Müslümanlar okur-yazar insan neden az?

İslam Ülkelerinde Okuma-Yazma Bilmeyenlerin Oranı, %
Müslümanlar okur-yazar insan neden az ?
Eğer, islamiyet insanlara fayda sağlayan bir din olsa idi, kendisini benimseyenlerin bu denli cahil kalmalarını önlerdi. Okuma-yazma bilmeyenlerin bildikleri sadece ve sadece kulağına söylenenlerdir. Kulağına söylenenlerin doğru veya yanlışlığını kontrol etme imkanı yoktur. Bir konu hakkında alternatif fikirleri öğrenme imkanı yoktur. Bildikleri, sadece duyduklari ve gördüklerinden ibarettir ve bu da sadece yakın çevresidir. islam ülkeleri, bu nedenle geri kalmıştır. islamiyetin kitabı kuranı bile okuyamayan bu ülkelerin zavallı fertleri, sadece kendilerine söylenen yorumları bilirler.. Kuran içindeki bilimdışı-alıldışı ifadeler ile çelişkilerden haberleri olmaz. Fikir sahibi olmak için, önce, bilgi sahibi olmak gerekir. Halbuki, bir kitabı okumadan, anlamadan, düşünmeden, yorumlamadan bilgi ve fikir sahibi olunamaz.

0|0
2|3

En İyi Kız Görüşü

• Hac'da Kur'an okunurken Türkler başlamış ağlamaya. Ordaki insanlar da şaşkın şaşkın bakıyormuş. Çünkü mirasla ilgili bir kısmı okunuyormuş kimse anlam verememiş neden ağladıklarına.
    Yani adama diyorum ki mealini okudun mu da bin kere hatmettin diye. Beni dinsiz ilan ediyor hemen. Ne bu öğrenme korkusu anlamıyorum. Ya okuyun arkadaş biraz. En çok ilme yakın olması gereken din bizim dinimiz aslında. Ama en cahil insanlar da maalesef bizde. Dini sorgulamamak, düşünmemek sanıyorlar.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Bu insanlar gün yüzü gördü mü ki bir yuva kursun, kök salsın... varsa yoksa savaş, ölüm, göç. Nerede okuyacaklar okur-yazar olacaklar? Hadi eskidenmiş o kızlar okumaz ayıp diye ama günümüzün tek sebebi savaş sanıyorum ben.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Bu oranlar en az 10 yıl önceki oranlardır..

0|1
    0|1
    • Hayır diyelim ki 10 yıl önce olsa ne fark edecek suudi arabistanda okur yazar oranı yüzde ellinin altında iken yüzde doksana mı çıkacak

• yahu yeni olsa ne olacak yüzde 1-2 değişim belki olmuştur en son yapılan güncel araştırma bu.

• %1-2 diye hitap ettiğin kesim 500-600bin insan demek.. Lütfen bilgisiz olduğun konular hakkında paylaşım yapmayın

• Bu hür düşünceye sahip olmakla alakalı bir konu, islamiyetle alakalı değil. Eğer tarih bilgin iyiyse, Papa'lığın ortaçağ döneminde hür düşünceye izin vermemesinden dolayı insanların oldukça cahil olduklarını da bilirsin. Tam da o zamanlarda İslamiyet altın çağını yaşıyordu ve hür düşünce hakimdi, bugün Avrupalı bilim adamlarının bulduğu söylenen bir çok keşif ve buluş İslamiyetin Altın Çağındaki bilim adamları tarafından zaten keşfedilmişti. Konu dinler değil hocam, konu hür düşünceye izin vermek. Hür düşüncenin olduğu her yerde insan okuyup yazarlar, araştırırlar. Peygamberimiz "İlim Çin'de dahi olsa gidip alınız." diyerek ilime teşvik etmiştir, öyle bir peygamberin böyle bir ümmeti olamaz. Senin gördüklerin, yozlaşmış, dini putlaştırmış hür düşünceden korkan insanlardır, onlara kanarak islamiyeti suçlamak yanlış olur.

1|0
    0|1
  • Kuranı Kerimin ilk ayeti okudur. İslamiyet ilim öğrenmeyi farz etmiştir. Peki Müslümanlar okumuyorsa ilim öğrenmiyorsa burada suçlu İslamiyet midir?

1|0
    0|1
    • Oku emrinin bilimi sanatı teşvik etmek ile ilgisi yoktur. muhammede geldi dediğiniz iddia ettiğiniz vahiyde söylenen bir sözdür ona indiği söylenen ayet kast edilmektedir iddia ettiğiniz gibi araştırın okuyunun bir anlamı yoktur.

• Oku emri bütün insanlığa gelmiştir. Kuranı Kerimin ayetleri yalnız peygambere söylenmiştir mi diyelim o vakit? Ona oku dedi Allah bize demedi mi diyelim? Ayrıca İslamiyetin ilim öğrenmeyi farz ettiğini de bilmiyor musun? Endülüs Emevi demvletinden veya diğer Müslüman devletlerden çıkan müslüman bilim adamlarını hiç mi görmedin? Eğer inkarda ısrar edeceksen boşuna dil dökmeyeyim.

• bilim adamlarınız olması ilime önem verdiğinizin kanıtı olamaz diyorum ki o oku ayeti ilim yapmak ile ilgili yok sadece muhammede o an indirildi diye iddia ettiğiniz metni kast ediyor bunu oku diye sizde islam okumayı teşvik ediyorz diye yıtturmaya çalışıyorsunuz

Yükleniyor...