Alevi deyişleri çok güzel değil mi?

Alevi deyişlerinin bağlama vurgusu ritmi çok hoşuma gidiyor şahsen. Bıkmadan dinleyebilirim. Anlam bakımından da çok derin olanları çoğunlukta. Kul Hüseyin'den bir tane benden size gelsin. Deyişte kadeh geçiyor diye Aleviliğe laf etmeye kalkacak sığ kafalar için açıklayayım. Kadehin Alevilikteki anlamı Allah'a olan aşkla sarhoş olmaktan gelir. İbadeti kadeh gibi görürler onun aracılığıyla Allah aşkıyla sarhoş olunduğu için...

Ey şahin bakışlım bülbül avazlım
Bir eli kadehli bir eli sazlım
İşte ben gidiyom kal ahu gözlüm
Ne sen beni unut ne de ben seni

Hudey hudey hudey dem dem dem dem

Yolda harami çok engel arada
Unutma sevdiğim demde sırada
Kendi gider ama gönlü burada
Kul hüseyni'm derki gül benzim soluk

Serimize yazılmıştır ayrılık
Vallahi sevdiğim gönüller birlik

0|0
3|8

En İyi Kız Görüşü

• Güzellikten öte seyler barindiriyor icinde, pek severim.

0|2
    0|1

Kızlar Ne Diyor 2

• Bende sozleri ve gunumuze gelmis olmasini seviyorum cok.
    Yoksa oturup dinlemem.

0|1
    0|2
  • Babam çok dinlerdi eskiden arabada falan... severim bende

0|1
    0|2

Erkekler Ne Diyor 8

• Güzel bir değiş ancak mana açısından çok çok daha derin olanları mevcut.. Bağlama Alevilikte kendi karakterini bulur.. Enstrüman olmaktan çıkar..

1|1
    0|2
  • alevliler bu ülkenin her zaman aydınlık tarafı olmuşlardir. şaşılacak bişey yok :)

1|1
    0|2
  • Ruhumu dinlendiren tek sey; turku ve deyisler..

0|1
    0|2
  • Sözler süper, beste süper, yorum süper.

0|1
    0|2
  • Biz Türkler Alevi deyişlerini iyi biliriz, çünkü Aleviler Türk'tür. Aleviliği Anadoluya yayan kadro tamamıyla Türk'tür. Hacı Bektaşı Veli, Kayıtsız Abdal, Pir Sultan Abdal, Hacı Mihman, Dede Garkın, Baba İlyas, Baba İshak gibi Alevi önderleri Asil Türk Irkındandır. Sözümü asil Türk ırkının en büyük liderlerinden birisi olan Atatürk'ün bir sözüyle bitireceğim:

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.

0|0
    0|0
    • Sivas'ta Türk alevileri yakanlar da Türk yobazları Türk milliyetçileriydi alevilerde ırkçılık olmaz

• Bende severim.

0|0
    0|0
  • ıy grup yorum

0|0
    0|0
  • adam yürüyen provakasyon

0|0
    0|0
Yükleniyor...