''Kız'' kelimesi nereden çıkmış?

''Kız'' kelimesi nereden çıkmış? Kız(mak)tan mı geliyor?

0|0
12|13

En İyi Erkek Görüşü

• seyyar tayyar abi bulmus ona bi sormak lazım teferruatını

0|1
    0|1

Kızlar Ne Diyor 12

• erkek nereden çıkmış "kek" ile bir alakası var mı eğer varsa bu kek cevizli mi limonlu mu peki babam bu kadar iyi pasta yapmayı nereden öğrendi?

5|1
    1|1
  • Kız kelimesinin kökeni eski türkçeye dayanıyor bu yüzden tam olarak nereden çıktığı muğlakta. kıs-kız şeklinde kullanılırmış. Buna moğolcada ve Çuvaşçada kır şeklinde de rastlıyoruz. (r-z değişimi dolayısıyla) Uygur, Kırgız v.b dillerde hasis, eli sıkı, az,kıt anlamları da var bu kelimenin. Yani büyük ihtimal bu da verimsiz, henüz doğurmamış anlamında kullanılıyordu.

2|0
    0|0
  • Hayır onların alakası yok.

0|1
    0|0
  • Kız boğazı kaz boğazı. Bence kazdan geliyor.

0|1
    0|0
  • Öğrendiysen güncelle ki biz de öğrenelim.

0|0
    0|0
  • kızmaktan gelmıyor

0|0
    0|0
  • Kızı bilmiyorum da, erkek KEK'den türemiş bence.

1|1
    0|0
  • ilginc bir soru :/

0|0
    1|0
  • TDK başkanı soruya bekleniyor

0|0
    0|0
  • Kizismaktan

1|0
    0|0
  • çokmu düşündün bunu :D

0|0
    0|0
  • Er-kek kelimesi nerdn çıkmş acaba? er(keği)-imi kek-lemktn mi?:D

0|0
    1|0
    • Keklemekten geliyor olamaz. çünkü ''kek'' Türkçe değil. İngilizce ''cake''

• Erkekler kek, yani cepte demek istemşler :DD

Erkekler Ne Diyor 12

• Gız dır onun orjinali... Kırgız dan da gelmiş olabilir. Orta asyaya bağlayabliyorsan oradandır.Gerçi kızan(çocuk) kelimesi var birde.:D

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • Eğer kelime öz Türkçe ise sonundaki z harfi çoğul yapar. Örnek: göz, omuz, diz, ikiz vb. Artık kızların neresinde ne 2 tane ise bir şekilde çoğul anlamı vermişler. :P

0|0
    0|0
  • Sokak kelimesini kökünü sok zannederdim önceleri türkçemde iyi değildi lisede uzun uzun tartışmıştım hocamla. Kız kelimesi kız-mak kelimesinin kızı ile sesteş kök olarak geçiyo. Dikkat et kökteş değil iyice TDK ya bağladım..

0|0
    0|0
    • sokak kelimesinin kökeni :D arapçadan ondan da art zamanlı bakarsak akadcadan geliyor :D zukak mış çarşı, dar geçit anlamı falan da var zukakmış eskiden zamanla sokak olmuş :D

• osmanlıcada kiz küçük kap demekmiş. belki ordan geliyordur

0|0
    0|0
  • kökeni eski Türkçe xız kelimesidir ..

0|0
    0|0
    • Bütün Türk dillerinde ''kız'' ve ''qız'' olarak kullanılıyor.

• yeni Türkçe de bile x harfi yok eskisinde var he :D x h okunur k değil

• ben x olarak gördüm .. belki fonetik olarak o şekilde yazılması uygun görülmüştür .. TD ve tarihi bitirmiş olsam daha net cevap verebilirdim :)

• Kız(mak) kelimesi kızarmak'dan gelir... Kız-dan değil...

0|0
    0|0
    • kızmak nerden gelir demiyor ki kız-erkek teki kız nerden gelir diyor :)

• Soruyu yanlış okumuşsam hani ;))

• Anladım ama bence, Bazı dillerde Latince gibi "s" harfi ile "t" harfi aynı anlama yakın kullanılır. Örneğin Melis; tatlı şey, bal anlamına gelirken Melit, pekmez, marmelat anlamına gelir. Eski Türkçe de bunun gibi türemeler mevcuttur. Bu sebepler Nişanyan 'ın dediği gibi "kıt" kelimesinden gelmesi pek mümkün göründü gözüme...

• bay-an kelimesi nerden çıkmış :D

0|0
    0|0
    • çok konuşup ,baydıkları için ''bayan'' demiş olabilirler mi?

• neden olmasın :D

• bay hitap deyimi olarak kullanılıyor, bey den geliyor, bayan ınsa nasıl böyle olduğu belli değil, hiçbir türk dilinde 'an' diye bir dişil ek yok, yabancı bir dilden yanlış analojiyle gelmiş olsa gerek, soranın sandığı gibi değil yani :D

• kızçenin kısaltılmışı...

kızçe de kızanın kız versiyonu

kızan da erkek işte herşeye kızan huysuz çocuk manasında.

Rumeliden geliyor kız lafı.

0|0
    0|0
    • Rumeliden geliyor olamaz. ''kız'' kelimesi Yakutistan'dan Kafkasya'ya, Orta Asya'yaya kadar bütün Türk lehçelerinde kullanılan ortak bir kelimedir.

Binlerce yıldır kullanılan bir kelimedir.

• ben laf ebeliği yaptım yoksa bir sayısalcıyım :D

• karı kelimesi kaba gelmiş, kı diyelim denmiş, kı deyince de bi b*ka benzememiş, kız demişler.

0|0
    0|0
  • nerden türemişler yahu walla :)

0|0
    0|0
  • Türkler erkek çocuklarını çok sevdikleri için, kız çocukları doğunca çok kızarlarmış, oradan gelmiş olabilir

0|0
    0|0
Yükleniyor...