Özel emeklilik hakkında bilginiz var mı?

İşbankasına 10 sene 100 tl yatırarak 10 sene sonra emekli oluyormuşuz bilgisi olan var mı?

0|0
1|11

En İyi Erkek Görüşü

• okumadan bilmeden yatırım yapıp millete hakaret etmeyin diye yazıyorum. bireysel emeklilik sisteminde emekli olmak için en az 56 yaşına gelmiş olmak ve 10 yıl prim ödemek gerekiyor. yani 2 koşul birden sağlanmalı. bunun dışında istediğiniz zaman paranızı alır çıkarsınız ama devletin %25 teşvikinden yararlanma oranınız değişir. ilk 3 yıl sistemden ayrılırsanız %0, 3-6 yıl %15, 6-10 yıl %30, 10 yıl ve üzeri ama 56 yaşından aşağıdaysanız %60 oranında katkı payını alırsınız.

bunun dışında kendi yatırdığınız parayı zaten alırsınız ancak bunlar sizin tercihiniz doğrultusunda fonlarda değerlendirilir. fonlar da değer kaybedebilir tabi. diyelim hisse ağırlklı bir fon aldıysanız borsa düştüğünde anaparanızdan kayıp yaşayabilirsinz.

bunun yanında aylık olarak yönetim gideri kesintisi yapar emeklilik şirketleri. üst sınır %2'dir. yani yatırdığınız her 100 lira için 2 liraya kadar kesebilirler. bu sözleşmenizde de yazar. bir de giriş aidatı kesiyorlar, o yüzden 1-2 yıl sonra çıkacaksanız girmek mantıklı değil.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• benim var.10 sene sonra emekli olamıyorsun.en erken 55 yaşını beklemen lazım.istersen sorgusuz sualsiz sistemden 5 yıl sonra çıkabilirsin paranda bir kesinti olmadan.ödediğin paranın %25 ini de devlet sana ödüyor ücretsiz.100 tl sınır var alt limitte 100 tl yatırdığında devlette senin adına 25 tl yatırıyor yani her ay 125 yatırmış sayılıyorsun.

0|0
    0|0
    • Tavsiye eder misin peki

• yani yatırım portföyünü sen seçiyorsun risk almana bağlı hisse senedi,altın vs bunlara endekslersen ve iyi bir yönetim gösterirsen aşırı bir artış olabilir.Ama ben kafamı yormak istemiyorum diyorsan onlar en risksiz yatırımları seçiyorlar.100 lira sana koymayacaksa unut oraya verdiğin parayı.büyük beklentilerin olmasın.paran erimez.en kötü 5 yıl sonra toplu paran olur elinde bir miktar.

• keşke öyle kolay olsa sayfalarca kagıt imzalatıyorlar ve o an o kadar yogunlarmıs kı davranıyorlarkı acelece onlarca ımza atıyorsun ıyıce arastırmak lazım ,gercekten bankacılıktan anlayan bır es dostla gıdeceksın o kadar sayfayı tek tek okuyacaksın en ufak puruzlu kısımda bırak hıc ugrasma

bankalar bir mobıl operatörlerı iki bunlarla hukuki olarak mucadele etmek cok zor cunku lehlerine sonuclanacak her maddeyı zaten ımzalatıyorlar

0|0
    0|0
  • Evet ama devtlet emekliliği gibi birşey değil bir nevi kumbara gibi yatırdıgın para birikiyor 10 sonrasında bu para faizlerle birlikte misal 20 bin yatırmışsan toplamda 30 bin oluyor ve sana bu toplanan parayı parça parça iade ediyorlar 30 lira bittiğinde maaş kesiliyor. Benim özel emekliliğim var yatırıyorum bütçeni zorlamıycaksa yap derim ..

0|0
    0|0
    • Ölene kadar sabit maaş mı alacağı yoksa, yatırdığımın faizli halini bitene kadar mı alacağım?

• ölene kadar değil senin hesabında emekli olduğunda nekadar varsa faizleri ile birlikte o para bitinceye kadar hee şunu da yapabilirsin bence öylesi daha mantıklı toplu parayı çekmek ..

• On sene sonra kuşa dönmüş paranı alırsın sakın girme. Emekli maaşı verse bile ödediğin pirimin almak istediğin maaş dönemi diyelim ki 5 yıla bölünmesi ile bulunacak rakamı alırsın. Enflasyona göre yatırdığın parada erir.

0|0
    0|0
  • bankaların kullacak pra arama çabası 10 senede kım kımı emeklı eder ? pranızı alcaklar işleycekler bi güzel snrada parça pincik edip o prayı size verercekler amann zaten buun bankalar bunu yapyolar ama emeklılık davsı ben olsam yapmazdm

0|0
    0|0
  • 56 yaşını doldurmadan aylık maaş olarak alamazsın, sadece biriken parayı alabilirsin 10 yıl sonra

0|0
    0|0
  • ben bir ara girip sonra çıktım. şuradan detaylı bilgi alabilirsin

link

0|0
    0|0
  • yok öyle üç liraya beş köfte. sizin 10 senenin son yıllarına yaklaştığı zaman emekli etmemek için türlü türlü prosedür değişiklikleri olacaktır. cem uzan bile zamanında bankasına finansal destek sağlamak için bu yolu seçmişti.

0|0
    0|0
  • Her ay ne kadar yatırıyorsunuz?

0|0
    0|0
  • benim aklıma yatıyorr.. hatta en üst düzeyde ödemek gerek kim sana %25 kar veriyor ki.

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 1

• Kesintileri ve her daim yapılan zamları baz alarak, çok gerekliyse işe girişilmeli. Yarım kalan ve geri çeken hatta ve hatta parasını zor kurtaranlara şahidim.

0|0
    0|0
Yükleniyor...