Türkiye'de sanatın ve bilimin gelişmemesinin sebebi nedir sizce?

Türkiye'de sanatın ve bilimin gelişmemesinin sebebi nedir sizce?

Güncellemeler:
Güncel :)

0|0
24|49

En İyi Erkek Görüşü

• yapılan din tüccarlığıdır kardeşim,
    kısacası budur.
    Aman islamda günah aman islamda şöyle,
    Belki bana dinsiz diceksinizde, abi yıl olmuş 2015 adamlar yeni gezegen yeni yıldız keşfediyorlar, Bizimkiler oyun oynamak oruç bozarmı?, bilmem ne bilmem ne.

3|2
    1|1
    • https://youtu.be/Z3xOylcWcac boylede bir düşünce var bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?

• Sen sanat yapmak istedin de din kurallarını dinleyerek mi vazgeçtin. Sanat ile uğraşmak isteyenler zaten kimseyi takmıyor. Bizi engelleyen din değil geçim derdidir. Adam zengin olmaya çalışıyor ne yapsın sanatı. Adam geleceğinden, ailesinin geçiminin derdinden sanatla nasıl uğraşsın.

• senin ülkendeki insanların %90 ı yobaz kardeşim, sanattanmı bahsedıyosun? güldürme.

Erkekler Ne Diyor 48

• Türkiyede sanattan bilimden önce konuşulması gereken konular var hangi konuda geliştik ki sanata gelsin sıra, insan önce karnını doyurur sonra farklı şeyler düşünür bizim insanımız karnını doyuramıyo cahil bırakılmış islam adı altında çirkin yoğrulmuş insanlar.
    Umarım birgün bu Türkiyeden kurtulurum

1|0
    0|0
  • Ressama matematik testi çözdüren, konservatuara girmek için torpil gereken ya da bayaa bayaa yetenek dehası olman gereken. Ressamın gram para kazanmadığı müzisyenlerin para almadan çıkın kendi grupunuzun ismi yayılmış olur 2 çalın deyip mekanların ücret vermedne müzisyen çıkarmaya çalışmaları sanata sanatçıya önem verilmiyor. Bilime gelelim bu oaly Türkiye'de oldu adam çelik yelek gibi bir şey yapmış neyse ismini hatırlayamadım adamlar devletten destek bekliyoruz projemizi geliştirmek ve milletimize faydalı olması için diyor bizim devlet büyüklerimiz kaale bile almıyor amerikalılar bir grup adam gönderip görüşme yapıyor proje ve patent için bizimkiler hala devletten yardım bekliyordu en sen ne oldu bilmiyorum amerikaya gitmişte olabilir sonuçta adam projesini geliştircek yayacak sen bu adama el uzatmassan elin amerikanı gelir uzatır. Ya bide kendi mühendisine saihp çıkamıyor ya da kendi vuruyor şimdi kendi vuruyor iddası büyük olur ama bu adam iktidara geldi geleli aselsan'da yeni bir mucit doğdunda 2-3 gün içersinde ölüyor kendi mi başka devletlere hizmet ediyor yoksa başka devletlerden mi koruyamıyor mühendislerimizi bilinmez ama bildiğim bir şey var ki halkı uyutmaya çalışıyor.

1|0
    0|0
  • En önemli etken ekonomiktir. İnsanların ekonomik durumu olmadığı zaman ne kendine vakit ayırabilir ne de ilgi alanları genişleyebilir. Ülke ekonomisinin düşük olması insanların emeğinin daha çok sömürülmesine ve insanların daha çok çalışmasına sebep olmaktadır. Ayrıca eğitimini ekonomik temellere dayandıran insanlar hem isteksiz hemde mecburiyetten tamamlarlar. Aslında amaçları sadece ya yüksek kariyerli bir meslek ya da memuriyet kazanmaktır. Durum böyle olduğundan sanatsal ya da bilimsel alanlara yöneliş olmaz. Bu alanlara yönelmediğimiz takdirde de bu alanların gelişmesi beklenemez.

1|0
    0|0
    • Çok haklisin ama birazda insanda çaba lazım bizde pek zengin bir aile değiliz devlet okulundayim ama kendimi geliştirmek için uğraşıyorum kendim de kitap alıyorum tanıdıklarımlada değişiyoruz, hedefim sadece diploma veya iş bulmak değil, düşünce yapısıyla da ilgili

• Pek zengin olmaya gerek yok haklısın tabii ki azim de çok önemli ancak bu ülkede asgari ücret 1000 tl farkındamısın :) ? Bu adamın çocukları hatta çocuklarını geçtim 1 çocugu olsun bu 1 çocuk ne yapabilir ki babası 1000 lira maaş alırken? Okumaya korkar insan artık okumak bile zengin işi olmuş. Düşünsene ben üniversite öğrencisiyim aylık 1000 tl giderim var benim ve ben bile ekstra şeyler yapamıyorum çünkü bu 1000 tl yeme içme barınma giderlerimi ancak karşılayabiliyor. İnsanların düşünce yapısı ekonomisine odaklıdır henüz bunu anlaman için belki erken olabilir senin açından.

• Nedeni ne biliyor musun? İnsanların modern kültürlü olmayı farklı yönlerde algılaması. Kız kaç çocuğu birden idare ediyor. İlişkiye giriyor park ortasında herşeyi yapıyor sonra yıl olmuş kaç diyor. Ama şu modern çağa ayak uyduran şahıslara sorsan ne bir kitap okurlar ne bir tiyatroya giderler ne de kütüphanenin ne anlama geldiğini bilirler

2|0
    0|0
  • Devlet örtülü bir karşı duruş sergiliyor, temel olan örgün eğitim yetersiz ve kalitesiz olunca ardından gelen bilim ve sanat gelişemiyor. Bu alanlarda ilerleyenlerin iş olanağı yok devam edenler maddi zorluklar yaşıyor bazen sigorta gibi güvencelere bile sahip olamıyor

1|0
    0|0
  • Geri kafalılık.

1|1
    0|0
  • Bilim adami sayilirim bir memur kadar rahat yaşantim yk aldigimiz para ay sonunu zor getiriyor neredeyse haftanin her günu calişiyruz daha ne olsun

0|0
    0|0
  • Ülkemizin insanları sürekli birbiriyle uğraşmaktan vakit bulamadığından böyle oluyor: sağcı, solcu, kürt, türk dinci, laik, alevi, sünni, vs... Diyerek toplum dilimlenmiş... Düşmanlarımizin bizimle uğraşmasına gerek yok... Ülke çıkarları deyince herkesin aynı masada toplanması gerekir ama nerde herkes benim dediğim doğru diyor...

1|0
    0|0
  • insanları tek sebep bu :D ön yargıları, herşeye olmaz demeleri, ben bakire değilim diyen bayanlara bile kaşar diyen tek ırk türk ırkıdır :D bu zihniyet ile neyi getirirsen getir eleştiri ve terslik görür :D yok başka bizim ırkımız gibi gerici bir ırk :D

1|0
    0|0
  • 10 küsür senedir başımızda olan iktidarın vizyonu özetle şu: "Türkiye ara eleman ülkesidir."

haber.sol.org.tr/.../erdogan-bayraktar-biz-ara-eleman-ulkesiyiz-mucit-cikaramayiz-haberi-77595

Vizyon böyle olunca, açılan onca ilahiyat fakültelerine ve imam hatip liselerine rağmen din konusunda bile cahil bir millet yaratırlar.

1920'lerin ve 1930'ların ruhu Menderes döneminde yok edildi, içi boşaltıldı.

0|0
    0|0
  • insanların yeteneklerini keşfetmek yerne hemen para kazanacağı bir alana yonlendırolemesı yeteneklerının farkında olanlarada duzgun ımkan sağlanmamasıdır

1|0
    0|0
  • Boş vakit yok. İnsanlar gelecek kaygısı taßıyor. 1 ay çalışmasa aç kalırlar...

1|0
    0|0
  • Yapmaktan kaçınmak. Yapanı eleştirmek.

1|0
    0|0
  • Geri zekalı olduğun çok belli. Burçları ve yıldızları keşf eden islamdır... dünyanın hem kendi ekseni hemde güneşin etrafında döndüğünü ilk söyleyen islamdır. Dünyanın düz değil yumurta şeklin de olduğunu söyleyen de islamdır. İslam bilime karşı diyip, insanları dinden uzaklaştırmak için uydurulmuş bu masalları okumaktan vazgeçin artık !!

Size bir harf öğretene köle olun diyen de islamdır. Osmanlı zamanın da özel olarak gökbilimi ile ilgili çalışan özel uzmanlar vardı. İlk çiçek hastalığının tedavisini bulan müslümanlardır. (Osmanlı hekimleri) Lokman hekimden hiç bahsetmiyorum bile... Demiyorlar ki biz eber hayat yaşıyoruz. Önümüze geleni yiyoruz. Kendini suçlamak yerine İslam diyor.

@cyprus111

0|0
    0|0
    • senmı zekisin? :) size göre herşeyi islam keşfetmiştir, haşa ustunuze laf soylenmez degılmı? asıl gerızekalı sensın @Arsen-Lupen islam bilime karşıdır arkadasım, Osmanlı dönemini açalım istersen ne dersin?
      O kadar geri kalmış bir devlet olmuştuki yok çok eşlilik yok o yasak bu yasak abi bir git ya dalga gecıyosun resmen durdum konusuyorum bıde :D hade iyi günler bilim adamı islamcı kardesım benım :)

• Yapmayın abi yobazlıkmış, geri kafalılıkmış. Herkesin ağzında bunlar var laf olsun da ne olursa olsun. Türkiye'de Bilim ve Sanat gelişmiyor değil ama çok daha fazla gelişebilir. Yetişen insanlarımıza yeterli imkanlar sunulmuyor. Sanat ve Bilim için yeterli bütçe ve kaynaklar önümüze serilmiyor.. Bütçe ve kaynak olmayınca insanlar 0 dan başlayınca bukadar oluyor.

0|0
    0|0
  • Ya sen rahatsız mısın at hastalandı diye vuran bir toplumda kafasına kuş sıçmırınca şans oyunu oynayan ağzına sıçmırınca da gidip oyu cami yıkıp avm dikene veren toplumken o dediğin nasıl gelişsin

1|0
    0|0
  • İnsanların kendilerini geliştirmek yerine memur olmaya çalışmasıdır. Devlete suç atan ağır ergendir

1|1
    0|0
  • SANATKARA değer verilmiyor ELLERİNİN kirli olmasına abes bakılıyor..
    SANATKARIN elleri kirliyse GELECEĞİ parlaktır..

0|0
    0|0
  • yobazlık

0|0
    0|0
  • Türkiyede sadece sanat ve bilirm değil bir çok şey gelişmiiyor ve hepsinin sebebi dindir.

1|0
    1|0
  • Sanatcıların ve bilim adamlarının siyasete bulaşmasının sebebide bu olabilir sanırım

0|0
    0|0
  • bilimde haklısın ancak sanat konusunda sana katılmıyorum, sadece çok göz önünde olan bir ülke değiliz, örnek vermek gerekirse bir çok şarkıcımız ve oyuncumuz son günlerde yurtdışında çok populer ve beğeniliyor, son zamanlardaki yurtdısında yayınlanan türk dizileri furyası bunda etkili, yani olay tamamen reklamdan geçiyor, diğer sanat dallarına da genelleyebiliriz konuyu.

0|0
    0|0
  • Tek sebep Yeni Rakı

0|0
    0|0
  • Akp zihniyeti oyle detayini yazip aciklamaya gerek yok NET

1|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • Türkiye hep kavga edecek bişi bulur.. başörtü-etek, laik-dindar, sağ-sol, alevi-sünni, FB-GS.. aslında bunlara ayrılacak vatkti eğitime ayırmak ve nakti. herşey düzelir.. yaw fitbol gibi saçma bir şey için her kanalda takım elbiseli, koca adamlar , golmuydu, kolmuydu onu tartışıyo.. maç sahada oynanır biter.. neyi tartşıyonuz.. millette izler. zipor programlarının yarısı eğitim programı olsaydı şu an ayda top oynardık.. kısaca eyitim önemsiz ve kötüye gidiyo.. bilimde olmaz sanatta

0|0
    0|0
  • Önem verilmemesi.

0|0
    0|0
  • Milletimiz ekmek parasının derdinde ya da iç karışıklık terör vs.. bu şartlarda bilim ve sanatla kaç kişi ilgilenecek mi.

0|0
    0|0
  • Eğitimsizlik

0|0
    0|0
  • Gelişmesini engellemeye çalışan paraleller ülke gelişiyor hep bir engel çıkarıyorlar chpkkdhkpc vs

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    18

Kızlar Ne Diyor 24

• sorunun cevabı maslow hiyerarşisi teorisinde. kendini gerçekleştirme anca bir takım biyolojik ve sosyal öncelikler yerine getirilince yaşanabilir. bizim refah durumumuz ise ortada. herhangi bir milletin bilimsel ve sanatsal atılım yaşadığı döneme baktığında siyasi ve ekonomik olarak diğer milletlere karşı üstün geldiğini görürsün. ee karın tok olunca haliyle fikri meselelere daha fazla zaman ayırılabiliyor.

en iyi seçtiğin cevaptaki arkadaş islam medeniyetinin eserlerini, mimari yapılarını, minyatür, musiki, tezhip çalışmalarını o döneme göre büyük başarı sayılan ve batının bilimsel sıçrayışında büyük rol oynayan buluşları gözden kaçırıyor.

taç mahal'i yaptıran şah cihan da müslüman, şimdilerde sanat eseri olan bir heykeli yıktırıp yerine park yaptıran zat-ı muhterem de müslüman.

1|1
    0|0
  • Okullar Kaldırılmalı bence herkes küçük yaştan itibaren yeteneği yönelimi neyse ona yönlendirilmeli ve yetiştirilmeli bir çeşit eğtimhane ama okul değil çünkü okul denen zırvalık türkiyede herkesi tek kalıba sokmaktan başka bir halta yaramıyor ve gelecek için endişeden başka bir şey değil şu anda bütün gençler para kazanayım da karnımı doyurayım diye düşünüyor aç kalma korkusu var ve bu üzücü bir şey bu şartlar Altında nasıl sanat düşünelim sanatla uğraşırsak aç kalırız 😉

2|0
    0|0
  • Gereken önemin verilmemesi. Televizyon diye bir şey çıktıktan sonra saçma dizilerde yapıldıktan sonra koy ev halkının önüne bir bardak çay mutluluklarını izle. Kimse tiyatroya giderek kitap okuyarak fuar gezerek araştırarak sergi sergi dolaşarak mutlu olacağını düşünmüyor. Hatta bunları BOŞ olarak adlandırıyor. Kimsenin ufkunu geliştirme amacı yok herkes televizyon karşısında küçük olan beyinlerini daha fazla eritme derdinde. Maalesef burası Türkiye. 100 aileden anca 1 ailede kitap okunur.

1|0
    0|0
  • Örneklerden bahsedilmiyor ogrencilerimize okullarda anca matematik fizik gb. konulari hep ezberci anlattıklarından başka bir öğretim olmaması. .

1|0
    0|0
  • İnsanların giyim tarzı, yaşam tarzı ve inanişları tartışılması, eleştirilmesi yerine insanlarımız akillarini calıtıraymış, bu ülke nereye gidiyor diye kendimize gelip çocuklarımızı ona göre yetişseymişiz o zaman gelişebilirdik.

1|1
    0|0
  • orta doğuda neyse burada da o. iran'ın önceki haliyle şimdiki haline bakarsan anlarsın. dünyada en kültürlü, en müthiş eserler çıkaran toplum bir kapandı bir her şey yasaklandı ne hale geldi.

0|0
    0|0
  • Aile ve imkanların kısıtlı olması

1|0
    0|0
  • açlık

0|0
    0|0
  • allahın işine karışma olayı

0|0
    0|0
  • Yobazlık

0|0
    0|0
  • Birçok bilim insanı nin Türkiye den çıktığını unutmamak lazım. Ama maalesef Türkiye adı altında yaşamıyor ve calışmıyorlar. Gerçekten büyük bir kayıp

0|0
    0|0
  • siyasetin çok konuşulması.

0|0
    0|0
  • Annaanneneler sagolsun :D

0|0
    0|0
  • Serdar ortaç
    Hilal cebeci
    Ismail yk
    Ajdar
    Çılgın sedat...

0|0
    0|0
  • Çünkü insanlarımızın ilgi alanı değil. Ayrıca kalitesiz işlerle uğraşıyoruz.

0|0
    0|0
  • Sanat gelismesin onemli değil ama bizim ulke erizekali. O bilim biraz zor gelsiir. Sjxhgdgsh

0|0
    0|0
  • Anneanneler

0|0
    0|0
  • ananeler

0|0
    0|0
  • çünkü istemeyenler var

0|0
    0|0
  • Gerizekalı olmamız