Betimlemeyi güçlendirecek kitaplar hangileri?

Arkadaşlar ben sürekli deneme yazıları yazan birisiyim ancak etrafımdakiler betimlemelerimin zayıf olduğunu söylüyor ve ben de bunu geliştirmek istiyorum. Sadece betimlemeye yoğunlaşan bildiğiniz bir kitap var mı? Veya kendi yöntemlerimle nasıl betimlemelerimi güçlendirebilirim?

Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

0|1
10|12

En İyi Kız Görüşü

• Kitap olarak dünya klasikleri
    Bir de bir kitap önermişlerdi bize : Sadece aptallar 8 saat uyur diye ona da bir bak istersen betimleme için
    Ama özellikle yabancı ve yerli edebiyat kitaplarını çok okursan gelişir
    bazı şarkılarda katkı sağlıyor ama türkçe pop aşk şarkıları gibi değil bazı yabancı şarkılarda yaratıcılığa katkı sağlayabilecek betimlemeler var.
    Bol bol derin içerikli filmler de izle
    Ayrıca mesela bir kelime başka bir kelimeyi bağdaştır yolda yürürken bile bir yerle bir yeri bağdaştırmaya çalış bir kelimeyi kullanınca aklına neler geliyor onalrı not al
    Umarım gelişir zamanla

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Betimlemelerini güzelleştirmek için çevrene odaklanmalısın. Çevrende olan bitenler seni geliştirebilir. Bolca kitap okumalısın, her ne olursa. Betimleme yaparken insan kendini betimlediğin yerde hissetmeli.

"... o akşamın şimdiden güzel geçeceğini hissediyordum. çünkü denizden gelen meltem kısacık kestirdiğim saçlarım arasından başımı bir anne şevkati gibi okşuyordu. Akşam olmasına rağmen bir kaç balıkçı teknesi ışıklarını fasılalı yakarak kıyıya yaklaşıyorlardı. Motorlarının gürültüleri şehrin gürültüsünü boğsa da doğanın bütünlüğünü bozmaya yetmiyordu. Doğa herşeye rağmen büyüsüyle afallatıyordu. Hava biraz soğuk olduğu için biraz üşüdüğümü hissettim. yanımdaki sandalyeden ceketimi alırken bir kedinin yanıma kıvrıldığını gördüm. o da bu büyünün nefesine kapılmıştı ve ansızın yanımda mırıl mırıl uyumaya başladı. o uyurken bir de ne göreyim, üç tane minik yavru da bu anne kedi ile beraberdi. oturduğum çay bahçesindeki garson çocuğa bana biraz süt alması için para verdim. süt geldiğinde masamın üzerinde duran derince bir kaba sütü boşaltıp kadiciklerin önüne bıraktım..."

gibi.. böyle doğa olaylarından etrafında olup bitenlerden bahsedebilirsin.

0|0
    0|0
  • konuşmalarında betimleme yaparak anlatıda bulunman çevrendekileri sıkabilir çünkü betimlemeler senin zeka seviyenin genişliği derecesinde şekil alır. Kitap bunun için bir fayda sağlar mı belki bilmediğin ya da kullanmadığın kelimeleri öğrenme ezberleme açısından faydası olabilir. Şiirlerde de betimlemelere bakabilirsin kitap olarak şu an bir tavsiyem yok ancak aklıma gelirse veya okurken dikkatimi çekerse önerebilirim.

0|0
    0|0
  • Can dündarın bunun için güzel bir kitabı var internetten bakabilirsiniz..

0|0
    0|0
  • Mekan betimelerini iyi yapmak istersen fantastik kitaplari tavsiye ederim Fire and ice song serisinde George RR Martin mekan tasfirleri betimlemeleri harika tabi ayni sekilde JRR Tolkien kitaplarinda muthis betimlemelere yer vermis

0|0
    0|0
  • Sana iki isim vereceğim sadece. :) Wilbur Smith ve John Steinbeck ikisinin de bir kitabını oku. her bir eşyanın her bir hareketin tüm detaylarını aklına kazıyacak kadar başarılılar. Müptelası olursun.

0|0
    0|0
    • gerçekten o kadar iyilerse ciddi anlamda duacın olurum o kadar çok istiyorum çünkü kendimi geliştirmeyi :)

• bu yazarları sakın duymadım deme :) İkisi de dünyaca ünlü yazarlardır. Kitapları hep bestseller olur :) Steinbeck kitapları klasiklerdir. Tür genelde macera, arkeoloji tarihi, mitoloji, trajedi ve psikoloji

• gerçekten duymadım :/ hiç yabancı yazar okumayan birisiyim anca türk yazarların kitaplarını okurum ben

• Genel olarak her kitap oyle aslinda..

0|0
    0|0
  • Dil bilgisi çalış.

0|0
    0|0
  • monte kristo kontu ve küçük ağa.

0|0
    0|0
  • Özgür Gümüşsoy'un tüm kitapları.

0|0
    0|0
    • Hangi konu üzerine kitapları bu yazarın?

• Hırçın bir dille aşk

• İddia ediyorum adamın herhangi bir kitabı piyasadaki tüm kitaplara bedele. bilindik kelimeleri bir Tanrıymışcasına yeniden yaratıyor.

• huzur diye bir kitap var onu oku

0|0
    0|0
  • dalgalar dedikoduyu sever

0|0
    0|0
  • Tam bilmiyorum

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Yanlızız. Peyami Safa

0|0
    0|0
  • İnce Memed serisini tavsiye ederim, Full betimleme

0|0
    0|0
  • peyami safa kitapları betimlemeyi güçlendiriyor yalnızız kitabı mesela ama ben onları okuyamıyorum boğucu geliyor

0|0
    0|0
  • Betimlemenin zayıf olduğunu söyleyen kişi o işten anlayan kişidir. Nasıl güçlendireceğinin adresi de odur
    Ayrıca betimlemeyi güçlendirecek kitap yoktur, onu sen her bulduğunu okuyarak geliştireceksin

0|0
    0|0
  • Ahmet Ümit'in kitapları betimleme doludur, onları incelemelisiniz.

0|1
    0|0
    • Bende görüş yapacaktım ama gerek kalmadı katılıyorum...
      Özellikle aşk köpekliktir.
      Kesinlikle tavsiye ediyorum.
      +1

• Suç Ve Ceza. Hatta değil. Genç Werther'in Acıları. Betimleme babasıdır.

0|0
    0|0
  • Bol bol gazete köşeleri oku ve önemli yazarların denemelerini .

0|0
    0|0
  • Her kitap

0|0
    0|0
  • edebi icerikli kitaplar okumalısın mesela nar agacı

1|0
    0|0
Yükleniyor...