Cengiz Khan Türk müydü?

Ya bi arkadaş Cengiz Khan Moğol ordusunun kumandanı olan Türk birisiymiş diye iddiada bulundu fakat öyle kafadan sallamıyor Türkoloji mezunu falan,çalışamalarını bu alana yöneltmiş.Bizim wikipedia gibi güvenilir olmayan kaynak aracılığıyla ulaşamadığımız belgeleri kanıt göstererek ileri sürdü acaba doğru mu? Bi de dünya tarihinde gelmiş geçmiş en haşmetli ordu kimin ordusuydu sizce bunu da eklerseniz sevirim.

0|0
1|9

En İyi Erkek Görüşü

• resimlerle gördugum için en hasmetlı ordu hitlerin ordusu gelıyor bana, bu arada ankara mıllı kutuphanesınde bır cok belge ve dosya var ama tarıhcı dahı olsan ıncelemeye kapalı dosyalar var , onlar ıcın özel ızın gerekır ve sadece yarım saat ıncelenebılır, buradan demek ıstedıgım su bazı seylere ıncelensın ıstenmıyor o yuzden wiki ymıs ınternet bılgısıymıs bek ragbet etmeyın , arkadasının dedıgı dogru olabılır cengiz mogolları toparlıyor ordu kuruyor örf adet gelenek göreneklerıne bakarar turklerle aynı gök tengi ye inanıyorlar ve kutsal hayvanları bozkurt geri kalan yasam bıcımleride aynı ama o dönemi direk ispatlayamadıgımız ıcın bızım dıyecegımız bu kadar cıkar bırısı hollandalıydı der degıl dersınız ispatla der kalırız öyle :)))

1|0
    1|1
    • Peki Türk olması bişi değiştirmez ama Türk olduğu kanıtlansaydı hoşuna gider miydi?:)

• age of favorim yaa dur final haftası aklıma bunları sokmayın :)

• Valla ben de uzun zamandır oynamıyorum

Erkekler Ne Diyor 8

• Cengiz Han Moğoldur. Orman ve bozkır Moğolları vardır ve 750'li yıllarda ilk defa Moğol adıyla karşılaşılır. Bugünkü Moğolistan'da da yaşamazlardı. En kalabalık Moğol topluluğu Şiveyler (yanlış yazmış olabilirim tam hatırlamadım adı) mesela Türkleri ayrı tutarak onlarla savaştıklarını söylemişlerdir. Bakınız ''onlar''..

Cengiz Han'ın durumu ise, Türk devlet yapısını alıp uygulamasıdır. Bununla birlikte ordusuna Kıpçaklar,Karluk,Kırgız vs. Türk boylarından da birlikler almıştır. Bu yönüyle tarihçiler Türk gibi sayabilir ve sayanlar da buralara dayanır. Ancak adam Moğoldur, Moğol da Türk değildir. Ayrıca Moğollar resmen Türklerle mücadele etmişlerdir, sadece Uygur Türklerine faydaları olduğu tarihi kayıtlarda Uygurların ağzından ''Cengiz Han kurtarıcımız oldu'' sözleriyle ayrılır. Bu mücadeleler öylesi yer değişimleri ve baskılara sebep oldu ki, Osmanlı İmparatorluğu belki de bu şekilde kuruldu. (Batı Anadolu Türkleşmesi ve sonrası)

Türk ve Moğol dilleri de, orijinal fiziksel özellikleri de aynı değildir. Bir Çin ve Japon kadar aynıdır Türk ve Moğol, yani aynı değildir. :)

0|0
    2|3
    • En haşmetli ordu demişsin neye göre? Savaş gücü mü, organize mi, görünüş mü, en uzun kalma gücü mü vs.?

Dönemlere göre ayırırsak Eski Mısır ordusu da olabilir, bugün Abd de olabilir, İskender'in de olabilir, Cengiz Han'ın da olabilir, Hitler'in de olabilir, Roma İmparatorluğu da olabilir, Osmanlı İmparatorluğu da olabilir..

• Ben kanıt sunmak zorunda değilim cevaplayan arkadaşım çünkü ben FİKİR İLERİ SÜRMEDİM SORU SORDUM,SORULAR YARGI BİLDİRMEZ.Bunu da tekrar etmeyeceğim,insanlar üstüne geliyor diye bana burada hakaret edemezsin.

• Pardon Cengiz han' akrabağın mı olur senin? Bilinmiyor diyorum sana.. Eğerki sen bana diyorsanki fikirleri bana yakın gelen herkesin sözüne itimat ediyorum inanabilirsin fakat biliyorum doğrusu bu diye sunamazsın ispatlanana kadarrr...

• cengiz khanın türk olma ihtimali yüksek cünkü cengizhanın komutanları coğunluğu türklerden oluşuyordu.

büyük iskender diye biliyorum ben en büyük orduyu ama yanılıyor olabilirimde.

1|0
    0|0
  • o zaman türklük kavimi yoktu,türk değildi

1|1
    0|1
  • Moğoldur.. Moğollar acımasız işgal politikası takip ederdi.. Zaten anadoluda Türkler hakim iken dahi moğol istilasına maruz kalınmıştır.. Bunun içindir ki moğollar türk değildir..

0|0
    1|0
    • Moğollar Türk müdür diye sormadım bunun altını çize çize bi hal oldum.Sadece cengiz khandan bahsediyorum burada.Senin verdiğin bilgi benim sorumu karşılamıyor neyse

• Cenhgiz Khan moğol türk değil.. Sorunun cevabı bu..

• türklerden ayrı bir ırktır moğollar cengiz khan türk değildi

0|1
    2|0
  • Çok büyük topraklara sahip bir imparatormuş Cengiz Han.Dünyanın yarısı onun çocuğuymuş diye duydum.Ço kfazla kadınla birlikte olmuş gene söylentidir.Kesinmi bilemem.Googlede araştırmak lazım.

0|0
    0|0
  • Değildi, bizim tarihimiz zengin olmadığı için herkesi Türk ilan ediyoruz maalesef. Cengiz lakaplı Temuçin Moğol'du, Selahaddin Eyyubi Kürt'tü, Mete Han Çinliydi, Osmanlılar Afgandı, bu liste bayağı uzar

0|0
    0|0
  • Moğoldu.Eski Moğollardan.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Tam olarak net bir kararda birleşemiyor Tarihçiler bu konuda .. Lakin Cengiz Han'ın askerleri arasında hatırı sayılır Türkler olduğu biliniyor... Cengiz Han'ı bırak diğer Moğollar'ın da Türklerle akraba olduğunu söyler bazı tarihciler var Kısacası açklığa kavuşmuş net bir bilgi yok şuan...Ne desek yanlış olur...

1|2
    0|2
    • Ordu ya gelincede iskender imparatorluğu ve Osmanlı imparatorluğu 2. side döneminin en büyük ordularına sahipti

Yükleniyor...