Korsan yapıtlar alıyor musunuz? Korsan ürün tüketir misiniz?

Bildiğimiz gibi korsan hayatımızın inkar edemeyeceğimiz bir parçası.. Korsanlar ülkesi Türkiye'de, korsan ürün almıyorum diyebilmek güç. Peki, kitaplar, müzik ya da dvd/vcd konusunda sizin tercihiniz genelde ne oluyor? Korsan ürün tüketir misiniz?

Ben kitaplara çok önemli bir bütçe ayırıyorum açıkçası, beni zorlasa da korsan kitap almam ki buna okul ders kitapları dahil.. Lakin dvd ve müzik konusunda durum bu değil ve açıkçası bu durum da beni rahatsız etmiyor degil..

Güncellemeler:
Soru başlığında cümlede bi bozukluk var sanki.. Saat geç olunca böyle oluyor:)

0|0
6|8

En İyi Erkek Görüşü

• Kitaplarımın cogu orijinaldir. Ama korsan alanları yadırgamıyorum. Cünkü bir kitaptan yazara 3 TL telif verip, kityabı 4 TL'ye basıp yani 7 TL'ye kitabın telifi dahil maliyet cıkartıp sonra bunu 36 TL 'Ye satan yayıncıların bu korsan işi hakettiğini düsünüyorum.

3|0
    0|0
    • hakediyorlar değil mi.. :/

• korsan kalktı, ve bu sene bi kitabevinden 2-3 sefer alışveriş yaptığımı ve sipariş olan kitapların korsan olduğunu yaprak yaprak ayrıldıktan sonra anladığımı söylesem :/

• yayınevleri de 3. baskıyı yapip üstüne hala 1. baskı yazıyor. aslında yayınevleri de yazara telif vermemek icin korsan baskı yapiyor

Erkekler Ne Diyor 7

• Müzik ve film için dvd/vcd ve müzik cdsi almıyorum ama internetten kendim indiriyorum. Bilgisayar programı olarak yine internetten indiriyorum ama lisanslı antivirüs programı kullanıyorum. Kitap alacağımda en azından onu kesinlikle orjinal almaya dikkat ettiğim söyleyebilirim...

1|0
    0|0
    • İnternetten korsan olarak kendim indiriyorum (film, müzik, program ve oyun)

• Bir dönem inanılmaz paralar vermiştim cd ve dvd lere asla korsan alamıyodum elim gitmiyodu hastalık gibi birşeydi.izlemek için elime aldığımda bile büyük bir nezaketle açardım kutusunu incinmesin diye:) ama o muhteşem arşivim tek tek bozulmaya başladı giden asla geri gelmiyodu nadiren gelenlerin içinde dvd ler olmuyor boş kutuları geliyordu:) bende vazgeçtim almıyorum artık arşivimde yerle bir oldu:)

1|0
    0|0
    • üzgünüm :( benim kitaplar gidiyor bazen gelmemek üzere.. ama yapıcak bişiy yok bigün dağıtırım hepsini üzülmüyorum o yüzden..

• Saw serisini dolaptan çıkartıcaksın bana neredeyse:P:)

• Korsan gerçekten de çözülemeyecek gibi duran bir konu Türkiye'de. Ben de herkes gibi kullanıyorum. Öğrenci olup gelir 0 olunca tek orjinal kullandığım ürün okumak için aldığım kitaplar oluyor. Ben de müzik, kitap veya oyun cd / dvd lerini orjinal alıp üreticiye hakkını vermek istiyorum ama maalesef ülkemizdeki dünyaya göre düşük gelir ve yüksek orjinal ürün fiyatları olunca ister istemez olmuyor. Geliri 1500 lira olan bir çalışan olsam bile 130-150 lira bir oyuna, 90-100$ bir ders kitabına veya 50-60 lira bir dvd filmine vermek yürek ister ki verilirse lükse girer bence o kişi için. :))

Üreticiler açısından üzücü de olsa Türkiye'deki gelir dünya standartlarına gelmediği sürece korsan hep var olacaktır bence...

1|0
    0|0
    • aslında fiyatlar yüksek degil bence.. seni sıkıntıya sokucak fiyatlar. ben de giriyorum ama malum. hem üstelik böylesi daha uğurlu, yani destek olduguma inanıyorum:D ama öte yandan müzik ve sinema konusunda bu insanların yedi tırnağı ve kara laneti üzerimde olacakmış gibi geliyor zaman zaman:)

• Belki fiyatlar cok yüksek olmayabilir ama haftada 2 film izlesen ve ayda 1 oyun oynasan; oyun ~120 lira + filmler 8x50 = ~520 lira eder ki 1500 lira kazanan birisi icin maasinin ücte biri demek. Belki de ögrenci olup vaktim oldugundandir ama cogu zaman bu rakamlari da 3 e katlayacak kadar dizi film oyun ürünü kullaniyorum :)) Yine de destek vermeyi istiyorum tabi, ama kara lanetten cok da diger tarafta korsan kullanarak hakkina girdigimiz kisilerin hakkini nasil öderiz diye düsünüyorum...

• :) kesnlikle

• birçok ders kitabımı korsan aldım. ama eğer orijinali böyle kuşe kağıdaysa, kitap kalınsa, ders de kalınsa(!) nasıl olsa iki üç sene kullanırım diye orijinalini alıyorum :) gerçi okulun kapısının dibinde korsan kitap satan fotokopici ve kırtasiyeler olmasa uğraşmazdım bile korsanını bulup almakla sanırım.

onun dışında yabancı dizileri de indirip izliyorum tabii, benim güncel takip ettiğim 11 dizinin cnbc-e'ye düşmesi ya da dvd'sinin çıkması aşağı yukarı 1 yıl sürüyor. üstelik aynı kalitede de olmuyor görüntü (burada sevgili 720p'nin iki yanına 3'er c ekliyorum).

filmleri de indirdiğim oluyor, evde izlemesi daha zahmetsiz ve rahat sonuçta. gidecek birini bulacaksın; saatini denk getireceksin; altyazıda, montajda sansüre katlanacaksın; suda, içecekte, mısırda kazık yiyeceksin; otopark parası vereceksin, ohooo... festivalleri yerinde takip ederim ama, onun havası farklı oluyor (emek sineması olmadan nasıl olacak bilemiyorum gerçi).

not: 11 cidden.

1|0
    0|0
  • Kitapları gelenlde korsan almıyorum,oyunları ve filmleri ise direkt internetten indiriyorum korsana bile para vermeye gerek yok artık

1|1
    0|0
    • internetten satın alıp indiriyorsun anladığım kadarıyla, kastettigin bu mu?

• yok canım satın alma falan yok.Millet torentlere yüklüyor craklı oyunları bende intirip oynuyorum.Ben yurt dışındayım ve burada böyle siteler var

• korsan almıyorum alanı da tasvip etmiyorum emeğe saygı göstermek lazım...

1|0
    0|0
  • korsan kitap piyasasının çok büyük bir kısmı pkk' nın elinde olduğu için korsan almıyorum.. 2. el alıyorum yada arkadaşlarımla beraber alıyorum..

müzik vs. içinse torrent :-)

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Kitaplara verdiğim paraya acımıyorum, hiç sahte almadım. dvd cd ye gelince.. filmi ya sinemada izliyorum yada tvde, radyo dinlemekten daha keyif alıyorum, djlerin muhabbetlerini dinlemek arka arkaya şarkı dinlemekden daha keyifli geliyor.. arabada 5 tane kardeşimin çektiği cd var o kadar.. Tek arşivim kitaplarımdır.

Olmamalı aslında, daha uygun fiyatlarda satılsa belki bu aşılır. Siz bütün emeğinizi vaktinizi harcıyorsunuz, birileri sizin eserinizi, defalarca kopyalıyor, parayıda kendi cebine atıyor..

Metin Akpınar'ın Papatyam'da oynadıgı bi bölüm aklıma geldi. Korsan cdleri bedava alıyordu adamdan. Satıcı tepki gösterince de "Korsan cd satıyorsun, ee bende korsanım, bende bunları senden alıyorum" demişti...

1|0
    0|0
  • Öğrenciyken kitap, dvd her şeyi korsan alırdım ama artık sadece dvd alıyorum korsan.

Bir de şu var; giyimde ne kadar kaliteli de olsa korsan almak istemiyoruz nedense ama kitap, film gibi fikir ürünlerinde bundan hiç çekinmiyoruz. Ben de böyle yapıyorum ama yanlış bir şey.

1|0
    0|0
  • Eskiden evet fakat artık aldığım üründen emin olmak istiyorum.Bir de empati yapınca pek yakıştıramıyorum kendime...

Özellikle kitaplarda korsan ürünler inanılmaz hatalar içerebiliyor. Yazanın emeğine de saygı göstermek gerek diyorum veeee

Korsana Hayır diyorum :)

müzik için internette arkadaşlarımla paylaşım yapıyorum.:P

1|0
    0|0
  • Orjinalini de uygun fiyata satsınlar millet alsın.Kimsenin bir şey demeye hakkı yok.Gerçi ben kitap dışında cd idi kasetti bu tip para harcamayı israf olarak gördüğümden indirebildiğimi bilgisayara indiriyorum...

1|0
    0|0
  • hayır korsan almam kitaplarımı orjinal alırım çünkü korsanların içeriği aynı da olsa kağıt kalitesi çok kötü ve öle bir kağıttan da birşey okuyasım gelmiyor :)

1|0
    0|0
  • korsana yönelenleri anlıyorum, ancak kitapta asla korsan baskı tercih etmiyorum. ana sebebi arşivci olmam ve kitaplarımı yıllarca bozulmadan, güven içinde saklayabilme arzum. bir diğer sebep ise, korsan kitap satışlarının bazı yasadışı örgütler tarafından gerçekleştirildiğine dair duyduğum dedikodular. bu yönde kimseye hayrım dokunsun istemiyorum doğal olarak!

bunun yanında müzik ve dvd'lerde önce internet üzerinden izleyip (ki bu da bir tür korsana yönelme sanırım) eğer çok beğenirsem orjinalini edinmeye çalışıyorum.

1|1
    0|0
Yükleniyor...