Mimar Sinan'ın Süleymaniye Camii'sindeki bazı detayları biliyor musunuz?

Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1550 yılında Mimar Sinan'a yaptırılan caminin külliyesi ile birlikte 1557 yılında tamamlanmıştır.. .

Mimar Sinan, camide verilen vaazın duyulması için akustik sistemi üzerinde çalıştı, sesin bir noktadan çıkarak caminin her köşesine eşit şekilde dağılması için bazı fikirler üretti...

Mimar, bu amaçla Anadolu'da kullanılan turşu küplerinden içi boş 65 tanesini ağızları aşağıya bakar vaziyette ana kubbenin etrafındaki duvarlara yerleştirdi ve küplerin aralarını da yumurtanın akıyla sıvadı...

Bir duyuma göre Mimar Sinan'ın, akustiğin test edilmesi için camide nargile içtiğini, durum Kanuni Sultan Süleyman'a şikâyet edilince padişahın hışımla gelip baktığını ve Mimar Sinan'a bunun sebebini sorduğunu, Sinan'ın da "Sultanım, bakınız bunun içerisinde tömbeki yoktur, sadece su vardır. Bu, çektiğim zaman fokurdayan suyun sesinin kubbeye nasıl ulaştığı ve caminin her noktasına eşit vaziyette nasıl dağıldığını temin için yaptığım bir çalışmadır" diyerek çalışmasıyla ilgili bilgi vermiştir...

Süleymaniye Camii'nin başka bir özelliğinin de Mimar Sinan'ın ilk olarak buraya is odası yapmış olmasıdır... Yapıldığı dönemde elektrik olmadığından cami 275 adet kandil ve bunlara ek olarak mihrabın 2 yanına yerleştirilen dev mumlar ile aydınlatılmıştır...

Mimar Sinan'ın yanan mumlardan çıkan isin camiye zarar vermemesi için orta kapının üstünde bir oda tasarladı ve kandillerden çıkan isin akımla mihrabın aksi yönüne hareket ederek kapının üstünde dışarıya açılan 4 adet küçük pencereden is odasına çekilmesini sağlamıştır...

Mimar'ın hava akımının is odası yönüne doğru olmasını sağlamak için camiyi is odası merkezli yaptı, bu odada biriken isle de mürekkep elde edildive bu mürekkeple de o günün siyasi, dini, idari bütün fermanları yazıldı...

Mimar Sinan, Süleymaniye Camii’ni yaparken, avizelerdeki kandil tabaklarının aralarına devekuşu yumurtaları koydurtmuş.Bunun nedeni ise; kurumuş devekuşu yumurtası insanın duyamadığı akrep, örümcek gibi haşeratı uzak tutan bir koku yaymış olmasıdır...

Aradan 400 yıl geçtiği için o yumurtaların çoğu kırılmış ya da çalınmıştır... Sayıları 300’den 30’a inmiş, geriye kalan 30 yumurta da, zaman içinde bildiğimiz yumurta renginden esmerleşerek kahverengiye dönmüştür... Ama dikkatlice bakıldığında onların devekuşu yumurtası olduğu anlaşılır...

0|0
6|12

En İyi Erkek Görüşü

• çocuğun biri sülaymaniye caminin yanından geçerken bu caminin minaresi yamuk demiş.tesadüf eseri orada olan mimar sinan.hemen ustalara minareye halat bağlatıp çektirmiş ve çocuğa sormuş nasıl şimdi iyimi diye çocuk az daha az daha derken tamam düzeldi demiş aslında minare hiç kıpırdamamış.sinana demişler zaten düzdü.neden yaptın ..çocuğun kafasında düz olması önemliydi demiş...birde sülaymaniyeyi yaparken temeli sağlam olsun diyerek üç yıl bekletince.yurdışındaki düşmanlar paraları yok zannederek yardım için bie at arabası altın göndermişler dalga geçmek için..o altınlar şu anda nerede sülaymaniyenin temelinde...

2|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 11

• konu cok guzel,kaybedenler kulubunden bir replikle katkı sunayım:

"Süleymaniye Camii’nin bir bakıcısı vardır

Vanlı

Bunun babası bu küçükken bir iş için İstanbul’a gelmiş

Dönüştede hatıra olsun diye

Eminönünden bir Süleymaniye Camii fotoğrafı almış

Bakıcı o zamanlar çok genç küçük yani

Van’da ki evlerinin duvarına asmışlar fotoğrafı

Çocuk her gün o fotoğrafa saatlerce bakmış bakmış

Babasının İstanbul’dan getirdiği o fotoğrafa büyük bir tutku ile bağlanmış

Artık hayattaki tek ideali o camii görmek olmuş

Yirmili yaşlara geldiğinde de İstanbula gelmiş ve doğru Süleymaniye Camii’ne

Camii görmüş

Oturmuş bahçesine

Bakmış

İçeri girmiş

Namaz kılmış

Bi türlü ayrılamamış ordan

Camiinin bahçesindeki yaprakları temizlemeye başlamış

Çiçeklere bakmış

Öyle hiçbir şey talep etmeden

Kendiliğinden

Camiinin imamı farketmiş bunu ve bakıcı olarak işe almaya karar vermiş

Süleymeniye Camii’nin üst katlarında bakıcı için gizli bir oda vardır

Camii’nin imamı ve bakıcı dışında hiçkimse bilmez bu odayı

Buna bu odayı vermişler

Bi rivayete göre İstanbul’un en güzel manzarası burdan bakınca görünürmüş

Ve böyle eşsiz bir manzaraya bakmaya nail olmak

Ancak büyük bir tutkuyla mümkün olmuş..."

Bu essiz manzara nasıldır bende buyuk bir merak bıraktı.

1|0
    0|0
  • güzel 5 yıldız. sağol hayal@olsun

1|0
    0|0
  • On numara insanmış Allah Razı Olsun.Sana da teşekkürler.

2|1
    0|0
  • bazılarını biliyodum sağol.öğrendiğime göre mimar sinan devşirmeymiş.

2|0
    0|1
  • Valla bizim evde de devekuşu yumurtası var ama börtü böceğe engel olmuyor malesef. Tabi ki bunun dışındakileri duymuştum; gerçekten zamanının ötesinde bir düşünce anlayışı...

2|0
    0|0
  • ... Bir gece ışık showları ile birlikte anlatım gösterisine katılmıştım.Görsel bir şölendi.Caminin minarelerini hangi ölçümle yaptıklarına çok şaşırmıştım.Çünkü her minare diğerinin arkasına saklanıyordu.Muazzam bir teknik.

2|0
    0|0
  • Bunlara ilaveten söylenebilecek başka ne var dersem deperemlerde zarar görmemiş olması var.O günlerden buyana İstanbul Saysız deperem yaşamış ve Cami herhangi bir zarar görmemiştir.

1|0
    0|0
  • "Devekuşu yumurtası"nı duymamıştım.İlgimi çekti.

2|0
    0|0
  • Böyle bir konuya değindiğin için teşekkür ederim.

2|0
    0|0
  • linke verecektim ama +4 olmam gerekiyormuş :) teşekkürler paylaşımın için...

1|0
    0|0
  • hepsini bilyiordum. tütün koymasa da camide narhile içmesi hoş değil. akustiğini başka şeylerle de ölçebilrdi. orda ayıp etmiş

0|0
    2|2

Kızlar Ne Diyor 6

• Puanladım. tekrar okumak güzeldi .. ellerine saglık..

1|0
    0|0
  • Çok güzel bilgiler bunlar canım teşekkürler paylaşım için.

1|0
    0|0
  • eee Mimar Sinan. Boru değil!

2|0
    0|0
  • deve kuşu yumurtasını bilmiyordum :) gerçekten çok ilginçmiş

1|0
    0|0
  • teşekkürler :)) bilmediğimiz kısımlarıda öğrendik

1|0
    0|0
  • Çoğunu biliyordum.