mücadeleci olduğu

• o söz söylendiğinde kadınlarda cephelere gidiyodu

0|0
    0|0
  • her Türk zaten asker doğar burada cinsiyet ayrımı yok. kadın komutanlar var subaylar var !

0|0
    0|1
  • her türk demiş zaten bayana dahil her türk erkeği dememişki

0|0
    0|0
  • Ne olacak bu öküz altında buzağı arayan zihniyetin hali?

0|0
    0|0
  • Yaw he he

0|0
    0|0
  • Bu söz sadece erkeklere geçerli her Türk erkeği asker doğar demek o

0|0
    0|0
  • boşver sen knk

0|0
    0|0
  • kardeşim savaş zamanında en büyük desteği bayanlar vermiştir elbiselerin dikimi cephane taşımacılığı çorap dikme aklına gelebilecek hertürlü yardım hatta silahla askerlik yapan bile olmuştur o söz bu nedenle geliyor yani her türk asker gibidir 7 yaşındada olsa 70 yaşındada olsa kadın da olsa erkekde olsa mevzu vatansa eğer ben şuyum ben buyum demeden savaşa birşekilde katıldığı için bu söz söylenmiştir asker uğurlarkende bu söz kullanılır slogan gibi düşün ama sözün geliş yeri anlattığım gibidir.

0|0
    0|0
    • Yine de en güzel sen anlattın tane tane ve kavramlardanda giderek.. ama yine de kelimelerin uyandırduğı algı önemli ve bende bunu uyandırıyo hep

• Çünkü bayanın işi savaşmak değil sevişmek 😉

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• Yanlıs düşünüyorsun. En basitinden kurtuluş savaşına bak. Kadınların rolü nedir? Tamam resmi olarak hepsi asker değildi ama savaşa koşarak bebeklerini evlerini bırakarak gittiler. Asker olmak sadece askerlik yapmak değildir benim gözümde. Olası bir durumda vatanını savunacak tereddüt etmeyecek kadar cesaretli olmaktır bu söz de bunu anlatıyor bence hemen.

0|0
    0|0
  • HER demek senin icin ne anlam ifade ediyor acaba cok merak ettim.. Tarihine bakarsan bu ülke icin cinsiyet ayrimi yapilmadan savasa katilmis analarimiz atalarimiz nene hatunlarimizin var oldugunu görürsün..
    Her Türk Asker Dogar da Kadini hice sayan bir durum yok.. Bayan Asker yok mu? Heey Allahim yaa ne yiyip iciyorsuuz cok merak ediyorum.

0|0
    0|0
  • Sadece erkeklere zorunlu askerlik. Arada fark var. Biliyoruz ki, turk kadınının canı, kanı, vatanı tehlikedeyken yapamayacagi şey yok.

0|0
    0|0
  • Bende asker olmak isterdim ama byanim mesela.

0|0
    0|0
    • Yani al işte güzel bir örnek

• @deli1994 Askeri okullar var, kadınlara zorunlu tutulmamış olması, kadının asker olamayacağı anlamına gelmez

• Bu nasıl düşğnce şeklidir😂 ben Türküm ve bir kız olarak hiç bu şekilde algılamamıştım. Sen yazdığın başlığında mı farkında değilsin?

0|0
    0|0
  • Eski Türklerde eğer bir erkek kendine kadın eş seçecekse okçuluğuna askerliğine vs bakardı. Şimdide böyle bunlar. Kadınlar da en az erkekler kadar askerdi. Şimdi eve hapsedilmeye çalışıyorlar.

0|0
    0|0
  • Bence yanlis anlamissiniz. Her Turk asker dogar her erkek dememis ki? Kadinlarin askere gitmiyor olusu bu donem icin oyle. Nene Hatunlar Serife Analar ne cabuk unutuldu? Kahramanca carpisan kadinlarimiz da mevcut Turk tarihinde. Simdilerde askere gidemiyoruz diye bunu boyle yorumlamak yanlis olur. Nitekim simdilerde Milli Mucadelemize benzer onemde bir savas ciksa her birimiz savacagiz elbette. Savasma konusunda yetenekli bir millet oldugumuz icin de dogruluguna hak verdigim bir cumledir ayrica.

0|0
    0|0
  • Her, Türk. Kendini Türk sayan her insan kişisi. Cinsiyet belirtmiyor ki.

0|0
    0|0
  • bunu söyleyip aynı zamanda bayan kadar aşağılayıcı bir kelimeyi de kullanmaktan kaçınmıyor olman çok üzücü. hep cahillik belirtileri bunlar.
    her türk de asker doğmuyor bu arada :)
    milliyetçiliğe de gerek yok. konformistlikten bir kurtulup gerçek fikirlerinizi iki cümlede duymak isteriz.. sana da bişey diyemiyorum tabi eril bir zihniyette yaşıyoruz ya da yaşamaya çalışıyoruz...

0|0
    1|0
  • aynen ataerkillerden nefret ettiğim kadar hiçbirşeyden nefret etmiyorum

0|0
    0|1
  • saçmalama ya

0|0
    0|0
  • ne alaka sen türk değilmisin istersen sen de asker olursun

0|0
    0|0
  • Anladım ne demek istediğini. Askerliği sadece erkekler yapıyor. Her Türk asker doğar dendiğine göre Türkler de sadece erkekler oluyor. Doğru. Bir yandan da askerliği öven bir cümle. Kimsenin asker doğduğu falan yok. Askerlik yapmayanlara ''Sen Türk değilsin'' denmiş oluyor bir yandan.

Her yönden kötü bir cümle.

0|0
    0|0
Yükleniyor...