Neden dilimizi doğru kullanamıyoruz?

Dilimizi doğru kullanmaya yönelik birçok kitap yazılmasına rağmen, neden anadilimizde hata yapıyoruz ya da bu hataları en aza indiremiyoruz? Ne zaman bu kadar yabancı dil sevdalısı olduk? Yoksa sadece dikkat çekmek için mi her taraftan "Oh my good, ow sh*t" vb. kelimeler yükseliyor? Kelime bakımından zengin dillerden olan Türkçemizin suyu mu çıktı? Etrafta yerli yerinde Türkçe konuşan o kadar az kişi kaldı ki, kim en doğru biçimde Türkçe konuşursa hemen farkediliyor.

0|0
13|21

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle şunu söyleyeyim, ben Türk Dili ve Edebiyatı okuyorum ve son sınıftayım.

Evet, Türkçemizin suyu çıktı, Türkçe zaten başından beri yetersiz bir dildi, konuşulan Osmanlı Türkçesi dilimizi zenginleştirmekle kalmamıştı, estetik de kazandırmıştı. Fakat dil devrimiyle halkın dilinde yer eden kelimeler zamanla silindi. Şu an beş yüz kelime ya var, ya yok. O kadar fakir bir dil, çoğu zaman duygularımızı ifade etmekte zorlanıyoruz, bir şeyler anlatmak istiyoruz, zorlanıyoruz. Bu acı bir gerçek.

Yabancı dil sevdalısı da pek görmüyorum, yani sen "oh my good"u nereden duydun bilmiyorum, çevirirsek "vay iyiyim" demek. Yok bunları kullananlar, sana bir kitap tavsiye edeyim, onu oku. Ziya Gökalp-Türkçülüğün Esasları. Özellikle okuman gereken yer Dilde Türkçülük.

Yerli yerinde konuşmadan kastın da büyük ihtimal imladır. Bence en büyük sorunumuz imla. Yani seslileri yazmayıp bazılarını yazıp, garip kısaltmalar bir ustalık işine dönüşmüş. Bence öyle yazmak çok daha zor, böylesi çok daha kolay.

2|0
    0|0
    • usta soruda hata var oh my good degil oh my god , oda aman tanrım demek . ama kısaltmalarla konuşan ergen nesil büyüdüğünde neler olucak bilmiyorum.

• Aslında bilerek yazdım, arkadaş o kadar yabancı ifadelerden tiksinmiş olmalı ki onu "God" değil, "Good" olarak görmüş, ben de ironiyle değindim.

• Bir "o"'yu fazla koymuşum -.-

Erkekler Ne Diyor 20

• ''Bir millet bağımsızlığını, hürriyetini ve sınırlarını kaybedebilir, hatta yıllar boyunca başka bir milletin esareti altında yaşamak zorunda kalabilir ama bütün bu unsurlar o milletin yok olmasına etken olamaz. Ancak kendi dilini kaybetmiş bir millet yok olmaya mahkumdur.'' Söylenmesi gereken o kadar çok şey var ki susma hakkımı kullanıyorum.

1|0
    0|0
  • "Şimdi ülkemin genci eski Türkçeye turist mi değil mi? Cevap ver budistin piri yoksa anlamamam benim suçum mu yüz yıl önce yazılmış hiç bir şiiri? Yanlış anlamışsın gazinin dediğini dünkü bok! Çünkü alınmaz klavye cümlesiyle yol. Hadi sağ ve sol utanma dünlerinden. O yalnızca demiş modernleş demiş mi kültüründen ol?" (Contra - Çelişki)

1|0
    0|0
    • Çok çok iyi. Rap'i dinledim güçlü bir rap dinleyecisi olarak. Açıkcası beğendim yav, şimdi contra bende gözaltında.

• kimleri dinliyorsunuz en birini önerirseniz dinlerim.

• Küreselleşme keşke İngilizceyi ileri derecede öğrenebilseydik :) Çünkü Türkçe sınırlarımız dışında bizi nereye kadar götürebilir sizce ? Ama İngilizce daha geniş kitlelerle iletişim kurmamızı sağlar maalesef ...

1|0
    0|0
  • Türkçe kelimelerin de doğru düzgün yazılışını bilmiyoruz ki.İddia ediyorum buradakilerin en az yarısı ''herkes'' yazmayı bilmiyor.

1|1
    0|0
    • Haklısın. Bence bir insan, anadili söz konusu olduğunda bu kadar cahil olmamalıdır.

• İngilizce, dünyada baskın olan kültürün dili olduğu için durum böyle. Geçmişte de arapça ve farsçanın etkisindeymiş bu topraklardaki insanlar.

1|0
    0|0
  • Özentilik.Havalı gösterirmiş yabancı dilden devşirme kelimeler kullanınca.

1|0
    0|0
  • Yes pembeli,Türkçe eğitime benden de okey :/

0|0
    1|0
  • Dilimizi bilmediğimizden öyle oluyor benim gibi türkçesi 5 üzerinden 3 ü geçmeyen birinden ne beklenilir...

1|0
    0|0
  • Dünya dili ingilizce olduğu için ingilizce öğrenmeye çalışıyoruz sadece kendi ırkmızla değil dünya insanlarıylada aynı dili bilmek iyi bişedir ve konu türkçeyi düzgün kullanma ingilizzce özentiliği değil

1|0
    0|0
  • dikkat ettiyseniz bunu yapanların çoğu o kullanmaya çalıştıkları dili bilmiyorlar. bu bir çeşit konu hakkında %1 bilgiye sahip olup ahkam kesmeye benziyor ve bizim ülkemizde çok fazla bulunuyor maalesef.

1|0
    0|0
  • Maalesef daha geçenlerde öğrendim

Eşyalar degil eşya zaten çoğul bir kelimeymis

Öğreniyoruz ;)

1|0
    0|0
  • İnsanların bilinçsizliği maalesef

1|0
    0|0
  • Önemsemiyoruz.

0|0
    1|1
    • Ben de seni önemsemiyorum, aynen devam.

• Yanlış anladın. Genel olarak konuştum. Sitemkar bir deyim olarak, gereken önemi vermiyoruz anlamındaydı.

• Bilmedikleri için :)

0|0
    0|0
  • ben dilini yavaş yavaş kaybedenlerdim .. elimden geldiğince korumaya çalışıyorum ama olmuyor ..

0|0
    0|0
  • onlar hicde bu asaaddsgdhggh yazmalarina nefret ederim veye yavvv

0|0
    0|0
  • Bide "Bro" lafı var, kullananın gırtlağını sıkasım geliyor. Brotherin kısaltılmışı :S Meraklıyız yabancıya. Özentilik seviyemiz yüksek sanırsam.

0|0
    0|0
  • Ben süper kullanıyorum dilimi.

0|0
    0|0
  • ben dılımı guzel kullanırım benım ıcın farketmez herdıle dılım doner

0|0
    0|0
  • Merhaba acele ediyoruz çok acele ediyoruz.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• Özenti.Asırlardan beri devam eden bir şey.1800'lü yıllarda Fransızca'ydı.Şimdi de İngilizce.50-100 sene sonrada başka bir dil olur.

1|0
    0|0
  • konuşulmasın nolcak ki ben türkçe sevdalılarını anlamıyorum zaten bence dünyada tek dil olsun umrumda değil ing türkçe hatta kürtçe bile olabilir yeter ki tek dil olsun bıktım artık milletin dilini öğrenmeye çalışmaktan türkçe konuşuyoz da noluyo düzgün konuşçaz da nolcak

0|0
    0|0
  • link Sormuştum böyle bir soru... Bile bile öldürüyoruz dilimizi ne diyeyim... Gençlik duyarsızlığın dibinde, özentiliğin zirvesinde işte...

0|0
    0|0
  • Bende bütün cümleyi türkçe kurup son kelimeyi falan yabancı yapmalarına sinir kaparım.

Haklıyım di mi sis ? falan.

Ha, ben yabancı dil öğrencisiyim sınıfımızda genelde ingilizce konuşulur bende arada japonca kullanırım hatta o kadar çok konuşuyoruz ki bazen kelimelerin türkçe'si aklıma gelmiyor.

Ama onun dışında inanılmaz sinir kaparım. Evet.

0|0
    0|0
  • Yabancı kelime kullanınca sanki bir havalı olduklarını sanıyorlar.

1|0
    0|0
  • Kullanmayanı uyar. Hakkındır.

0|0
    0|0
  • bende anlamış değilim . ama benmde hatalarım oluyor bazen

0|0
    0|0
  • çok haklısın. 5 yıldız verdim soruna...

0|0
    0|0
  • Özenti işte

0|0
    0|0
  • Türkçe cümle içinde büyük harfle yazılmaz.

0|0
    0|0
  • Özenti işte

0|0
    0|0
  • bak ne güzel yazmışsın..

kürtlerde bunu istiyor. ana dilleri kaybolmadan kürt diline sahip çıkmak istiyor..

şimdi bana kürtçede bir dilmi diyecekler olacak. onun için kürt dili ve tarihini araştırın. türkçeden daha zengin bir dil.. x w q harfleri halfabesinde olan bir dil..

kürtçe türkçe bunlar hepsi birer dil. ve etkin köken tarafından doğru kullanılmalı.. yanlış yapıyolar kardeş

0|0
    0|0
  • dünyanın evrensel dili İNGİLİZCE

heryerde var...

0|0
    0|0
Yükleniyor...