Başucunuzdaki kitaptan altını tekrar tekrar okumak adına karaladığınız bir cümle paylaşır mısınız?

Her okuduğumuz kitapta bize dokunan altını karaladığımız cümleler vardır. Bu özel cümlelerinizden paylaşır mısınız?

"Evrenin uçsuz bucaksızlığında her şey sabun köpüğünden bile daha kısa ömürlüyken, aşkın ayrıcalıklı olması için hiçbir neden yoktu".

Güncellemeler:
Kitapları karalamayı sevmem diyenler icin. kitaplar cizilmeli bence bizden sonra o kitabi eline alan kisi sayfalarda birinin kendine ait biseyler buldugunu ya da kaybettigini hissetmeli. satirlarin arasindaki cizgiler bence mektuplarin uzerine akitilmis gozyaslari gibi vurdugumuz bir muhur o satıra. vel hasılı kelam kitaplarin altıni cizmeyi de severi m bir baskasinin cizdigi kitabi okumayi da... saygilar

0|1
12|11

En İyi Erkek Görüşü

• "Sokrates'e birisi için, seyahat onu hiç değiştirmedi, demişler. O da: Gayet tabii, çünkü kendisini de beraber götürmüştür, demiş.

'Niçin başka güneş başka toprak ararsın?
    Yurdundan kaçmakla kendinden kaçar mısın?' demiş Horatius da.

Kalabalıktan kaçmak yetmez, bir yerden başka bir yere gitmekle iş bitmez: İçimizdeki kalabalık hallerimizden kurtulmamız, kendimizi kendimizden koparmamız gerek."
    -Montaigne

Aslında altı çizili cümlelerim o kadar çok ki hangisini yazsam bilemedim. Ben de ilk elime yapışan kitaptan gönlüme yapışmış olanı yazdım.

Ve konu "altı çizili cümleler" olunca buna da değinmeden edemeyeceğim:

"Birine altı çizili kitaplarınızı vermek, yaralarınızı emanet etmektir bir bakıma." demiş Nazan Bekiroğlu.
    Buradan bakınca, insanlara kitaplarımızı/yaralarımızı emanet etmesek bile, altını çizdiğimiz satırlar vasıtasıyla yaralarımızı en başta kitaplara emanet ederiz aslında. Ortak sevinçlerimizi, ümitlerimizi, kelimelerimizi paylaşırız kitapla. Beranger'in Montaigne okurden dediği gibi "amma da fikir çalmış benden." deriz ve çizeriz altını bizden olanların. Çizgilerimizle o cümlelerin altına imzamızı atarız. O kitabı yeniden yazarız. Ruhumuzu katarız o kitaba. Bizi değiştiren cümlelere tarih düşeriz.

Tüm bunlar varken bana göre tertemiz bir kitabın elbisesiz bir insandan farkı yoktur: İnsan öyle de güzeldir ama insan asıl giydikleriyle kendisi olur, kimlik kazanır. Fikirlerini, renklerini, dünya görüşünü, tarzına yansıtır. İnsan bir bakıma giydikleri ya da giymedikleridir. İşte kitaplar da böyledir; altı çizilmemiş bir kitap çıplaktır, eksiktir. Ve okudukça biz, altı çizildikçe de kitap tamamlanır.

1|1
    0|0
    • Benim gibi düşünen birini gördügüme sevindim. ruhunuzu kattığınız cumleleri bizimle paylaştığınız icin tesekkurler..

• Aynen ben de düşüncelerimi paylaşabilip anlaşıldığımı, yalnız olmadığımı gördüğüme sevindim.
      Asıl ben teşekkür ederim.

En İyi Kız Görüşü

• biraz uzun ama benimki bu

Bunu yazmak için ne kadar yorgun olmak gerekir? Bunu böyle söylemek için kaç yorgunluktan geçilmiştir? Kaç haberin yalan, kaç habercinin kâzib çıkması lâzım gelmiştir? Ümit nasıl kesilmiş, bütünüyle iptal edilmiştir gelecek? Geçmiş zaten geçmiştir. Onca yangınlı şikâyet nasıl böyle dingin bir akşam suyuna evrilmiştir? Ve sen. Bir şarkıyı böylesi dinleyebilmek böylesi anlayabilmek için de ne kadar yorgun olmak gerekir?

Bir yorgunluk kaç kişide tekrarlanır, katmerlenir, katlanır? Bir yorgunluk ruhtan ruha, bedenden bedene çarpa çarpa nasıl yankılanır? Öznesini değiştire değiştire nasıl çoğalır? Ben’den sen’e geçse de hükmü bütün zamanlarda aynı kalır.

Yorgunum. Yorgunsun.

Şimdi sen çok yorgunsun. Her gün daha az şaşıracak daha az sarsılacak kadar. Bütün eski defterleri kapatacak ama yeni bir sayfa da açamayacak kadar. Bir ömür boyu can taşır gibi saklanmış sayfaları bulup çıkaramayacak, emanet cümlelere sığacak kadar. Anlatmaktan değil susmaktan. Yaşamaktan değil yaşamamaktan. O kadar yorgunsun.

Henüz açılmamış defterlere bir harf düşmeyecek denli garanti o harflerin tekmilini umuma aşikâr edecek denli de garanticisin oysa. Şiirlerin de şarkıların da yaza yaza biteceklerine inanı­yorsun hâlâ. Hâl böyleyken yazacak tek yazın kaldığını bilsen. Bütün yazdıklarının hâsdası, bütün yazmadıklarının hülâsası bir yazı olsa bu. Kalem oynatamayacak denli yorgunsun. Fıtrata uymayanı hâle yola sokup bir parça estetize edemiyorsun artık. Tahammül edilmez gerçeği fıtrata uygun hâle getirip de katlanılır kılamıyorsun. Yorgunluk artık yüzünden bile okunmuyor senin, anla, o kadar yorgunsun.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• ‘Kadını almak dikkat çekebilir ama çocuğu almak o kadar çekmez bir kadını çocuğu ile tehdit edince sana saldıramaz, bir adamı geleceği ile tehdit edersen sana asla silah çekmez bu durumda olması gerekeni yapmalısın’

bu kendi yazdığım kitaptan bir parça
    hoşuma gitti okuduktan sonra

1|0
    0|0
  • Kitapların altını çizmem ama en sevdiğim kitaptan sevdiğim bir kısmı yazayım.

"Yani... Yalnız işte... Kimsesiz... Ruhen yalnız... Bütün dünyada yalnızım... Küçükten beri... Boğulacak kadar yalnızım..."

1|0
    0|0
  • baş uçumda kitap yokki kolam sigaram var :D

0|0
    1|0
  • - Neticede aynen dendiği gibi " Başarının ve gücün efendisi olabilmek için, çalışmanın kölesi olmak gerekiyor. "

0|0
    0|0
  • ona bağlı olduğunuz da nasıl hissettiğinizi hatırlayın ilgisini ve bakışlarını sevdiğinizi , aramasını beklediğinizi her şeyden önemli olan onunla geçirdiğiniz mutlu anıları.

1|0
    0|0
  • Artık adının geçtiği kelimelerin altını kırmızı kalemle çiziyorum ki ne kadar kan kaybettiğim belli olsun.”
    Murathan Mungan

0|0
    0|0
  • rakibinin yumruğunu eğilerek ustaca savuşturdu. sol dirseğiyle yükselerek bir aparkatla çenesine dövüşü bitiren darbeyi yaptı. çevredeki herkes donmuş bir şekilde bu yakışıklı çocuğun 4 adamı birden yere sermesine hayretle bakıyorlardı. kalabalıktaki güzel kızlar çok etkilenmişler hatta ıslanmışlardı...

0|0
    0|0
  • Çok sasiracaksin ama... Sana olan tutsakligim buraya kadar Eroin!
    EROİNLE dans kitabı

0|0
    0|0
  • "Herkesin üzüntüsü bile coolken benim niye köy düğünü gibi?"

1|0
    0|0
  • Görünen köy uzakta değildir

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• Hiçbir şeyden korkma.. Çünkü bir şeylerin daha iyi olabilmesi için önce kötüleşmesi gerekir.

1|0
    0|0
  • "Okkalı bir Türk kahvesi, kurguladığım saçmalıkların üzerini örter mi acaba?"

1|0
    0|0
  • Erdemler zaaflardan daha tehlikelidir çünkü vicdan erdemleri sınırlandırmaz.

1|0
    0|0
  • En sevdiklerimden biri:
    Atlas Vazgeçti 3. Bölüm Gerçek Gerçektir, Sf. 628...
    "Hayatım ve hayatıma olan sevgim adına yemin ederim ki, hiçbir zaman bir başka insan için yaşamayacağım ve hiç kimseden benim için yaşamasını istemeyeceğim."
    Özledim Rearden'ı...

1|0
    0|0
    • Ha bu arada kesinlikle kitapları çizmem, sayfalarını katlamam, katlayana sinir olurum...

• kitap cizip katlama konusunda aynen katiliyorum non, hadi katlamak neyse de orayi burayi cizip benim icin muhim bir cümle herkes de bunu görmeli kafasiyla bencilligin daniskasi yapilmissa sittin sene kitap vermem, okudugu kitaplari almam, ondan degil baska bir yerden alirim.
      o nasi saygisizliktir öyle.

• Ya siz kesin kayıp kardeşimsiniz...
      Benim bir kitaba tek "müdahalem" başına aldığım tarihi, saati yazmak ve paraflamaktır...
      @kopukucurtma5

• Maalesef karalamam

0|0
    0|0
  • ben karalamam kitaplarımı

0|0
    0|0
  • Rulet cesarettir, asla küçük oynama.

0|0
    0|0
  • yürüdüğün yolun ışıklandırılmış olması gideceğin yerin de ışıklandırılmış olduğu anlamina gelmez' net hatirlamasam da böyleydi heralde..

0|0
    0|0
  • Defoɾme olmuş insan, hep kendini yakışıklı güzel gösteɾen aynalaɾ buluɾ...

0|0
    0|0
  • "Sen güçlü olacaksan başkaları da sana uyacaktır. Yeter ki sen güçlü ol."

0|0
    0|0
  • Katar da bir ağaç vardır herkes o ağaca bağlanır...
    bir dakka ne diyorum ben :D

0|0
    0|0
Yükleniyor...