Sokaktaki kanalizasyon kapakları neden kare değilde yuvarlaktır?

Sokaktaki kanalizasyon kapakları neden kare değilde yuvarlaktır?

Aklıma takıldı gece gece

Güncellemeler:
ya mılletın sacma sapan soruların dan ıyı bence gecen yolda yururken aklıma geldı sıze soruyum dedım hem okadar sacma da degıl bence

0|0
5|31

En İyi Erkek Görüşü

• kare olanları da var ama senin bhsettiklerin koni biçimli yeraltı haznelerinin kapaklarıdır, hazneler koni oluncakapağı da yuvarlak yapmışlar o kapağın altında koni hazne olduğu anlamına gelir,

aşağıdaki linkte alıntı yapılmış m-bir mesaj var orda daha ayrıntılı bilgi var

link

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 30

• Kanalizasyon kapaklarının yuvarlak olmalarının ekonomik, gereklilik ve de yararlılık gibi nedenleri vardır.

Ekonomik: Logar kapakları geometrik olarak en makul seviyede malzeme

tüketen bir şekilde üretilmişlerdir. Ortalama bir insan bedeninin içine

girebileceği bir genişlik için en uygun ve en ekonomik çözüm dairedir.

Gereklilik: Herhangi bir olaya müdahale

etmek ve hızlı giriş çıkışlar için daire şekli logar kapakları için vazgeçilmez bir geometridir. Her açıdan giriş için çok uygundur. Aşağı inerken veya yukarı çıkarken, tırmanma hareketinden kaynaklanan sağa sola doğru oluşan dönme hareketleri ve açılı kol hareketleri köşeli yollarda insan için tehlike yaratmaktadır.

Yararlılık: Logar kapaklarının uzun süre açılmaması yüzünden oturduğu yuvaya sıkışması olası bir durumdur. Bu gibi durumlarda büyük araçlara gerek

duymadan görevlilinin kapağa küçük bir güç uygulayarak merkezi bir dönme

hareketi sağlaması sıkışmış olan kapağı kurtarmak için yeterli olacaktır.

Ayrıca kanalizasyon kapağının yuvarlak olmasının başka bir nedeni de, kapağın deliğin içine düşmemesidir.

0|2
    0|1
  • Rogar kapakları geometrik olarak en makul seviyede malzeme tüketen bir şekilde üretilmişlerdir. Ortalama bir insan bedeninin içine girebileceği bir genişlik için en uygun ve en ekonomik çözüm dairedir. Ayrica herhangi bir olaya müdahale etmek ve hızlı giriş çıkışlar için daire şekli logar kapakları için vazgeçilmez bir geometridir. Her açıdan giriş için çok uygundur. Aşağı inerken veya yukarı çıkarken, tırmanma hareketinden kaynaklanan sağa sola doğru oluşan dönme hareketleri ve açılı kol hareketleri köşeli yollarda insan için tehlike yaratmaktadır. Rogar kapaklarının uzun süre açılmaması yüzünden oturduğu yuvaya sıkışması olası bir durumdur. Bu gibi durumlarda büyük araçlara gerek duymadan görevlilinin kapağa küçük bir güç uygulayarak merkezi bir dönme hareketi sağlaması sıkışmış olan kapağı kurtarmak için yeterli olacaktır.

0|0
    0|1
  • Açması ve kapaması kolaydır,tek kişinin ve küçük bir aparatla açması kolay olsun diye,

0|0
    0|1
  • Gerçekten enteresan bir soru tebrikler.O kadar dusunsek de bu soru aklımıza gelmezdı bu sorunun nedenini tam olarak öğrenmek ıcın beledıyelere sormak lazm:)

1|0
    0|0
  • dianegro ve papatyacik doğru cevap vermişler arkadaşım. kendi içine düşmeyen tek şekil yuvarlaktır. bak eğer 15gen bile olsa yine de içine düşerdi ama yuvarlak kapak asla düşmez. diğer tüm şekilller kendi deliklerinden geçebilirler. rögar kapağını istediğin şekilde sok yine düşmez.

0|1
    1|0
    • evet cok mantıklı gercekten dusmez

• evet becede guzel ama ıste tepkıler farklı ınsanlar alısmıs o benı terkettı bu benı aldattı eger oyle bıs oru sorsaydım yada cınsel acıdan ıste turk mılletı boyle ya valla

• yaa hiç sorma. dediğin gibi o tarz bir soru sormuş olsaydın şimdiye rahatsız eden edene...

bu soruyu geçenlerde discovery gibi uluslararası yayın yapan bir kanalda görmüştüm. bir programda bunu dile getirmişlerdi. yani demek istediğim hiç te gereksiz bir soru değil.

takma sen o farklı yorum yapanlara.

• Bilmem fenerliler öyle oldukları icin öyledir ? puasdasd :D

1|1
    2|3
  • :))))

bunu geometri şekillerini hayal ederek cevaplaya bilirsin :))))

şekillerin öyle bir durumda ...zeminde altı boş şekilde hangisinin daha güvenli olduğunuda

0|0
    0|1
  • Ne kapağın içine düşmesi nede başka bir şey.

Dünyada insanların içine girebildiği tünel, kanal, vs... hepsi yuvarlaktır.Bu insanın doğasından kaynaklıdır.Bilinç altımız direk giremesek bile içine kıvranak girebileceğimiz bir delik arar.Hayvan yuvalarıda aynıdırç

Senle burada saklanmak için bir çukur açsak emin ol girişi yuvarlak olur.

Kare olanlar ya mazgaldır, ya kablo tv veya telekom kablosu geçiş yeridir.Onlarada insan girmez.İnsanın içine girebildiği tüm delikler yuvarlaktır.

0|0
    0|0
  • Dünya i*ne olmuş ondan:(

0|0
    0|1
  • Dünya bile yuvarlak amk sen neden bahsediyorsun:/

0|2
    0|0
  • işte bunlar hep akıl oyunları

0|0
    0|0
  • Kare olsaydı arıza durumunda işçiler içine giremezdi.Bu yüzden yuvarlaktır.Ama ben senin için eğer oyunu bana verirsen ilk seçimde tüm logar kapaklarını kare yapacağım.Yalnız sevgi yolunda ki kapakları üçgenyapmayı düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • neden ciftcilerde bısey ekecekleri znm deligi yuvarlar acıyola neden kare seklinde degil sende bunu cevapla

0|0
    0|0
    • evet buda gusel bı soru

neden

• senin kanalizasyon kapagına cevabım eger kare dikdörtgen yada üçgen yapılsaydı kapaga degişik açılar verilginde kapak delıkten duşerdi oysa daire oldugunda her açıdan deligin üzerinde kalır.

• neden çünkü kare olursa kapak bi şekilde içine düşebilir ama yuvarlak bişeyi ne yaparsan yap içine sokamazsın :D

0|0
    0|0
  • sen sor diye

0|0
    0|0
  • Kapak deliğin içine düşmesin diye yuvarlak onlar kare olmaz.

0|1
    0|0
  • Kenarlardan yıpranmasın ve kaldırılması kolay olmasın diye. Kare kanalizasyon kapağı kolay kaldırılır. Ancak yuvarlak olan dengesizdir falan diye yorum yapabiliriz ama asıl soru neden böyle bir şeyi merak ettiğin?

0|0
    0|1
  • harbiden kafana bu mu takıldı çok tuhf ya ::)))

eğer başka şekillerde olsa mutlaka bi ralıkta delikten içeri düşer ama yuvarlk olduğu zaman böyle bi ihtimal yoktuur

0|0
    0|0
  • Yuvarlak olmasalardı ,kapak zemine dengeli oturmazdı ve üzerinden araçlar geçtiginde zamanla altında boşluga ve deformasyona neden olurdu.

0|0
    0|1
  • aaa benim ( inş müh ) konum borular yuvarlak da onda kapaklar kare olsa ekonomik ve pratik olmazdı borular neden yuvarlak dersen anlatırım ama anlayan olmaz :(((

0|0
    0|1
  • estetik olsun diye :) cidden aklına bu mu takıldı yoksa aklına takılan başka şeyileri uzaklaştırmaya mı çalışıyosun

0|0
    0|1
    • evet olabılır de nezamandır dıkkatımı cekıyo neden kare falan degılde yvarlak dıye bak bı acıklamsı vardır belkı dıye merak ettım ya ne var bunda bukadar abartılıcak anlmadım

• kadın psikkolojisinden az çok anlarım neyi kafandan uzaklaştırmaya çalıştığın merak ettim de söylersin diye bi şansımı deniym dedim

• dunya NEDEN KARE DEGILDE YUVARLAKTIR SORUSU GIBI

1|0
    0|0
  • köşeler daha tehlikeli olduğundan

0|0
    0|1
  • Cevaplardan biri de yuvarlak metal kareye göre daha dayanıklıdır ve yerde yuvarlanarak taşınabilir.

0|0
    0|1
  • Yatip uyumak varken niye bunlari dusunuyorsun muhterem

0|0
    0|0
  • bişey ima etmiyolardır umarım :)

0|0
    0|0
  • kapak deliğe düşmesin diye:))

0|0
    0|0
  • harbiden kafana bu mu takıldı çok tuhf ya ::)))

0|0
    0|0
  • işte bunlar hep amerigan oyunu bence.

0|0
    0|0
  • senin bu soruyu sorabilmen için olabilirmi _?

0|1
    0|1
    • herkes yeterınce sacma sapan soru soruyo ne varkı bence gayet mantıklı bı soru

• tamam bişey demedim vallahi bencede mantıklı

Kızlar Ne Diyor 5

• Düşündüm ama bilemedim.

0|0
    0|0
  • eğer kare dikdörtgen yada üçgen yapılsaydı kapağa değişik açılar verildiğinde kapak delikten düşerdi oysa daire olduğunda her açıdan deliğin üzerinde kalır panpa oldumu sanjdbfnajsfbdnhjcadbsfndas

0|1
    0|0
    • harıkasın papatyacık saol yorumun guseldı

• nedemek canım sen böyle neyi merak edersen pet şişeler kazılan çukurlar yapılan yollar her zaman burdayım sor sen sbdhjasdjkasdhsdkjfdsadkj

• google a yaz bulursun

0|0
    0|0
  • düşmemesi için demişler iyide kapağı tam dairenin çapına getirirsen düşer .

0|0
    0|1
  • sütünü iç ve yat tubacım ^^

0|0
    0|0
Yükleniyor...