Günümüzde Milyonlarca Erkek Başbuğ Cengiz Han’ın Genlerini Taşıyor! Biliyor muydunuz?

Leicester Üniversitesi araştırmacıları, Günümüz Erkeklerinin Çoğunun Cengiz Han Gibi Tarihi Kişilerle Genetik Bağlantılarının Olduğunu Keşfetti.
Günümüzde Milyonlarca Erkek Başbuğ Cengiz Han’ın Genlerini Taşıyor! Biliyor muydunuz?
Leicester Üniversitesi’nden genetik bilimciler, milyonlarca Asyalı erkeğin, Moğol imparatoru Cengiz Han da dahil olmak üzere 4 bin yıl önce yaşamış hanedanlık liderlerinin soyundan geldiğini keşfetti.
Wellcome Trust isimli yardım kuruluşu tarafından finanse edilen ve European Journal of Human Genetics’te yayımlanan çalışmada, 127 farklı Asyalı etnik gruptan 5 bin Asyalı erkeğin üzerinde yapılan araştırma ile babadan oğula geçen erkeğe özgü Y kromozomu incelendi.

Araştırmanın belirttiğine göre, milyonlarca Asyalı erkek, Cengiz Han da dahil olmak üzere 11 tarihi liderin soyundan geliyor.

Araştırmada 127 farklı Asyalı etnik gruptan 5 bin erkekten alınan Y kromozomu örnekleri incelendi. İncelenen deneklerin pek çoğunun Y-kromozomu tipleri oldukça enderdi; fakat teşhis edilen 11 tipin denekler arasında çok yaygın olduğuna rastlanıldı ve bahsedilen bu 11 tipin tarihi ve dağılımı incelemeye alındı. Sürekli at üzerinde ve hareket halinde olan göçebe halkların, araştırmalarda en çok rastlanan Y kromozumu türlerini bu denli yaygınlaştırdığı düşünülüyor.

Asyalı liderlerin etkisi

Yaygın erkek nesillerinden ikisi daha önce keşfedilmişti. Bunlardan birinin Cengiz Han’a, diğerinin ise daha az bilinen bir Mançu soylusu Giocangga‘ya ait olduğu tespit edildi. Leichester Üniversitesi araştırmacıları, deneklerin Y kromozomu yoluyla Cengiz Han’a veya Giocangga’ya veya yüksek ihtimalle diğer 9 tipten birine bağlı olduğunu keşfetti. Diğer 9 tip Y kromozomu da M.Ö. 2100 ve M. S 700 yılları arasında yaşamış çeşitli liderlere ait.

Proje lideri Profesör Mark Jobling yaptıkları araştırmanın sonuçları hakkında, “En yakın tarihe dayanan soylar, at üstünde dünyayı dolaşmış ve pek çok kadınla birlikte olmuş kişilere ait gibi görünüyor. Daha sonrasında bu kişilerden türemiş erkekler de pek çok oğul sahibi olmuşlar ve Y kromozomları yayılmış” dedi.

Çalışmanın ana yazarlarından Patricia Balaresque ise çalışmanın sonuçlarından elde edilen verilerden yola çıkarak şöyle dedi: “Bu soyların türediği atayı tam olarak tespit etmek hem zor, hem de neredeyse imkansız; çünkü bunu yapabilmek için o atanın kalıntılarını önce bulup, daha sonra da DNA’sını analiz etmek gerekiyor. Bunu Cengiz Han için bile yapmadığımız göz önünde bulundurulursa, sonuçlar ikna edici oldukları kadar raslantısal da bir yol izliyorlar.“

Başbuğ Cengiz HAN Türbesi!

TANRI TÜRK'Ü, KORUSUN!

Esen Kalın.

#SerKan1923

@CeyCess @aerolite @Bakırköylüm @Hpolat0121 @mehcab @EniyiYorumcu @lenii @s5xI4
@FuC-kerFukare @Yarımkilokıymaefekti @TerazininHúznù

@Freyja88 @Dumannnnn_y @irmolika @TersHatun @Anthemiss @bynay @SAKAT_SİNEK @minik_şirine @ismiyook

Güncellemeler:
En İyi Görüşler Seçilecektir.

0|0
4|4

En İyi Kız Görüşü

• Böyle birşey ben de duymuştum, dünyadaki milyonlarca insan bir anda aniden türemedi ya muhakkak ortak bir ataları olacak. Ancak ben bu atanın Cengiz han yerine Adem ile Havva olduğu görüşünü benimsiyorum. Sonuçta Cengiz Han'da bu 2 insanın soyundan gelme. Bu durumda Han'a ekstra bir popülarite yüklemeye gerek yok.

0|1
    0|0
    • Sayın Modum Şüphesiz Hz. Adem ve Havva'dan Geliyoruz Ama Erkeklerin Genetiğinin Babası Başbuğ Cengiz HAN :)

• bu yorumu yeni gördüm ve cevaplıyayım dedim evet doğrudur bende cengizhanın 54 göbekten oğlu torunu oluyorum ama aile soy ağacımızı çıkardığımızda cengizhandan sonraki dedelerim çoğu Türk kadınlarıyle evlilik yapmışlar yani %35 moğol %65 Türk kadıınlarıyla tarihe bakıcak olursakta cengiz hanın torunları hep Türk olarak gösteriyor yani bende Türk oluyorum demek oluyor

En İyi Erkek Görüşü

• Vay be adama bak baya tohum bırakmış desene.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• cengiz han hayranıyım.. belgesellerini hayat hikayesini hep araştırmışımdır ünlü moğol imparatorunu.. aynı zamanda çok zeki bir adamdır... askerleri zarar görmesin diye üniformaları ipekten olurdu çünkü o zamanlar okların uçları zehir taşıyacağından ipek zehiri emsin diye ve ok çıkarılırken sürtünmeyi azaltmak için bu sistemi düşünmüştür... 11 erkek oğlu için üleyi bölmüştür sadece tek hatası budur.. o zamanın şahımerdan olan persianı bile dağıtmıştır ama ömrü yetseydi tüm dünyada kendi tohumunu bırakacağını söylerdi ama rivayetlere göre 70inde ölmüştür.. belki bu adamdan dolayıdır çekiklere zaafımın oluşu

0|1
    0|0
  • Bende oyleyimdir heralde cok fazla savasma koruma ve diktatorluk ruhu var.

0|1
    0|0
  • Tanrı Türkü Korusun ve Yüceltsin!

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

Yükleniyor...