Kitap okumadan genel kültür olur mu yoksa sadece eksik mi olur?

kitap okumadan genel kültür olur mu yoksa sadece eksik mi olur ? genel kültürünün iyi olduğunu düşünenler kitap okuyarak mı bunu elde ettiler ya da kitap okumanın ne kadar bir payı var bu konuda ?

Güncellemeler:
kitap okumak deyince çok geniş kapsamlı oldu konu birde hangi tarz kitapların faydalı olduğunu veya gerekli olduğunu yazarsanız iyi olur.

0|0
8|5

En İyi Kız Görüşü

• Kitap okumadan genel kültür olmaz.Zira kitap okumak insan beynini çok fazla geliştiren bir şeydir.Araştırmalara bakarsanız,beynin sağ ve sol lobunu birlikte çalıştıran,naçizane aktivitelerden biri kitap okumaktır.İfade düzgünleşir,hayal gücü artar,bağlantıları daha kolay kavrarsınız...Genel kültürün ilk yolu okumaktan geçer.

Bunun haricinde,gezmek,görmek,ilgili olmak,gündemi takip etmek,aklına takılanı araştırmak,faydalı tartışmalara girmek,genel kültür seviyesi yüksek insanlarla takılmak vb. yollarla bu elde edilebilinir.En önemli özellik "meraklı" olmaktır.

Bazı arkadaşlar "kitap okumak" geçti diyor.Hadi Spinoza'yı tartışalım,Orwell'ı tartışalım,siyaset tartışalım.Okumayan adamla nesini tartışacaksın!

0|0
    0|0
    • Ama burda kitap okumayanlar cahil durumuna düşürülmüş oluyor benim de müzdarip olduğum durum bu mesela ben oturup kitapları yazarlarını düşüncelerini tartışamam belki ama kitap okuyan birçok insanın bilmediği birçok şeyi bilirim tüm konuyu olmasada fikrimi beyan edecek kadar bence kitap okumak bir ölçü değil öyle değil mi ?

• Bence bir ölçü...Orwell okumamış bir adamla,nasıl Orwell tartışabilirim ben? ki kendisi sansasyonel bir yazardır.Ne bileyim,Dante'yi tanımayan bir adamla nasıl Dali'nin Dante'nin cehennemi çizimlerini konuşabilirim? Genel kültür bu işte...Olabildiğince her konu hakkında fikir sahibi olmak...Bu da okumadan olmaz.

Kızlar Ne Diyor 7

• bu devirde bence ktap okumak diye bi şey kalmadı genel kültür bence internetle olur yani mesela haber sitelerine filan bakarsın orda bilmediğin bi şey vardır ona bakarsın ordan oraya derken kültürün artar ama kitap okursan 200 sayfa filan okucan max 3 5 konu hakkında bilgi edincen

0|0
    0|0
    • katılıyorum ben aklıma takılan merak ettiğim her şeyi internetten araştırıyorum bu şekilde genel kültürüm çok gelişti ama yinede kitaplar yazarlar bir şiir kitabından bir mısra veya çok önemli bir kitabın çarpıcı ünlü bir sözünü bilmemek eksiklik gibi geliyor bana o yönden eksik hissediyorum.

• genel kültür olarak evet ama yanında kitap da okumak lazım bu düşüncem niye böyle bilmiyorum ama küçüklükten beri empoze etmişler bi kitap okuma gerekliliği vazgeçemiyorum bu arada her ne kadar edebi yönü yok deseler de taht oyunlarının serisini oku ne oyunlar dönüyo var ya :)

• dediğin gibi küçüklükten aşılanması gerekiyor sanki bu alışkanlığın diş fırçalamak gibi mesela bende küçüklükten olmadığı için çok zorluk çekiyorum işkence gibi geliyor. That oyunları yorumuna ayrıca güldüm :D

• kitap okumak değildir genel kültürlü olmak. okuduğun kitabı anlayabilmek yorumlayabilmektir. kuruya kuruya herkes okur geçer. ama eğer sen genel kültür sahibi bir insan olmak istiyorsan yada öyleysen okuduğun kitabı kafanda değerlendirirsin. bi tartışma ortamında yazarın düşüncelerinin aynısı değil kendi yorumlarınıda iletirsin. kısacası sadece okumak değil. düşünebilmek , yorumlayabilmekle olur.

0|0
    0|0
  • herşey zekada biter bence. ot gibi okuyup bişey anlayıp hayatına geçirmiyosan ne anladm ben o kitap okumadan?

1|0
    0|0
  • Kitap okuma kültür bakımından cok fazla önemli bnce ne kdar okursan o kadar artar kültürün.. Okumazsan eksik olur..

0|0
    0|0
  • kitap okumadan biraz zor olur ama yarım yamalak işte

0|0
    0|0
  • kitabın genel kültürüme katkısı çok

0|0
    0|0
  • Eksik olursun.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• genel kültür için gidip yabancı bi korku romanı okumican heralde :) tarih, bilim, siyaset, kişisel gelişim... okuduğunda genel kültürün baya bi ilerler ;)

0|0
    0|0
    • şimdi kim milyoner olmak ister gibi yarışmalar genel kültür yarışması orda böyle romanların yazarları soruluyor mesela. Dİğerlerinin katkısı elbette hatrı sayılır derecede ki öyle kitapları okuyorum benim kastettiğim diğerleri yabancı olmasa da Türk yazarların romanları.

• o kitapların yazarlarını isim kitap listelerine bakarak da öğrenebilirsin. yani roman okumak elbette önemli ama. daha fazla bilgi istiyosan benim dediğim ;)

• ben hiç kitap okumam ama Bolivya'nın başkenti Sucre, yönetim merkezi La Paz diyebilirim.

0|0
    0|0
    • bende sucre nin şeker olduğunu söyleyebilirim hiç kitap okumadan :)

• hiç kitap açıp okumuşluğum yok bana saçma geliyor.

0|0
    0|0
  • kitap yeterli olmaz araştırmak her bilgiyi hafızaya kazımak gerekli.

1|0
    2|1
    • Kim eksi vermiş saana anlamadım ama katılıyorum,kitap okuyorum bazen havaaya gidiyor.Birazcık onu yoğurmak,içselleştirmek gerek,yoksa faydasız.

• ama şöyle bir durum var ben Türkiye nin dört bir yanını gezdim bu gezelim görelim programlarının formatlarını yaşadım nerdeyse ama insanlara şehirleri kültürleri şehirleri özel yapan şeyleri bilen biri değilde kitap kültürü olan biri daha elit geliyor sanki bu toplumun genelinde olduğu için sıkıntısını kitap okumayanlar çekiyor.

• diyelim ki bi sohbette ben Jean Christophe Grange'ın taş meclisi yada ölü ruhlar ormanında bahsetttim.. bunun sana ne gibi bi artısı olacak söylermisin ? amaç ne kazancı nee sana vereceği ne ? koca bi hiiiç.. sadece ortada elit elitt dolaşan sosyetik tiplerden oluruzz

• genel kültür olur

0|0
    0|0
Yükleniyor...