Başucunuzdaki kitaptan altını tekrar tekrar okumak adına karaladığınız bir cümle paylaşır mısınız?

Her okuduğumuz kitapta bize dokunan altını karaladığımız cümleler vardır. Bu özel cümlelerinizden paylaşır mısınız?

"Evrenin uçsuz bucaksızlığında her şey sabun köpüğünden bile daha kısa ömürlüyken, aşkın ayrıcalıklı olması için hiçbir neden yoktu".

Güncellemeler:
Kitapları karalamayı sevmem diyenler icin. kitaplar cizilmeli bence bizden sonra o kitabi eline alan kisi sayfalarda birinin kendine ait biseyler buldugunu ya da kaybettigini hissetmeli. satirlarin arasindaki cizgiler bence mektuplarin uzerine akitilmis gozyaslari gibi vurdugumuz bir muhur o satıra. vel hasılı kelam kitaplarin altıni cizmeyi de severi m bir baskasinin cizdigi kitabi okumayi da... saygilar

0|1
1211

En İyi Erkek Görüşü

• "Sokrates'e birisi için, seyahat onu hiç değiştirmedi, demişler. O da: Gayet tabii, çünkü kendisini de beraber götürmüştür, demiş.

'Niçin başka güneş başka toprak ararsın?
    Yurdundan kaçmakla kendinden kaçar mısın?' demiş Horatius da.

Kalabalıktan kaçmak yetmez, bir yerden başka bir yere gitmekle iş bitmez: İçimizdeki kalabalık hallerimizden kurtulmamız, kendimizi kendimizden koparmamız gerek."
    -Montaigne

Aslında altı çizili cümlelerim o kadar çok ki hangisini yazsam bilemedim. Ben de ilk elime yapışan kitaptan gönlüme yapışmış olanı yazdım.

Ve konu "altı çizili cümleler" olunca buna da değinmeden edemeyeceğim:

"Birine altı çizili kitaplarınızı vermek, yaralarınızı emanet etmektir bir bakıma." demiş Nazan Bekiroğlu.
    Buradan bakınca, insanlara kitaplarımızı/yaralarımızı emanet etmesek bile, altını çizdiğimiz satırlar vasıtasıyla yaralarımızı en başta kitaplara emanet ederiz aslında. Ortak sevinçlerimizi, ümitlerimizi, kelimelerimizi paylaşırız kitapla. Beranger'in Montaigne okurden dediği gibi "amma da fikir çalmış benden." deriz ve çizeriz altını bizden olanların. Çizgilerimizle o cümlelerin altına imzamızı atarız. O kitabı yeniden yazarız. Ruhumuzu katarız o kitaba. Bizi değiştiren cümlelere tarih düşeriz.

Tüm bunlar varken bana göre tertemiz bir kitabın elbisesiz bir insandan farkı yoktur: İnsan öyle de güzeldir ama insan asıl giydikleriyle kendisi olur, kimlik kazanır. Fikirlerini, renklerini, dünya görüşünü, tarzına yansıtır. İnsan bir bakıma giydikleri ya da giymedikleridir. İşte kitaplar da böyledir; altı çizilmemiş bir kitap çıplaktır, eksiktir. Ve okudukça biz, altı çizildikçe de kitap tamamlanır.

1|1
    0|0
    • Benim gibi düşünen birini gördügüme sevindim. ruhunuzu kattığınız cumleleri bizimle paylaştığınız icin tesekkurler..

• Aynen ben de düşüncelerimi paylaşabilip anlaşıldığımı, yalnız olmadığımı gördüğüme sevindim.
      Asıl ben teşekkür ederim.

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 10

Kızlar Ne Diyor 11

Yükleniyor...