Size doğru gelmeyen atasözü var mı?

Atasözleri hakkındaki merakım epey büyük. Bugün de atasözlerinin tamamının doğru olup olamayacağını merak ettim. Size yanlış gelen, tam anlamıyla içinize sindiremediğiniz, onaylamadığınız atasözleri var mı? Her koyun kendi bacağından asılır atasözü bana pek doğru gelmiyor mesela, özellikle de bizim kültürümüz için. İnsan sosyal bir varlık, dolayısıyla her koyun kendi bacağından asılamıyor. Eğer asılırsa, zararlarından mutlaka başkaları da muzdarip oluyor. Öte yandan "iti an çomağı hazırla." ve "iyi insan lafın üstüne gelir." gibi birbirine çelişik yapılı atasözleri de mevcut. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

0|0
12|10

En İyi Kız Görüşü

• Saçı uzun aklı kısa

eskiden kadınlar için söylenmiş bir söz olmasına rağmen bu dönem de erkekler saçta kadınlara fark attığı için hala hükmü varmı merak ediyorum

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• çok çelişkili atasözleri mevcut ama duruma en uygunu uyarlanıyor

0|1
    0|0
  • Kadının karnından sıpayı sırtından sopayı eksik etme.

sözünü diyeni bulmak isterim.

3|0
    0|0
    • bulunca bana da haber ver

• Öküzün teki işte, dert etme o kadar :)

• tek derdimin bu olmasını öyle isterdim ki Tortured :)

• Anadan siska, ne yapsin muska.

0|0
    0|0
  • it itin kuyruğuna basmaz... basıyo abicim bu zaman it itin kuyruğuna basmakla kalmıyo anasını ağlatıyo

0|0
    0|0
  • Ben hicbirini sevmem ve kullanmam

0|0
    0|0
  • Kızını dövmeyen dizini döver.

İki gönül bir olunca samanlık seyran olur.

0|0
    0|0
  • ekinler baş vermeden kör buzağı topallamazmış.

0|1
    0|0
  • - kızını dövmeyen dizini döver...

çok saçma ve yanlış...

1|0
    0|1
  • Baldız baldan tatlıdır. Çok saçma ne bu şimdi.

0|0
    0|0
  • iyilik et , iyilik bul.

0|0
    0|0
  • bana dokunmayan yılan bin yaşasın

0|0
    0|0
    • Evet aklıma gelmişti bencillik bu

• Bu eleştiri ifadesi değil mi aslında? Öğüt anlamında bir atasözü değil sanırım.

• eleştiri olarak ta kullanılır bencilliği gösteren söz olarakta bencilede söylenir bencil kendini de ifade eder

Erkekler Ne Diyor 10

• Anasına bak kızını al pek doğru gelmiyor. Örneğini çok gördüm.

0|1
    0|0
  • "iyilik yap denize at" ve "iyilik yapan iyilik bulur" tamamen yanlış...

0|1
    0|0
  • atalarımızın birbirini çürüten pek çok sözü mevcut.durumu uyanını seçip kullancaz demekki :D

0|1
    0|0
  • 'Devletin malı deniz, yemeyen keriz.' Açıkça haram yemeye özendiriyor. Kimbilir belki atasözü bile değildir..

0|0
    0|0
  • -devletin malı deniz, yemeyen domuz

-bal tutan parmağını yalar vs.vs. sevmem

0|0
    0|0
  • Acıkacak diye zıçmaya korkar - Çok cimri insanlar için söylenir öyle şey mi olar :))

Adam bildim eşeği altına serdim döşeği - Bu da mümkün değil..(umarım:))

Ağzının domalmasından Ömer diyeceği belliydi - Buda yapılan kötülük ardından söylenen ben başından anlamıştım tavrı..

0|0
    0|0
  • Denize düşen yılana sarılır atasözü bizim atalarımızın söylediği bir söz değil o yüzden bunu kullananları uyarıyorum ve bu atasözünü korkakların söyleyeceğini söylüyorum.

0|0
    0|0
  • "... buldun, kıllısını arıyorsun " daha anlamış değilim manasını.Çok yanlış.

0|1
    0|0
  • ... Taşıma su ile değirmen dönmez,damlaya damlaya göl olur ! İki grubu karşı karşıya getirmek lazım.

0|0
    0|0
  • 1 kahvenin kırk yıl hatırı varmış mı acaba?

0|0
    0|0
    • Dikkat dikkat, 1971 tarihli içilen kahvelerin hatır süresi dolmak üzeredir, birer kahve daha içmeniz rica olunur ehehe.

Yükleniyor...