Neden Müslüman milletler, kendi İslam öncesi tarihlerini araştırmıyorlar?

Bizde yakın döneme kadar İslam öncesi Türkler yok sayılıyordu. İslam öncesi Türkleri bizim yerimize Avrupalılar araştırıyordu. Hatta Orhun Yazıtlarını bile ilk çözebilen Danimarkalı bir eleman. Bizde İslam öncesi Türk tarihi araştırmaları Cumhuriyet dönemiyle hız kazandı. Ama hala nedense bir Osmanlı döneminin 10'da 1'i olamadı. Macarlar için asimile oldular deriz, ama onlar eski Hunlara çok daha fazla sahip çıkıyorlar. Bununla ilgili etkinlikler düzenliyorlar. Bizde ise böyle bir şey yok. Asıl asimile olan kim acaba?

Diğer Müslüman milletlerde durum daha da vahim. İnanılmaz kadim bir medeniyetin üstünde duran Mısırlılar, tamamen Araplaşmış durumdalar. Arapça konuşuyorlar, yazıyorlar. Antik Mısır'ı araştıranlar hep yabancılar. Bugün Antik Mısırla ilgili bilgilerimizi bize sunanlar hep Batılılar. Bir Yunanlı, Antik Yunan ile gurur duyarken, bir Mısırlı, atalarına tamamen sırt çevirmiş durumda.

Arapların ise İslam öncesinde pek kudretli bir devletleri olmadı zaten (Güney Arapları hariç, Yemen vs., maalesef onlar da çok uzun süreli olmadı). Ancak onlar da köklerini araştırsalar kötü mü olur?

Suriyeliler, Iraklılar şu an Araplaşmış durumdalar. Üzerlerinde durdukları Mezopotamya medeniyetlerini hiç göremiyorlar.

Herhalde kökenlerinin farkında olan tek Müslüman millet İran. Ağır bir İslami rejim altında yönetilmelerine rağmen İslam öncesi dönemi hala hatırlıyor ve saygı duyuyorlar.

Niye böyle sizce? Türk tarihi İslamla mı başladı? Neden Orta Asya dönemi ders kitaplarında 2-3 sayfalık bir yeri kapsıyor? Neden atalarımız görmezden geliniyor?

Güncellemeler:
Bu konu altında Türk düşmanlığı için çeşitli cambazlıklar yapanların nasıl saçmaladıklarını bir daha görmüş oldum. Keşke bunu yapmak yerine hiç cevap yazmasalar. Ama pek çok aklı başında insanı da gördüm. Ben daha fazla Türk düşmanı ümmetçinin konuya dalmasını beklerdim. Neyse ki bu olmadı. O yüzden memnunum.

0|0
29

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 8

Yükleniyor...