Zor zaferler kazanmışsınız, Türkler. Nutuk'u beğendiniz mi?

Sizi zaten severim fakat Nutuk'tan sonra size olan saygım arttı diyebilirim. Zor zaferler kazanmışsınız. Bence kendinize fazla haksızlık yapıyorsunuz. Ha, Rus kızları, İtalyan erkekleri Türk'lerden daha çekici kavgasına devam edecek varsa etsin.
-Aslında ben bu kitabı, Mustafa Kemal'in Türk Yahudileri hakkında düşüncelerini öğrenmek için okumuştum ama geçmişinizi de öğrenmiş oldum. Yahudiler, cumhuriyete karşı çıkmayan tek azınlıkmış ve Mustafa Kemal'e yardım etmişler. Bilginize.

Siz okudunuz mu? Sevdiniz mi peki?

0|0
11|9

En İyi Erkek Görüşü

• "Sadece doğrulara inanmak Yahudi kanında vardır." Bu söylediğin cümle de senin bilgisiz olduğunu gösteriyor. Yahudiler bir ırk değildir, sizin dininize)(yani Musevilik dinine) inananların ortak adıdır. Yani tıpkı İslam dinine inanan bütün ırklarla Müslüman denmesi gibi birşey. Ben "Doğrulara inanmak Müslüman kanında vardır." desem anlamsız bir durum ortaya çıkar. Çünkü burada Araplarla Türkleri aynı ırkın parçasıydı gibi düşünmüş olurum, halbuki Araplarla Türkler farklı ırklardır. Musevi dinine bir tek İbrani ırkı inanmamıştır. Türklerden de zamanında Musevi dinine inananlar çok olmuştur. Aç bak Hazar İmparatorluğuna. Adamlar din olarak Yahudi olabilir ama ırk olarak Türk'türler, yani Yahudi olan herkes aynı ırkın mensubu değillerdir. Yahudi Türkler ile Yahudi İbraniler arasında dağlar kadar fark vardır. Günümüzde de Yahudi olan Türkler vardır; Karaim Türkleri. Git Hazar Türklerine bak; adamlar Yahudi oldukları için Türklüklerini görmezden gelmiyorlar, biz Yahudi olabiliriz ama Türk ırkındanız, Türklüğümüzün mücadelesini veririz diyorlar. Ve şu anda dünyada ki Yahudilerin büyük kısmı İbrani Yahudilerin soyundan değil, Hazar Türk Yahudilerin soyundan gelmektedir. İsrail Devletinden yaklaşık 650 yıl önce kurulmuş olan Karamanoğulları Beyliğinin bayrağına bak derim, günümüzde ki İsrail Devleti'nin bayrağına çok benziyor, bunu nasıl yorumluyorsun? Konuyu sağa sona saptırmadan benim dediklerinin tamamına birden cevap verirsen memnun olurum. Dediklerinin bir kısmına değil, tamamına birden cevap istiyorum :)

2|0
    0|0
    • Kimse benim karşıma çıkıp bilgisiz olduğumu savunamaz. Sen kimsin ki, benden iyi tarihi bileceksin? Ben Sefarad Yahudisiyim, Hazar değil fakat bize de Türk Yahudisi diyorlar. Ayrıca biraz gösteriş yapmak gerek, Yahudilerin işine karışma.

• Bana bulaşan sendin, neyi savunmamı bekliyorsun? Taciz içerikli yorumlar yapıyorsun ve bir şey savunması gereken sensin. Beni İsrail ile sadece din konusunda beraber tut, savaş konusunda değil. Ayrıca din ayrımı yapmadığını savunman çok ironik. Tanrı aşkına, saat geç oluyor.

• Harbiden bazıları gönderilerine yorum yapılmasını hak etmiyor. Fikirlerimi söylüyorum sadece, taciz içerikli yorumlar yapıyormuş, ayıp ya, hadi canım sende. Şimdi sana "hadi canım" dediğim için sana taciz ettiğimi sanıyorsundur :D Ayıp sadece bu yaptığın ya. Kızların çoğu haksız olduğunu kabul edemez. Düzgün düzgün konuşuyorum seninle, ne tacizi ya, saçmalamaya başladın iyice. Bende zaten seni İsrail ile hep din konusunda beraber tuttum, savaş konusunda değil. Tanrı aşkına, saat geç oluyor. Bu arada gönderimi Eig seçsene :D Bulaşma konusunda biraz bulaşılmayı hak ettin sende :) 90'lı yılların başındaki Ermenistan - Azerbaycan Savaşında Hristiyan Gagavuz Türkleri Azerbaycan Türklerinin saçına geçip Ermenilere karşı savaşıyor, araştırıp bilgilenip öğren. Bazen azıcık birbirimizi yadırgasakta, biz milliyetçi laik Türkler arasında son 100 yıldır din ve mezhep ayrımı yoktur.

En İyi Kız Görüşü

• Şu kısıma takıldım ben "Yahudiler, cumhuriyete karşı çıkmayan tek azınlıkmış" yazmışsın ama bu yanlış bir bilgi... Milli mücadeleye düşman cemiyetler arasında Alyans Cemiyeti'de vardı ve İstanbul Yahudilerinden oluşurdu.

0|2
    0|0
    • Okulda verilen derslerde ondan bahsedilmiyor. Yanlış "takılmışsın"

• Yanlış mı takılmışım? Tarih bu, açıp okursanız kaynakları görürsünüz.

• Derslerde ondan bahsetmiyorlar. Doğru olduğu da şüpheli. Çoğunluk Yahudi yardım etti.

Erkekler Ne Diyor 8

• bah hele bah aklınca Atatürk ile yahudiyi bir araya getirip bizi gazlayacak.
    gerçi çoktan gaza gelmiş yorum yazmış biri illa vardır da neyse

2|4
    0|0
    • Yahudilerin sizin sevginize ihtiyacı yok. Ben sadece kitabı okuma amacımı yazdım.

• kuzum sen konuş ve inan söylediklerine sorun yok

• Sadece doğrulara inanmak Yahudi kanında vardır. Ben de inanıyorum, sorun değil.

• Rita yahan. Kan dökmeden toprak kazanmak nasıl bir duygu? uğruna kan döküpte aldığnız topraklarınız dahi yok. Ulusal marşınız çizgi film müziği gibi. Siz dünya üzerinde anca zulmedersiniz. Ta ki Cehennemi görene kadar. Hz. musa as harun as eziyet eden sizin ırkınız süleymana eyüba isaya. Sizin ırkınız sözde gözde olan ırk. Haşa siz tanrıyı yenmişsiniz. ama gel gör ki dünya üzerinde bir enik gibi sığınmacı olarak yaşıyorsunuz. Küçücük çocukları katlediyorsunuz. senin suçun yoktur belki belki o kötü yahudilerden de değilsindir. Ama o füzenin öldürdüğü yüzbinlerce insanında suçu yoktu. hepsi tertemizdi.

0|0
    0|0
    • Cahil insan zor. Biz Türk Yahudilerini İsrail ile birlikte tutamazsın. Sadece hepimiz Museviyiz, savaşa biz mi katıldık Tanrı aşkına ne hakkında konuşuyorsun?

• yahudiler hz. muhammete de destek çıkmıştı. hayra ve barışa yönelik yapılan işlere herkes destek çıkabilir.

0|1
    1|0
  • Evet ne güzel iş yapmışlar. Atatürk yahudilerin, amerikanın yardımı ile cumhuriyeti kurmuş.

1|2
    1|4
    • La salak, Atatürk'e Sovyetler Birliği'ne yardım etti, Hindistan'daki Müslümanlarda. ABD'nin yardım ettiğini nereden çıkarıyorsun?

• @KızılErik2 Ehe, ehe demiştim sadece. d

• Çünkü demokrasi en çok yahudulilerin işine yarar ilk demokrasi neden Fransa da çıktı sanıyorsun

0|1
    0|0
  • Yahudiler, menfaatsiz kimseye yardım etmezler.

0|0
    0|0
  • biz burada yahudileri pek sevmeyiz

0|0
    0|0
  • İnsanlar arasında; din, dil, ırk ayrımı yapmıyorum.
    Öncelikle bunu söyleyeyim.
    İnsan gibi insan olsun, benim için yeterli.

Sorduğun soruya gelince;
    Nutuk'u bir kere okumaya niyetlendim,
    dili ağır geldiği için, yarım bıraktım, okumadım.

Ülke olarak; geçmişte zor zaferler kazanmış olabiliriz.
    Ama, son yıllarda İsrail'den hibrit (kısır, bir sonraki seneye ürün vermeyen.) tohum
    ithal ediyor oluşumuz, o zaferlerin, geçmişte kaldıklarının bir göstergesi bence.

Saygılar...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• yahudiler ve yardım :) pek inandırıcı değil ama neyse

1|1
    0|0
  • okudum güzel fakat taraflı bir kitap.

0|0
    1|0
  • Evet beğendik , cumhuriyete karşı çıkmayarak destekleyen yahudiler , desteklemeyerek karşı çıkan Müslümanlardan iyidr bence...

0|0
    0|0
  • Yok türklerin geneli dünyanın hayran oldugu Ataturke degil hirsiz başganlarına hayran olmakla meşguller okumazlar bisey ogrenirler falan neme lazım

1|0
    0|0
  • Yine Yahudi Progandasi mi?::

0|0
    0|0
  • Tek yahudiler degil bir cok irk Ataturk e yardim etti ve evet okudum

0|0
    0|0
  • Yemek yediğin çanağa ihanet etmek nasıl bir duygu?

0|0
    0|0
  • Tarihte bakarsak Yahudilerin bir şeye yardım ettiği çok ütopik geliyor. Etmişlerse de kendi çıkarları vardır.
    Kesinlikle kötü olarak konuşmuyorum. Aksine Yahudilere çok büyük bir saygım var o kadar soykırımlara uğrayıp yüzyıllar boyunca dışlanan bir topluluk hiçbir kültürel değerini kaybetmedi ve komik denilebilecek bir rakamla ülke kurarak dünyaya hükmetti.

0|0
    0|0
  • tabi yahudilerin isyan etmesine gerek yok Osmanlıda para sizdeymiş ne gerek var ki buna?

0|0
    0|0
  • Ben cok sevdim

0|0
    0|0
Yükleniyor...