Bir kitapta en çok nelere dikkat edersiniz?

Her birey için kitabın tanımı farklıdır, faklı olduğu kibi düşüncelerde farklılaşıyor. Benim için kitap akıcılıksa başka biri için sadece bir betimlemedir.

Kitap seçimi yaparken bir çok şeye dikkat ederiz. Betimlemeye, diline, tarzına, biçemine, konusuna, konunun hakimiyetine vs. Kitap kapağızdan yazarına kadar.

Peki, kitaplarda siz en çok nelere dikkat edersiniz? (Lütfen dolu dolu yazın, kestirip atmayın. Ya da hiç yazmayın.)

Güncellemeler:
Ne tür kriterleriniz var?

0|1
2|7

En İyi Kız Görüşü

• kitap benim için başlı başına başka bir dünyanın kapılarının aralanması demek. daha küçüktüm bir yakınımız bana bir şeyler katacak kitaplar okumamı söylemişti. o günden bu yana kitap seçimim hiç değişmedi, içeriğinde akıcılık ve benim bilmediğim herhangi bir konusu olduğu müddetçe her kitabı okuyorum. hatta bazen kalem değişikliği olsun diye çıtır çerezlik öylesine yazılmış kitapları da okuyorum. kitabı elime aldığım zaman kapağı ve arka kapak tanıtım yazısı da dikkatimi çekerse bayıla bayıla okuyorum. ama son 5 senedir sözlüklerde tavsiye edilenleri tercih ediyorum, hem o kitap hakkında bir ön bilgi alıyorum hem de içerikleri hakkında bilgim olduğu için içim rahat okuyorum.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelik olarak sıralarsak içeriği önemli çünkü aradığım ikinci özellik olarak akıcılık olmasada içeriğinden bari kurtaralım deriz, yazar benim için hiç önemli değildir birisi kitap yazmış ise saygı duymak gerekir bir diğer faktörde bence dış kabıdır malum bir kitapçıya gittiğimizde ve aklımızda bir kitap yoksa göreceğimiz ilk şey dışı olur onunda al benisi olmalı genelde kitap seçimlerim bu doğrultuda.

0|1
    0|0
    • Mantıklı düşünmüşsün. Bende yazara bakmam ama okuduğum bir kitabı beğenmezsem o yazarı bir daha zor okuyorum. Sence mantıklı mı bu? Yoksa önyargı mı?

• Gerçi şimdi bakayım dedimde o değilmiş:) neyse olabilir her yazarı sevmek zorunda değiliz neticede ben psikoloji kitaplarını çok severim ama bazı kitaplar beni boğuyor bildiğin soğutuyor öyle yazarlarda var

• Bilmiyorum hakkında bir araştırma yapmadım. Ama öyleysi bırak sosyal medyada paylaşım yapmasın. Diger kitapların yerini bos yere dolduruo değerini azaltmasın.

Kızlar Ne Diyor 1

• Sevdiğim yazarların eserleri dışında; başka eserlerin arka sayfadaki özetlerini incelerim. Akıcı olmalı bir kitap benim için. Daha çok fantastik roman severim. Burada yazarın hayal dünyası beni büyülemeli. Kurgusu ve akıcı dil kullanılması önemli.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Kitabın kalınlığına

0|1
    0|0
  • Kitabın kurgusuna ve gizemine. Ayrıca anlatmak istediği düşünceye bakarım. Bir kitapçıya girdiğimde alacağım kitap gözüme sivrilen 2-3 kitaplardan birisidir. Elime alırım kapağa bakarım ilgimi çekiyorsa arkasındaki yazıyı okur alırım. Benim için kitap düşünceleriyle bana devrim yaşatabilecek ya da beni fantastik gizemli dünyaya sürükleyebilecek olmalı.

0|1
    0|0
  • Ben olay örgüsüne ve mantığa yatkın mı onlara bakıyorum reis. Bir de okumadan internette bakarım bazen kitap hakkında ne tarz yorumlar yapılmış.

0|1
    0|0
  • Akıcılık ve derinlik...

0|1
    0|0
  • ÖNSÖZÜNÜ okurum ona göre kitaba giriş yaparım

0|1
    0|0
  • konusuna içeriğine yorumlara

0|1
    0|0
Yükleniyor...