Bilgiye açlık nasıl gider?

her şeyi her şeyi öğrenmek istiyorum:) kendinizi nasıl geliştiriyorsunuz?

0|0
2|22

En İyi Erkek Görüşü

• Değerli Drsecret;

Öncelikle bu sitede güzel sorular bulmak gerçekten zorlaştı bu anlamda şahsınıza teşekkür ederim..

Bilgiye açlık gerçekten güzel bir duygudur. İnsanın her alanda bir şeyler bilmesi de güzeldir. İslam alimlerini hayat ve eserlerini incelediğinizde Fıkhı ilimlerden tutun, beşeri ilimlerin bir çoğunu tahsil ve tedris etmişlerdir.

Kur'an-ı Kerim'de " gul hel yestevîllezîne ya’lemûne vellezîne lâ ya’lemûn" Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu ? Buyrularak ilme verilen önem açıkça ifade edilmiştir.

İlim öğrenmek gerçekten çok güzel ve o ilim ile amel etmek ondan daha da güzeldir. Bir ayeti Kerimede mealen " İlmi ile amel etmeyen alimler, Kitap yüklü merkepler gibidir" buyrulmaktadır..

Yalnız buradaki " her şey" kısmı biraz farklıdır. Fazla ve gereksiz bilgi zaman zaman insanın başına belalarda açmaktadır. Rahmetlik Muhsin YAZICIOĞLU'nu hatırlamanızı isterim..

Gerçekten ilim öğrenmek isteyen için tek tavsiyem vardır. Üç yıl boyunca sabah namazından sonra bir insan ilim tahsil ederse Rabbim muaffakiyet nasib edecektir İnşAllah..

Rabbim öğrendiğimiz ilimle amel etmeyi cümlemize nasib eylesin..

3|1
    0|0
    • zahmet edip yazdığınız için ben teşekkür ederim..

amin inşallah.dediğinizi yapmaya çalışacağım..

Erkekler Ne Diyor 21

• İnsanı en çok olgunlaştıran, insana en çok öğreten şey, acıya katlanmasını öğrenmektir. Acıya katlanan insan, bilgiye gebe kalır, sürekli bir şeyler öğrenmek ister. Buna da, acısının sebebini öğrenmek ve çektiği sıkıntıları nasıl biteceğini, kaybolan zamanını nasıl telafi edeceğini merak etmek ve bu yolda çabalamakla başlar. Bu durum bazı insanlarda öyle müthiş ruhi patlamalara sebep olur ki, insanın öğrendikçe öğrenesi, bildiklerini başkalarına aşırı derecede anlatma hevesi hasıl olur. Bu da insanı, ilim öğrenmeye, en azından öğrenmeye çalışmaya sürükler ki, öğrenmeye çalışmak bile ilmin yarısıdır. Düşünmek, düşündüğünü analiz etmek, düşüncelerindeki parazitleri temizleyerek düşüncesini saf bir hale getirmek ve hayatını ona göre şekillendirmek, sadece olgun insanlara özgü bir durumdur. Özeleştiri yapmasını bilen insan, kendini geliştirmiş insandır ki, kendini geliştiren insan, sadece kendisine değil; öncelikle ailesine, sevdiklerine, çevresine ve daha sonra da içinde yaşadığı topluma faydalı bir birey olur. Öğrenmek; sadece okumak, eğitim görmek demek değildir; öğrenmek, yaşamanın ta kendisidir. İnsan, her nefes alışında bir şey öğrenir: Nefes almanın ne kadar kıymetli olduğunu. Olgun insan da bunun idrakine vararak yaşamını şekillendirmeye gayret eder. Hayaller de, insanın öğrenme ihtiyacını tetikler. Hayal kuran insan, yaşayan insandır, yaşama arzusu ve sevinci taşıyan insandır. Kurduğu hayaller, insanı öğrenmeye, öğrenirken düşünmeye iter. Benim bilgiye olan açlığım da, hayal kurarak, ne kadar hayal kırıklığına uğrasam da, bir gün hayallerimin en güzel şekilde gerçekleşeceğine inanarak, hayallerim doğrultusunda yaşamakla tadını buluyor..

2|0
    0|0
    • teşekkür ederim çok güzel anlatmışsın:) senin deyiminle sorayım, yaşamımı şekillendirmek adına önerilerin var mı?

• :) estağfrullah:) iyi oldu paylaştığın pişman olma:)

çok teşekkür ederim:)

• Rica ederim, önemli değil.

• ögrenmekte yasamak gibi zaman istiyen bir konu günün 24 saati ögrenmeye calisirsan kendine vakti kalmaz.Günün belirli saatlerinde kendini ögrenmeye ver sonrasinda ise dinlen unutma saglam kafa saglam vucutta bulunur

2|0
    0|0
  • Tam beni tarif etmişsin. Ben bir bilgi açıyım. Bilgiye açlık asla giderilemez. Sebebi ise modern kozmolojinin sunduğu ortamdır. Klasik dönemde belli bir tedirsad programı vardı ve o programı tamamlayınca alim olabiliyorsun (ama arif ve hakîm -hekim değil, hâkim de değil, HAKÎM- olamazsın). Gelelim şimdiye: Ben deli gibi bilginin üstüne atladım; kaçtı elimden. Çözümü ilimleri tasnifte buldum. Şöyleki:

1. Bilim diye bir şey var; fen, mühendislik , tıp vb (ilim tasnifimde ilkokul mertebesidir) (Not: sosyal bilimler aslında bilim değildir)

2.Felsefe diye birşey var (ilim tasnifimde ortaokula tekabül eder)

3.Sanat işin lise kısmı

4.Teoloji üniversite kısmı

Şimdi Türkiye'de çoğu insan zihni olarak ilkokul mertebesini yani fen bilimlerini aşabilmiş değildir. O bile tam manasıyla aşılmamış (ana okulunda) felsefeden sanattan haberimiz yoktur. Bu yüzden de asla bir medeniyet kuramayız. (Eskide bu aşamaları geçtiğimiz için medeniyet kurmuştuk). Bu yüzden Cumhuriyet Türkiye'si başka medeniyete eklemlendiği ölçüde vardır.

Sana tavsiyem: Önce mantık öğren, modern mantık kolay. Klasik Mantık öğren, sonra bu işlere bulaş.

İlim dediğin bir kıyl-ü kal imiş (Eşrefoğlu Rûmî)

1|1
    1|0
    • teşekkür ederim:)

• neden sosyal bilimler bilim değil bu konuda katılmıyorum

• marian senin katılıp veya katılmaman gerçeği değiştirmez.

• Herşeyi öğrenmek herkes ister.

Bence şöyle yapmalısın bir alanda kendini geliştir. Mesleğinde zaten iyi olmalısın onun dışında bir alanda kendini geliştirmelisin. Bunun dışında da şunu yap genel kültürünü geliştir, bunun için oku, izle ve gez-dolaş.

Herşeyi biraz bilmektense bir alanda çok iyi ol mesleğin dışında bence...

1|1
    0|0
  • okumak, mümkünse uygulama, fikir alış verişi, gözlem, iyi dinlenme, gibi.

1|0
    0|0
  • Sonsuzluğun ölçü birimi aşk olduğuna göre

Bir kez aşık olsan yeterli

Kainatın öz bilgisi ruhuna işlenir

2|0
    0|0
  • Bu birden olmaz ki,su zamanda zaten bilgi kirliliği diye birşey söz konusu,bilgi edinmek güzel niyetlenmek de güzel de doğru yerlerde doğru merkezli olması kaydı ile.yanlış bilgi yanlış yerlere sevkedebilir.kişisel gelişim kitaplarından başlayabılırsın.evrim teorılerınden uzak dur :)

1|0
    0|0
  • salt bilgi dersen oku ezberle

bildiğimi ifade de edebileyim dersen oku yaz konuş

erdem olsun dersen önce kendini bil

lafları kes baby

1|0
    0|0
  • Her şeyi aynı anda öğrenmem mümkün olmadığı için en çok öğrenmek isteğini üzerine yoğunlaşıp internet, kitap, dergi, yaşamak ve deneyimli kişilerle sohbetle öğrenilebilir. Sonra diğerine geçer diğerini öğrenirsin böyle böyle gider. Bu arada inanılmaz şanslıyız ki internet gibi bir nimet var elimizin altında ne istiyorsan hemen öğrenmek mümkün

2|0
    0|0
  • gezerek görerek konuşarak okumak hikaye :)

1|0
    0|0
  • her şeyi ögrenemezsin en azından hemen olmaz kendine bir alan belirle atıyorum tarıh konuyla iligili sürekli oku araştır

2|0
    0|0
  • ya okurum ya tartışırım..

1|0
    0|0
  • merak arastırma...

2|0
    0|0
  • İşte o gitmez.bende var aynı açlıktan :) beni ilgilendirmeyen birşey bile olsa nedense durup bakma;inceleme ihtiyacı hissediyorum.

1|0
    0|0
  • 1|0
    0|0
  • tam yerine geldin burda hepsi var

1|0
    0|0
  • Hayat okulu bir atil hayata seve seve ogretiyorlar

1|0
    0|0
  • bilgiye aç olmak güzeldir doyma bilgiye :D agzın kokar açlıktan sonra :D

1|0
    0|0
  • zınk diye kaldım

0|1
    0|0
  • akışına bırak .

0|0
    0|0
  • e güzelöğren herşeyi biz tembelleştik :(

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Manevi ağırlığı olan kitapları okuyarak. Aksi, bilgi yüktür.

0|0
    0|0
  • Araştır, kitap oku.

0|0
    0|0
Yükleniyor...