Neden Tarihe Damga Vuran Kadın Yok?

Yani bilim alanında bakalım edison, einstein, bell kadınlardan ise en bilinen örneği marie curie o bile einsteinın yarısı kadar ünlü değil dünya edebiyatına bakalım tabiiki kadınlar da var ama Dostoyevski , tolstoy , gogol felsefe olsun siyaset olsun hitler, martin Luther jr., freud , mark twain sanat da da vinci, picasso, dali, Michelangelo yani bir frida kahlo var ünlü ama o bile herkes tarafından bilinmiyo yani demek istediğim tarihte bilinen kadınlara bakarsak marilyn monroe var en ünlüsü o da sırf güzel olduğu için neden böyle burada cinsiyetçilik yapmıyorum sebebini soruyorum.

0|0
18|50

En İyi Erkek Görüşü

• Hildegard of Bingern (1098-1179) Benedict baş rahibesi, yazar, besteci, felsefeci, mistik, öngörüsü yüksek, bilge kişi ve Almanya’nın ilk kadın hekimi. Doğal bilimler ve tıp konusunda geniş araştırmalar yapmış ve makaleler yayınlamıştır. Kendi yüzyılında “Kadın Elçi” olarak tanınmış ve Katolik azizesi ilan edilmiştir.

Juana Inés de la Cruz (1651-1695) Bağımsız kadın ideolojisinin öncüllerindendir. Meksikalı rahibe ve şairdir.

Maria Gartana Agnesi (1718-1799) 14. Papa Benedict tarafından bir pozisyona yerleştirilen matematikçi. Babası öldükten sonra hayatını dini çalışmalara ve yardımseverliğe adadı. Sonunda bir rahibe oldu.

Mary Kenneth Keller (1914-1985) Amerika’da Bilgisayar mühendisliği alanında ilk doktora alan kadın özelliğine sahip olan rahibe.

Paula Gonzalez (1932-) Roma Katolik rahibesi ve biyoloji profesörü

Rahibe Teresa (1910-1997) 1910’da Agnesë Gonxha Bojaxhiu adıyla Üsküp’de doğdu. Kendisi günümüzde dünyanın en büyük yardımsever insanlarından biri olarak Rahibe Teresa adıyla biliniyor

0|0
    0|0
    • Bunları sadece araştıran okuyan insanlar biliyor ama edisonu tolstoyu herkes biliyor

• onu bilemem beni ilgilendirmez herkesin bilip bilmemesi.

En İyi Kız Görüşü

• Buyurun 5 bölüm halinde yazdığım Dünyada iz bırakan kadınlar Bence'm:

www.kizlarsoruyor.com/.../a17893-dunyada-iz-birakan-kadinlar-1

Ve yine 5 bölüm halinde yazdığım Türk tarihinde iz bırakan kadınlar:

www.kizlarsoruyor.com/.../a18438-turk-tarihinde-iz-birakan-kadinlar-1

Her 2 Bencemin diğer bölümlerinin linkleri de sayfanın altında mevcut. Tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bazılarının hüzünlü hikayelerini de araştırabilirseniz başarılarının erkek rakipleri tarafından örtbas edildiği veya kendi başarıları imiş gibi gösterildiği bilgilerine de ulaşabilirsiniz. Başarılı kadına tahammülü olmayan klasik erkek zihniyeti..

0|0
    0|0
    • Tarihte iz bırakmıyolar demiyorum ama ben bu kadınların adını çok az kişiden duyuyorum zeka konusunda kalıplar var mesela "sanki kendi einstein"teknoloji konusunda "bill gates misin sen?" Sanatta "picasso gibisin" yani kadınlar da başarılı ama neden erkekler kadat ünlü değiller sadece güzellik konusunda örnekler veriliyor "marilyn monroe musun? Adriana lima sanki, Angelina Jolie misin sen?" Neden sence bu durum?

• @freyja88 dünyada iz bırakan kadınlar listesine alıcak eleman bulamayınca florans hanımı döşemişsin. Yakışıyo mu? Nasıl bir acizlik?

• @racullclay Bir ton insan var o listede kör müsün? Evet yakışıyor hem gayet de güzel yakışıyor. Listeye almasam yakışmazdı. Beğenmediysen okuma sana beğendirmek zorunda değilim çünkü bu benim Bencem!

Zamanımı alma görüşümün altında kirlilik yaratma.

Erkekler Ne Diyor 49

• Bu sorunun asıl düşündürücü yanı kendilerini sürekli kadınlar daha zekidir diye avutanların ne kullandığı ne neyle beslendikleridir? Sorduğun soru acı bir gerçektir. Kadınlar günümüze kadar ırk farketmeksizin yaptığı belli bir yaşa geldiğinde evleneyim kocam olsun rahatça seks yapayımdır. ya da erkekleri peşimden koşturayım gezdirsin parasını yer eğlenmeye bakarımdır. O zekiyim dedikleri zekasını erkekleri pardon beyni bacak arasında olan erkekleri parmağında oynatacaklarına eğitim bilime harcasalar şimdiye kadar Türkiye çok bilim kadını çıkmış olurdu. Zaten bir kişi biliyorum mühendis onu da derin devlet öldürdü.

0|0
    0|0
    • Ama bütün kadınlar öyle değil tarih boyunca kadınların özgürlüğü kısıtlanmış belki de bunun da etkisi vardır

• Ne yazık ki kesinlikle diyorum. Erkekleri parmağında oynatmak için kullandıkları bacak arası zekalarını eğitim ve bilimde kullanmış olsalardı emin ol ne kadar erkek varsa o kadar kadın bilim adamı vardı. Lafa gelince kadınlar zeki diyorlar ya evet abazan erkekleri oynatmada, yalan söyleme ve aldatmada zekiler...

• Ağzına sağlık kardeşim en güzel şekilde anlatmışsın

• Hayır var. Tarihi araştırırsan var.

Birincisi Türkiye'de Atatürk'ün kızı Sahiba Gökçen. İlk Pilotumuz..

İkincisi dünyada diktatörlüğe damgasını vurmuş kadın politikacı Evita Peron...

Üçüncüsü Pasifik okyanusunu tamamen geçen ilk kadın pilot Amerikalı Amelia Earhart... Dünya tarihinin ilkleridir.

Nasıl bir tarih bilginiz var sizin?

Yani daha nicesi var. Sadece siyasi yönetici olan kadınlar erkeklerden daha tehlikeli ve gaddar olduğu için hep konuşulmaz.

4|0
    0|0
    • Detayları okusaydın anlardın bunların hepsini biliyorum demek istediğim neden erkekler kadar ünlü değiller

• Hayır okudum ama senin söylediğin kişiler çok uç kişiler, Albert Einstein, Thomas Edison, Newton Brown gibi kişiler çok ünlü bilim insanlarıdır.

Dünyada eski çağlarda kadınların doktor olmaları bile yasaktı. Yani, ne zamana kadar? İhtilaller ve Cumhuriyetler kurulana kadar kimse yoktu. Sonradan kadınlar ortaya çıkmaya başladı. Bu yüzden verdiğin uç örneklerin için kadın yok.

Mesela bize en yakın tarih Fransız İhtilali Öncesi ve Osmanlı Devletinde kadınlar doktor olamazdı. Bilim Kadını da olamazdı. Yasaktı ve ağır suçtu. Atatürk döneminde bile bir süre Kadın Doktor çıkamadı. Yavaş yavaş oldu. Bu yüzden Albert ya da Thomas gibi bilimciler olamazdı.

Mesela bugün Suudi Arabitanda kadının hiçbir hükmü yok. Doktorda olamıyorlar. Çünkü Krallık var. Ancak bizim gibi bir Cumhuriyet kurulur, o zaman belki...

• Kadınların böyle şeylere pek ihtiyacı yok, ilgilenmezler genellikle. O yüzden sanırım.

2|0
    0|0
  • Türk Hatunları hep damga vurmuştur... Buyrun birisi de şu #Nenemiz
    http://i.ytimg.com/vi/JY5tyNfjSVg/hqdefault.jpg Ruhu ŞAD olsun... :/

0|1
    0|0
  • Tarihe damga vuran kadın yokmu? Yuh be abi hangi kafadasınız siz.

- Madam Curie gibi fizikçi ve kimyager gelmez bu dünyaya
    - Hilda Thatcher Britanyanın en sevilen bayan başbakanı ve hala daha seviliyor.
    - Jane Addams Reformcu ve kadın hakları savunucusu. Feministlerin Atatürk'ü.
    - Margaret Mead Hiçbir erkeğin gitmeye cesaret edemediği okyanusya gibi bir yere gitti ve kültürlerini öğrendi paylaştı. şu an okyanusya ile ilgili elimizde ne kadar bilgi varsa bu kadın sayesinde olmuştur.

0|0
    0|0
    • Bunları tanıyorum hepsini yazmana gerek yoktu tek tek demek istediğim çok kadın var başarılı ama bunları herkes tanımıyor neden erkekler kadar ünlü değiller alanlarında?

• Sistemi değiştirmek isteyen biriyim yani saçma gelir belki ama sistem değişmeli her konuda

• aynen öyle :)

• Marilyn Monroe da yeni dönem sayılır aslında. Eski dönemlerden dediğin gibi Marie var ve pek sayabileceğimiz kişi yok. Eee bunun nedeni belli. Kadınlara olan baskı ataerkil toplumlar kadınları bir Dünya tarihi boyunca boş bir varlık olarak yaşamalarına sebep olmuş. Neyseki bu yüzyılda herşey değişiyor ve kadın hakları herşeyden önemli.
    Aslında siyasi anlamda varda erkekler kadar ünlü değiller oda bir gerçek

0|0
    0|0
  • Var baya var.

Fransızların meşhur Jeanne d'Arc'ı, bilgisayar programlama dilinin mantığını kuran İngiliz Lady Ada Lovelace, kötü bir örnek olsa da Demir Lady Magret Thetcher, İran'da Hürremiler'in liderliğini alan Hürrem Binti Qade, 100 bin kişilik Sabar Orudusu (rakam belki abartıdır) Türk komutan Boarık Hatun bunların örneklerinden bir kaçı sadece.

0|0
    0|0
    • Var ama dediğim gibi ama erkekler kadar bilinmiyolar

• Aslında İslam içinde de kadınlarla ilgili temelden çok fazla şeyin geçtiğini söyleyebilirim ama bunları burada paylaşmaya kalkarsam "insanların dini değerlerine hakaret ettiğimi" düşünürler. Ortalığı karıştırmama gerek yok.

• Güzel açıklama olmuş

• her başarılı erkeğin arkasından bir kadın vardır bu yetmez mi bu söz bu bütün kadınların tarihe damgasını vurur bu yüzden :D uydumu?

1|0
    0|0
  • sabah tümer vurmuştur

0|0
    0|0
  • Dünyadaki sistemin erkek egemen olmasından kaynaklıdır. Ekonomiden siyasete, spordan güzel sanatlara, bilimde teknolojiye vb. tüm dallarda piyasalara-ortamlara şekil ve yön veren erkeklerdir.

0|0
    0|0
    • Bunu söylüyorum zaten neden böyle?

• Erkeklerin her açıdan kadınlara nazaran daha baskın, güçlü, aktif, girişimci vs olmasından kaynaklı.

• şu siteye bir bak kızların sordugu sorulara bir bak 25 yasına gelmiş hala sevgilim cıplak resmimi istiyo sizde beni seviyomu diye soruyolar al sana tarihe damga

0|1
    0|0
  • Kurtuluş savaşındaki kadınlar tarihe yer verilmesi gerekir. Cephe mermi taşıyıp asker yardım etmişler ne diyim

0|0
    0|0
  • Her alanda öndeyiz onlardan :)

0|0
    0|0
  • Sabiha gökçen havalimanı var ya yetmez mi?

0|0
    0|0
  • belki erkeklerden daha fazla yön veriyordur, mesela Abdullah gül ün eşinden etkilendiği söyleni. Yani geri plandan belkide erkeklerden daha fazla yön veriyordur

1|0
    0|0
  • Kadinlar saydiklarinla ugrasmakla mesgul olmuslar

0|0
    0|0
    • Nasıl yani?

• Ama dediğim gibi erkeklerin gerisinde yani moda alanında bile erkekler daha ünlü kadınlar hep geri planda kalmış

• Be onlarin sucudur bence

• kadının yeri kocasının yanı demekki :/

0|0
    1|0
  • hürrem var :D :D

1|0
    0|0
  • Nene hatun bilirmisin sen

2|0
    0|0
  • Var tabiki de ve bu kadınlar çok bilinmezler. Yani herkes bilmez onları değerli yapan da budur ;)

0|0
    0|0
    • Hayır bilinmeleri gerekiyor. Niye bilinmiyorlar

• Ben biliyorum sen bil ve bazıları bilsin herkesin bilmesine gerek yok. Özellikle kadının değerini bilenler bilsin yeter kardeşim.

• Ev temizliginden vakit mi kalmis

0|0
    0|0
  • Harem karilari var işte yedi düvele hükmetmiş osmanliyi yiktilar

0|0
    0|0
  • Ben söyleyince kızlar bana saldırıyor, bende merak ediyorum kızlardan biri açıklasın😅

0|0
    0|0
    • Yaaa açıklanamıyo neden yok? Bence biz daha kurnazız ama bakıyorum hiç bir yerde erkeklerin önüne geçememişiz

• Bayanlar tamahkar değillerdir yani yetinmeyi bilirler, mesela bir konuda birşey olsa bunada şükür derler ve ileriyi istemezler aşk konularındada öyleler, erkekler tam tersi sürekli daha iyisini istrrler hatta saçma şeylerde yaparlar bunun yüzünden, sürekli yapılan tekrarı çok olan işi bir bayana ver hatası yapar ama erkek yapamaz mutlaka bir yanlış yapar çünkü sıkılır o işten daha iyisini ister.

• Kızmam söyle

• vardır araştırdın mı

0|0
    0|0
    • Var ama sıkıntı bu araştırıp buluyoruz hiç isimlerini duymuyoruz birkaçı dışında

• Nene hatun var

0|0
    0|0
    • Ama sadece kendi çapında ünlü yani biz biliyoruz çoğu kişi bilmiyo

• farkındaysan zaten başarılı çoğu erkeğin arkasında kadın var fikir sunar erkek kabul dder uygulanır kimse kolayca yanlız başına birşey başaramaz unutmaki leygamber efendimizde nikahına aldığı yetim dul hanınmarı ile dini yayma stratejisinde bulunmuş..

• peygamber

• Nasıl yok, Kraliçe Elizabeth, Keopatra

0|0
    0|0
  • kadınların peşinden her zaman abazalar koştuğu için kadınlar istediklerini kolayca seçip elde etmişlerdir. birşeyleri başarma ihtiyacı hissetmemişlerdir. erkekler yalnız mücadele verdikleri için birşeyler başarmışlardır.

0|0
    0|0
    • Yaaa sanmıyorum çirkin kadınlar niye başarılı olamıyo o zaman? onların peşinden koşan yok😄

• KLEOPATRA'yı bilmeyen insan varmış

0|0
    0|0
  • Annem var beni doğurması yeterli

0|0
    0|0
  • Cleopatra var, Mısır tarihinde önemli bir figür

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    19

Kızlar Ne Diyor 17

• Manukyan var :D

0|1
    0|0
  • Var canım iyi araştır :DD

1|0
    0|0
    • Araştırıyorum var zaten ama neden güzellik dışında herhangi bir sanat ya da bilim dalında insanın aklına kadınlar gelmiyo kültürlü olanlar biliyo sadece bunları

• Çamaşır bulaşıktan sıra gelmemiştir 😅

0|0
    0|0
  • Aynen katılıyorum. Marie Curie geldi aklıma.

0|0
    0|0
  • Marilyn Monroe <3 Sorunun takibindeyim bende merak ettim :D

0|0
    0|0
  • Bunu alın bak bunu buradan alın.
    Tatlım, tarihi yeterince bilmediğinden olmasın.

0|0
    1|1
    • eleştiri yerine bilgi ver hanımabla

• Tarihi yeterince araştırıyorum sadece araştıranlar biliyor demek istediğim neden böyle gerçi tüm kadınlarımız senin gibi sığ görüşlü ukala ve kavgacıysa tabi yeterince ünlenemezler

• Eleştiri yerine bilgi ver hanımabla?

• Çünkü tarihe damga vuran adamların yemeklerini yapıp çamaşırlarını teiizliyorlardi😂😂😂

0|1
    0|0
  • Çünkü dünyanin neresine gidersen git hangi zamanda olursan ol kadınların söz hakları erkeklerden daha az buda onların haklarının kısıtlanmasına neden oluyor.

0|0
    0|0
  • varya truvalı helen mesela

0|0
    0|0
    • Onun aslında tarihe vurduğu damga, kaçırılmaktan ibaret :)

• O zamanlarda kadına verilen değeri ve sunulan fırsatların ne denli az oldugunu kanıtlar nitelikte olmuş yazın tebrik ediyorum seni.

0|0
    0|0
  • En basiti Hürrem

0|0
    0|0
    • Yani ama yaptığı devrimlerle ya da tarihin akışını değiştirmesiyle ünlü değil güzelliği ile padişahı etkilemesi ve ülkeyi yönetmeye çalışmasıyla ünlü o da malum diziden sonra bilinmeye başladı zaten 😄

• Sen tarihte çok ün yapmış kadın yok mu diye soruyorsun anlamadım
    Tarihe damgasını vurmuş birçok kadın var ama illa hepsi Einstein, Edison kadar filan ünlü olacak diye bir kaide yok

0|0
    0|0
    • Öyle bir kaide yok ama niye değil? Bence olmalı bilim insanı deyince insanın aklına sadece marie curie geliyor oysa araştırınca birsürü var ama hakettikleri kadar tanınmıyorlar

• işte demek ki varmış sorun ünse evet kadınlar yeterince ünlü olamıyor o alanlarda sebebini bilmiyorum

• tarih boyunca kadınların ne kadar üzgürlüğü vardı ki

0|0
    0|0
  • Margaret Thatcher bence bir kadının en büyük savaşının göstergesidir. biraz araştır

0|0
    0|0
  • Ilk savas kadin yuzunden cikti tarih demek kadin demek 😃

0|0
    0|0
  • Edebiyatta Jane austen virginia woolf var
    Sporda zaten Maria sharapova efsane
    Daha vardır gencim ben cahilim bilmem pek

0|0
    0|0
  • sabiha gökçen var

0|0