Türkçe'yi düzgün kullanamadığınızda utanır mısınız?

Ben çok utanırım ve hemen gizliye alırım paylaşımı. Karşımdaki insana ve kendi kalemime saygısızlık addederim.

“Gene” Değil “Yine” Yazılır.
Cümle büyük harfle başlar, nokta ile biter. Noktadan sonra boşluk bırakılır, yeni cümle başlar.
“gelcem, gitcem, gidiyom” denmez “geleceğim, gideceğim, gidiyorum” denir.
“Herkez” denmez “herkes” denir.
“Yaaaa” çok laubali bir sözdür.
“Yanlız” değil “Yalnız” denir.
“ğ” harfi “g” şeklinde yazılamaz.
“Dahi” anlamındaki “de” ayrı yazılır. Yani “Bende, sende” denmez, “Ben de, sen de” denir.
“Geldimi?” yazılmaz “Geldi mi?” yazılır.
Soru takıları ayrı yazılır. “OKmi?” değil, “Tamam mı?” denir.
“ahmet, belgin, duru” denmez. “Ahmet, Belgin, Duru” denir.
Özel isimlerin, illerin, ülkelerin ilk harfleri büyük yazılır.
“ki” eki, bağlaç olarak kullanılıyorsa ayrı, ilgi zamiri ve yapım eki olarak kullanıyorsa birleşik yazılır. Ayşe’ninki, evdeki, sabahki, dünkü, bir de baktim ki.. gibi.

Güncellemeler:
Telefondan yazıyorum yeter vurmayın :)
Türkçe'yi veya Türkçeyi.. Her ne halt ise artık.

0|0
269

En İyi Kız Görüşü

• Evet dikkat etmeye çalışıyorum elimden geldiğince. Elbette burası resmi bir platform olmadığı için noktasına virgülüne kadar takıntı yapmıyorum ama anlaşılır cümleler kurmaya ve kelimeleri doğru yazmaya çalışıyorum -kısaltmalar yapmadan mesela. 'slm, nbr' gibi.

Bir insanın yazdıklarından ve yazım şeklinden de kültür düzeyi anlaşılıyor az-çok bence. Hadi bağlaçlar veya yine yerine gene demek bir derece hoş görülür. Ama özel isimleri küçük harfle başlatmak veya herkes yerine herkez yazmak oldukça göze batıyor.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Herkes neyin ne olduğunun farkında ve istediği gibi yazar burada senin ders vermene ihtiyacımız yok.

0|1
    1|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 25

• "Türkçeyi" doğrudur. Özel isimlere gelen yapım eklerinden sonraki çekim ekleri ayrı yazılmaz.

İnternet ortamında noktalama ve imlaya çok fazla dikkat etmem ama bu bağlaçlara yahut kelimelerin yazımına dikkat etmediğim anlamına gelmez. Büyük harf gibi telefonda sıkıntı çıkartan detaylara dikkat etmem.

İletişim kurduğum insanı asla uyarmam ama üç beş cümlesinden sonra genel kültür düzeyini, kitaplarla olan ilişkisini anlarım. Açıkçası bir şey konuşurken "şu kelimeyi yanlış yazdın." demek çok ayıp geliyor.
    Burada dikkat ettiğini sanan birkaç üye var mesela. Ota boka noktalı virgül kullanmaya bayılırlar. Yanlışsınız canlarım, virgül kullanmanız gereken yerlerde kullanıp hata yapıyorsunuz. Noktalı virgül kullanımı sizi entelektüel yapmaz. O işler o kadar kolay değil.

*Sadece bu cevabımda büyük harf kullanımına dikkat ettim, normalde uğraşamam. Türkçenin "t" sini büyük yaz, diyen denyolara da giydireceğim bir ara. ;)

0|1
    1|0
  • Türkçe'yi özenle kullanmaya çalışıyorum her zaman.
    En azından dediğiniz hususlarda. Ne yazıktır ki bunlara yeni nesil dikkat etmiyor. :(

0|2
    0|0
    • Tırnak işaretine gerek yoktu.

• O tırnak değil, kesme işaretidir. Kullanmaya gerek yok değil, kullanmak başlı başına bir hatadır. Türkçe, yapım eki almış bir özel isim olduğu için sonrasında gelen çekim ekleri de bitişik yazılır. Doğru olanı "Türkçeyi" dir. Başlık ya da cümle içi gibi kural değişikliği de yoktur.

• Bizi aydınlattığın için teşekkür ederiz. @kurugöt Birdahakine dikkat ederim. Kendi adıma konuşayım :)

• Buyuk harfi cok kullanmayan ve telefondan yazdiklarimi duzeltmeye usenen biri olarak kafama bir suru tas yedigimi dusundum. Sanirim sacma sapan kisaltmalar, yanlis yazilan kelimeler ve ayri yazilmasi gereken ekler disinda cok da takmiyorum burada bazi kurallari... Elbette dikkat etmek gerek ama yapiyor muyuz, yapmiyoruz tabiki :)

0|1
    0|0
  • Utanırım genel de. O yüzden dikkat ederim hassasımdır..

0|1
    0|0
  • Benim takıntım var, mümkün olduğunca düzgün kullanmaya çalışıyor, kullanmayanları itinayla uyarıyor üzerine de azar yiyorum.

0|1
    0|0
  • Cok utanirim 😔

0|2
    1|0
  • Turkceyi nasil kullandigima ozellikle dikkat etmiyorum.
    Resmi olmadigi surece sanal alemde cok da bir onem arz ettigini dusunmuyorum.

0|1
    0|0
  • Bu kurallara genelde bence yazarken dikkat ediyorum.

0|1
    0|0
  • Utanırım. Hatta yazdığım kelimenin/cümlenin doğruluğundan emin değilsem, araştırırım doğruluğunu ya da doğruluğundan emin olduğum başka bir şekilde yazarım.

0|1
    0|0
  • Utanmam. Öyle yazdiysam bir bildiğim vardır.

0|1
    1|0
  • Evet katılıyorum.

0|1
    0|0
  • Ben de çok takıntılıyımdır. Hadi bazıları neyse de "herkez, yanlız" bunların kesinlikle bilinmesi lazım.

0|1
    0|0
  • Ben de dikkat etmeye çalışırım genelde

0|1
    0|0
  • Yazıda çok fazla dikkat ettiğim söylenemez, ancak konuşurken takılmalar yaşadığımda, seri ve düzgün konuşamadığımda çok sinir oluyorum. Her zaman olmaz ama bazen nedense konsantre olamıyorum galiba.

0|1
    0|0
  • Bir edebiyatçı olarak takdir ettim.

0|1
    0|0
  • Elimden geldiği kadar dikkat ediyorum. Duz ara yazilan seyleri begenmiyorum.

0|1
    0|0
  • El alışkanlığı oldu zaten, yanlış yazamıyorum.

0|1
    0|0
  • Ygs Türkçe çalışacak arkadaşları buraya alalım..

2|0
    0|0
  • Düzgün kullanırım ama yanlışlıkla yazdığım da fazla umursamam

0|1
    0|0
  • Helal olsun sana

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    5

Erkekler Ne Diyor 8

• kullanamadığınzda değil kullanmadığınızda @Drejevic

1|1
    0|0
  • Bilmem biz öyle alışmışız küçükken söylüyoruz karşıdaki anlıyorsa sıkıntı olmuyor anlamazsa düzeltip söylüyoruz..

0|1
    0|0
  • Abi bu kadar önemseyen bir ben kaldım sanıyordum. Çok samimi olduğum insanlar dışında aşırı özen gösteriyorum bu imla kurallarına. Bu siteden de örnek verecek olursak burada bulunduğumdan beri isteyerek veya kasıtlı asla yazım yanlışı yapmadım, yapamam 😂 Her şeyin fazlası zarar bu kadar özen göstermemin de fazlası zarar bence...

0|1
    0|0
  • Düzgün kullanmaya çalışırım.

0|1
    0|0
  • Türkçeyi çok düzgün kullanırım hep

1|1
    1|0
    • Türkçeyi değil Türkçe'yi

• Olum bu ateyizlerin hepsini engelleyecem sonunda 😂

• "Türkçeyi" dir. Biri şu her haltı bildiğini sanan portakalı uyarsın. Kesme işareti ve noktalı virgül sevdasından tez zamanda vazgeçmeli çünkü yanlış kullanıyor😂😂😂😂

• Utanmam, sadece sinirim bozulur.

0|1
    0|0
  • walla dikkat ediyom bende turkce yazmaya

0|1
    0|0
  • Hayır şeyimde olmaz klavyenin azizliğidir sonuçta

0|1
    0|0
Yükleniyor...