Arabesk müziğe önyargılı yaklaşımın sebebi ne?

Son zamanlarda özellikle metal müzik dinleyen özenti kitlenin ezberi haline dönüşmüştür "arabesk hariç şunları dinlerim" cümlesi. Metal müzik dinleyenlere özenti demiyorum yanlış anlaşılmasın, metal müzik dinleyen, fakat bu işi özentilikten yapan tayfayı kastediyorum. Nedir bu arabesk müzikle alıp veremediğiniz? Hani arabesk müzik tarzı hoşlarına gitmediği için dinlemeseler tamam, bu en doğal hakları. Benim kızdığım şey diğer metalciler sevmiyor diye, sürü psikolojisiyle hareket etmeleri. Ne hikmetse bu ortaokulda serdar ortaç şarkıları dinleyip "binlerce dansöz var" diye coşan arkadaşlar liseye adım attıklarında evrim geçiriyorlar. Bir anda metal dinleyen kitleye tapıp, dinlemeyenleri aşağılama moduna giriyorlar. Bir de elektro gitara heves saldılarsa tamam artık, özenti metalistimiz oluşmuş durumda. Sen yıllarca blok flütte memoli çal, liseye geçince sağdan soldan görüp "ben metalci olucam yeaa" muhabbetlerine başla ehehe. Yapmayın, etmeyin arkadaşım, o blok flüt temizleme çubuğu elinize daha çok yakışıyordu, atın o gitarı yere. Arabesk müzikten hazzetmeyen kitlenin büyük ama büyük bir kısmının sadece önyargıya sahip olduğunu düşünüyorum. Lütfen önyargısız bi şekilde "Kamuran Akkor- Bir Ateşe Attın Beni", bi "Müslüm Gürses-Bir Ömür Yetmez" dinlesin bu arkadaşlar, bi defa ya sadece bi defa, rica ediyorum. Yılların arabeskçisi gibi görünüyor olabilirim bu kadar savunmadan sonra, ne var ki blues, alternatif/psychedelic rock, progresif müzik hastasıyım. E o zaman ne diye yazdın arkadaş? diyebilirsiniz, niye mi yazdım? Bir zamanlar yukarıdaki "özenti metalist" bendim ehehehe. Saygılar.

0|0
8|19

En İyi Kız Görüşü

• ahaha sonunu güzel bağlamışsın :)) Ata Demirer geldi aklıma, herneyse.

Ben müzik zevkine göre adam kayırırım evet, çünkü müzik benim hayatımdır. Dinlediği müziğin benimle örütüşüp örtüşmemesine bilhassa önemserim. Özenti olarak ister arabesk ister caz dinlesin, bağırır zaten "ben -miş gibi dinliyorum" diye. Arabesk müziğin yozlaşmamış halini severim. Buna örnek verecek olursam, Türkiye'den Orhan Gencebay gibi. Hatta şu sorumda bu suale paralel link

1|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Bende sinir oldum ya bi ara metalcılara gülenler kendılerı metal olmuş üstünde hava atiyolar. Lanet olası emo'cular dolayı metal artık moda olmuş.

Fakat, dedıklerıne katılmıyorum :) icimi dökeyım dedım. Önyargı falan yoktur, arabesk'ı bende iğrenç ötesı buluyorum. Dinledım, cok hemde. Arkadaşlarım beğenır bende beğenmeye calıştım, fakat, metal seven birinden arabeskı seveceğını beklemek zordur. Neden? Tamamen farklı müzik tarzlar olduğu icin. Arabesk sevenlerde metal müziği iğrenç ötesı bulur, asla sevmezler. Bir ton laf ederler. Sanat'a saygı lazım olsada, düşüncenı paylaşmakta bi kötuluk yok

0|0
    0|0
    • Önyargı falan yoktur diyerek önyargının olmadığını genelleyemezsin ki ama :) senin için yoktur, ama diğer yüzlerce kişi için olabilir. "dinledim, beğenmedim" diyorsun, beğenmeyebilirsin ama dinledin sonuçta, birçok kişi hiç dinlemediği, fikir sahibi olmadığı halde eleştiride bulunuyor, aşağılıyor. İşte önyargı tam da burada başlıyor. Kolektif bilinç meselesi işte herneyse.

• Kusura bakma'da, Türkiyedeyız ve Türkiyede arabesk duymamış olmak mümkün değıl malesef. Mutlaka her Türkiyede bulunan insan duymuştur, bunu tartışamazsın. Ayrıca, arabeskçılerın ettığı önyargılara bakarsan metalcılar çok masum kalır. Neymış durmadan kafa sallamak, neymış sadece böğurmek, neymış kokain.. Yok artık. Ve onlar, adım kadar eminim, 1 metal parçayı tamamen dinlememışlerdır. Bi kaç saniyesını duymuşlardır. Ama arabeskı hepımız duyduk Türkiyedeyız sonuçta.

• Arabeski çok severim ve çocukluğumdan buyana hep dinlerim,metal müzik de dinledim ve hatta istanbul/beyoğlu mojo ve pinokyo bar ikiside metal çalıyo;) iğrenç değil ama açıkçası ayık kafayla dinleyince bir süre sonra başım ağrımaya başlıyo

• kim demis yaaaaa? Müslüm Gürses - Nereden Sevdim o Zalimi, Cengiz Kurtoglu - Tanri Istemezse, Orhan Gencebay - Dil Yarasi, Güllü - Ödüm Kopuyor, Fatih Kisaparmak - Mol Salkimli Sokaklar..ya bu parcalar mesela dinlenmez mi, bu sanatcilar dinlenmez mi..

0|0
    0|0
  • iyi diyosun da arbesk müziğin beslendiği yer şu zamnda gençleri çekmiyor olabilir.çekmesin de zaten .ha müslüm dinlemem diyip mesela eline bi gitar alıp arabesk tarzında söyleyenler de var.bunlar da o arabesk kültürün devamı işte yeni nesil.bu da arebesk müziğin beslendiği yerden beslenir.kendini dğersizleştirme karşısındakini önemli haline getirme acılara boyun eğme ,isyan etmeme ,böyle gelmiş böyle gider mantığı arbesk müzk dediğin olay bunlardan ibaret.ama bir metal ,rock öyle mi ?ve ayrıca müzik trendleri de durduk yere çıkmaz toplumsal olaylar ,siyasal olaylar trendleri belirlemek de etkilidir.sadece kulağa nasıl geldiği olayı değildir durum.senin sürü piskolojisi diye eleştirdiğin durum zamanında arabesk müzik için de yaşanmıştır.herkes bi anda arabesk dinler olmuştur.hem bu sürü piskolojisi değildir .insanlar aynı dili konuşmak ister ortak müzik tercihi de bunu kolaylaştırır.

0|0
    0|0
  • bence insan kulağına hoş gelen ve ruh halini belirten müziklerin hepsini dinleyebilir. ben arabesk de dinlerim metal de rock da pop da... yeter ki kulağıma güzel gelsin... anlamı güzel olsun... yada müziği ben dinlendirsin, eğlendirsin, duygulandırsın yada vs vs...

0|0
    0|0
  • Arabesk, duygu sömürüsüdür. Sanatsal değer taşımamaktadır.

1|4
    2|6
    • Bu cümleyi kurabilecek yetkinliğe sahip bir otorite misin? Hayır. Öyleyse oku ve öğren. guzelsanatlarfakultesi.com/forum/showthread.php/208-arabesk-müzik-nedir

• Metal müzik ise Amerika'nın arabesk'idir. (sad but true şarkısı tam bir arabesktir)

Rock ve metal müziği severek dineleyen biri olarak söylüyorum ve

sözlerimi konuyla ilgisi olmasada "And the road becomes my bride" diyerek bitiriyorum :D

• sanata aşık birisin demek bu korkunç

• İnsanlar kendi dinlemedikleri her tarza aynı şekilde yaklaşıyor

0|0
    0|0
  • 6 yaşından beri metal dinleyen acayip bir kitle de vardır bunların içinde. Sürekli koyu renk kıyafetler giymek bir farzdır. Metal dinlemeyen herkes zevksizdir. Dışarıdan bakınca adamları şatoda falan yaşıyor zannedersin. Ultra asidirler, kimseyi sallamazlar :). I hate school, I hate family modeunda takılırlar. Evlerine bir gidersin aynı kız makyajını eve girmeden siler. Pufuduk terlikleri ve ayıcıklı pijamalarıyla babasının dizinin dibinde oturur. İki dakika müzik muhabbeti yapmak istersin sıçıp üstüne sıvarlar.

Emolara girmiyorum onlar ayrı bir alem :)). Ben fake değilim :D:D.

0|1
    1|0

Erkekler Ne Diyor 19

• Her müziğin özentisi vardır. Arabesk müziği de mahallenin ağır abilerine özenip dinleyen gençlerin sayısı az değil. Hayatında sevgilisi olmamış velet, aşk acısını anlatan parçalarla kendinden geçmeye çalışıyor.

Pop ve arabesk müziği dinlemiyorum. Arabesk en sevmediğim müzik türü. Hem tarzı hoşuma gitmiyor hem de insanları gereksiz bir şekilde olumsuzluğa sürüklediğini düşünüyorum. Kendi adıma buna önyargı demem. Deneme amaçlı çoğu parçayı dinledim. Söyleyeceğim o ki ; gereksiz.

1|0
    0|1
    • Arabesk müzik hakkında sosyolojik, tarihsel bir araştırma yapmak istiyorum, yakın zamanda bitirirsem okumanı isterim. Bu arada, bahsettiğin olay, yani insanları gereksiz bir şekilde olumsuzluğa sürükleme olayı; metal müzik dahil birçok müzik türünün liriklerine göz atacak olursak, arabesk müzikle paralellikler bulmak mümkündür karamsarlık, soyutlanma ve olumsuzluğa sürükleme bağlamında.

• Metal müzik arabesk müziğe göre çok daha geniş bir yelpazeye sahip. Ayrıca metal üstünden arabeski yükseltmeye çalışman çok saçma. Arabesk = acılar. İnsanların gereksiz bir şekilde bilinçaltları kötü duygularla yükleniyor.

• Aslında ben şuanda herhangi bir müzik türünü yükseltmeye çalışmıyorum, sadece irdeliyorum, karşılaştırıyorum. Bu irdelemeyi de -en azından seninle- burada bitiriyorum, daha geniş açıdan bakabilmek için yazdığım yorumu yanlış anlamışsın, teşekkürler yine de.

• ben herkesin zevkine saygı duyuyorum.

yalnız önyargıyla yaklaşanları anlamak güç..bilmediği birşeyi nasıl eleştirebilir insan..

fikir sahibi olduktan sonra dinlemez zevkidir derim saygı duyarım.

Ben orhan gencebayın eserleri olmasa müzikten zevk almam..en değer verdiğim sanatçı

yıllarca makara konusu oldum.kıro müziği v.s eleştirilere maruz kaldım.

Hiç umrumda olmadı hala olmaz.

Cengiz Baba ümit besen ferdi tayfur atilla kaya bergen tüdanya fatoş incegüzel imparator müslüm gürses erol budan hakkı bulut kamuran akkor bunları dinlemesem eksik kalırım.

0|1
    1|0
    • Yürü be usta, sana pek bi kanım ısındı hehe. Kullandığımız anti-virüs yazılımları da aynı bu arada.

• yok :) ben norton kullanıyorum.yalnız avira kasım ayında sonunda türkçe dil desteği çıkaracak.

4 yıldır mücadelesini verdim..ben avira dan vazgeçtim adamlar türkçe desteği sunuyor..

böyle aşkın ızdırabını diyip bi orhan baba şarkısı açıcam şimdi.

• Ahaha güldürdün. Ben de Ferdi açayım bari, ne duruyorum :P

• Arabeskten tam olarak ne kastediliyor onu bilmiyorum ancak, herkesçe bilinen popüler bir parçayla başlayayım link

Hadi bu da olur; link

Bizde de bu dinleniyor; link yani bilmiyorum herhalde dinleniyordur, çevremde tanık olmadım.

Evet belki kiboş'un annem şarkısını dinlemiyor olabiliriz ancak ode to my family şarkısını gözlerimiz yaşara yaşara dinliyoruz, yersen.

Her neyse, müzikte önemli olan bana göre dinleyene ne hissettirdiğidir. Pentatonik gamlar, cresendolar veya yanık sesli türkü çığıranlar vs. önemli değildir.

Yani anadolu lisesinde vb. lisede okumamış, sonrasında üniversiteye gidip "abi abi opeth diye bir grup var süfer" dememişse ve küçüklüğünden beri senden benden farklı bir ortamda yetişip ve mesela internet erişimi kısıtlıysa arabesk dinleyip faça şahinle gezen adamları yadırgamak gereksizlik bana göre.

0|0
    0|0
  • Arabesk ben de sevmem ama sorunun başlığı ile içeriği farklı. Olay özenti metalcilerle benim de birkaç lafım var :)

Tür 1 - Elektronik müziği aşalar. Elektronik müzik dinleyenler de Tiesto dinleyen varoş tafyasıdır :) Ama Trentemöller kimdir, Jean Michelle Jarre neler katmıştır vs bilmez.

Tür 2 - Mainstream akımlardan sıkılıp yeni gruplara abartarak eskilere laf atanlar. Metallica ile öğrenir bu iş, sonra Dream Theater'ı keşfedince "abi adam ne davul çalıyor, Lars davulcu mu" diye caka satar (2 grubu da severim bu arada). Bir anda o Orion, Fade To Black, Figh Fire With Fire'daki ruh yok olur düdük için. Sonra da gider bir İskandinav black metal grubu bulur, "abi adamlar acayip falan" der. Sürekli kıyas halindedir.

Sonra bir grup kurar, sürekli popüler şarkılara cover yaparak barlarda kız düşürmeye çalışırlar.

0|0
    0|0
  • ben de arabesk dinleyemeyen kesimdeyim.ama orhan gencebay'a çamur atmıcam :D niye dinleyemiyorum arabesk?çok fazla acı fışkırıyo içinden.diceksin ki e metalin çok mu farkı var? metal müzik sadece i hate my family,i hate life değildir.metal dediğin olgu dünyadaki çarpıklıklara eğilir.gerçek bi metalci i hate my family,i hate life şeklinde dolaşmaz.ayrıca melodik yapısı da güzeldir metalin.çok iyi melodik altyapıya sahip arabesk şarkılar yok mu?var ama beni bayıyo dinleyemiyorum.burda da kişisel tercihler devreye giriyo.

0|0
    0|0
  • Arabesk bir sanat stili olabilir ama müzik stili değildir.. Evrensel olarak bakacak olursak sadece türkiye ve orta doğuda dinlenilebilen ( ibrahim tatlısesin falan suriye gibi ülkelerde dinlenmesi) belirli bir bölgenin ürettiği türdür.. Yöresel bir tarafı yoktur ayrıca.. Eğer müzik diye adlandırıyorsak, müziği ritim olarak görüyorsak eğer, ajdar da sanatçı ve müzisyendir..

Türkü dururken arabeski tercih etmem.. Zamanında dinledik elbette bu tarzı da ama @katherine' nin dediği gibi tamamen duygu sömürüsüdür.. İnsanı sebepsiz şekilde duygu karmaşasına hatta kendine zarar verme olayına bile sürüklüyor..

Evrensellikten dem vurdum.. Müzik evrenseldir evet ama arabesk evrensel değildir.. Sadece Türkiye' de dinlenir ve bilinir..

Elektronik müzik dinliyorum.. Kulağıma çok hoş geldiği için, beni tamamladığı için, özendiğim için ( turntable çalabilmek), beni rahatlattığı için, arabesk gibi beni bunalıma sürüklemediği için, evrensel olduğu için ! Metal müzikte öyledir ve dünyada en çok dinleyicisi olan müzik tarzıdır yanlış bilmiyorsam.. ( Sevmem ama ;)

Fantezi müzik bile üretildi bu ülkede, daha ne olsun !

0|0
    0|0
    • Duygu sömürüsü demişsinde bir şey soracağım

Arabesk kültür mü müziği doğurdu yoksa arebesk müzik mi kültürü.

Bizim arabesk önce türk filmlerimize bakarmısın aslında ne kadar arabeskler :D

• Arabesk bir kültür olarak görülür sanatta ama haklısın bunu müziğe çeviren bizleriz yani Türk toplumu.. Genlerimiz buna yatkın.. Sinemamız bizi resmediyor evet ;)

• Genelde düşük eğitim seviyesindeki insanların favorisi olduğundan, müziğin kalitesi ve yoğunluğuyla ilgili bir doğru orantıya gidilebilir.Ben de severim ama neden sevilmediğini anlayabiliyorum.

0|1
    0|0
  • Arabeske müzik demek , müziğe hakarettir bence.

1|3
    2|2
    • sence..

neden bu düşünceye sahipsin diye sorsam nasıl açıklarsın?

• ben büyütmüyorum adam zaten büyük :) ..müziği en başta zevk almak için dinler insan.

o yüzden sen rock müziğe devam et bende orhan babaya..

bu arada eser güzelmiş.beğendim :) ama hafif kalıyo tabii.

• Seviyeli sohbetinz için teşekkürler, geç oldu yatmaya gideyim, iyi geceler saygılar .. :)

• arabesk müziğim sevilmemsinin sebebi şu an ki toplumsal yapıyla alakaı biraz da televole kültürüyle büyüyen genç bag bozumu dinlermi dinlemesinde zaten batsın bu dünya niye batıyo ki dünya dünya da aşk var sevgi var sabah kalkınca güneşe bakmak ve sağlıklı bi şekilde o havayı içine çekmek varken neden batıyo dünya yıllarca insanları karamsarlığa sevketti bu müzikler kimiside şey der o zamnının insanlarının acısını anlatıyodu acı hala var memlekette ne fakirlikler var ama bu tip müzikler bence insaın hayat enerjisini bitiriyo o açıdan sevimsiz geliyor topluma.Yani müslüm paramparçayı yorumluyo neden çünkü potansiyel gençlik artık jilet çekmiyo salak mı neden jilet çeksin ...

0|0
    0|0
  • Bazen insanın ruhuna dokunan güzel parçalar olur beğenirim. Yani arabesk diye tamamen kestirip atmam.

0|0
    0|0
  • İlginçtir ki, metal müziğin bir bölümünde sözleri Türkçe'ye çevirirseniz, harika arabesk şarkı sözleri olabileceğini görürsünüz. Ben de arabeskten hazzetmeyen kitlenin bir parçasıyım. Fakat kimi isimlere saygı duymamak haksızlıktır. Orhan Gencebay, müziğinde blues geçişleri kullanır mesela. Müslüm Gürses'in rock parçalarına yaptığı yorumları olan albümünü dinlemeden, kendisi hakkında yorum yapılmamalı mesela. Fakat acılı adana tarzı arabesk ve fantazi müzik insanı iğrendiriyor. Metal müzik dinleyen insan, el emeği müziğin değerini bilen insan olmalıdır. Siyah giyinip, 2 tane metallica parçası bilerek metalci olunmaz.

0|0
    0|0
    • Müzik dediğin senfoni orkestrası ile çalınabiliyorsa olmuştur :))))

s&m

Zaten metal müzik amerikanın arabeskidir

• İstisnaları olmasına rağman kabul edilebilir.

• gardas hoplayan ziplayan kivirtan arabeskin nesini anlasin?

onlar kulaga hos gelen müsikleri dinler ve kivirtirlar

ama bir okadar da sözleri önemlidir bence sadece kulaga hos gelen degil yani

iste arabesk müsigi bana o duyguyu yasadiklarimi anlatiyor ve bende dinlerken dalip gidiyorum

Ben anlamam poptan cazdan operadan metaldan

Ben anlarım arabeskten uzun havadan

0|0
    0|0
  • askerden önce arabesk dinliyordum askeriyede ne olduysa artık ayrılıktan mı hasretten midir nedir arabeskten sogudum kendimi rock ve pop şarkılarına adadım. ama hiç bir şarkıyıda yadırgamıyorum eskisi gibi olmasada tek tük dinliyorum

0|0
    0|0
  • arabesk ve metal - database aynı sadece interface farkı var.

0|1
    1|0
  • 16 17 yaşımdan beri rock-metal türevlerini dinlerim. Yani 10 yıl falan olmuş. İlk dinlemeye başladığımda da sevmezdim arabesk şimdi de sevmiyorum.

Bana yapmacık ve sahte gelen bir müzik tarzı. Sözleri hep belli şeyler üzerine ve müzik namına pek birşey bulamadım. Kaldı ki depresif müzik benim çok hoşuma gider. Kemandan soğudum sırf bu tarz müzikte çok kullanılıyor diye.

İşin özü icra edilen müziğin tarzı hoşuma gitmiyor.

0|0
    0|0
  • Müziği keyif almak için dinlerim arkadaş, hüzünlenmek için değil. Arabesk benim için ruh sadistliğidir. Sevmem şahsen

0|0
    0|0
  • Arabesk candır.

0|0
    0|0
  • Hoşlaşamıyorum bir türlü :D kaldıramıom belkide bana agır gelio :)))

0|0
    0|0
  • Sanata saygı duymak lazım.

0|0
    0|0
Yükleniyor...