Türkiye'de yaşayan birtakım etnik grupların kendi anadillerini konuşmaları bizi neden bu kadar geriyor?

Sık sık gündeme gelen bir sorun...Türkiye'de yaşayan,azınlık olarak nitelendirilen etnik grupların anadillerini konuşmaları,bu dillerde edebiyat yapmaları,şarkı söylemeleri vb. halkın çoğunluğunu ve siyasileri neden bu kadar geriyor?

Bu ülkenin resmi dili Türkçe'dir.Bunun haricinde,Türk etnik kimliğine sahip olmayan birinin,anadilinde konuşması,sanat yapması vb. engellenebilir mi? Bana göre bu resmen faşizmdir.

0|0
13|28

En İyi Kız Görüşü

• Toplumsal olarak faşizm bilinçlerin en ücra köşesine kadar işlediği için. Sadece etnik bağlamda değil, sosyo-kültürel bağlamda, cinsiyet bağlamında makro ve mikro faşizm kol geziyor.

Boğaziçi Üniversitesi'nde açılan seçmeli Lazca ve Ermenice derslerini bu bağlamda şiddetle destekliyorum, ve yine kendi bölümümdeki hocalarımın ve bölüm arkadaşlarımdan bazılarının yine Lazca ve Kürtçe üzerine yaptıkları dilbilimsel çalışmalar ve language revitalization adına çabaları beni gururlandırıyor. Yine Türkiye'de yeni kaybettiğimiz İbıhça üzerine hocalarımdan biri son çalışmayı yapmıştı, son konusucusunu da kaybettik. Asimilasyona devam, halk bunu istiyor, beyinler ve hoşgörüler tamamen terk.

2|4
    1|1
    • Her cümlene katılıyorum.

• helal olsun +1

• Bilişsel Psikoloji, bilim ve akademi ile ilgisi olmayan güruhun, ucundan da bulasmamis olsun hadi, gelip de anlamadigi konularda, kaybolmakta olan bir dili incelemenin insan zihnine dair calismalara katkilarindan haberi bile olmadan ve uygulamalarini hayal bile edemezken, kendi kendine ahkam kestigini gormek toplumsal gidishat acisindan beni endiselendiriyor. Torna beyinli, cahilce cevapar goruyoruz sonra.

Erkekler Ne Diyor 28

• Gerek sosyal medyada gerekse başka birtakım kanallar yoluyla insanlara empoze edilen nefret her alanda kendini gösteriyor. Bu insanlarca önemli olan olayın ne olduğundan ziyade kim tarafında yapıldığı çünkü. Eğer bunu yapan bir Kürt, bir laz, bir çerkez ... ise birden bire ortaya hemen hakaret veya ırkçı tazda söylemler, hatta şiddet uygulama çıkıyor. Bu her ne kadar insanlara bunu aşılayan ve olayları her iki taraftan gerçek olacak şekilde, yani objektif yansıtmayan sosyal organlarınsa da eğitimsizlik nedeniyle de insanlarımızın büyük bir çoğunluğu bu durumu hiç irdelemeden ve kendi açısından değerlendiriyor. Oysa biraz empati kurulduounda dahi son derece normal bir durum olduğu ortada zaten.

1|0
    0|0
    • *Bu her ne kadar insanlara bunu aşılayan ve olayları her iki taraftan gerçek olacak şekilde, yani objektif yansıtmayan sosyal organların suçuysa da*

• Sevgili moderatör bu yorumları da silsin...Kafasına göre yorum siliyor da.

• Anladım, benimkini silmezler ya. Benim yorumlarım beğenilir genelde. :))

• dikkat ettin mi bilmiyorum da, bahsettiğin "türkçeden başka dil olamaz, özerklikte neymiş, kahrolsun bilmem ne halkı..." gibi söylemleri dillendiren insanlar genelde asimile edilmiş ve esasında türk olmayan halklardır "daha çok"...

Ben bunu bir çeşit kendini kabullendirme "bende sizdenin" diyerek birey olma çabası gösteren bir psikoloji olarak tanımlıyorum...

ama bu gidişat "çok" yavaş olsa da değişiyo.. şöyle ki; 15 yıl önce istanbula geldiğimde, "kürtçe konuşmayın" derdi izmitte yaşayan akrabalarım ki deşifre olmama mantıgı..

şuan ise heryerde rahatlıkla konusuluyo..

*sistem önümüze bi barikat kurar ve bu barikat 15 sene dimdik ayakta durur, bir sabah kalkarız ve bakarız ki o barikat yok. sonra ilerleriz sanki barikatlar kalmışcasına ve 20 metre otede bi bakarız kı 15 sene surecek yenı bır barıkat var... işte statüko dedikleri bu. halkları belli bir mesafede tutmak üzere devletin insanlar önüne koydugu demokrasi engelidir bu...

2|1
    0|0
  • Engelleyen yoktu ki zaten.Ne zaman engellenmeye başlandı yada ne zaman böyle bir yalan dolanı topluma yayma çabaları gün yüzüne çıktı? Çok bariz dir ki millet vekili diye seçilenlerin biri çıkar derse medya karşısında yok efendim Kürt sorunu var yok efendim ayrım gayrım var ve toplumun bazı kesimleri de bu vekile kulak verip dediğine inanıp bazı eylemlerde bulunursa bu birike birike ayrımıda gayrımıd beraberınde getırır

Ben sormak istiyorum sizlere;

Siz herhangi bir şehre seyahat ederken tek başınıza,yanına tanımadıgınız bır vatandaş gelıp oturdugunda siz onun kımlıgını gormek ısteyıp nerelı olduguna baktınızmı?

Siz doğuda oturmuş olun yada batıda fark etmez.Farz edelımkı batıda oturuyorsunuz ve doğuya seyahat edıyorsunuz yanınıza doğulu oturdu,siz itiraz ettiniz mi mavine veya şoföre veya o firmaya "Yok efendim ben bu vatandaşın yanında oturmam,bu doğulu diye"

Hayır dediğinizi duyar gibiyim

Böyle birşey yok.Ama ne yazık ki biri çıkıp birsey soyluyor bazı kesımlerde buna meyıl verıyor ve medyada buna zemın hazırlıyor.

1|1
    0|0
  • Sorun yoktur aslında. Sorun olsun istenmektedir. Hem o azınlık diye nitelendirilenler hem de diğer odaklar bunu istemektedir üstelik. Evet kendi kendilerine de bunu yapmaktadırlar. Bu bir rant olayıdır başka bir şey değil. Danışıklı dövüştür. Belli kesimlerin çıkarı sağlandıktan sonra, geriye kalan insanların ne olduğu önemsizdir o kesimler için. Hem sen kalkıp o insanlar üzerinden rant sağlarsın hem de o insanları umursamazsın. Olay bu kadar basittir. Bu hem siyaset hem din hem ticaret her alanda mevcuttur. Bu sadece bizim ülkemizde değil her yerde böyledir. Üstelik yeni bir icat da değil bu yöntem tarihin her anında vardır. Bu kısaca insanın rezil, kan emici, bencil, hırslı ve saldırgan yönlerinin yansımalarından biridir.

Bu ülkede on tane farklı dilde şarkı söylense ne olur söylenmese ne olur? 10 farklı dilde bir birlerine küfür etseler veya ilan-ı aşk etseler ne olur etmeseler ne olur?

İşte zamanında yukarıda belirttiğim insan tipleri çıkıp ''ooo çok şey olur, ülke dağılır'' demişlerdir. Sonra yine o insan tiplerinin arkadaşları bakın farklı insanlar değil, çıkıp ''dağılırsa da dağılır sen faşistsin o halde ben de savunma yapayım'' demiştir. İşte bu çözümsüzlük yaratmak için tertiplenen yegane tiyatrodur. Oysa en başta biri çıkıp o cümleyi (pislikten ibaret olduğu belli,cahillikten değil hinlikten geliyor) kurdu bir halt etti, sen karşısına çıkıp ''savunurum ulen!'' dersen sen de kötü niyetlisindir. Neyi kimden savunuyorsun? Manyak mısın? Sen de aynı haltın lacivertisin, hepiniz aynı takımdasınız.

Bu insanlara karşı savunma yaptıkça bu insanlar susmaz. Bu insanlara örnek gösterdikçe onlar daha da azar. Olması gereken he birader diyip geçmek. Evet bu kadar basit. Sen kendi şehrinde farklı dilde şarkı söyleyenle aynı şarkıyı söyle, sen inadına kalk aynı bayrağı evine as, belki birileri sana zarar verecektir ama kimse yüz binlerin verdiği aynı reaksiyona zarar veremez. Bir olur iki olur bir bakmışsın en azgın köpekler bile sessizce gitmiş bir yerlerde kemik yalar olmuşlar.

Bu değişmez bir oyun, bu değişmez bir numara. Hep aynı tiyatro. Bilerek büyütülen ve canavarlaştırılan konular.

1|0
    0|0
    • cevabın altında geçen yorumlara da bakarsan önyargımın asıl sebepleriniokursun kimseden etkilenmedim. geçmişte yaşadığım, çalıştığım bazı işlerde ve hanemize tecavüze kadar giden bir olay süresince bu insanların genel (genel diyorum-münferit değerlendirmek yersiz.) tavırlarını gördüm.Popülist davranmayırum ne düşünüyorsanz odur.

• "Sorun yoktur aslında. Sorun olsun istenmektedir. Hem o azınlık diye nitelendirilenler hem de diğer odaklar bunu istemektedir üstelik"

Gerçeklere uygun düşmüyor. Azınlık denilenler bugün "barış" diyor habire, eskiden istedikleri hakların çok azına razılar şu anda. "Sorunun devamını istiyorlar" diyorsun. Ayrıca o odaklar da bu sorunun çözümünü istiyor ki Kuzey Irak ve Güneydoğu'da daha rahat ticaret istiyorlar. Rant olayı olduğu doğru ama herkes çözüm istiyor, sorunun devamını değil

• Azınlıklardan kastım bugün azınlıkların ''hak temsilcisi(!)'' iddiasında bulunan kişilerdir. Bireylere indirgeyip, normal insanlardan bahsettiğimizde zaten mümkün değil, herkes rahat olmak ister.

• Birtakım etnik gruplar değil,çerkeze laza bir refleks geliştirmedim. Hatta azbuçuk dillerini öğrenmeye bile çalışıyorum. Müziklerini adetlerini dinler katılırım. Sadece Kürtçeye, sanırım bu önyargıyı kazanmak için ellerinden geleni yaptılar. Sanırım nezaketen.

0|2
    2|0
    • Fakat bir terör örgütünün olması,kürt olan her bireyin bunu desteklediği anlamına gelmiyor ki?Bu tarz bir ayrıma girmek doğru mu?

• Bir çok konuda hak veriyorum sana ancak olay tek taraflı değil. Sen yüzbinlerle ifade edilen köyleri boşaltırsan beş parasız, bunları önce doğu sonra da batı illerine salıp kaderlerine terk edersen domino taşı gibi hareketlendirirsin olayları.Hani düşeceğini bilirsin bir yerçekimi kanunu vardır ama yine de ilk taşa dokunursun ya öyle bir şey.Bugün de hadi geri dönün diyorlar köylerinize bu insanlara.Oysa toplumsal kurallar,değerler,yargılar çoktan yerle bir edildi.Çok pis yara açtırdılar.

• Ben orada yaşıyorum şuan. Aristokrat boş yorum yapamayacak kadar halkın içinde yaşıyorum. Tek yönlü yorum yapamayacak kadar da farklı yerlerde ve farklı insanlarla bulundum. Burada yapmaya çalıştığım tek şey tek yönlü bakanların hep en fazla zararı görecek insanlar olduğunu anlatmaya çalışmak. Yoksa yaşam senin, inanç senin beni ne ilgilendirir, düzenlemek de haddime olmadığına göre sadece bildiğimi gördüğümü çok yönlü bakış açısıyla anlatırım olay bundan ibaret.

• zaten engelleyen yok da maksat ayrı bir bayrak 2. resmi dil ve devlet okullarında da okutulmasına karşı çıkılıyor.

dünyada bu yüzden birbirini anlamayan kanada gibi ülkelerin dışında bunu uygulayan ülke yok

2|1
    0|1
    • seçmeli kürtçe dersi var zaten ey soran "bayan" diyorum ki maksat o değil, bdp li belediyeler o şehirlerin resmi dili kürtçe olacak diyor. hangi millet çoksa o dil konuşulsun.

wilson ilkelerini hatırlayın

• Şimdi sen de haklısın, bdp ve pkk = Kürt algısı itina ile oluşturulunca insanın bu Kürtleri yakalım diyesi geliyor. İşte bütün mesele bu.. Neyse 50 yıl sonra açılır kimin kime ne için hizmet ettiği sanırım. Bazı paşalar, bazı istihbaratçılar, bazı siyasiler hepsi aynı anda imralıda olmalıymış diyeceğiz o gün gelince.

• bu olayı anlamak için türk amerikan savaşı belgeselini izleyin. bugün paşaların neden içerde olduklarını göreceksiniz.

link abd raporlarıyla desteklenmiştir ve gördüğüm kadarıyla tarafsızdır

0|0
    0|0
  • hersey gulluk gülistanlık, hanlık, hamamlık, ballı, lokumlu olsa yöneticilere ne gerek var. gerginlik iyidir. yöneticiler için. topluluğu yönetmenin bir kaç sebebinden birisi işte.

0|0
    0|0
  • Başım çatlıyor, o yüzden uzun uzun yazamıcam.

Medeniyetin olmadığı yerde sanata demet akalın denildiği için, engellenmesine şaşmıyorum.

Ha sinir bozucu mu ? Bunun için meclis yerle bir edilebilir.

Cevapları okudum, çok fazla yorum kaldırılmış, tartışmalardan pek bir şey anlayamadım. Başım da çatlıyor zaten. Dağınık olduysa özür.

1|0
    0|1
  • Bence herkes istediği dili konuşmakta özgürdür diye düşünüyorum.

2|1
    0|0
  • aynen faşizan bir davranıştır...insanlar kendi anadilleriyle sosyal hayatlarına devam edebilir...eğitim alabilir...ırkçılık ahmakların giydiği bir elbisedir...

1|0
    0|0
  • Bu konuda azınlıkların isteklerinin cogunluga üstünlük kurmasına müsaade etmek en az azınlıkları kendi dillerinde konusturmamak kadar yanlış ve itici. Bu topraklarda yaşayan hic bir irk kendisini diğer ırklardan üstün görmemeli. Cogunluklar olarak azınlıklardan küçük eşit degil sadece esitiz.

2|1
    0|1
  • Şu saatten sonra kimse kürt konusunu azınlık hakları, insan hakları , faşizm çerçevesinde değerlendirmesin. Pkk terör ögütüdür ve destekleyenlere anlayış gösterilmemelidir ki bu ülkede fransız ingiliz alman arap vs. okullar mevcut ve bu dillerde yayınlar her zaman yapılmıştır. Bazı istisnai faşist eylemler dışında kimsenin de birşey dediği yoktur. Kürt meselesi apayrı bişeydir..

1|1
    0|0
    • Burada PKK hakkında konuşmuyoruz.PKK'yı desteklemiyorum,destekleyemem...Fakat burada başka bir sorun baş gösteriyor.15-16 yaşında çocukların dağa çıkmasının nedeni ne?Neden bu saçma sapan örgütün oyuncağı haline geliyorlar?

• Al bak aynı tiyatro.. Güya Kürt temsilcisi oluverdi rezil pkk.. İstediğiniz kadar aynı değil elbet diyin herkesin algısına itina ile yerleştirildi bu. 83'ten beridir çok güzel yapıldı. Hadi ayıklayın pirincin taşını.

• kimsenin rahatsız olduğu yok engellemeye çalışanda yok kürtler kendilerini ayrı tutmaya çalışıyolar cevap larını alıyolar sadece yoksa bu ülkede 72 milletden insan hangisi benim hakkım yeniliyo diyo hangisi silah alıp daha çıkıyo çerkez alevi laz boşnak hepsi bu ülkede ama bi çıban başı kürtler hepsi değil tabiki ama yaptıklarını siyasi araç olarak kulkanmaları kabul edilecek bişey değil

0|0
    0|1
    • Benim söylediğim ise şu...O dağa çıkan çocuklarda 15-16 yaşında çocuklar,terörist diye öldürülenler.Bu işin bu noktaya gelmesi,bu kadar engellenmesinden kaynaklanmıyor mu?Bunu biraz da TC'nin bugüne kadar izlediği politika yapmadı mı?

• Bak bütün yorumlarımda pkk ve bdp olayını bağdaştırmayın Kürtlerle, bunların kime neye hizmet ettiği bir gün ortaya çıkar diyorum ben terör güzel midir dedim? Ben sana diyorum ki Kürtler ve bölge halkı, senden çok daha fazla zarar gördü bu pkk ve bdp illetinden. Bunu anlamaya çalışın diyorum. Yok hala Kürtler vergi vermiyor, fatura ödemiyor vs. vs. diyorsunuz. Mümkün olabilir mi kardeşim diyorum bu? Kalkıp genelleme yapıyorsun bütün Doğu vs. diyorsun. Hepsi demeye gelmiyor mu bu?

• kardeşim bdp illeti diyosun bu illet orda davulla zurnayla karşılanmıyomu bölge halkı zarar gördüyse çıkacak bunların karşısına dur diyecek bu kadra basit bi olay

• Her alanda her kesimde fitne fesat çıkartmaya çalışan birileri oldukça kimse neyin doğru olup olmadığını bilemeyecektir.

Özellikle ülkemizde Din, dil, mesheb vb. ayrımı yerine iyi-kötü ayrımı yapmayı öğrenmeliyiz ilk başta.

2|0
    0|0
  • Toplum içinde konuşuyorlar,ne bileyim ben yanımdaki kız hakkında konuşmadığını ? Veya git başka bi ülkeye kendi dilinde pasaport işlemlerini yaptırmaya çalış bakayım alıyorlar mı seni ülkelerine ?

1|0
    0|1
    • Resmi dil Türkçe zaten...Herkes Türkçe öğrenmeli ve konuşmalı.Bahsettiğim başka bir şeydi.

• Sen sıkıysa New York'un ortasında California devletini kuracaz diye bir bağır bakim.Bak gelip kimler götürüyor seni :) Bu ülkedeki özgürlük hiçbiryerde yok kızım.Kimsenin anadilinde yapmış olduğu sanatsal faaliyetlerde kimseyi de germiyor.Ancak kimsede kimsenin yaptığını benimsemek zorunda da değil.Benimsemeyince de uygulanmasına müdahale etmediği sürece sen niye geriliyorsun diye de sorma hakkında yok çünkü adam hoşlanmak zorunda değil.Senin hakkın nasıl kendi anadilinde sanat eseri yapmaksa o adamında hoşlanmamak hakkıdır.haa sen ben buna iyi gözle bakamam dersen o da seninkine iyi gözle bakamaz bu bu kadar basit.Öyle keyfim ka meşa da değil hayat yaniii.

1|0
    0|2
    • çok güldüm ya :D:D new york un ortasında california devleti zuahaha

devamını okumadım da kesin haklısındır ahaha

• Adam hoşlanmak zorunda değil ama saygı duymak zorunda.Adam Türk değil,her sabah andımız okumak zorunda mı peki?"Türküm,doğruyum..." diye.Bu kadar baskı uygularsan,dışlarsan,cahil bırakırsan gidip bir takım örgütlerin oyuncağı olurlar.

• Bu önceden uygulanagelmiş bir yapıdır.Evet haklısın.saçma bir uygulama.Sonuçta Türk'üm doğruyum dedik yıılar boyu ancak ne doğru olabildik ne de çalışkan.Ancak bazı şeylerin hızlıca değiştirilmesi de şoklanmalara,çten parçalanmalara maruz bırakabilir.Zaman ister bazı şeyler.Hemen yapacak olursan biranda tüm yapıyı kırarsın.Ancak yine de faşizm gibi laflar çok aşırı bence.

• Konuşan konuşuyor zaten engelleyen kim. Ama sen kalkıp ben mahkemede Kürtçe ifade vereceğim dersen işin rengi değişir.

0|0
    0|0
  • Faşist sadece kendi düşüncesinin doğru olduğuna inanan ve diğer insanların düşüncesine saygı göstermeyen hatta diğer insanları da kendi gibi düşünmeye zorlayan insana denir

bi eklemede ben yapayım kendi gibi düşünmeyenleride dar kafalı geri cahil olarak niteleyenlerdir...

bkz:kemalistler

bkz:cumhuriyet hayal partisi :)))

kaynak:faşistnedir.com

hangi siyasileri geriyo söylede ona göre cevap yazalım kürtçe için imralıyla görüşme yapan bi lidere sahibiz kimi gericek blader :)))

1|1
    0|4
    • dislike veren 3 kişi ---- kemalistler :)))

sizi çok seviyorum kemalistler tartışmak yerine engellemeyi ve dislike atmayı becerebibliyosunuz sadece gelin tartışalım arkadaş ekleyin :D

• kesinlikle katılıyorum

1|1
    0|1
  • ODTÜ'lülerle Hacettepeliler ille kendilerini belli ediyor :)

1|1
    0|1
  • hemde dik alasıdır böyle kafaların içi samanla doludur istediğin kadar anlat nafiledir..herkezin inancina mezhebine düşüncesine diline dinine ırkına saygi duyacaksın bu dunyadakı herkez eşit kimsenin kimseden üstünlüğü yok ama bu düşüncedekiler kendılerını bır adım yukarda goruyor nedense anlamakta güçlük çekiyorum

0|0
    0|0
  • bak kardeş sanat yapsınlar şarkı söylesinler ama...

1 Türkiye'de azınlık diye birşey yok bunlar sosyalizmden kalma oyunlar

2 Türkçeden başka dil yok o dil denilen şeyler sadece ağız. basit bir dilin bile kendine has sayı sistemi olur bilmediğiniz konulara kafa yormayın

3 Ordan burdan aşırılan eserlerle dil oluştutlmaz üç gün sonra elinizde kalır

0|1
    0|1
  • Kürt olarak bu konular yeterince yordu bizi en güzelimi hep beraber kardeşçe yaşamayı öngörelim. illa nedenini soruyorsan 1928 yıllarına in ve bugüne kadar yaşanan olayları araştır..

0|0
    0|0
  • sorun kendi dillerini konuşmaları değil zaten yıllardır konuşuyorlar ve kimse bir şey demiyor ama bu dilin resmi dil olmasınıda istiyorlar

1|0
    0|0
    • Yıllardır konuşuyorlar.Fakat bu ülkede daha düne kadar "kürt" demek yasaktı,kürtçe müzik yasaktı.Bir takım reformlar yapılsa da,bu insanların engellendiği gerçeğini değiştirmiyor.

• haklısın ama artık serbest ama hep daha fazlası istenecek

• Konfüçyus "Bir ülkeyi yıkmak istiyorsanız, dilini tahrip edin.."

0|0
    0|2
    • Ne yani...Bizi yıkmak için dilimizi mi tahrip ediyorlar?

• Peki Osmanlı ne yaptı?Arapça ve Farsça'yı resmi dil yaparak,şu an konuştuğumuz dili %50 oranında Arapça haline getirdi.Atatürk sayesinde dilimiz Arapça ve Farsça'dan büyük ölçüde ayıklandı.Yine de kurtulduğumuz söylenemez.O zaman Osmanlı'da bizim milli kimliğimizi yoketti.

• Atatürk padişahlara nazaran büyük bir ölçüde modern bir liderdi. Bu durum liderin karakter seviyesiyle doğru orantılıdır, Osmanlı'nın padişahları çok seviyeli insanlar değildi. Veysel Mahir Kocatürk'ün Osmanlı Padişahları kitabını okumanızı tavsiye ederim..

• belki bizim dili unuturlar anlaşamayız

0|0
    0|0
  • Sorun etnik gurupların Anadilinde eğitim alması seçme seçilme özgürlüğü verilmesi değil biz verdikçe onların çok daha fazlasını istemeleri ülkeyi bölme peşinde olmaları bakınız bundan 10 sene önce tek istedikleri doğu ve güneydoğuda OHAL ( olağan üstü hal ) in kalkması yeterli diyorlardı OHAL kalktı eğitim de anadil istediler kendı tv lerını kurslarını istediler biz verdikçe daha fazlasını istediler şimdide Özerklik istiyorlar yani sen verdikçe adamlar yeni bir şey çıkarıyor ben buna karşıyım

1|4
    0|1

Kızlar Ne Diyor 12

• çünkü milleti ayakta tutan en önemli unsurlardan biri dildir.

2|0
    0|0
  • şahsa yönelik güncellemeler yapmak site kuralları gereği yasaktır. güncellemeleri silen moderatör değil benim.

dilersen yardım sayfasından veya blog.kizlarsoruyor.com adresinden site kurallarına ilişkin detayları inceleyebilirsin.

0|1
    0|0
  • yahu faşizm yapmıyorum derken bile faşizmin en tehlikeli halini sunuyorsun bize.

birncisi sizden kasın ne? üstün ırk falan mı oluyorsunuz siz? türkiye'deki etnik gruplar içine neden türkler de dahil olmuyor ?ayrıca herkes özgür gerilen gerilir önemli olan bu değil .önemli olan bu dediğinin devlet politikası haline getirilmesi. onu da geçtim kendini nasıl bir üstün ırk olarak nitelendiriyorsa bazı faşizan beyinler, hoşgörüsüne sanki birilerinin çok ihtiyacı varmış gibi "bize kötülük edenleri biz hoş görmüyoruz hıh" tarzında bi ifadeyle söylüyor.

senin hoşgörün kimsenin siskinde değil önce bunu bi kavra.

1|1
    3|3
  • bu dili nasıl ne amaç uğruna kullandıkları benim için önemli .. sadece kendi içlerinde türk olduklarının unutmadan kullandıkları sürece bir sorun yok .. bizde rumca biliyoruz ama ben trabzonda henüz kimsenin devlet kurucaz dediğini duymadım !

2|2
    0|0
  • Resmi dilimiz Türkçe bunu kabul ediyoruz hiç birimizin yerine başka bir dil getirme çabasında yok yani lehçeler konuşulabilir yasaklamak da mantıksız zaten kışkırtmak , çoğaltmak oluyor yasaklamak. Ayrıca etnik gruplar diye bölmeye kalkarsak Türkiye diye bir ülke kalmaz garip siyasi oyunlar dönüyor hepimiz herşeyin farkındayız lakin bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığında hareket ettiğimiz için ötekileştiriyoruz ona bu yasak buna bu yasak dediler zamanında şimdi de o bunu konuşabilir şu şunu konuşabilir diyerek aramızdaki ayrımı tekrar su yüzüne çıkarma çabasından başka birşey değil. Bu tarz ayrımlar aşırı milliyetçi zihniyeti kışkırtmaktan başka bir işe yaramıyor. Üzerine saatlerce tartışabileceğimiz bir konu bu lakin hepimiz susuyoruz ancak böyle formlarda düşüncelerimizi dile getiriyoruz.

1|1
    1|0
  • Azınlık dediğin kimler. Bir kere kürtler azınlık değil. Ermeniler azınlık mesela.

Konuştujkları dilde özgürler, ama resmi dil Türkçe evet yanlış olan ne?

3|2
    0|2
    • Evet Ermenileri kovalayan,kiliselerini yıkan da bizimkiler mesela...Böyle çok tanıdığım var.

• tabii ki konuşacaklar en doğal hakları bu, sınırlarını bildikleri sürece tabii.

1|0
    0|0
  • Sanat yapmalarına, kendi aralarında konuşmalarına bir şey demiyorum zaten. Herkes elbette kendi dili ile konuşur ve kendi dili ile şarkı söyler, edebiyat yapar. Ben bir şiir yazacaksam gidipte ingilizce, almanca değil türkçe yazarım sonuçta.

Ama sadece bu kadar. 2. bir dile, bayrağa , vatana gerek yok.

1|1
    0|0
  • Beni hiç rahatsız etmiyor. Kürtçe ezgi dinlemek, lazca şarkı dinlemek ayrı bir keyif veriyor bana. Herkesin ana dilini kullanması kadar normal birşey olamaz.

1|0
    0|0
  • Boşuna nefes tüketiyorsun. Söylediğin herşeyi tek tek silecek. Sen şikayetini yap ve artık çaba harcama.

1|0
    0|1
  • işte böyle gerilim var diye diye geriliyoruz aslında.

1|1
    0|0
    • Amaç kimseyi germek değil.Ben bu konuşmalara ve tartışmalara üniversite ortamında çok maruz kalıyorum.Bu nedenle fikirlerimizi paylaşalım diye sordum soruyu.Kimse gerilmesin lütfen :)

• senin yaptigin ne peki?

2|2
    1|2
Yükleniyor...