WATTPAD'DE Kİ HİKAYELERİN KİTAP OLMASINA NEDEN BU KADAR KARŞISINIZ?

Çok merak ediyorum arkadaşlar. Neden Wattpad'de ki hikayelerin kitap olmasına bu kadar karşısınız?
Zaten okuma düzeyi düşük bir ülkeyiz. Wattpad'de ki ilgi çekici romanlar sayesinde insanların elleri doğru düzgün roman tutuyor. Farkında değil misiniz? Sürekli Türk Edebiyatı'nın kirletildiğini ve romanların çok ergence olduğunu söylüyorsunuz. Romanlar ergence değil eğlenceli ! Hem her wattpad den çıkan kitap ergence mi? Her kitabı ergenler mi çıkartıyor sanıyorsunuz? Burcu Büyükyıldız , Nehir Erdem vb. gibilerden haberiniz yok herhalde. Onların romanlarını elinize alıp okudunuz mu? Her wattpad de ki hikayeye ergen damgası yapıştırıyorsunuz, Ayrıca insanların zevkleri ve renkleri hani tartışılmazdı. Belki biz ergence romanlar okumayı seviyoruz. Olamaz mı? Herkes illa ki klasik mi okumak zorunda. Biz size '' o sıkıcı romanları nasıl okuyorsunuz? İğrenç ! '' diyor muyuz? Çok merak ediyorum hanginizin evinde klasik olarak kaç tane roman bulunuyor? İnsanların hevesini kıracak yorumlardan vazgeçin. Bunu neden söylediğime gelelim ;

Geçen bir kadın geldi. Ben Can Yayın Evinden 2 tane kitabımı çıkardım. 5 yıl bekledim. Benim kazandığım parayı sizler 10 yıl da kazanamazsınız dedi. Kendi adını ve kitabın adını saklıyor. Zaten okuma düzeyi düşük bir ülkeyiz , yayın evleride 20 TL ye sattıkları kitaptan 2 lira mı ne veriyorlarmış. Acaba sen Elif Şafak , Ayşe Kulin falan mısın da biz bilmiyoruz? Bir de korkusundan engellemiş.

Yani '' sadece ben kitap çıkartabilirim. '' gibi bir düşünceden vazgeçin. '' Ülkem genç yazarlar kazanıyor , elleri kalem tutuyor. Helal olsun ! '' diyin bir kerede. Şu çekememezliği , kıskançlığı , hep ben hep ben' i bitirin artık ! İnsanların yanlışları olabilir. Betimlemeler de , imla hataların da yanlışları olabilir ama elbet düzeltecektir. Zamanla alışa alışa elleri kalem tuta düzelecektir. Uygun bir dille uyarmak yerine , '' sen yazar olma. Girme bu sektöre. '' demeniz iğrenç bir şey. Yani tamam insanlara saygınız yok , emeklerine bir saygınız olsun. O ergence dediğiniz hikayeye de bir emek veriliyor. Ayrıca da çok seviliyor. Şunu da eklemek istiyorum ki ; İstediğinizi söyleyin. İstediğiniz kadar kötü yorum da bulunun ! O kitaplar bir bir çıkıyor.

Sözüm meclisten dışarı. Üzerine alınması gereken kişiler alınsın.

0|0
16|5

En İyi Erkek Görüşü

• Wattpad'dekiler çok basite kaçıyor isteyen okur tabikide.

0|0
    0|0
    • Hepsi basite kaçmıyor. Gerçekten içinde müthiş olanlar var. Element'i hiç okudunuz mu? Sadece 5 saniyeyi?

• Haklısınız. Ama bir tanesine göre hepsini yargılamayın lütfen. Alacakaranlık çakması mutlaka vardır. Sonuçta Dünyaca ünlü bir film bir kitap. Ama içlerinde zeka pırıltısı gösteren çok hikaye var. Size dediğim hikayelere bakarsanız anlayacaksanız. Sonra Nehir Erdem , Burcu Büyükyıldız ( orada da bahsettiğim gibi ) onların hikayeleri çok başkadır. Öznur Yıldırım'ın Yabancı hikayesi güzel. Gerçekten aralarında çok güzel olanlar var

• Olabilir okuyun okumak güzeldir.

En İyi Kız Görüşü

• wattpad harika bence. orda ilk okudugum kitapta 35 bölüm müydü neydi ortalama 170-180 sayfa falandı bırakamamıstım telefonu bıtırene kadar çok güzeldi ağlayacaktım nerdeyse ve kıtabı yazan kız daha 17 yasında lise 3'e gidiyordu. herkesin zevki farklıdır ama ülkecek eleştirmek ve fikrimizi kabul ettirme calısmalarında ve kıskanclıkla birilerinin önünü kesmede ustumuze yok. eleştirenler bence de kıskaanclar. snucta ordakı kıtaplar okunma sayısına göre dıkkat cekıyor ve begenılırse basım yapılıyor. milyonu aşan okuma sayısı gördüğüm kıtaplar oldu wattpad'de demek ki insanlar bır seyler bulmuş kı o kadar okumus.

0|1
    0|0
    • Ama bazıları işte çekemiyor. '' SADECE BEN '' havası var. Yani '' Sadece ben kitap çıkartabilirim , sadece benimki en çok beğenilebilir , sadece ben yazar olabilirim , sadece ben hikaye yazabilirim. '' gibi saçma bir düşünceye sahipler. İnsanların heveslerini kırmaktan başka bir işe yaradıkları yok. Sanki onlar kötü yorum yapınca insan kitap çıkartmaktan vazgeçecek.

• salla gıtsın onları ben bıle yazmak ıstıyorum kımse okumasa bıle en azından hayalımdekılerı olumsuzlestırecegım..

• Aynen öyle vallahi.

Erkekler Ne Diyor 4

• mal mal şeyler yazdığı içindir.

0|0
    0|0
  • Klasik romanlar tercihim her zaman, zaten aşk romanları falan da bana göre değil. Ama dediğin gibi zevkler tartışılmaz. Ve ülkenin yazmaya meraklı gençler kazanması iyi bir şey tabii ki. Ama hemen her tutulan hikayeyi basmak yanlış. Eğer yazar kazanmak istiyorsa ülke, eğitim vermelidir. Eğitim vermelidir ki, meraklı gençler bir bilgi birikimine sahip olsun, daha kaliteli şeyler yazabilsin. Ancak ondan sonra kitap haline getirilmeli diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • Okumadım ama haklisindir:/

0|0
    0|0
  • oha şimdi kitap yazsam bir kitabımdan 2 liramı kazanıcam :/

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 15

• Ben wattpad hikayelerine karşı değilim , takip ettiğim hikayeler var , gerçekten iyi yazanlar da var. Ama şöyle bir şey var ordaki çoğu yazarın dili sade , basit ve hiç edebi değil bunlar çok eleştiriliyo. Ama karşı çıkılmasını ve tepki verilmesini doğru bulmuyorum , zamanla geliştirebilirler. Çok basit konularda var , çok saçmalar gerçekten. Mesela ben bir sürü zoraki evlilik tarzı hikaye gördüm ve kıyaslamak amaçlı birçoğunu okudum. Birbiriyle o kadar aynı ve basit ki. Kalemleri sağlam değil maalesef. Ama bu geliştirilebilir bir şey. Kitap okudukça gelişir. Dediğim gibi kesinlikle karşı değilim hatta takdir ediyorum. Ve küçük bir sır bende bişeyler yazıyorum ve çok seviyorum 7. Sınıftan beri yazmayı. Fakat şöyle bir şey var ordaki hikayelerin çok büyük bir kısmı 12-18 gibi bir yaş aralığına hitap ediyo. Yani 25 yaşında birine versen ilgisini çekmez okumaz. Ama kalemi çok sağlam olanlar da var gayet edebi bir dille içlerinden geçeni şekillendirenler de var. Mesela yabancı kitabını pegasus yayınları tarafından basılıcak. Bu çok çok büyük bir başarı. Kaç tane türk yazarın romanı var pegasusta? Okumuş ve çok beğenmiş olduğım kitaplar var. Okusam bile destek amaçlı satın alıp kitaplığıma koyuyorum. Bazı yazarları çok yetersiz buluyorum ama iyileri de var. Böyle önyargılı olunmamalı. Duyulmuş yazarlar çok acımasız konuşabiliyolar bu konuda ve bazılarının sadece çekemedikleri için yaptığını düşünüyorum. 15 - 16 yaşlarında gençlerin kitapları basılıyo.

0|0
    0|0
  • Wattpad'de bir kaç hikaye okudum korkuyla alakalıydı bunlar
    Cidden güzel yazarlar var çoğalmasını bekliyorum. Kitaptan okuyamasakta internette bu tarz sitenin olması bence yararlı ve bunların ortaya çıkmasıda gerekli diye düşünüyorum. Çok fazla takılmadım ama güzel site bence :)
    Ve haklısın gerçekten insanlar bu konuda biraz katılar. Ama meyve veren ağaçta taşlanır derler :) Kardeşlerimizin bu tarz şeylerle uğraşması çok iyi bir şey çok gurur verici bir şey

0|0
    0|0
    • Aynen öyle ama insanlar gerçekten çok kırıcı. Kadın bize dedi ki '' Siz can yayın evinin kapısından bile giremezsiniz! ''. Ne kadar beğenmiş insanlar var böyle? Yani '' ol , asla pes etme , hayallerin için sonuna kadar savaş. '' demek yerine heves kırıcı ve insanların bunalıma sürükleyip , üzen yorumlar yapmaktan zevk alıyorlar. Yazık. Hem de çok yazık

• Keşke sen girmişsinde insanlığı unutup çıkıp gelmişsin deseydiniz. Gerçekten o insanlara bende sinir oluyorum
      Yazın siz pes etmek bizlere yakışmaz birinci olmadı ikinci olmadı üçüncü oldu :)
      Agahta Christie
      Leonardo Da Vinci
      Stephen Hawkings bunlar ve daha onlarcasının disleksisi vardı. Gayretle her şey olabilir :)

• Çok haklısınız. Söylediğiniz lafı çok beğendim :) Cidden insanlığını unutup çıkmış. O kadar kendini beğenmişler var ki.

• insanların yeni şeyler üretmesi güzel tabi ki üretmeden yeni şeyler çıkamaz fakat o kadar basit, yapmacık ve gereksiz şeyler yazılıyor ki mesela gidip gerçekten yazar diyebileceğimiz kişiler varken kötü çocuktu gibi saçma kitaplar ilgi odağı oluyor ben bunu sevmiyorum.. site ilk başlar da güzeldi sanki insanlar düşünceleriyle, hayalleriyle yazıyordu kendi yorumumca ama gereksiz ve ucuz hikayelerin uydurmaların kitap olup çok satılanlar arasın da görmek hiçte hoşuma gitmiyor bunu dr da çalışan arkadaşlar da gayet farkındalar.. wattpadd kitaplarının satın alınan yaşları 12-16 yaş arası bence

0|0
    0|0
  • Yaşını almış yazarlar da var ve ben keyifle okuyorum

0|0
    0|0
  • https://www.wattpad.com/myworks/41349357-mutlu-son

Yetişkin içeriklidir. Kadına şiddete karşı yazılan bir kitaptır.
    Vote kullanırsanız çok memnun kalırım.
    Şimdiden teşekkürler.

0|0
    0|0
  • okumuyorum ama yeni yazarların keşfedilmesi açısından faydalı olduğunu düşünüyorum

0|0
    0|0
    • Ben de böyle düşünüyorum. Yeni yazarlar keşfediliyor.

• Edebi yönden hiçbir değeri olmayan, okuduğun zaman sana asla hiçbirşey kazandırmayan, düşünce dünyana artısı olmayan saçmasapan kelimeler çöplüğü çoğu. Okuduğun kitabın sana. bir seyler katması lazım bence

1|0
    0|0
    • Herkesin tercihi kendine ! İnsanların zevkleri tartışılmaz. Orada da belirttiğim gibi insanlar onları okumayı seviyor olabilir. Sen istermiyorsan okumazsın ama saygı duymak zorundasın. Ve kimsenin emeğine '' çöplük '' diyemezsin. İnsanlar bu kadar seviyorsa mutlaka vardır bir sebebi. Herkes aynı fikri paylaşmak zorunda değil ama emeklere saygı gösterilmek zorunda

• Ben ön yargılı değilim hanım efendi. Bu ön yargı değildir. Bakın bilmiyorsunuz. Bu herkes tarafından bilinen bir şey. Kitap insanların ön yargılarını yok eder. Alakası bile yok. Bence gerçekten çok ön yargılısınız. Bunu bir kenara bırakın. Tuturmuş gidiyorsunuz bir '' Türk Edebiyatı , Türk Edebiyatı. ''. Benim annem Edebiyat öğretmeni ve kütüphanesinde çok fazla klasik Edebi eser bulunuyor ama o hiç ön yargılı değil. Böyle hikayeleride okuyor ve gençlerin eli kalem tuttuğu için çok mutlu oluyor. Onu örnek almanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca kötü romanlar olduğunu düşünmüyorum. İnsanlar Klasik Edebiyat okumuyor ! Bunu anlamıyorsunuz. Wattpad de çıkan kitaplar yüzünden değil zaten Edebiyat okumuyorlar. Elleri kitap tutuyor , hayal güçleri gelişiyor , Tv- Bilgisayar gibi radyasyon yayan elektronik aletlerden uzak kalıyorlar, okuma güçleri gelişiyor. Hep olumsuz, hep önyargılı düşünmek sizi cahilleştirir ve yobazlaştırır. Bence ön yargıları bir kenara bırakmalı ve bunu başaran insanları Tebrik etmelisiniz.

• Wattpad, kitap okumak konusunda sorunlar yaşayan, kitap okumaya alışmak isteyen veya hayal dünyasında kurgular oluşturup onları birileriyle paylaşmak isteyen insanlar için gerçekten çok faydalı bir site. Wattpad de değer görmesi gereken çok daha büyük ciddiyeti hak eden bir çok kitapla karşılaştım. Ama aynı şekilde hiçbir şekilde ilgi görmemesi gereken, okurken tiksindiğim çok fazla kitap ile de karşılaştım. Özellikle tecavüz ve tecavüz eden kişiye aşık olma hikayeleri beni deli eden örneklerden. Yazarlarına da bu kurguları bayılarak okuyanlara da sorulması gereken soru şudur Size tecavüz eden hayatınızı mahveden birine bunu bilerek aşık olmak hayal ettiğiniz aşk şekli midir? Veya o kötü çocuk, mafya kitapları gerçekten artık sıkıyor. İlk başta da söylediğim gibi Wattpad genç kurgu ve bilim kurgu, fantastik konusunda cidden başarılı. Aradığınız zaman çok güzel kitaplar bulabilirsiniz.

0|0
    0|0
  • Kız hakli

0|0
    0|0
  • Valla ben en ergence kitapları bile okuduğumu biliyorum😄😄 Ama cidden çok çok iyi yazanlar var. Para verip alamadığım durumlarda ilaç gibi geliyor bana whattpad. Sadece basımı yapılan kitaplara biraz daha dikkat edilmesi gerek diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
    • Ben tecavüzcüsüne aşık olan kitabı bastırmalarına karşıyım o kadar. Dediğim gibi okuma oranımız o kadar düşük ki. Yani baya altlardayız Dünya'da. Bu yüzden wattpad'i onaylıyorum

• Katiliyorum elbette guzel hikayeler var kitap olmasini istediğim

0|0
    0|0
  • Guzelim 13 yasindaki cocuk kitap cikarmasin bir zahmet.

1|0
    0|0
    • 13 yaşında ki çocuklar orada sadece yazıyor ki. Ben hiç birinin kitabının çıktığını görmedim. Çıkmışsa da helal olsun. O yaşta onu başarabildiği için ben kutluyorum

• O kitap milyonlarca sattı ve yazarı 13 yaşında değil. Bir üniversite öğrencisi. Hatta diğer ülkelerde de çıkmış diye biliyorum. Bunca kişi seviyorsa mutlaka bir beğendikleri vardır. Hiç okumadım. Okumaya kalktığımda kitap olmuştu.2-3 tane değil. 46 Milyon okuyucusu var o kızın. Ve bunca insan seviyorsa tercihlerine karışamayız. Ortada bir emek varsada saygı duymak zorundayız. Sonuçta milyonlarca kişi sevmiş. 13. Baskısı yapılmış. Ki ilk baskısı 50.000 di.

• Zaman hırsızı olduğuna zerre katılmıyorum. Kimseye zorla oku demiyor çünkü. Herkesin kendi tercihi okumak. İstemeseler okumazlardı. Bu kadar basit. Bunca insan okuyorsa bir nedeni var. Ayrıca insana illa ki edebiyat katması gerekmez. İnsanlar o kitabı ellerine aldığında televizyondan uzaklaşıyorlar , okumalarını geliştiriyorlar , elleri kitap tutuyor , hayal güçleri gelişiyor. Amerika da böyle kitaplar hep çıkıyor ve dünyanın en zeki insanları onlarda. Örnek veriyorum : Grinin Elli Tonu. Dünya çapında milyonlara ulaştı ve filimi yapıldı. Wattpad de yazılan bir hikaye olsaydı. Eminim cinsel sahnelerinden dolayı iğrenç yorumlar alırdı. Ama sonucu görüyoruz. Kötü Çocukda film oluyor zaten. Çekimlere başlanıldı. Bende 1-2 hafta önce duymuştum. Kim bilir belki Dünya çapında tanınır. Ve Türkiye'ye de katkısı olur bu durum. Olumsuz yargılardan kurtulmamız gerek Ülkece. Ön yargılarımızdan. Hiç değilse saygıyı öğrenmeliyiz

• Okumuyorum ama yazar olmak isteyenler için faydalı bir site

0|0
    0|0
    • Tabiki de. Tabi çekemeyenler var.

• Ya wattpadde Oznur Yildirim diye bir gercek var...

0|0
    0|0
  • Whatpadd nedirki

0|0
    0|0
Yükleniyor...