Dünyanın En Soğuk Yeri Neresidir?

Dünyanın En Soğuk Yeri Neresidir?

Katil Amerika'nın Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi araştırmacıları, Antarktika'da bulunan Dome Fuji Dağı'nın zirvesinde Dünya'nın en düşük sıcaklığını belirledi.

Hava sıcaklığının - 91 derece olarak ölçüldüğü bu yer, dünyanın en soğuk bölgesi ilan edildi.

Amerikalı araştırmacılar, uydu aracılığı ile 3 bin 800 metre yüksekliğindeki rakımda sıcaklığın -91 dereceye düştüğünü ölçtü.

Bu şartlarda, bir dakika içerisinde insanın gözleri, burnu ve akciğerinin donacağı kaydedildi.

Aynı buz adasındaki Rus istasyonu daha önce en düşük sıcaklığı - 89,2 derece olarak belirlemişti.

Araştırmacılar, dünyada hayatın devam ettiği en soğuk yerleşim yeri olarak Rusya'da bulunan Oymyakon köyünü gösteriyor.

500 kişinin yaşadığı köyde Ocak ayı boyunca sıcaklık -50 derece civarında seyrederken en düşük hava sıcaklığının - 71,2 olarak ölçüldüğü de ifade edildi.,

Rusya'nın Kuzey doğusundaki Oymyakon kasabasında halk, -71 dereceye ulaşan soğuklarda hayatta kalmaya çalışıyor.

Oymyakon'da kış aylarında hava sıcaklığı eksi 52 ila eksi 71 derece arasında değişiyor.

Bir okul ve sağlık kliniğinin bulunduğu köyde kış aylarında elektronik cihazlar ve otomobilleri kullanılamıyor.

Gemiler buza oturmuş durumdadır. İronik olan ise "Oymyakon" aslında "donmayan su" demektir. Gelecek bahara kadar gemiler limandan hareket edemeyecektir.

Esen Kalın.

#SerKan1923

@TersHatun @pink_hole @Glyfener @buketburcu @Whois @Mustafa10demir @DamdaDeliVar @bynay @Hpolat0121 @gıcıkbella @gul-receli-tukenmiş @dorey96 @Anthemiss @çikolatacı_- @BROMforVALDEN @pofudukız @pıtıpıtıcicikız @mertlord10

• Evet Biliyordum.
    25% (7)50% (9)35% (16)Oy Ver
  • Hayır Yeni Öğrendim.
    75% (21)50% (9)65% (30)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
11|9

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Sibirya da eksi 20 leri görmüş biri olarak soğuğun insan üzerindeki etkilerini biraz olsun bilirim.. Ama - 50 de yaşamak inanılmaz bir tecrübe olmalı.

0|1
    0|0
    • Bende güneydoğunun soğuğunu bilirim -30 muş hakkari erzurum -50 de yaşarsın ağabey alışınca

• Haklısın ağabey beyin kanaması geçirenler var.

• eig için teşekkürler

Kızlar Ne Diyor 10

Erkekler Ne Diyor 8

• DÜNYAYI bilmem ama kışın bizim ev çok soğuk oluyo :D

1|1
    0|0
  • Yeni öğrendim

0|1
    0|0
  • Yen öğrendim ben :)

0|1
    0|0
  • bilmiyordum öğrenmiş olduk

0|1
    0|0
  • ne güzel birde üstüne kar fırtınası film havası olur )

0|1
    0|0
  • antartika

0|1
    0|0
  • Yeni öğrendim.

0|1
    0|0
  • Antarktika olduğunu biliyordum fakat bu denli soğuk olabileceğini tahmin etmemiştim :)

0|1
    0|0
Yükleniyor...