En sevdiğiniz kitap alıntıları?

Arkadaşlar en sevdiğiniz kitap alıntıları paylasirmisiniz?

0|0
11|9

En İyi Erkek Görüşü

• “Acaba her gün ne düşünmüşler, neleri akıllarından geçirmişlerdi? Sıkıntıları, dertleri neydi? Hayatı için her saniye korku içinde yaşamayan, ömrünü hiç değilse bir gün uzatmak uğruna savaşmak zorunda kalmayan bir insanın ne gibi dertleri olabilirdi ki?”
    Metro 2033'den :)

0|0
    0|0
    • Çok güzel paylaşımın için teşekkür ederim😊

En İyi Kız Görüşü

• biraz uzun ama birisi bu

Kaç gündür aynı şarkıyı dinliyorsan:

Çok yorgunum beni bekleme kaptan.

Bunu yazmak için ne kadar yorgun olmak gerekir? Bunu böyle söylemek için kaç yorgunluktan geçilmiştir? Kaç haberin yalan, kaç habercinin kâzib çıkması lâzım gelmiştir? Ümit nasıl kesilmiş, bütünüyle iptal edilmiştir gelecek? Geçmiş zaten geçmiştir. Onca yangınlı şikâyet nasıl böyle dingin bir akşam suyuna evrilmiştir? Ve sen. Bir şarkıyı böylesi dinleyebilmek böylesi anlayabilmek için de ne kadar yorgun olmak gerekir?

Bir yorgunluk kaç kişide tekrarlanır, katmerlenir, katlanır? Bir yorgunluk ruhtan ruha, bedenden bedene çarpa çarpa nasıl yankılanır? Öznesini değiştire değiştire nasıl çoğalır? Ben’den sen’e geçse de hükmü bütün zamanlarda aynı kalır.

Yorgunum. Yorgunsun.

Şimdi sen çok yorgunsun. Her gün daha az şaşıracak daha az sarsılacak kadar. Bütün eski defterleri kapatacak ama yeni bir sayfa da açamayacak kadar. Bir ömür boyu can taşır gibi saklanmış sayfaları bulup çıkaramayacak, emanet cümlelere sığacak kadar. Anlatmaktan değil susmaktan. Yaşamaktan değil yaşamamaktan. O kadar yorgunsun.

Henüz açılmamış defterlere bir harf düşmeyecek denli garanti o harflerin tekmilini umuma aşikâr edecek denli de garanticisin oysa. Şiirlerin de şarkıların da yaza yaza biteceklerine inanı­yorsun hâlâ. Hâl böyleyken yazacak tek yazın kaldığını bilsen. Bütün yazdıklarının hâsdası, bütün yazmadıklarının hülâsası bir yazı olsa bu. Kalem oynatamayacak denli yorgunsun. Fıtrata uymayanı hâle yola sokup bir parça estetize edemiyorsun artık. Tahammül edilmez gerçeği fıtrata uygun hâle getirip de katlandır kılamıyorsun. Yorgunluk artık yüzünden bile okunmuyor senin, anla, o kadar yorgunsun.

2|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• Bir insanı sürekli mutlu etmeye çalışıyorsan demek ki onu hiç mutlu edemiyorsun

1|0
    0|0
  • Ne gibi

0|0
    0|0
  • 1|0
    0|0
    • William Shakespeare çok severim😊

• TR'de yaşamıyorum belki ondandir😅

• bak o zaman mantıklı :D

• Kızlarla olan sorun da bu işte. Hoş bir şey yaptıklarında, pek yüzlerine bakılmayacak gibi olsalar da, hatta salak bile olsalar, onlara böyle yarı yarıya aşık oluyorsunuz ve hangi cehennemde olduğunuzu bile unutuyorsunuz. Kızlar! Aman Tanrım! Aklınızı başınızdan alıyorlar. Gerçekten alıyorlar.

Çavdar Tarlasında Çocuklar

Tavsiye ederim ;)

0|0
    0|0
  • "Biri daha iyi misin diye sorarsa yumruğu geçireceğim.."

0|0
    0|0
  • iz bırakan kitap cümlelerinin adminiydim bir zamanlar...
    sonra sayfayı kapattılar

0|0
    0|0
  • Düşüncelerim bir araya getiremediğim takım yıldızları gibi.

0|0
    0|0
  • Yürüyordu... sessizce

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Hamuş” derdi Mevlâna kendine. Yani Suskun. Düşündün mü hiç, bir şairin, hem de nâmı dünyayı sarmış bir şairin, yani işi gücü, varlığı, kimliği ve hatta soluduğu hava bile kelimelerden müteşekkil olan ve elli binden fazla muhteşem dizeye imza atmış bir insanın, nasıl olup da kendine SUSKUN adını verdiğini?
    Kâinatın da tıpkı bizimki gibi nazenin bir kalbi ve düzenli bir kalp atışı var. Seneler var ki nereye gidersem gideyim o sesi dinledim. Her bir insanı Yaradan’ın emaneti saklı bir cevher addedip, anlattıklarına kulak verdim. Dinlemeyi sevdim. Cümleleri, kelimeleri ve harfleri... Oysa bana bu kitabı yazdıran şey som sessizlik oldu.
    ELIF SAFAK/ASK

0|0
    0|0
    • Çok güzel ya😊 bu kitap bende var ama okumaya fırsatım olmamıştı. Biran önce okumam gerekiyor çok sağol.

• Kesinlikle cok oldu bitireli ama hala etkisindeyim

• Kaybedecek bir şeyin kalmadıysa , hayat sana muhakkak kaybedecek bir şey verir...
    - Kahraman Tazeoğlu - Bukre.

1|0
    0|0
  • Kitap kurdu olan biri olarak soruna bayıldım. Bu sayede harika kitap adları aldım. Benim için fazlasıyla yararlı oldu. Benim en sevdiğim olmasada sevdiğim sözlerden biri...
    Dost yalakalık yapmaz,
    Lafı dolandırmaz, diplomasi falan bilmez,
    çat diye söyler meramını, sözünü sakınmaz.
    Onun yergisinde iltifat, siteminde sevgi saklıdır..
    Firarperest/Elif Şafak

0|0
    0|0
  • ... İnsanlar yağmur olsaydı diye düşündüm, ben serpinti olurdum o kasırga

0|0
    0|0
    • Hangi kitap bu? Çok hoşuma gitti😊

• Alaska'nın Peşinden ☺ Fazlasıyla güzel bir kitaptır

• “Bir insan öldü diye onu sevmekten vazgeçmek zorunda mısın, Tanrı aşkına; özellikle de, hayatta olanlardan bin kez daha iyi kalpli bir insansa?”

0|0
    0|0
  • "Mantığın durduğu yerde şeytan yardım eder."

0|0
    0|0
  • "Tiyatro bitti beklemeye lüzum görmüyorum."

0|0
    0|0
  • buralar önceden hep dutluktu. anonim

1|0
    0|0
  • ''Aşk'' söz konusu olduğunda bir kadın, her şeye inanır. Erkekler ise aynı saflığı savaşta kullanmak için bir yana koyarlar.
    Elias Canetti - İnsanın Taşrası

0|0
    0|0
  • Sustu konuşmak gereksizdi bundan sonra kimseye ondan bahsetmeyecekti biliyordu anlamazlardı.

0|0
    0|0
Yükleniyor...