Ülkemizde neden az kitap okunuyor?

okumayı mı sevmiyoruz vaktimiz mi yok kitaplar mı pahalı?

0|0
14|18

En İyi Kız Görüşü

• Okuldaki ''okuyup özetini çıkarıcaksın'' veya ''oku bundan sözlü yapıcam'' diyip okumayı zorunluluk olarak gösteriyor öğretmenler.Ben liseye kadar kitap okumasını sevmeyen biriydim.Yalnız lisedeki edebiyat öğretmenim kitap listesi vermişti bunlardan istediğinizi okuyun demişti güzel kitaplar diye önermişti ben o zaman öğretmenin verdiği kitaplardan birkaçını okuyup çok sevince kitap okumayı sever oldum.Yani herşey doğru eğitimden geçiyor.Halbuki öğrenciye doğru kitapları sunup haftada 2 ders saatini kitap okumaya ayırsa ve öğretmenin kendiside kitap okusa herkes okumayı sevicektir.Okudukça kitabın sürükleyici olduğunu görüp,hayal gücünü geliştirdiğinin farkına varıp kitap okumayı sevecektir.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• Şanlı geçmişimiz var, kabul. Bunula da gurur duyuyorum ama sadece geçmişiyle övünen tembel bir milletiz. Tembellik bu konuya da yansıyor bence.

0|1
    0|0
  • evler de kitaplık yerine vitrin olduğu için... bence yetişirken insanlar oturdukları yerde kitepları görürlerse için de ne yazıyor diye mutlaka merak edip okumaya başlarlar eğer yaşına ve ilgi alanına uygun kitaplar bulunuyorsa evde mutlaka o kişi merak la kapağını kaldırdığı kitap ı okumayı sevecektir

0|0
    0|0
  • bir kitap 30 lıradan baslıyor ogrencı mılletız bız okadar pahalı olmamalı,ılk asama bence maddı kaynaklı sahsen 30 tl bır kıtaba vermem.

ve okumayıda sevmıyorum zaten kıtap okuyanlara şaşkın gozlerle bakarım cunku hıç kıtap okuma alıskanlıgım yok lısede bıle kıtap okuma saatlerımız vardı 45 dakıka ben 2. sayfada kalırdım hep cunku okumuyordum

0|1
    0|0
  • hem millet olarak tembel olduğumuzdan hemde kitap fiyatlarının pahalı olduğundan olsa gerek.. bir çok kişi '' boş zamanlarda kitap okurum'' der fakat kitap okumak için boş zaman bulunması gerekmez zaman ayrılması gerekir...

0|1
    0|0
  • kulaktan dolma bilgileri daha çok sewiyorlarda ondan halbuki kitap okusalar kendilerininde bakış açıları değişecek ve kendilerininde birşeyler hakkında fikirleri olacaktır ama maaalesef böyle tembel bir milletimiz var ...

0|0
    0|0
  • Televizyon gibi bir oyuncak var çünkü. Ondan fırsat gelmiyor herhalde diye düşünüyorum..

Ya da okumakdan zevk almayı bilmiyor insanlar diye düşünüyorum. Kötü.

0|0
    0|0
  • kütüphane az internet televizyon korsan kitap onlar resmi rakamlar da gözükmüyor okuma yazma oranı düşük vsvsvsv

0|1
    0|0
  • Televizyon ,telefon ve internet daha çok ilgi çekiyor . Kitap okuma alışkanlığı olan çok az insan var . Kitapların fiyatları da çok uygun sayılmaz aslında her bütçeye hitap etmiyor. Öğretmenler kitap özeti çıkartın dediklerinde öğrenciler işin kolayına kaçıp internetten özetini alıyor kitabı okumuyorlar.

0|0
    0|0
  • İlkokul öğretmenimiz, zorla haftalık kitap özetleri isterdi. "zorla" yapardık.

Üniversitedeki Edebiyat hocası da, istedi. "zorla" yaptık.

0|0
    0|0
  • hepsi ve hiçbiri...

tembellik

0|0
    0|0
  • Okumak istemiyoruz çünkü...

Hep bahane hep bahane...

0|0
    0|0
  • ben çok kitap okuyorum hakikaten fiyatlar pahalı arada korsan da alıyorum mecburen

0|0
    0|0
  • Ben cok kitap okumayı sevmem, sadece alıcıyım :)

0|0
    0|0
    • nasıl yani ilerisi için mi alıyorsun yoksa kitapçıda vakit geçirmeyi mi seviyorsun?

• olsun o da güzel hem birikiyor ilerisi için güzel kolleksiyon tatilde veya izinde okursun

Erkekler Ne Diyor 18

• Bu bir kapatalizm sömürgesi olduğumuzun açık göstergesidir.desem belki ne alakası varlarla karşılasırım ama bu böyledir.Yemek içmek gezmek eğlenmek peki eğitim sıfır bireysel eğitim oda sıfır.Yemeyelim mi? Hayır yiyin.ama evinizde ailenizle.Her şeyi giyme yarışındayız Biri mavi biri levis olmadı mı yüzüne bile bakmıyoruz. Daha fazla uzatmadan eğitimin sadece ve sadece okumaktan geçtiğini anlayınca kitap okuma alışkanlığımız tamamen gerçekleşir. Bir arkadaşımın evine misafirliğe gittim. Ev de internet telefon yok bir tv var oda sadece haber izlemek içinmiş.Fakir falanda değiller.Ayrıca çok mütevaziler.Dikkatimi çeken şey ise 1,5 yaşındaki kızı baba pikap (yani kitap:) demesi oldu.Dedim nasıl oluyor bu çocuk bu yaşta kitap istiyor. Çünkü ona başka şans veremeyiz.Dikkati dağıldımı toplanmıyor.Peki nasıl alıştırdınız dedim.(Bu arkadaşım radyo tv cilik karısı da aynı okul mezunu bu arada :)Biz hep okuyoruz yemekten sonra 1,5 saat kadar zaten kız da okurken uyuyor dedi. Yani uzun lafın kısası aile ve çevre bu konuda çok önemli.Ben annemin babamın Kuranı Kerim den başka kitap okuduğunu görmedim. Bir de babamın Tefsir kitapları vardı.Bende onları okurdum hep.Kitaplar pahalı mı evet herkesin alabileceği kadar ucuz olmalı.Yeni bir kitabı 1 yıl sonra ikinci elden alabilirseniz iyi.Vaktimiz buralarda geçtiği için kitap okumaya zamanımız yok.

1|0
    0|0
  • Kitap okumamakla övünen bir millettiz."En son okuduğum kitap Cin Ali" diye espri yapan,filmi varken kitabı niye okuyayım diyenler var.Okuyunca başım ağrıyor,zamanım yok,çok sıkılıyorum gibi mantıksız bahanelere sığınıyoruz. Kitaplar pahalı diyenler ise gidip 2. el kitap almayıp bahane üretiyorlar.

Okumak bir alışkanlık.Küçük yaşlarda ailesinin okuduğunu görmeyen nesillerden okumasını beklemek saçma.Ülkenin başbakanı "Vaktim olmadığı için,kitapların özetlerini okuyorum" diyor. Elin Rus'u,Japon'u yanında her zaman bir kitap taşıyorsa,en küçük fırsatı bile okuyarak değerlendiriyorsa boşuna değil.

Okumayanların hayal dünyaları kapalıdır.Bizim ülkemizde de hayallere yer yok.

0|0
    0|0
  • şimdi ayda en az iki kitap alıyorum, beklediğim kitap olunca yenisini en az 30a giydiriyorlar, normal olarak bu da benim daha fazla kitap okumamı engelliyor, devletin bu işten vergisini çekmesi lazım

0|0
    0|0
  • :)) bence bir kitebı birden fazla kişi okuduğu için öyle geliyor bizim eve 3 gazete geliyor günlük hafftalık bir dergi ve aylık yine 3 dergi geliyor ama bunu yaklaşık 15 kişi okuyor ayrı ayrı :))

0|1
    0|0
  • 100 üzerinden en az 50 si okumayı sevmediğimizden,25 vaktimiz yok 25 de kitaplar pahalı desek herhalde çok yanlış olmaz :)

0|1
    0|0
  • Sevmiyoruz çünkü.O alışkanlığı kazandırmamışlar bize ne evde ne okulda.Zorla olcak bişey değil bu.Ben bile bu yaşıma geldim yeni yeni bu alışkanlığı edindim.Eksileyeceksiniz ama korsan kitap alıyorum.Orjinal alınca pahalı oluyo.Kitapçıdan iki kitap alıyorum 45 lira.Öğrenciyiz,para sınırlı bu da korsana yönlendiriyo.

0|0
    0|0
  • bak daha güzel bi soru var.

neden bu soru bu kadar sık soruluyor ve neden cevaplama meraklıları kendini entellektüel olarak imleme çabası içinde?

hadi ülkenin jeopolitik önemi ve amerikadanda konuşalım. kahve muhabbetinize devam (Y) aslansınız.

1|0
    0|0
  • o kadar da düşük değil be dostum. sen muhtemelen satış rakamlarından gidiyorsun. Ama şu iki kıstası unutma Birincisi korsan ikincisi paylaşım. kitap pahalı diyenler. gerçekten okumak isteyen gerektiğinde korsan alıp okuyor ( ha doğru mu değil tabi ki.) İkincisi biri bir kitap alır ama o kitabı en az 5-6 kişi okur. birde böyle bak olaya

0|0
    0|0
  • okumayı sevmiyoruz ve okumak istemiyoruz

0|0
    0|0
  • tükettiğinden fazlasını üretirsen gelişirsin.

milletin problemleri var kıt hissettiği yerler var (ekonomi yoğun) birde kitaba kafa patlatamam diyor genelde.

0|0
    0|0
  • Üşengeçlik,boşvermişlik ve cehalet gibi nedenlerden kaynaklanıyor.Televizyon denilen hipnoz aletinin de büyük bir etkisi var.Bunların dışında ülkemizde oynanan sinsi oyunlar da bunların temelini oluşturuyor.

0|0
    0|0
  • bizi yönetenler gözümüzün açılmasını istemez...o yüzden az maaş ve kazancı yeterli görürler...

kazanılan az parada gıda, giyim ve acil ihtiyaca gider...o yüzden...

itiraz eden ve hakkını arayan toplum yönetici için zor toplumdur...

0|0
    0|0
  • Bilinçli şekilde teşvik edilen bir şey bizim ülkemizde kitap okumamak. Ne kadar az bilirsen o kadar iyi.

0|0
    0|0
  • ... Okuyan bir genç kuşak vardı,birileri bunu farkedince,tüketen bir genç kuşağa doğru sürüklediler ülkeyi.

0|0
    0|0
  • Okuyom ben yaaa!

0|1
    0|0
  • okumayı sevmiyorum.vaktimde yok zaten,bilmem hiç kitap fiyatı araştırmadım...

0|0
    0|0
  • Okuma alışkanlığı yok.

0|0
    0|0
  • okuma gibi bir derdimiz yok herkes aç para peşinde :D

0|0
    0|0
Yükleniyor...