İsatanbul deyince aklınıza öncelikle ne geliyor?

İstanbul deyince aklınıza öncelikle ne geliyor? boğaz mı, tarih mi, semtleri mi, mekanları mı?

0|0
18|14

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 17

Erkekler Ne Diyor 14

• Tarihi kaynaklara göre, istanbul şehrinin en eski adı Buzantion, daha sonra ki telaffuzlara göre Byzantion dur.

Pek çok istilalara uğrayan Bizantion, M.Ö. 269 yılında Bithynialılar tarafından yağmalanarak ele geçirildi. M.Ö. 202 yılında Makedonyalıların istilasından korkan Bizantion, Roma'dan yardım isteğinde bulundu. Bu dönemden itibaren kentde Roma imparatorluğu etkisi başlamış ve M.Ö.146 yılında kent tamamen Roma'nın egemenliğine girmiştir. Önceleri idari olarak varlığını sürdüren kent, daha sonra Bitinya-Pontus eyaletinin bir parçası haline gelmiştir. Böylece 700 yıllık kent statüsü de sona ermiştir.

73 yılında Bizantion Roma'nın Bithynia-Pontus eyaletine bağlandı. İmparator Vespasianus kentin gelişimine katkı da bulundu. 193 yılına gelindiğinde Roma imparatoru Septimus Severus, Partların tarafını tutan Bizantion'u kuşatarak kenti yağmaladı ve surları da yıktırdı. Daha sonra ise surları yeniden inşa ettirip kenti de imar etti. Yeni sokaklar ve binalar yaptırdı. Hipodrom inşaatını başlattı. 269 yılında kent bu kez Gotların saldırısına uğradı. Zafer kazanan Gotlar, deniz kıyısına yakın bir alana sütunlarını diktiler. 313 yılında Nicomedialılar kenti ele geçirdiler. I. Constantinus Nicomedialılarla yaptığı savaşı kazanarak kenti geri aldı.

Roma imparatorluğu başkenti (324-395): Bizantion Roma'nın doğusunun yönetim merkezi olarak seçildi.Bu yeni konumu, kentin dünya kültürü ve siyaseti içinde ki önemli rolünüde belirlemiş oldu. I.Constantinus(324-337), Romalı soyluları Bizantion'a çağırarak kentin Romalı nüfusunu arttırdı. Yeni başkentin konumu yakışır bir imar hamlesi başlatıldı. Limanlar ve su tesisleri yeniden düzenlendi.Kent içi su dağıtım tesislerinin temelleri atıldı. Savunma amaçlı yeni sur yaptırıldı. Septimus Severius'un başlattığı hipodrum inşatı tamamlandı. Yüz bin kişilik hipodromun genişliği 117 metre uzunluğu ise 480 metreydi.Hipodrom duvarlarının üzeri çok sayıda heykellerle süslüydü. Bu heykellerin en önemlisi de at heykelleriydi. Kentin Latinler tarafından istila edilmesiyle bu at heykelleri, Venedik'e San Marco meydanına taşındı. Hipodrom'da ki[Sultanahmet meydanı] imparatorluk sarayı[Sultanahmet caminin bulunduğu alan] ve anıtsal ibadethaneler, Akropolis[Topkapı sarayının yapıldığı yer] yapıldı. Önceleri Nea(yeni) Roma adıyla anılan kenti, I.Constantinus kendi adıyla özdeşleştirdi. 11 mayıs 330 tarihinde ise kentin ismi Constantinopolis olarak değiştirildi. Önce Aya irini, 360 yılında da Ayasofya kiliselerini yaptıran I. Constantinus kenti Hıristiyan aleminin en önemli merkezlerinden biri haline getirmiştir.

Bizans İmparatorluğu dönemi(395-1453): 476 yılında batı Roma imparatorluğunun yıkılmasından sonra Doğu Roma imparatorluğu, Bizans imparatorluğuna dönüşmüş ve İstanbul kenti de bu yeni imparatorluğun başkenti haline gelmiştir.

0|1
    0|0
  • link istanbulda doğdum istanbulda ölmeliyim tüm olumsuzlukları görmezden geliyorum

0|1
    0|0
  • İstanbul'a gittiğimde en sevdiğim yeri sokak sanatçılarının olduğu, daha fazla olmasını istediğim ve bunlar niye İzmir'de yok dediğim istiklal caddesiydi .

0|2
    0|0
  • boğaz gelio aklıma

0|1
    0|0
  • Trafik geliyor

0|1
    0|0
  • ''Bırak, taşsın kahvenin suyu / Bana İstanbul'u anlat.. / Nasıldı?''

1|1
    0|0
  • 0|1
    0|0
  • Dünyanın herşeyiyle birinci şehri olduğu geliyor aklıma,

İyi güzel şeyleriylede

kötüleriylede...

0|1
    0|0
  • 1453 , fatih sultan mehmet

1|1
    0|0
  • ortaköy sahil

0|1
    0|0
  • trafik :D :D

0|1
    0|0
  • İstanbul diyince kostantinapolis aklıma geliyo.

0|1
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • su faturasından çift dolaylı vergi alınması...

emlakta kdv nin yüzde 18e çıkması...

temel tüketim mallarında ortalama yüzde 8.9luk enflasyon oranı...

gelir ve kurumsal verginin yüzde 68inin ödendiği şehir..

tüketim vergisinin yüzde 57sinin ödendiği şehir...

ulaşım sıkıntısından dolayı daha fazla yakıt harcaması...

100 lük boru patlağı...(iski)

vs...

0|0
    0|0
Yükleniyor...