Tezli yüksek lisans ile tezsiz yüksek lisans arasındaki fark nedir?

Ben bir türlü bunların arasındaki farkı anlayamadım daha doğrusu birbirine karıştırıyorum. Özel sektörde çalışacak biri için hangisi iyi olur? Herhangi bir akademik kariyer düşünmeyen kişiler için?

0|0
6|6

En İyi Kız Görüşü

• Akademik kariyer yapmak istiyorsan,yüksek lisansı tezli yapman gerekir.Bizim üniversite de,doktora öğrencileri genelde buna göre kabul ediliyor ve eminim bir çok okulda böyledir.

Tezsiz yüksek lisans yaparsan,y.lisans yaptığın konuyla ilgili uzmanlık edinmiş statüsünde sayılırsın.Özel sektörde ya da üniversite dışında çalışacağın bir çok kurumda,y.lisansının tezli/tezsiz olması,işe alım durumunu etkilememektedir.Hatta bazıları için y.lisans bile önemli olmamakta,başka özellikler (Program kullanımı,prezentasyon,yabancı dil vs.) aranmaktadır.

Fakat özellikle çalışmak istediğin bir alan varsa,bir hedef koyduysan,onun üzerine tez yazabilirsin.Böylelikle konu hakkında derinlemesine bilgi edinirsin,uzmanlaşırsın.Bu da o konuyla ilgili iş başvurularında kullanışlı olabilir.

0|0
    1|1

Erkekler Ne Diyor 6

• Yüksek lisansını yaptıktan sonra eğer devam edip üniversitede akademisyenlik yapacaksan, tercihen yüksek lisansının tezli olması tercih edilir. Ama yüksek lisanstan sonra direk iş hayatına atılacaksın, özel sektöre vs gireceksen lisansın tezsiz olabilir. Üniversitede öğretim üyesi olması için tezli yüksek lisans avantajdır .

1|0
    1|1
  • birinde tez hazırlarsın yani araştırma yaparak birinde normal eğitim ama akademik kariyer yapacaksan tezli yüksek lisans

0|0
    0|1
    • Paralı olarak tezsiz mi paralı?

• ikiside ücretli sanırım sen özel sektörde calısıyorsun tezsiz YL yapman daha mantıklı

• Tezsize gidenlerin yas ortalamasi 30'dur. Genelde herkes hem calisir hem yuksek lisans yapar. Yuksek lisans yaparsan devlette derece atliyorsun cunku. Ozelde de oyle.

Zatem aksam 6-7'den sonra olur dersler. Herkes is ciksi gelir.

0|0
    1|0
  • Artık fef mezunları öğretmen olabiliyormu bilmiyorum eskiten matemetik bölümünü bitiren tezsiz yapardı öğretmenliğe hak kazanırdı.Akademik kariyer isteyen diğerine yönelirdi.

Özel sektör için ikiside pek işe yaramaz.En azından burada yaramıyor

0|0
    0|1
  • Tezli akademik devamlılık için daha itibarlıdır ve phd şansın vardır. Tezsiz okulların para kazanması için uydurulmuştur ama öğretmenlik için faydalıdır.

0|0
    1|1
  • Şöyle düşün biri webcam sex diğeri real sex? Sonuca ikisinde de varabiliyorsun :D

0|0
    1|1

Kızlar Ne Diyor 5

• ikisinin puanları farklıdır. sonuçları da.

tezsiz, sadece y.lisans yapmış kabul edilirsin.

tezli ise, akadamik hayata melaaabaa deme şansını elinde tutmuş olursun. kadro açıldıkça yerini alırsın. tezli yapmak daha mantıklı.

0|0
    0|0
  • akademik kariyer düşünmüyorsan tezsiz yap. düşünüyorsan tezli yapmak zorundasın.

2|1
    0|1
    • Hmm..alan dışı yüksek lisans falan sorun olmuyor değil mi?

• alan dışıysa istedigin alanla ilgili donanımın var mı bunun yazılı ve sözlü mülakatı oluyor çünkü

• Evet var o konuda sorun yok 1 senem daha var zaten.

• akademik kariyer yapacak olanlar tezli yapıyor ama sen sadece iş hayatında fark atmak için istiyorsan tezsiz olanı tercih etmelisin. hem çalışıyorsan bu daha uygun

0|0
    1|0
  • tezsiz yükseklisans formasyon demek bildiğin.tezli yükseklisans 2 sene boyunca öğretim üyelerine yalakalık yapmak demek sonrada kadro boşalırsa senide öğretim üyesi olarak alırlar

0|0
    0|1
    • Hmm...Tezsiz yapmak özel sektör için daha iyi o halde.

• Hmmm...Teşekkürler

• önemli değil

• akademik kariyer düsünmeyen biri için tezli yüksek lisans gereksiz. paralı olan tezsiz yüksek lisans. alan dısı tercih yapacaksan ekstra dersler alman gerekebilir. eksik kısımları tamamladım.

0|0
    1|1
Yükleniyor...