Nasıl bir öykü yazabilirim?

Arkadaşlar ' Bir hayalim var' konulu şiir ve öykü yarışması düzenleniyor. Sizce nasıl birşey yazabilirim. Aslında öykü yazmak istiyorum ama aklıma hiç birşey gelmiyor. Edebiyatı seven yazmayı seven biri yardımcı olabilir mi bana ? :D

0|0
1|10

En İyi Erkek Görüşü

• Şiir, bence en uygunudur. Fakat ortaya 'şiir' değerini hak eden bir şey koyabilmen için, duygu ve düşüncelerini etkili bir biçimde ifade etme yeteneğinin olması, başka bir deyişle 'lafı kıvırma' beceresine sahip olman gerekir. Bence; kafiye ve ölçü, şiirin olmazsa olmazlarındandır. Bunların olmadığı yerde şiir de olmaz fakat bazen düz nazımla (ölçüyle) yazılmış metinler de şiir özelliği gösterebilir. O yüzden, konuyla ilgili kafiyeli ve orta uzunlukta bir şiir yazman, senin için en mantıklısı olacaktır. Eğer şiir yazacaksan, şiir yazarken kelimeleri az ama öz olarak kullanman, senin başarı dereceni artıracaktır. Mesela, en basitinden örnek vereyim: ''Yol'' kelimesi, normalde bizim üzerinde yürüdüğümüz yer anlamı taşır ama sen ''yol'' kelimesini, hayalini anlatırken, ''seni hayaline ulaştıracak kişi'' anlamında kullanabilirsin. Kaliteli bir şiir yazmak içinse, ünlü şairlerin ve ozanların şiirlerine bakabilir; onların duygularını nasıl anlattıklarını, sözcüklerle nasıl dans ettiklerini, onlara normal anlamlarından nasıl bambaşka anlamlar yükleyerek onların anlam evrenini genişlettiklerini, söz sanatlarını ve mecazları nasıl kullandıklarını inceleyebilir ve bunlar doğrultusunda bir fikir sahibi olabilirsin.

Eğer öykü yazacaksan da; olayları oluş sırasına göre verme (olay örgüsüne dikkat etme), öyküde bahsedilen olayda geçen kahraman sayısını sınırlı tutma (2-3 kişi gibi), zaman ve yer kavramlarını dikkatli ve tasarruflu kullanma, serim-düğüm ve çözüm bölümlerine dikkat etmen gerekir. Şiir yazma konusunda bir eğitim verilemez ama öykü yazma konusunda eğitim verilebilir. Çünkü; şiir, içten gelerek, duygu yoğunluğuyla, belirli kalıplara hapsedilmeden de ortaya konabilen, özgürlükçü bir üründür fakat öyküdeki özgürlük, belirli kalıplara bağlı kalındığından daha sınırlıdır. O yüzden, eğer öykü yazacaksan, internetten öykü yazma tekniklerini araştırarak bilgi edinebilirsin. Ben olsam şiir yazardım, öykü değil; o yüzden, sana da öykü değil, şiir yazmanı öneririm ama senin kendini hangisine yakın hissettiğin ve hangisinde daha çok başarılı olabileceğine inandığın daha önemli. Allah yardımcın olsun. Allah zihin açıklığı versin. Kolay gelsin. Başarılar

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 9

• Edebiyatuım number two yada three... İş kompozisyon ise number one ;) :) ama ben o konu hakkında durur durur yarım saatte 2 sayfa yazı yazarım... Bi anda gelir aklıma ... ;)

0|0
    0|0
  • atatürkü anlat gizemli bir şekilde. netten faydalanarak bilgiler doğrultusunda. mesela atatürk bir gün arkadaşlarıyla otururken daha ülke onu henüz tanımadığı zamanında ben bu ülkenin başına gececeğim ve arkadaşlarınıda atayacağı görevleri söylemiş ve dediği olmuştur...

0|0
    0|0
  • bunun nasıl bir yardımı olabilir ki

0|0
    0|0
  • Yazmayı çok seviyorum, uzun cümlelerden her zaman hoşlanıyorum.. Fakat şu an inan ki zihnim kapalı.. AÇık olduğu bir zaman bunu halledebilirdim.. Yapmadığım şey de değil halbuki ..Kötü zamanlamaymış :\

0|0
    0|0
  • bunu yazmak için hayalin ve buna bağlı duyguların olması gerekir burdan aldığın yazılar başkasının hayali olur gelecekte iş yardım gezi aşk hayalin yokmu bir düşün?

0|0
    0|0
  • yürüdüğün yolu hayallerinle , gerçeklerinle süsle

0|0
    0|0
  • dram ve duygusal dolu olsun :)

0|0
    0|0
  • Bir hayaliniz yaz öykü olarak (:

0|0
    0|0
    • Ben daha çok başka birinin ağzından yazmak istiyorum

• yazcan işte :D

• hahaha o iş öyle olmaz ama (: hop diye çıkn bir öykü hop diye çöpe gider (: sana bir yol gösterim ''pi'' nin yaşamı filmini izledinmi , orada adam kendi agzından yaşadıklarını anlatıyo senin yapman gerek bir kahraman bulmak önce ve onun hayali olan birşeyi ve ona ulaşmak için yapması gerekenleri tasarlamak , bunu yapa bilirmisin öncelikle :)

• konunun içeriğini söylersen yardımcı olabilirim. öykü ve şiir yazıyorum ben profesyonel olarak :)

içeriğinden kastım, yarışmayı düzenleyen kurum veya kişilerin bu yarışmadan beklentileri neler, hayalinin ne üzerinde yoğunlaşmasını bekliyolar falan :)

0|0
    0|0
    • Bir kişi ağzından yazmak istiyorum. Mesela engelli bir vatandaş, veya ne bileyim doğuda soğukta eğitim gören bir kız çocuğu. Sen nasıl bir karakter üzerinden yazmak istersen buyur yaz ben düzeltmeler yaparım :D

• ya yok, merak etme, gözüm yok ödülde :)

sadece merak ettim işin ucunda ne olduğunu :D

Kızlar Ne Diyor 1

• bir çok şiir ve öykü yarışmasında 1. olmama rağmen kimseye böyle bir şey sormadım :) aklına gelen herhangi bir şeyi,olayı şiirsel bir dille ifade etmen yeterli diye düşünüyorum :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...