Sizce Türk Sineması Neden Gelişmiyor?

Imdb'de en kötü filmlerin yarısı türk neredeyse imdb 250ye bakıyorum sadece 1-2 türk var çoğu amerika yapımı zaten gerisi de avrupa ve de hindistan doğudan sadece hindistan ve iran filmleri listede fazla bu durum neden böyle peki sizce? Ben adam gibi bilim kurgu filmi bile göremiyorum türkiyede. Gelişmemişlikle alakalı desek Hindistan da yeni yeni gelişmeye başladı halkın yarısı sokakta ama adamların sinemasının adı var dünyada aynı şekilde iran sineması da öyle ama Türkler bir türlü adımızı duyuramadık kültürümüzü tanıtamadık dünyaya sizce sinemamız neden gelişmiyor?

0|0
6|22

En İyi Kız Görüşü

• Çünkü belirli bir tarzımız yok mesela
    Hollywood heyecanlı be zeka kokan tarzıyla en büyük sinema sektörü
    Bollywood dansları müzikleri renkli kıyafetleri ve verdiği mesajlarla çok etkileyici
    İran sineması desen ağır işleyip acı konulara dokunan günlük yaşamın içinden
    Avrupa desen durağan ilerleyip insana mesajı veren sakin filmler
    Ama türkiyede o kadar anlamsız ve amaçsız filmler üretiliyorki..

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• Korku filmlerinde cinden başka bir b*k işleyemeyen bir sinema nasıl gelişebilir?

Onlar olmasa korku filmi çekilemeyecek.

1|0
    0|0
  • neyimiz gelişmiş

1|1
    0|0
  • Turkiyede soyle avengers olsun Titanik olsun Sherlock Holmes olsun bu gibi filmlerin cekilmemesinin tek sebebi NE GEREĞI VAR evet bu laf gelişmemize engel oluyor en ufak dizi yapıp TRT ye başvurduğun zaman adamlar Türklük Arıyor uçan kaçan adamlar degil bkz Diriliş Ertuğrul ya da Yunus Emre ya da ask dizileri turkiyeye oyle Sinemalar gelmesi icin hic yoksa 20 yıl beklememiz gerek 20 yıla kim öyle kim kala

1|0
    0|0
  • Her b.. ka gülen bir zihniyetin filmleri tabiki iş yapamaz.
    Nerde dram nerde trajedi. nerde duygusal romantizm
    adam dizisinde yengesine atlıyor, ülkede reyting rekorları kırıyor.
    akılda yer edinen doğru düzgün hiçbir tema işlenmediki 90 dan sonra bitti türk sineması
    aslında 90 da can çekişti. Dizilerinde hergün kocaman bir kültürü tarihi yok edip, sinema sektörünü kurtlar sektörüne çevirip, para için değer yok edenler oldukça
    sinemamız gelişmez.

1|0
    0|0
    • Çok haklısın kesinlikle bu gidişle bizden ne titanic ne 3 idiots ne hayat guzeldir ne de serçelerin şarkısı gibi filmler çıkabilir

• Biz çok efektli , çok gösterişli film yapabilecek yapıda ve bilgide olmiyabiliriz ama gerçekten bizim değerlerimiz dünya sinemasındaki dramatik kategorisinde yer alabilecek derecede etkili ve gerçekçi olabilir.
      son yapılan türk filmlerinde bel altı mantelitesi, abuk subuk bir jargon ile
      ne kadar basit ve etkisiz eleman olduklarını hep göstermekteler.

• Haklısın biz çok köklü bir kültürüz iran ve hindistan nasıl kendi kültürünü güzel bir şekilde tanıtabiliyorsa biz de tanıtabiliriz ama yapamıyoruz

• Türk'ün neyi gelişiyor da sineması gelişecek :D

1|1
    0|0
  • Neyimiz gelişti ki sinemamız eksik kaldı diye de sorulabilir..

2|0
    0|0
  • HEPSİ para için yapmacık oynuyor tek bir adam gibi oynayan vardı SADRİ ALIŞIK

1|0
    0|0
  • Sinemadan başka her işe karıştıkları işin baksana defne halman'a, kendileri sanatı geliştiremez ama ne kadar alakasız iş var onlarla uğraşırlar.

1|0
    0|0
  • Cunku hep zenhin kiz fakir oglan veya fakir ama gururlu kiz zengin erkek ona asik bu konulardan bir siyrilmasi lazım

1|1
    0|0
  • Milleti +18 ile güldürürsen tabi gelişmez. İki kelimeden biri...

1|1
    0|0
  • Vallahi arz talep meselesi. Sen recep ivediği hababam sınıfıyla aynı kategoriye sokarsan veya düğün dernekle hababam sınıfını işin baya zor. ALLAH için kaliteli oyuncularımız var konservatuar çıkışlı. Ne bilim haluk bilginer engin günaydın nejat işler oktay kaynarca tamer levent bülent emin yarar vs vs. ama halk sadece iki mankenin arasında geçen geçen entrika dolu hayatı seviyor sevgilim gidicek arkadşaımı sevicek o gidicek benden hoşlanıcak vs. hala daha öyle izleyici kitlesi bunu istiyor çok sanatal film yapıldı ama bir çoğunu izlemeyen insanlar var mesela kış uykusu efnsa bir film çok beğendim ama türkler izlememiş ne anlattığın dahi anlamamış

0|0
    0|0
    • Kız kardeşim mommo
      Kasaba
      Karpuz kabuğundan gemiler yapmak
      güzel filmler

• Leyla ile mecnun gururumuz zaten imdb ilk 10daki tek türk dizisi ama o da ülkemizde bir aşkı memnu saçmalığı kadar rağbet görmedi

• Hahahha :D Aşkı memnuda entrikanın kralı var kralı :D

• Yav bir korku filmi yapioz ismi ada zombi filmi, film afişinde çay servisi yapan zombi resmi var. Nasil geliselim.

1|0
    0|0
  • Tam benlik soru. Şimdi eski bir set çalışanı olarak şöyle diyim; güzel film yapma derdimiz yok. Çekimlerde ve montajlarda en ufak detaylar hesaplanır , o kadar ince detaylara girilir ki hepsi bir araya geldiğinde güzel bir iş çıkar. Bizimkiler daha color correction (renk düzenleme) yapmıyor. Ama bunlardan ziyade en büyük sorun yapımcıların para hırsı. Ortaya bir sanat eseri koymaktan ziyade ne kadar para kazanırım derdi var. Bide kendi bakış açımızı koyamıyoruz filmlere. Amerikan tarzı var, hindistanın bollywood tarzı var, iran sineması bile bizden iyi yani, ingiliz, rus, alman tarzları. Bizdede ne kadar kazanırım tarzı var. Ayrıca sinema kültürümüz yerlerde (Nedenide bilet fiyatları )

0|0
    0|0
  • Vizyona giren her 10 Türk filminden 9'u çöp kalan 1 şüphede oluyor. şu an aklıma gelen düzgün Türk filmi Kelebeğin Rüyası var bir de Panzehir filmi var. Lakin Panzehir filminin kalitesi iyiydi müzikleri kaliteliydi paraya kıymışlardı ancak konusu bakımından sınıfta kaldı. Sürekli dram iğrenç komedi ve leş korku filmleri yapılıyor. Türkiye'de Sinema yok dizi desen reytingi yakalayınca bozulmaya başlıyor ya da bir şekilde bitiyor. Yabancılara göre çok geriden geliyoruz neden böyle bir zihniyet içindeler anlamıyorum. Greenbox efektlerini yıllar sonra yavaş yavaş kullanılmaya başladı ve profesyonelce değil. Kaliteli bir Sinema için yurtdışında sağlam bir eğitimini alıp daha sonra Türkiye'ye getirip önüne gelenin (çok basit değil ama orta basitlikte oluyor) senaryosunu filme diziye dökmeseler işte o zaman Türk Sinemasından bahsedebiliriz.

0|0
    0|0
    • Haklısın ve diziye sinemadan daha önem veriliyor bu yanlış bence

• Evet sanırım öyle düşünmelerinin sebebi örnek Amerika gibi teknolojiye sisteme sahip bir ülke olmayışımız ve birçok konuda düşüncelerimizin farklı oluşudur. Örnek vermek gerekirse Person of interest isminde yabancı bir dizi var belki biliyorsundur. Çok sağlam bir dizi bunu Türkiye için uyarlasalar sanırım çok kafa karıştırır ve insanlar inanmaya başlar hayal ile gerçeği ayırt etmekte çok zorluk çekiyor halkımız. Bunun en basit örneğini Yeşilçam döneminde sürekli kötü karakterleri canlandıran oyuncuları sokakta linç edilmeye çalışılması gibi durumlar vardı. O zamandan bu zamana çokta bir şey değişmedi. Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Memati karakteri rol gereği ölüyor onu vuranı sokakta terörist diye dövüyorlar :). Bunun dışında açıkçası ben artık 1.5 saat Türk dizisi izleyemiyorum. TV'den izleyenler bir de reklamlara katlanıyor oluyor 2.5 saat ki hayatımdan aptal bir dizinin bu kadar zamanı çalmasına izin veremem. Ülkemizde yabancı dizilere hayranlık her geçen gün artıyor...

• Haklısın kesinlikle

• Yeterli emeği ve bütçeyi ayırmıyorlar. Korku filmleri hep aynı, komedi filmlerinin çoğu bel altı ya da şaklabanlık üzerine. Daha dizi sektörümüz bile gelişmemiş güzel olan 2-3 dizi var onlar da kaldırılıyor. Milletimiz hala abuk sabuk yarışma programları izlesin. Devlete ya da dine ufacık bir gönderme yapıldığında küfür etsinler, protesto yapsınlar. Nasıl ilerlesin ki bu şekilde?

0|0
    0|0
    • Bence diziye haddinden fazla önem veriliyor oyuncu deyince hemen dizi geliyor akla ama başka ülkelerde oyuncu demek sinemacı demek

• Hiç işte. :D Dizi izlemeyi de sinemayı da oldukça severim. Abartısız şekilde yüzlerce dizi ve film izlemişimdir. Türk yapımı neredeyse hiç yok içlerinde.

• Ben kaliteli bir kaç dizi izledim ama 5000 film izlemişimdir herhalde

• hayırlsı kardes

0|0
    0|0
  • birincisi imdb taraflı ikincisi de yapımcılar korkuyo farklı konular açmaya o yüzden aynı konular dönüyo

0|0
    0|0
    • Hadi imdb taraflı da biz de aptal değiliz iyi yapamıyolar işi saçma sapan entrikalar hep inli cinli korku filmleri bilim kurgu yok ülkede

• yabancıların sitesi zaten ağırlıklı olarak onların görüşleri geçerli artı bizim filmlerimizin çoğu ingilizce dublaj yaptırmıyo eskilerde hiç yok nerdeyse o yüzden puan almamız kafadan zor zaten

• Ama yabancılar sadece kendi filmlerini beğenseydi hint ve iran filmleri bu kadar yüksek puan olmazdı bence Valla Aamirin 8 puandan aşağı filmi yok 😄😄

• torpil dönüyo çok fazla

0|0
    0|0
  • Ulke gelismiyor ki sinema gelissin.

0|0
    0|0
  • sen yılmaz güney, in umut, acı endişe, duvar, yol filmlerine..
    irfan atasoy, un hamal, iblis, savulun geliyorum, kara celat filmlerine baktınmı hiç dünya sinemasında adımız yokmuş yahu bütün hayatınızı saçma diziler saçma filmler abuk subuk müziklere adadınız sen ancak aşk tesadüfleri sever yer gök aşk dj army falan izlersin eskiden dediğim filmler oynarken sinemada yer bulamazdınız şimdi ayyy genemi siyah beyaz türk filmi diye sinirlenirsiniz size çok lafım varda yer müsait değil..

0|0
    0|0
    • Iyi de zaten imdbdekiler bir iki tane iyi dediğim o eski filmler ben eski filmleri çok severim ve dediğin o saçma yeni filmlerden nefret ederim bir iki tane eski iyi filmimiz vardı onlar da adını dünyaya duyuramadı bunu soruyorum neden?

• ya sende kendinden bahsediyorsun sanırım :)

• Hayır insanları eleştiriyorum ben şu an sen galiba sadece kendinin sinemadan anladığını düşünüyosun

• Kültürünü yansitanlar da propaganda yapıyor sıkıntı orda.

0|1
    1|0
  • Kültürümüzü tecavüzcü coşkunla tanıtmaya başladık seneler önce, o yüzden bir 30 sene daha bizi iyi bilmelerini bekleme

1|0
    0|0
    • Çok çok haklısın

• Yani beğenmedim

• Anladım

Kızlar Ne Diyor 5

• Filmin konusu genelde küfür ve cinsellik türü şeyler içerdiği için

0|1
    0|0
    • Çok haklısın ve de hep komediye yoğunlaşılmış bir de milli anmalarda savaş filmi yaparlar o kadar

• Bence de ama insanlar izliyor izlenildikleri için devam filmi çekiliyor zaten neden dünya çapında gişelere bakalım iran da serçelerin şarkısı hollywood da titanic Bollywood da 3 idiots korede hatırlanacak bir anı avrupa da hayat güzeldir ve ben bu filmlerin hiçbirinde belaltı espri göremiyorum orda insanlar bunları izleyip seviyor türkiye de ise recep icediği

• Bence türk filmlerinde daha çok türk kültürüyle ile ilgili espiri yapıldığı için bunu türk olmayanların anlaması zor zaten daha çok komedi türüyle ilgili filmlerimiz var

0|0
    0|0
    • Yani tük kültürü ile ilgili espri dediğin ben hep belaltı görüyorum

• Türkler neyde gelişiyor ki?

0|0
    0|0
  • kore hint yapımlarını uyarlayıp duruyorlar da ondan

0|0
    0|0
  • haklisin buyuk bir eksiklik .. anca sacma sapan cin filmleri yapiyolar..

0|0
    0|0
Yükleniyor...