Dünya neden ekvatordan basık kutuplardan şişkindir?

dünya neden ekvatordan basık kutuplardan şişkindir? ilk bilene eig hadi fizik bilgisine güvenenler buraya

Güncellemeler:
pardon kutuplardan basık ekvatordan şişkindir yazacaktım yalnış yazdım.
evet dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönüş bu şekle sebep oluyor. tüm yorumlar için sagolun

0|1
4|15

En İyi Kız Görüşü

• Dünyanın kutuplardan basık ekvatordan şişkin olmasının nedeni ise; Dünya gaz ve toz bulutu iken yani yeni oluşmaya başlarken kendi ekseni etrafında dönüşü nedeniyle kutuplar çukurlaşmıştır. Katılaştığında da bu durum değişmemiştir.

OF BİLİYORUM MÜKEMMELİM.

1|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 3

• Kilo almış 😕

0|1
    0|0
  • Fazla dudak büzmüş ondan

0|1
    0|0
  • Çekim kuvvetinin kutuplarda daha yoğun olmasi

0|1
    0|0
    • evet zaten çekim kuvveti kutuplarda daha çoktur çünkü kutuplarda dünyanın dönüş çizgizel hızı az oldugu için cisime etki eden merkez kaç kuvveti azdır bu dünyanın dönüşüyle alakalı bir durumdur

• Özellikle astrofizikle ilgileniyorsun sanirim

• hayır astrofizik tek degil ilgimi çeken herşey mesela modern fizigi çok severim einstein izafiyet görelilik en dikatimi çeken konular

Erkekler Ne Diyor 14

• Dünya’mızın şekline sınıfımıza getirdiğimiz küreden baktığımızda top gibi tam yuvarlak olmadığını görürüz. Bu şekle ve uzaydan çekilen fotoğraflara baktığımızda Dünya’mız alt ve üstten basık ortası hafif şişkin bir durumdadır. Dünya’mızın bu biçimine Geoit denir. Dünya’mızı portakala ve geceleri gördüğümüz Ay’a benzetebiliriz. Kıyıdan uzaklaşan bir geminin önce gövdesi, sonra bacası ve daha sonra dumanı gözden kaybolur. Sürekli aynı yöne ve aynı yükseltiden uçan uçak, ilk kalktığı yere tekr rar gelir.

Dünyanın kutuplardan basık ekvatordan şişkin olmasının nedeni ise; Dünya gaz ve toz bulutu iken yani yeni oluşmaya başlarken kendi ekseni etrafında dönüşü nedeniyle kutuplar çukurlaşmıştır. Katılaştığında da bu durum değişmemiştir.

0|0
    0|0
  • Dünya kendi etrafinda dondugu icin merkezkac kuvveti ile yanlar sismistir...

0|1
    1|0
  • Yer Çekimi ile alakalı bişey bu..

1|0
    0|0
  • tersine hocam :)

0|0
    0|0
    • evet düzeltim zaten sonradan

• dünya iki kutup bölgesindende basıktır

• değil, araştır istersen. Dünya sadece kuzey kutbundan basıktır

• Mevsimler oluşsun diye :D

0|0
    0|0
  • dünya önceden gaz bulutuydu. kendi ekseni etrafında dönerken kutuplar çukurlaşmış.

1|0
    0|0
  • Dünyanın kutuplardan basık ekvatordan şişkin olmasının nedeni ise; Dünya gaz ve toz bulutu iken yani yeni oluşmaya başlarken kendi ekseni etrafında dönüşü nedeniyle kutuplar çukurlaşmıştır. Katılaştığında da bu durum değişmemiştir. (çalıntı)

1|0
    0|0
  • gaz bulutu olmasıyla alakası yok bence; sadece dönüyor olması ile alakalı

0|0
    0|0
  • Çünkü Allah öyle istemiş nokta.

1|0
    0|0
  • ben bilmem oğlum ölçmedimki hıammına

0|0
    0|0
  • cografya