"En-el Hak" diyenlerden misiniz?

Din sadece kötülüklerden uzak durmayı tembihleyen bir öğreti değil, din insanın ulaşacağı en yüksek makamdır diye düşünüyorum.
vahdeti vücud düşüncesi ve hallacı mansurun 'en-el hak' sözüyle kendimi bağdaştırıyorum.
alevilikte de aslında vahdeti vücuda dair izler söz kınusu bakınız bir deyişte der ki ayna tuttum yüzüme, ali göründü gözüme.
şu günlerde vahdeti şuutu araştırır oldum, vahdeti vücudun ulaşılan son makam olduğunu reddetmiş bir düşünce lakin arada ki farkı tam olarak anlayamıyorum.
sizin düşüncelerinizi de öğrenmek isterim.

Güncellemeler:
Çok cahilsiniz, keşke ölseniz 😒

0|0
0|4

En İyi Erkek Görüşü

• Hak yolundayım her zaman

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Tasavvuf İslama, budizm Hinduizm ve eski mısır dini gibi politeist dinlerden gecmedir. İslamda vahdeti vucud gibi şeyler yoktur. Mansura gore şeytanda Allah firavun da Allah kendi de Allah, olma öyle

0|0
    0|0
    • "Yüceliğin
      onuru konusunda İblis'le ve Firavun'la konuştum. İblis
      dedi ki 'Secde etseydim, onurlu adımı yitirirdim.’ Firavun
      ise, şöyle dedi: 'Bu Haberci'ye inansaydım, onurlu
      katımdan aşağı düşerdim.'"

Mansurun sozu

• "Yoldaşım ve öğretmenimdir, İblis'le Firavun"

Yine mansur

• Cahilliğe cahillikle Karşılık veriyorsan seninde farkın yok ne Demiş Mevlana ne olursan gel

0|0
    0|0
  • benim face de dini görüşümde en-el Hak yazıyo göçmenim trakyalıyım çok rahat bir ortamda yetiştim ama alevi tanıdıklarım var hayat felsefeleri çok hoşuma gidiyor ve alevi olmak istiyorum ayrıca nüfüs kağıdımda yasal yollara başvurup müslüman kısmını alevi olarak değiştirmek istiyorum. çünkü hayatım boyunca tanıdığım tüm aleviler en ön yargısız karşısındakini olduğu gibi kabul eden insanlar ve bizim yobaz topraklarımızda çok acı çekmişler

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...