Neden Müslüman milletler, kendi İslam öncesi tarihlerini araştırmıyorlar?

Bizde yakın döneme kadar İslam öncesi Türkler yok sayılıyordu. İslam öncesi Türkleri bizim yerimize Avrupalılar araştırıyordu. Hatta Orhun Yazıtlarını bile ilk çözebilen Danimarkalı bir eleman. Bizde İslam öncesi Türk tarihi araştırmaları Cumhuriyet dönemiyle hız kazandı. Ama hala nedense bir Osmanlı döneminin 10'da 1'i olamadı. Macarlar için asimile oldular deriz, ama onlar eski Hunlara çok daha fazla sahip çıkıyorlar. Bununla ilgili etkinlikler düzenliyorlar. Bizde ise böyle bir şey yok. Asıl asimile olan kim acaba?

Diğer Müslüman milletlerde durum daha da vahim. İnanılmaz kadim bir medeniyetin üstünde duran Mısırlılar, tamamen Araplaşmış durumdalar. Arapça konuşuyorlar, yazıyorlar. Antik Mısır'ı araştıranlar hep yabancılar. Bugün Antik Mısırla ilgili bilgilerimizi bize sunanlar hep Batılılar. Bir Yunanlı, Antik Yunan ile gurur duyarken, bir Mısırlı, atalarına tamamen sırt çevirmiş durumda.

Arapların ise İslam öncesinde pek kudretli bir devletleri olmadı zaten (Güney Arapları hariç, Yemen vs., maalesef onlar da çok uzun süreli olmadı). Ancak onlar da köklerini araştırsalar kötü mü olur?

Suriyeliler, Iraklılar şu an Araplaşmış durumdalar. Üzerlerinde durdukları Mezopotamya medeniyetlerini hiç göremiyorlar.

Herhalde kökenlerinin farkında olan tek Müslüman millet İran. Ağır bir İslami rejim altında yönetilmelerine rağmen İslam öncesi dönemi hala hatırlıyor ve saygı duyuyorlar.

Niye böyle sizce? Türk tarihi İslamla mı başladı? Neden Orta Asya dönemi ders kitaplarında 2-3 sayfalık bir yeri kapsıyor? Neden atalarımız görmezden geliniyor?

Güncellemeler:
Bu konu altında Türk düşmanlığı için çeşitli cambazlıklar yapanların nasıl saçmaladıklarını bir daha görmüş oldum. Keşke bunu yapmak yerine hiç cevap yazmasalar. Ama pek çok aklı başında insanı da gördüm. Ben daha fazla Türk düşmanı ümmetçinin konuya dalmasını beklerdim. Neyse ki bu olmadı. O yüzden memnunum.

0|0
2|9

En İyi Kız Görüşü

• çünkü okumayı değil duyduğuna inanmayı seçen bir kitle,

0|2
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• koyun çok güzel hayvandır; sevimlidir, usludur, önüne ne koyarsan onu yer zehirli mi diye araştırmaz, etinden sütünden gübresinden her şeyinden faydalanılır, itaat eder kolay kolay kaçmaz. bizim memleketteki gibi insanların sömürüldüğü ülkeler de koyun yetiştirir, diğer türlüsü işlerine gelmez. neyse sıkılıyorum böyle konulara devam etmekten..

1|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Bunlar amerikanin işi dicem guleceksiniz ama öyle. AB nin bize sunduğu ders konularını isliyoruz suç devletinmi bizim mi bilinmez ama soylediklerin çok doğru

0|1
    0|0
    • Bunların Amerika'nın işi olduğunu düşünmüyorum. Eğer öyle olsaydı onlar da bu konuda araştırma yapmazlardı. Ancak maalesef Türk tarihiyle ilgili en baba profesörler batılı. Onlar sayesinde bir şeyler öğreniyoruz. Bana soracak olursan bunun arkasında ümmetçiler var. Türk milli bilincini silmeye çalışıyorlar ki böylece kendi ideolojilerini daha rahat aşılayabilsinler.

• Sonuçta ab den geçen mufredattan konu isliyoruz ona bakılırsa bir sürü Türk bilim insanı var ama bir cogunu tanımıyoruz ya da Türkiye adı altında yaşamıyorlar ben bunları devletin yaptığını düşünüyorum

Erkekler Ne Diyor 8

• Türküm, gram umrumda değil, ben kendi dinimi sorguladım birçok dini sorguladım görevimi yerine getirdim, dinimi yaşıyorum ırk kavramının üzerine düşmekten nefret ediyorum

0|1
    0|1
    • Burada bahsettiğimiz konunun bu değil. Müslüman olmaz demek eski atalarına sırt çevirmek demek midir?

• Sen öğrenmek zorunda değilsin ama tarihe "boş iş" demek saçmalığın daniskasıdır. Herkes her alanda bilgili olmak zorunda değil. Ancak Tarih gibi bir bilim dalı için "boş iş" demek en hafif tabirle cehalettir. Bunun ülkücülükle alakası yoktur. Ayrıca ülkücü de değilim. Arap milliyetçisi olmaktan daha anormal değil Türk milliyetçisi olmaz.

• şu andan itibaren hiçbir faydası olmayan eski türkleri araştırmam için faydacı bir sebebim yok :D işte böyle argümanı yok ırk muhabbetinin, faydaskz içi boş içi boş içi boş

• Ortada Islam'i yuceltme soz konusu bence.

0|1
    0|0
    • İslam'ı yüceltmek için ataları hiçe saymak doğru gelmiyor bana.

• Banada hic dogru gelmiyor. Sanki Islamdan once Turklerin bir tarihi yokmus gibi davraniliyor. Bence korkuyor bazi kisiler, bilgili insanlari kontrol etmek daha zordur.

• Ümmetçilik yapmaları başka türlü mümkün olamaz.

• Ben çok araştırıyorum islam öncesi Türk tarihini yani asya Türk tarihini

0|1
    0|0
  • İslamda ırkların üstünlüğü yoktur. Herkes eşit hak ve özgürlüğe sahiptir. Üstünlük ise ahlakla ve iman iledir fakat ben söylediklerinize katılmıyorum. Türkler tarihine sahip çıkan, bilen hatta Arapları tarihte yaptıklarından ötürü sevmeyen bir topluluktur. Kaldı ki tarihin gerçekçiliği her zaman tartışmaya açıktır.

0|0
    0|0
    • Ancak maalesef yukarıda yazdıklarımı okumamışsınız.

• Sen bir taraflarınla anlıyorsun galiba. İnsanların meraklarını giderebilecek kadar. Bütün bir tarihi çıkardıklarını iddia ettiğim cümle hangisi? günlük yaşantılarına ve aile yapılarına dair bilgilere ulaştıklarını zaten biliyor ve sana söylüyorum. İslam öncesindeki Türkler adam akıllı hiçbir şey bırakmamışlar ki? İslamın etkisiyle yapılan ve kayda değer, merak uyandıran eserler mevcut. Onlar kendi derdindeymişler paşam.

• Bir dediğinle bir dediğin tutmuyor.
      Evet pek çok şey keşfedilmiş olabilir Antik Mısırla ilgili, ben de diyorum ki daha keşfedilecek çok şey var. Her zaman keşfedilecek çok şey vardır diyorum. Sen de demek istiyorsun ki (herhalde) daha araştırma yapılmasına gerek yok. Ha demek istiyorsan ki "gerek var", o zaman benimle neyi tartışıyorsun saatlerdir? Burada sen "araştırılmasına gerek yok" anafikrinde olduğun için tartışıyoruz. Uykun mu geldi?

Türk düşmanlığı yapacaksan açık açık yap. Böyle cambazlık yapmaya kalkma. Nitelikli bir tartışma olmuyor.

• Ders kitaplarında ne yer alıyorki ya da yer alıyorsa hangi bilgi tam olarak doğru ki Allah çocukları ders kitaplarının zulmünden korusun bu zamana kadar iyi ya da köyü yabancı yerli bir şekilde bazı araştırmalar yapıldı burada mühim olan bizim bu araştırmaları ne kadar merak edip okuduğumuz

0|0
    0|0
    • Elbette bizim de merak etmemiz lazım. Biz merak edeceğiz ki o merak edenlerden biri bir gün bilgiyi sunan biri de olsun.

• Kendi belgelerimizi satıp , kendi tarihimizi yabancılardan öğrendiğimiz için olabilir

0|0
    0|0
  • ümmetçilik kültürü var

0|1
    0|0
    • beyler çok uzattınız @cokoko sende eleştirdiğin şeylerde kendini eleştir biraz ota boka küfürdür denmez
      ümmetçilk kisvesiyle malı götürenleri görüyoruz

• Pardon usta senin yorumun altında tartıştık kusura bakma. :D

Hayır gizlim saklım yok ne zaman Müslüman olduğumu söyledim ki. Tribe giriyor kendi kendine. :D

• İranmı müslüman namaz öncesi hz ömere hz ebubekire hz aişeye lanet okuyarak namaza duran iranmı müslüman afganistana lübnan işgal olurken cihat farzdır diyen iran ırak işgal olurken cihat haramdır demiştir onlardan müslüman olmaz

0|0
    0|0
    • Tartıştığımız konu bu değil.
      İkincisi Irak'ın işgali sırasında başta olan Saddam Hüseyin İran düşmanıydı. Nasıl bir tutum sergilemelerini bekliyorsun? Amacım İran'ın savunuculuğunu yapmak değil ayrıca. Konuyu başka yerlere çekmeyelim.

Yükleniyor...