Neden ülkemizden dünyaca ünlü bir şarkıcı ya da şarkı çıkmıyor?

Neden dünyaca ünlü bir şarkımız ya da şarkıcımız yok? Neden Türkçe pop bu kadar düştü? Şarkıcı olmak istesem ama böyle dünyaca ünlü, tanınan ve kaliteli müzik yapan, Türkiye'de zor mu olur? Amerika vb. ye mi gitmek gerekir?

0|2
8|12

En İyi Erkek Görüşü

• Bizden Amerika dışında diğer ülkelere göre gayet ünlü sanatçılar çıkıyor. Tarzım olmasa da örneğin Tarkan ve Mustafa Sandal var. Tarkan'ı her yerde tanırlar.
    Amerikaya gidin bir Türk sanatçısını sorun, size Tarkan cevabını verecektir. Bir Alman sanatçısını sorun, müzik eğilimi hard rock, heavy metal tarzı şeyler ise Rammstein cevabını alırsınız. O tarz müzik dinlemiyorsa hiç bir cevap veremeyecektir. Ya da bir Rus, Çin, Japon, herhangi bir Afrika ülkesinden gelen bir sanatçıyı dünyanın çoğu kişisi bilmez. Dolayısıyla o kadar kötü değiliz.
    Amerika'nın bu işte başı çekmesi Amerika'nın uyguladığı kültür emperyalizminden kaynaklanır. Tıpkı ordusu gibi kültür alanında da kalite şartlarını önemsemezsek, emperyal bir güçtür.
    Diğer bir neden ise Türkçe şarkılarının çoğusunun arabesk makamında olması. Eğer bu aşırı duygusal abartılı ve aşırı uzatmalı tarza alışık değilseniz, bu size itici gelebiliyor. Bu tip ile arabesk müziğini kastetmiyorum. Pop şarkılarının da çoğu buna yakın özellikler barındırıyor, alışık olduğumuz için biz farkına varmıyoruz. Afedersin "dinozor taşağı" adında bir rock parçası vardı. Sözleri çok saçma ve hiç beğnmediğim bir parçaydı. Ama alman arkadaşlarım çok beğeniyordu, hatta tek beğendikleri Türkçe parçayı. Nedeni ise açık, arabesk makamlar yoktu. İstersen dinle bir , makamı bize çok garip geliyor ama onlar beğeniyor. Yani kültürel farklıklar nedeniyle bizim şarkılarımız batı yerine araplar tarafından beğenilir. Çok uzattım galiba. :)

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 11

• Öncelikle şunu söylemek isterim. Çoğu insan elektronik müzik ile pop müziği karıştırmaktadır. Fakat dünyada daha kötü bir olay var. Pop müzik dediğimiz şey aslında hafif müziktir. Rock'a benzer. Fakat bizim ülkemizde bu durum çok farklılaştı. İnsanlar sanat yapmak için değil para kazanmak için müzik yapıyor. Ritim desen bilgisayardan söz desen başkalarından. Ona kalan götünü kırıp oynamak. Her zaman dediğim gibi. Müzik, söz yazarak değil. Enstrüman ile yapılır.

1|0
    0|0
  • Çünkü doğru düzgün şarkı yapamıyoruz piyasada tutan şarkılar bile kalitesiz ve sürekli aynı şeyler aynı melodiler yillardir hiç bir ilerleme yok. Hele ki Türkçe Pop benim gözümde dünyanın en kalitesiz ve en leş müziklerinden biridir dinlenecek hiç bir tarafı yok yani.

0|0
    0|0
  • Cünkü daha önemli işlerimiz var

0|0
    0|0
  • cunku bız dunyayı zklemıyoz

0|0
    0|0
  • basit söylüyoruz çünkü

0|0
    0|0
  • çıkar belki

0|0
    0|0
  • Ajdar var bence.. İtalyadayken hep onu dinlerdik biz

0|0
    0|0
  • Gereksiz biz bize yeteriz

0|0
    0|0
  • sen nihat doğana şarkıcı değilmi diyorsun

0|0
    0|0
  • Niye canım Hakkı Bulut, İzzet Altınmeşe, Mahmut Tuncer dünyaca ünlü yıldızlar.

0|0
    0|0
  • çünkü hep önü kesiliyor.. tıpkı bülent ersoy gibi :)

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 8

• burada gerçekten zor. Insanlar at gözlüğünu cikarmadigi sürece çok çok zor

1|0
    0|0
  • Evet. Türkiye'den çıkmaz böyle biri.

0|0
    0|0
  • dünyaca ünlü olması gerekmiyor çok iyi olması için..

0|0
    0|0
  • Yabancılarda dinliyor bazı pop şarkılarının altında hep yabancıların yorumlarını okuyorum

0|0
    0|0
  • Düşündürücü :/

0|0
    0|0
  • Tarkan?

0|0
    0|0
  • Tarkan var

0|0
    0|0
  • Dünyaca ünlü olan sanatcilar genelde ingilizce kaliteli sarkilarla patlar. Göster bana bu kriterlere uyan bir tane türk sarkici..

1|0
    0|0
Yükleniyor...