Gitar farkları nelerdir?

Arkadaşlar herkese şimdiden merhaba ve iyi akşamlar.. :)
Bir sürü gitar çeşidi var ben size saymak istiyorum bildiklerimi çünkü almayı düşünüyorumda herneyse geçelim
Charango
Ukulele
Electro rock gitar
Electro gitar
Rock Gitar
Akustik gitar
Klasik gitar
eveeet şimdi arkadaşlar ben bunlardan birini almayı planlıyorum siz bana herbirini nasıl olduğunu açıklar mısınız ve farklarını?
Teşekkürler.. :)

0|0
0|4

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle her gitar kendi içerisinde de kombinasyonları var. Ben sana şimdi kendi uzmanlık alanım olan Classic, Akustik, Elektro ve Bassı Anlatıcam.

Classic, çalma bakımında en kolay olanıdır. Diğer gitarlara göre daha kalın bir perdesi vardır. Telleri misinadan yapılmıştır ve arlarında en ufak kasaya sahip olan classictir. Parmak ile çalınması önerilir fakat pena ile da çalınabilir. Classic müzikte kullanılır. Tırnaklar yeteri kadar uzatılırsa flemenko dediğimiz türde de çalınabilir. Aslında her türlü müzikte kullanılır fakat kasası ufak olduğu için çok güçlü ses çıkmadığı için hafif tonlu müziklerde kullanılır.

Akustik, Classic ile benzerdir fakat telleri çelikten yapılmıştır ve kasası daha büyüktür. Ayrıca perdeleri de daha dardır. Bu nedenden dolayı da Rock-Pop gibi türlerde de kullanılabilir. 2 Çeşit akustik gitar vardır. Elektrikli ve elektriksiz. Elektrikli olanlar amfi aracılığı ile daha güçlü sesler elde edilebilir fakat amfinin olmadığı yerlerde elektriksiz olan daha çok iş görür. Akustik alınırken bu hususlara dikkat edilmeli.

Elektro, çalma bakımında bence en kolayıdır. Perdeler, akustikte olduğu gibi dardır ve teller perdelere çok yakındır. Ayrıca en ufak temas ile gitardan çok rahat ses gelmektedir. Elektro gitarda yanlış nota basıldığı zaman cızırtı verme olasılığı neredeyse hiçtir. Fakat elektroyu elektro yapan şey amfide biter. Elektronun bir çok çeşidi vardır. Bu senin çalmak istediğin türe göre değişir. Ayrıca efekt pedalları ve wah pedalları ile ses tonunu istediğin gibi değiştirebilirsin. Çalınabilecek tür açısından en fazla türü kapsayan elektrodur.

Bass, benim en sevdiğim gitardır. 4 telli 5 telli 6 telli 7 telli ve 12 telli versiyonları vardır. Parmakla çalınır fakat pena da kullanılır. Başta Rock ve Metal olmak üzere, Pop müzikte de sıkça görülür. Müziğe ruh katar. Duyabilmek ve anlayabilmek için iyi bir kulağa ihtiyaç vardır. Bass gitar kullanan insanlar ritimden çok iyi anlarlar. Sert bir enstrümandır.

0|0
    0|0
    • bass hakkında burdan devam edicem. Bir çok türü vardır fakat en ön plana çıkan jazz basstır. Eğer bu gitarlardan birini almayı düşünüyorsan ne tür ses elde etmek istediğini söylemelisin.

• O konuda katılıyorum. Müzik herkesin harcı değildir. Jasona amele diyor D:AS:DS:D Sen gitar çalıyorsan bende bu işten bir halt anlamıyorum demektir. Senin gitardan anladığına inanmıyorum. Madem amele ise neden bu adamlar 40 kişi içerisinden Direk tartışmasız Jason'ı seçti?

• bilip bilmeden yorum yapmışım dkfgs neyi çalacaksan ondan başlarsın bu işin klasiği, akustiği, parmağı acıtırı yok.
      klarnet çalmaya flüt çalarak mı başlanıyor? o zaman flüt çalmaya da düdük çalarak başlarız, ona da ıslık çalarak ne dersin fghfdf
      klasik gitarın içindeki amfi dediğim elektro klasiktir, misal fisherman amfiler var onları da mı hiç görmedin yoksa elektronik bilgin mi yok. amplifikatör = ses ayarları. bu da bilale anlatır gibi oldu.
      pop müzikten de anlamıyorsun biraz 70-80lerden dinle o zaman bilgisayar vardı değil mi?
      beni geç neyi yapıp yapmadığımı kendim biliyorum sana da b*k atmadım iyisindir kötüsündür umurumda değil salladığın yerleri söyledim.
      hmm jason; 40 kişi içerisinden seçen kişi (james) bas gitarın gereksiz olduğunu sadece sahne şovunun bir parçası olduğunu düşünür. dinlediğiniz grupların röportajlarını okuyun biraz. neyse uzatmanın alemi yok. müziğe devam et ama bu linki sakla 10 yıl sonra tekrar bak, kendine gülersin iyi olur.
      başka yorum yazmayacağım :)

Erkekler Ne Diyor 3

• Hepsinin kendine göre tarzı var. Akustik gitar blues, pop, rock da çalınır. Tabii başka tarz da çalabilirsin ama uyarlaman gerek. Klasik gitar adı üstüne klasik müzik. Ben bir ara flamenko ya takmıştım :D Elektro gitar manyetikler sayesinde Amplifikatör ses elde edilebilen gitar çeşididir. Blues, Rock, Metal, Jazz falan bir çok tarzda kullanılır. Efektler vs verip değişik sesler de alabilirsin :D Ama dikkat etmen gereken bir şey var gitarlar kendi özel tarza sahiptir. Mesela elektro gitardan telecaster blues a daha yatkın ama stratocaster, gibson les paullar falan her tarza gider. Jazz gitarları falan da ayrıdır onlara girmiyorum zaten. Ukelele nylon telli bir müzik aleti ve 4 tellidir. Onun da tarzı ayrıdır. Bass gitarda 4 tellidir mesela ama 5 tellisi vs de var. Onlarda genelde rock metal müzikte kullanılır. Banjo, Mandolin, ukelele vs bunlar kendi tarzlarına sahip müzik aletleri. Sen önce ne çalacağına karar vermelisin. Ona göre seçim yapmalısın.

0|0
    0|0
    • charango ukulele ve akustik gitar arasında kaldım

• peki öyleyse sağdan kullanırım hep sağolasın tekrardan teşekkürler iyi akşamalr :)

• Rica ederim. yardım edebildiğime sevindim :) İyi akşamlar müzik insanı :)

• Akustik gitar ilk başlayacaksan veya Electro gitar ben klasik önermiyorum tabi çalacağın tarz burada önemli.

0|0
    0|0
  • Klasikten bir başla sen önce :)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...