Hülagu Han sevenler kimler?

Ben çok severim Arapların Türklere yaptıgı soykırımların intikamını alan yiğit Türk Kaganı
Sırf Müslüman olmadığı için, büyük haksızlığa uğramış tarihi şahsiyetlerinden biri de hiç şüphesiz HÜLAGU HAN dır.
Ümmetçi-Sentezci güruh; ABBASİ HALİFESİ’ni (Mustasım) öldürdüğünden dolayı kinlerini kustukları Hülagu’ya, ağızları dolusu küfür eder, Bağdat da ki en büyük kütüphanenin yakıldığını ve böylece dünya bilim olarak 1000 geriye gittiği safsatası anlatır. Halife Mustasım, eğer kendisine saldırırsa Allah’ın gazabına uğrayacağını söyleyerek teslim olmayı reddetti. (Birçok kaynak Halife’nin saldırı için yeterli önlem almadığını Bağdat’ı çevreleyen surları ve ordusunu güçlendirmediğini yazıyor.)

Savaş sonunda Halifenin akıbeti kötü olur. Yakalanan Abbasi halifesi keçeye sarılıp, atlara çiğneterek öldürülmüştür.(Bunun sebebi de asil kanın-liderin kanının yere akarsa uğursuzluk getirileceğine inanılırdı. Bu nedenle halife; keçeye sarılarak atlara çiğneterek öldürülmüştür.)

0|0
1|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Cengiz Han ve torunları İslamın etkisini bitirici kişiler oldular. Bu adamlar Bağdat'ı yakıp yıkmasa bugün çok farklı bir düzende olurduk, Rönesans dahi Ortadoğu topraklarında olabilirdi.

Müslümanlar pek sevmez Hülagüyü hatta islam düşmanlarına hülaki de derlermiş.

Ha bana gelince, valla yaktıkları ve yıktıklarının geri dönüşü yok. Tüm Cengiz Han sülalesi barbarlığın kitabını yazmış bence. Ama ne yalan söyleyeyim, Arapların önünü kesmeleri yüzünden içten içe mutluluk da duyuyorum. Bunlar zamanında yetişmeselerdi, çoktan asimile olup gidecektik.

0|0
    0|1
    • Cengiz hanı ve hülagu hanı türk çocuklarına düşman yetiştirenler balkanlardan gelen devşirme p.. çleri ile fars arap kırmalarıdır

• Cengiz Han benim de ilgimi çekiyor.

Taş üstüne taş bırakmayacak bir fetih anlayışı gerçekten barbarca. Hani bilim - sanat adama hiçbir şey ifade etmiyor. Yok ettiği eserlerin geri dönüşü yok. Torunları da aynı anlayışı sürdürmüş, bu noktada Batı haklı.

Fakat... Cengiz Han kendi kabilesi içerisinde değerlendirdiğimizde mert ve adil biri. Bu adamın kurallarında, yoldan geçen bir yabancıyı sofraya buyur etmemek yasaktır mesela. Bu adam düşmanı tarafından karısı kaçırıldığında onu geri almış ve doğan çocuğun kendisinden olup olmadığını bilmemesine rağmen onu kendi çocuklarından hiç ayırmamıştır. Bu adam düşmanının sağ kolu kendisine gelip düşmanını ihbar ettiğinde, ihbar edeni de ihaneti için cezalandırmıştır.

Çok farklı bir etiği var Cengiz Han'ın. Kendi içinde ona kötü diyemem. Ama yakıp yıktıklarını da savunmak olmaz.

Bu arada Batı aslında sever bu adamı. Hristiyanlığı, İslam tehlikesinden kurtarmışmış :D

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...