Osmanlı'da bütün Gürcistan'ın Çıldır Kaymakamı'na bağlı olduğunu biliyor muydunuz? Nasıl bir güç?

Ya da 4 ülkenin birden Osmanlı'nın atadığı Silistre Valisi'ne bağlı olduğunu? (Ukrayna Romanya Bugaristan ve Moldava) Bunlar tek bir Vali'ye Silistre Valisi'ne bağlıymış çok enterasan değil mi? Gürcistan ise bugün Ardahan'ın ilçesi olan Çıldır'a bağlı imiş. Bu nasıl bir güç? Nasıl bir hükmediş? Düşünün tüm bu ülkeler şu an bir sürü yargı organına meclise başbakana bakana sahip... Aslında Osmanlı hayranı falan değilim ama bunu öğrenince çok şaşırdım ve bravo dedim açık söyliyeyim...

0|0
0|7

En İyi Erkek Görüşü

• hayran olunmayacak gibi değilki övünceğimize karalamayı biliyoruz anca

2|0
    0|0
    • Bu kadar büyük geniş alanlara hükmedebilen vali kaymakam yetiştirebilmek bile ne demek ya. Dediğim gibi düşünün bugün bütün bu ülkelerin meclisleri bir sürü yargı organları başbakanları bakanları var Bir ülke bir Kaymakama bağlı imiş vay be hakikaten bu nasıl bir şey anlamak mümkün değil...

• ee o ordunun üzerine geleceğini duyan kral prens artık herkimse gt korkusuyla kaçacak delik arıyormuş :D al bak kanuninin şarlkene mektubu :D
      Kanuni'nin Avusturya Kralı Şarlken'i Terbiye Mektubu..
      Kanuni'nin, o zamanlar Avrupa'nın en büyük gücü Avusturya İmparatorluğu Kralı Şarlken'in barış isteğine cevabı; Ben ki sultanların Sultanı, Akdeniz’in, Karadeniz’in, Rumeli’nin, Anadolu’nun, Karaman’ın, Erzurum’un, Diyarbakır’ın, Kürdistan’ın, Luristan’ın, Acem’in, Mısır ve Şam’ın, Halep’in, Kudüs’ün ve bütün Arabistan vilayetlerinin, Bağdat, Basra, Yemen memleketlerinin, Kırım ve Macar tahtına ait yerlerin ve daha kılıcımızla alınmış nice ülkelerin Padişahı Sultan Süleyman Şah’ım. Sen ki, İspanya vilayetinin kralı Karlo’sun. Yüce kapımıza sen ve kardeşin ayrı ayrı mektuplar gönderip bize dokunmayın diye ricada bulunmuşsunuz. Merhamet ederek size 5 yıl süreyle dokunmamak üzere eman verdik. Ancak bir şartla: Bu sürede benim topraklarıma ‘kurudan veya yaştan bir sebeple’ saldırmayacaksın

• Evet biliyorum bu mektubu :) Olağanüstü bir güç işte...

Erkekler Ne Diyor 6

• Sonra O gücü aldılar d. tüne s.. ktular. Her imparatorluk başlar gelişir büyür çöker. Bu gerçekle yüzleşin.

0|0
    2|0
    • Yanlış düşünüyorsun bence. Tarihte bukadar güçlenen bir imparatorluk var mı? Bu kadar uzun yıllar yaşayan. Gerçekten hayran olunası bir güç bence... Bugün ABD Bırakın 4 ülkeye bir Vali'yi başka bir ülkenin bir şehrine Amerikan Vali atayabiliyor mu? Elbette yerel siyasete müdahil oluyor etkiliyor oyun oynuyor ama yinede var mı böyle bir gücü?

• Sen İngilizsin sanırım abicim pardon kusura bakma

• Afedersin de ornek gosterdigin İngiltere imparatorluk mu onların ben ta...
      Sömürü desen var bize verilmeyen gemi var
      Büyük konusmiyayimda da elimde gücüm olsa bütün çoluk çocuk dahil bütün bir İngiltere yı yok ederdim

• Yönetim sistemi eyalet usulu oldugundna böyleydi
    Ama valinin altında bircok görevli vardı yani
    günümüz sistemiyle alakası olmasada

0|0
    0|0
    • Gerçekten hayran olunası bir güç bence... Bugün ABD Bırakın 4 ülkeye bir Vali'yi başka bir ülkenin bir şehrine Amerikan Vali atayabiliyor mu? Elbette yerel siyasete müdahil oluyor etkiliyor oyun oynuyor ama yinede var mı böyle bir gücü?

• Adamlar da politika iyiymiş zamanında sağlam devlet adamlarına sahiplermiş sonradan batırmışlar tabi

0|0
    0|0
    • Acaiğ yetkin Vali Kaymakam yetiştiriyorlarmış valla en diyeyim 4 ülkenin birden tek bir Vali ye. Bir ülkenin bir Kaymakama bağlı olması o kadar geniş alana hükmedebilmek çok zor

• Ama hala Osmanlı'yı kötüleyen var yukarlardaki yorumda arkadaş sonra d. tüne bilmem ne yapmışlar demiş sonra alltada Birlleşik Krallığı övmüş İngiliz sanırım kendisi töbe... Böyle insanlar milli geçmişe ihanet için doğmuş resmen

• Düşünemeyen insanlarla tartışmaya girmiyorum ben sende öyle yap

• https://www.youtube.com/watch?v=VkHSdjWaqz0
    dogu anadoluda bayburt a baglıymıs

0|0
    0|0
  • 3 kıta 7 denize hükmetmişler

0|0
    0|0
  • Evet

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0