Türk sinemasi neden bir türlü ilerlemiyor?

Neden Türkiye de farklı filmler çekilmiyor hep komedi dram başka bir halkt yok korku filmimiz bile yok doğru düzgün hep cinler cinler bu nedir ya aksiyon desen sıfır fantastik bir şeyler yok sıradışı gerilim hiç yok ne biçim yapımcı ve yönetmenlerimiz var bizim bütçe mi yok yapamıyorlar bence hayir geliştirecek ya zeka yok ya da var bu kadar uğraşmak istemiyorlar bir iki yönetmenin çektiği film dışında berbat bir durumda Türk sineması bir tane örnek vereyim Kocan Kadar Konuş Dirilis filmi arkadaş diriliş nedir ya yok ölülerin şafağı bu kadar da olmaz mi azcık dünyaya baksinlar farklı sunsunlar biraz biz neden yapamayalim onlar gibi hep aynı şeylerden sizde sıkılmadiniz mi?

0|0
21|41

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 40

• Türk futbolu ılerledı? türk sıneması kaldı ha? :)

1|1
    0|0
  • özenti olduğumuz içindir. Her millet kendini anlatıp dünyaya açılıyor yani evrenselleşiyor. Ama biz direk en iyi filmleri kopyalıyoruz sonrada böyle hayaller kuruyoruz.

1|0
    0|0
  • Cunku bilgisayar kullanmayi bilmiyoruz. Yontemlerimiz teknolojimiz yetersiz. Aksiyon korku macera filmleri ustun teknoloji ile cekiliyor. Hepsi degil ama kaliteli olanlari boyle. Patlama oluyor mesela adam bildigin patlamaya sari isik efekti verip geciyor bizimkiler. Eee gel de izle

1|0
    0|0
  • Cadde başında bir kokoreç dükkanı açarsın ve işleri tutturursun ya, sonra senden görüp diğerleri de bu işlerin tutacağını sanıp kokoreç dükkanı açar ya, o mesele.

1|0
    0|0
  • Adamlar yapıyor abi 300 Spartalı Truva İskoçyalı vb. efsane filmler bunlar. Osmanlıdan bu güne kadar yaşanmış dopdolu tarihimizde filmi yapılası o kadar çok savaş ve olayımız varki ama yapamıyorlar deniyorlar ama olmuyor, bizim yönetmenlerin çapları yetmiyor.

1|0
    0|0
  • bütçe yok. en pahalı filmimiz 10 milyon usd
    adamlar bir filme 150 milyon dolar harcıyolar sen bunla nasıl başedebilirsinki?
    ayrıca sinema sektörünün ilerlemesi pekte önemli bir faktör değil. çoğu avrupa devletinden ilerideyiz, nedense kendimizi sinemaya gelince bitek amerikayla kıyaslıyoruz.

0|0
    1|0
    • Bütçe var kardeşim ve gayrette çok geriyiz bir aksiyon gerilim adam gibi korku filmi çeke bilirler sinema dan pek anlamiyorsun yorum yapma

• Neyin bütçesi var komik olma allasen.. en pahalı filmimizde belli bütçeside belli işte

• Ya yürü git işine bilmediğin konularda yoruma girme bu konuda araştırma yapan sen değilsin benim boşa yalan söyleycek halim yok

• 1. Yeterince bu piyasaya destek verilmiyor.
    2. Kaliteli senaristler çok az senin bahsettiğin türde hiç yok.
    3. Teknik donanım olan ve sinemaya hizmet verenlerin sayısı az...
    bu 4-5-6 uzaaaar gider

1|0
    0|0
  • Sinemacı olarak;

Türk filmleri şu an eskiye göre çok iyi durumda, ilerliyor ancak bazı kategorilerde ilerlemiyor. Çünkü bizim milletimiz Aksiyon, Fantastik gibi kategorilerde ilgi alanı çok. Yaş Gruplarına bölünmüş durumda bu kategoriler.

En çok Komedi ve Aşk filmleri izlenmektedir. Çünkü komedi ve aşk filmlerini her yaştan kişiler izlemektedir. 30 - 40 yaş aralıklarında ki insanlarımız '' Aksiyon, Fantastik, Bilim Kurgu '' gibi dallarda filme gelmiyorlar. Türk Filmi denince akla ilk, AŞK gelir çünkü geçmişimizden bu yana hep AŞK filmleri ile bir yer yaptı. Arap TV lerinde bile hala AŞK - I MEMNU devam etmektedir.

0|0
    0|0
    • Aşk konuları varda hepsi dön dolaş aynı şeyler ya bir farklılık bile yok onda korku desen sadece cinler bir ara zombi filmi çektiler ada zombilerin düğünü diye baştan aşağı rezillik ya paran var çekiyorsun filmi dimi adam gibi çek

• helal olsun valla ama şuanda şoktayım sinemaylan ilgilenen bir kız dediklerinde haklısın ama bizimkilerin derdi para sinema dizi bu sektörün anasını bellediler dışardan göründüğü gibi değil hatta daha da kötüsü millet sıkıldı artık bu sektörden böyle işler sanat işidir ama kimse sanat bilmez anlamaz

0|0
    0|0
  • Yılmaz Güney gibileri sürgüne yollar, kendi toplumundan kopuk , ne kendi olabilmiş ne özendiğim olabilmiş bir kafa yapısı ile film yaparsan bir nevi aşure çorbasına döner o dünya.. Aşure çorbası güzeldir eyvallah ama karın doyurmaz.. Ruhsuz sanat olmaz..

0|1
    0|0
    • Sanata para gözü ile bakan bir sinema sektöründen ne beklenir ki?

• Recep ivedik beklenir.. Yahşi batı beklenir.. Kutsal damacana beklenir.. Çılgın dershane beklenir.. Budur yani.. Film değil yatırım.. Malzemeden çalan müteahhit gibi düşün..

Filmlerin aklı yok.. Düşünsel fonu veya fikri yok.. Sadece bir durum ve diyalogdan ibaret akıp giden görüntüler..

Güler misin evet..
      Ağlar mısın evet..

Ama sadece o an.. Bu kadar..

• Deveye neden sırtın yamuk demişler , nerem doğru ki demiş , Türkiyede ne ilerliyo ki :)

1|0
    0|0
  • Çünkü adam gibi filmleri izleme yerine çılgın dersane recep ivedi falan filan lara gişe yaptırıyoruz. Seyirci olarak biz kalitesi siz sinema nasıl kaliteli olsun

1|0
    0|0
    • Ben Türk filmi izlemem Yeşilçam dışında mesela keşke herkes biraz kaliteye önem verse böyle olmaz belkide

• amerikanın filan gelişmiş olması adamların pazarlama stratejisidir adamlar bir film yapıyor 1. milyar insana ulaşıyor Türkiye yapıyor ülkedeki 40 milyon insana anca ulaşıyor ve anca 500.000 kişi ya izliyor ya izlemiyor
    bizimde pazarlama stratejisine ihtiyacımız var o zaman para gelir ve o parayla daha kaliteli filmler yapılır

0|0
    0|0
  • bence baya ilerledi özellikle komedide 1 numarayız şu an

0|0
    1|0
  • Aynı durum televizyonumuzda da var. Adamlar Breaking Bad diye bişey yapıyo ve ülkenin yarısı kimyager oluyo ake. Bizde polat alemdar olmak istiyolar şimdi gördüğünüz üzere ortada bir sorun var. l*n kelimesini yasaklayan rtük yüzünden mi dersiniiz karısını aldatan koca hikayesinden başka hikaye bulamayan salak senaristler yüzünden mi dersiniz bilemem. Onlar Hannibal yapar biz kiralık aşk. Anasınısatıyım tuhafız ya.

1|0
    0|0
    • Benden duymuş olma ama Supertunall da uyarlayacaklarmis galiba cinler okunmuş sular falan filan olur herhalde 😂

• Eskiden ne güzel dizilerimiz vardı şimdi iyice berbatlasti hep aynı şeyler dön dolaş bizim millette bakıyor valla

• Evet eskiden iyiydi gerçekten de yıllar geçtikçe bu durumun ilerlemesi lazımken geriliyo ve evet, bizim insanımızda bir tuhaf :D

• Ağlanacak halimize hep güldüğümüz için :)

1|0
    0|0
  • kardeş payının ilk sezonunu izle espiriler incedir sonra azalır seyirci seviyesine inmek için bu dizi final yaptı kurtlar vadisi hala oynuyor.

bir diğer sebebi de muhalif yayınlara olan baskı behzat ç gibi dizileri zorla veya baskıyla yayından kaldırma.

0|0
    0|0
  • Hep aynı konular üzerine senaryo yazıldığı için.

0|0
    0|0
  • Telif Hakkı Yok ta Ondan

0|0
    0|0
    • Yav git işine

• Özür dilenecek bir durum sadece biraz biribirmize girdik o kadar :))

• Hayal gücü kullanılmıyor... Hep halkın istediği veriliyor...

1|0
    0|0
  • bir düşün yönetmen hiç bütçeye ihtiyaç duymadan senaryoya kafa yormadan milyonlar kazanıyor şimdi bu yönetmen tutup da kaliteli film yapalım der mi kafası rahat zaten.

0|0
    0|0
    • Ben valla ona yönetmen de demem çektiği filmede para verse bakmam üstüne zaten Yeşilçam hariç Türk sinemasına bakmiyorum

• Öyle zevke... neyse

• öyle zevke ben de. ne yapalım başka ülkelerin filmleriyle yetiniyoruz biz de

• Kötü filmlere para yediriyoruz daha iyisini yapma gereği duymuyorlar. Nasılsa kötüsüde kazandırıyor. Örn; Recep İvedik bayıla bayıla izleyenleri gördükçe üzülüyorum

0|0
    0|0
    • Komedi diye izliyorlar ya onu inanamıyorum insanlara öyle komedi olamaz komedi filmi çekecekler ise biraz Yeşilçam dan örnek alsınlar küfür ile komedi olmaz

• Geçen gün merak ettim Rİ 4 ü izleyim dedim inan saçmalıktan kapattım ya böyle bir seviye olamaz. Aynen dediğin gibi. Komedide 1 numarayız diyen var güler misin ağlar mısın :D Neyse takılmamak gerek. Kaliteyi birazda izleyicinin seviyesi belirliyor o yüzden

• Aynen öyle neyse biz kaliteli film bakalım en azından :))

• Çünkü sinemacıların tek derdi para.

0|0
    0|0
  • Panzehir filmini izle begenmistim

0|0
    0|0
  • dizilerimizden belli olmuyormu aynı konular 2 kadın 1 adam ya da 2 adam 1 kadın izleyici kitlesi aptal yeni şeylere gerek yok ne koyarsan onu izliyolar

0|0
    0|0
    • Eskiden en azından güzel dizilerimiz vardi şimdi artık oda yok saçma sapan aşk konuları

• aynen filmlerin verdiği mesajlarda değişti artık valla neşeli günlerden hababam sınıfından şener şen filmlerinden aldığım zevkin yarısını bile yeni filmlerin hiç birinden alamıyorum

• O kadar gariptir ki o eski filmleri 100 defa 1000 defa izlesen dahi bikmazsin hep ayni tatla zevkle bakarsin şimdikileri at çöpe gitsin

• çünkü bizim yönetmenlerde beyin denen birşey yok

0|0
    0|0
  • kızlar yzunden ota bka aşık olup duruyosunz dızlrdekı karaktrelrden admalrda piyasayı bu sklde kurmuş :)

0|0
    0|0
  • Sinemayla kim uğraşır ki. Herkesin birbirini düdüklediği dizi çeker tonlarca parasını kazanır...

0|0
    0|0
  • Arada aklima esior git arastir bir fantastik filmi cek diorum. d

0|0
    0|0
  • panzehir var o bana baya farklı gelmişti tabi cüneyt arkın var :D

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    10

Kızlar Ne Diyor 20

• amaç sadece para kazanmak olunca ve bizlerde sadece dram ve komedi filmlerini sevip para kazandırdığımız için farklı filler olmuyo. amerikan sinemasını geçtim artık avrupa ve rus sineması bile tarihlerini savaşlarını anlatan filmler yaparken biz boşboş saçma sapan filmler yapıyoruz ve izliyoruz.

1|0
    0|0
  • Cunku bu sapir sacma diziler yuzunden olabilirmi

1|0
    0|0
  • Türkiye başka sanat dalında ilerleyebilmiş mi ki sinemada ilerlesin?
    Hakan Hepcan'ın ünlü edildiği bir ülkeden bahsediyoruz.

1|0
    0|0
  • Onları bile Hollywood tan özenerek yapıyoruz. Yabancı dizilerin türkçeleri falan. Bizde herkes ün-şöhret peşinde, yetenekler kaybolup gidiyor.

1|0
    0|0
  • O yasak bu yasak şu yasak adamlar metin düzgün yazamıyor o cümle olmaz bu cümle olmaz ilerlemez tabi. Özgürlük yok ki ülkede düzgün iş olsun. Görüntüye bile sansür geliyor artık sigarıyı içkiyi kapat e dışarda satılıyor bu meretler? filmde neden yasak.. Türk filmi İzlememek en iyisi.

0|0
    0|0
    • Yeşilçam 'in gözünü seveyim

• Bugün kendin için bir şey yap özgürlüğün için var olan senin için çalışan bir parti var onları araştır kafana hangisi yatıyorsa ona oyunu at özgürlükleri geri getirebilecek bir partiye araştırmak bedava beyin bedava :) ben oyumu özgürlüğüm için çalışan LDP Ye vericem tavsiye ediyorum ama görüş özgürlük sana kalmış sadece araştır kendin bir şeyler yap. Bana göre LDP Başa gelirse sansürler kalkacak. +++ Güzellikte bir ülke bizi bekliyor olacak. Lütfen yanlış anlama bu sansürlerden bende çok sıkıldım o yüzden benim gibi düşünen biriyle paylaşmak istedim. Lütfen araştır ve etraf ne der oylar bölünür korkusundan çık ve kendin için oy at.

• Cinsellik küfür cinsellik küfür var sadece ülkenin gelişmişliğiyle de alakalı değil bence iran ve afgan sineması da dünyada çok ünlü özellikle en iyi örnek hindistan bu konuda şu an gelişmeye başlamış olabilir ama kısa zamana kadar hindistanda büyük sorunlar vardı ama sineması hep ünlüydü dünyada sevebilirsiniz ya da nefret edebilirsiniz ama dünyadaki 2. Büyük film sektörü

0|0
    0|0
  • Çünkü hala ömeri terk eden büşra, vereme yakalanan elif , üvey annesinin zulmune uğrayan fatmanın filmini cekiyolar çünkü ruya içinde rüya, yaşanacakları öngören bir makina, alt üst diye dünyayı ikiye ayıracak programlar, arabadan robota dönüşen askerler çekecek kadar paraları yok ;)

0|0
    0|0
  • yok abi yapamıyolar ya, şöyle adam gibi aksiyon filmi izleyemedim türk olarak.

0|0
    0|0
  • Adam akilli film mi cekiyorlar?
    Evet turk sinemasi izlemem turk yazar okumam

1|0
    0|0
  • herkes rahatlığına bakıyor hem haksızlık yapma ilerleme yolundalar

0|0
    1|0
  • evet isimlerinden bile filmi cozuyorum. bu yuzden turk sinemasi tercihim degil. ilerlemeyisinin sebeplerini tam olarak bılemem. belki biz bu seviyede bir milletiz. seviyemize gore isler yapiyorz. genel olarak baktigimizdada yapmaya calisiyrz fakat bir gerilik var. butce ile alakasi oldugunu sanmiyrm. hindistan gibi bir ulkeden zengin oldugumuz kesin. sanirim fikir kapasitesi lazim.

0|0
    0|0
  • türkiyede herşey ilerledi bir tek sinema kaldı yani

1|0
    0|0
  • Olanı tekrarlayıp üzerine birşey katmadığı için ilerlemiyor ne yazık ki.

0|0
    0|0
  • Halkin cogunlugunun seviyesine gore yapiliyo. Duzgun bisey yapilsa zaten izlenmicek.

0|0
    0|0
  • kendini tekrar ediyor

0|0
    0|0
  • Bende sıkıldim acikcasi

0|0
    0|0
  • diziler her türlü ilerlediği için olabilir

0|0
    0|0
    • Dizilerde berbat ötesi kardeşim

• Ikisinin alakası olmadığını söylemen iyi oldu bilmiyordum. Senin neden bahsettiğin hakkında bir fikrim yok. Ben Türk sinemasının bana göre neden ilerlemediğini yazdım.

• Soruyu tam anlamamissin neyse tamam.

• cünkü konu hep üç harfli :D

0|0
    0|0
  • teknoloji de yo para da bence

0|0
    0|0
  • Çünkü insanlar daha duzeysel konularda filmleri izlemek istiyor. Yapımcılar da para kazanmak istiyor. Yonetmenler de siradan filmleri cekiyor. Bu döngüden dolayı filmler bu kadar leş. Yani sebebi aslında biziz... Biz daha kaliteli filmlere duskun olsaydık daha kaliteli Turk filmleri çekilirdi. Hollywood filmleri bile çok kötü sayılır biz de gidip en kotulerini izliyoruz bu da yetmiyormuş gibi. Bence bir suredir en iyi filmler kanada ve fransız sinemasından çıkıyor hem de komedi türünden!

0|0
    0|0
    • Ben bunun içine dahil degilim ben Yeşilçam hariç Türk sinemasina bakmam onun dışında tam bir sinema tutkunuyum kaliteli filmler izlerim emek verilmiş filmler arşivlerim vardır keşke herkes benim gibi olabilse bu konuda

Yükleniyor...