Kültür faşisti olduğunuz anlar oluyor mu?

Bilirsiniz işte, asılnda hepimizde var olan: "Şu yazarı okumadın mı, bu yönetmenin filmini izlemedin mi, şu müzisyenin parçalarını dinlemedin mi?" diye genellikle popüler olmayan, eski ve biraz da "entel" kesimin okuduğu, izlediği, dinlediği isimleri -belki samimi olarak belki de farklı görünmek amacıyla- millete sorma, dayatma, onları okumayan, izlemeyen, dinlemeyen ve belki de bunları hiçbir zaman yapmayacak olanları "cahil" ilan etme...

... işin çok daha ilginç yani bu davranışta bulunanlar ya da bulunduğumuz zaman, eserden ziyade "yazar" ismi veriyorlar ya da veriyoruz...

... l*n sanki bir üretenin tüm eserleri harika olmak zorundaymış gibi...

Evet, değerli yanıtlarınızı bekliyorum.

0|0
2|6

En İyi Kız Görüşü

• Sorun bahsettiğimiz her şeyi bilmelerini istememiz veya zorla sevdiğimiz yazarın bütün eserlerini kusursuzmuş gibi karşıdakine de beğendirmek istememiz değil. Olay tamamen karşındaki kişiyle zevk alarak bir şeyleri konuşmak ve hemen hemen aynı kültür birikimine sahip olmayı istemek.
    Bazen bende yapıyor olabilirim ama ben bir yazardan bahsederken karşımdaki kişi " cınım ya chanel yeni koleksiyonunu tanıtmış gördün mü " diyorsa sevemiyorum sadece üzgünüm..

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Beğendiğim ürünler hakkında konuşur, tavsiyemi veririm ama fanatik bir biçimde ısrarcı olmam. Sonuçta kişilerin zevkleri, damak tatları birbirinden farklı olabilir. Bunun bilincindeyim sadece.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Bir kişiden tüm yapıtları , tüm eserleri bilmesini beklemek aptallıktır bence.
    bu ne bir kusurdur ne bir cahillik.
    Mesela ben müzikle içli dışlı olan biriyim bu benim özel alanım ama ilgisi olmayan birine sırf bestecilerini , sanatkarları bilmedigi için suçlayamam bu gayet dogal bir şey.
    Dediginiz gayet mantıklı...
    ama bizler her zaman bizlerin yaptıklarını ve bildiklerini karşı tarafa dayatmaya çalıştıgımız için sizlerinde değimiyle Kültür faşisti olabiliyoruz çoğu zaman.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Çok ünlü olanları yapıyorum öyle senin anlattığın gibi değilim. Adam Avengers'i izlememiş ona kızıyorum mesela.

1|0
    0|0
    • Kişinin bahsettiğiniz ürünü izlememiş oması, bir kabahat midir?

• Ya ne art niyeti ya bu kadar değişik bakmayın olaya. Bu anlattığım olay 12 saniye içerisinde gelişiyor. İzlememiş ben öneriyorum bitiyor. Sanki savaştık adamla. Aramızdaki ilişkide zarar görmedi. O da bende art niyetli değiliz. Büyüttüğünüz şey olaydan değil

• Ben her yazarı okurum..
    her muzigi dinlerim
    o düşünceyi ögrenmek isterim çünkü:)

0|0
    0|0
  • Yahu adamın dibisin ya.. alkışladım.

0|0
    1|0
  • Ben zaten fasistim 😊

0|0
    0|0
  • Faşişt değilim faşişme hayır !