Türkiye'de alkol yaşı 18 iken abd'de neden 21'dir? Biz daha mı erken gelişiyoruz?

Türkiye'de alkol yaşı 18 iken abd'de neden 21'dir? Biz daha mı erken gelişiyoruz?

0|0
6|15

En İyi Kız Görüşü

• Ona bakılırsa bilmem ne ülkesinde 15 yaşında reşit oluyosun

0|0
    0|1

En İyi Erkek Görüşü

• Dünyada ABD dışında "yüzlerce" ülke var. Onların çoğunda da yaş sınırı "18 ya da 19"
    Neredeyse bütün dünyada öyle yani.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Legal_drinking_age

2|0
    0|0
    • sviçre'de 15, Lüksemburg, Belçika, Danimarka, Moldova, Filistin, Cebelitarık ve Almanya'da 16'ymış yaş sınırı. Malta'da 17.

Afganistan, Libya, Somali, Sudan, Brunei, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Yemen'de direkt yasak.

21 yaş sınırı sadece ABD, Tacikistan, Sri Lanka, Katar, Pakistan, Umman, Kazakistan, Endonezya, Mısır, Kamerun, bazı ada ülkeleri ve ABD'de var.

İyiymiş :)

• Yani çoğu demişsin. Çoğu ülkede alkol yaş sınırı 18, kimilerinde bu konuda yasal yaptırım bile yok.

• @tblisi Evet öyle demiştim.

Kızlar Ne Diyor 5

• Hatta 18 olduğu için isyan bile çıkardı bizim ileri görüşlüler (!)

0|0
    0|2
  • Evet biz hormonluyuz:D

0|0
    0|1
  • erken gelişmiyoruz sadece biz de reşit olma yaşı parçalara ayrılmıyor 18 isen bütün hakların elinde

0|1
    0|0
  • türk aklı farklı çalışıyo örneğin sünnet olan çocuğun ağzına rakıyı basmak gibi...

0|1
    0|0
  • Bunlar hep kot kafalıktan.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Avrupa genelinde ise 18.
    Amerikalılar mı hatalı yoksa avrupalılar mı?

Bu konuda her ülkenin kendi geliştirdiği bir yaş sınırlaması var. Amerikadaki yaş sınırlamasını az çok takip etmiştim. Amerika bu konuda çok daha katı avrupaya oranla.

Bunu gelişime bağlamak doğru olmaz.

0|2
    0|0
  • Amerika'da kişi başına düşen alkol tüketimi 8.6 litre iken Türkiye'de bu oran 1.6 litre.

Ve bu Amerikan yasaları Amerika'ya göre yasalar, Amerika'da aynı zamanda, kilisenin yanında bile olsa evinin bahçesinde İncil ve Amerikan bayrağı yakabilir, Amerikan bayrağından tuvalet kağıdı bile yapabilirsin.

Amerikan başkanına istediğin hakarette bulunabilirsin.

0|1
    0|0
    • İncil yakma olayına biraz garipsedim, ama zaten ülkede din çeşitliliği çok :) burada artik internetten bile hakaret etsen cumhurbaşkanına kaldırırlar seni :D

• @KaraAşkBursa Yasal bir yaptırım uygulanmadı ama ABD'deki İslamcı terör örgütleri elbette adamı sürekli tehdit etti.

• Yakan biri vardı ondan bahsediyorum. ya da boşver gavur döllerini şimdiki kendi halimizi düşünelim ne zaman gençlerimiz bilgi peşinde koşacak :(

• ABD de 21 olsa ne olur. Lisede başlıyorlar içmeye 21 i bekleyen mi var?

0|1
    0|0
    • Bizimkiler 18ini mi bekliyor sanki :) 14 yasinda bile nasil aliryorlar merak ediyorum içenler gördüm :D

• Bizde de 21 diye biliyordum ben :/ Bak o yüzden bu seneye kadar ağzıma memur sürmedim alkol bey O_o

0|0
    0|0
  • Farklı iklimler, farklı ergenliğe giriş dönemleri falan var. Ayrıca türkiyede 18 diye kanun var ama 14 yaşındaki çocuğun bile alkol satın alabilmesi enteresan değil mi?

0|0
    0|0
  • Bizde esnaf düşünülüyor.
    karıştırmasın, standart olsun yaş grupları gibisine ;)

0|0
    0|0
  • Arap kızları 12 13 yaşında yetiskin oluyor

0|1
    0|0
  • ABD de eyalet sistemi mevcut ve bazı eyaletlerinde alkol yaşı 16.

0|0
    0|0
  • gelişme ile alakası yok hukuk koyucuların takdiri

0|0
    0|0
  • Bence onlar sagliga ve genclere daha cok önem veriyorlar gibi ^^

0|0
    0|0
  • Birleşik Devletler'in bazı eyaletlerinde 21 dir o yaş. Değişiyor yani

0|0
    0|0
  • erken mi gelişiyoruz :D sen amerikadaki 14 15 yalşındaki erkek ve kızların bizdeki 20 21 yaşındakiler gibi olduğunun farkında değilmisin :)

0|0
    0|0
  • onların takvimi bizimkinden farklı. onlarda 21 yaş bizde 18 yaşa eşit.
    cahil misiniz ya?

0|0
    0|0
  • İlk defa duydum öylemiymiş.

0|0
    0|0
Yükleniyor...