Sanata siyaset karıştırmak ne kadar doğru?

Ben, Türk bir ailenin çocuğuyum ve ruh halime göre değişmekle birlikte kafatasçılığa varacak şekilde milliyetçi oluyorum ama dinlediğim müzikte, gördüğüm resimde, izlediğim sinema/dizi/tiyatroda siyaset beni rahatsız ediyor. Devlet için bölücü bir düşünce içermediği sürece gerek Kürtçe, gerek Ermenice, gerek Arapça vs eserlere göz atarım veya kulak veririm. Asıl konumuz şu: Sanata siyaset karıştırmak o sanatı sanat olmaktan çıkarıp siyasi bir unsur haline getirmez mi?

0|0
9|18

En İyi Kız Görüşü

• Her sanat ürünü dünyaya karşı bir eleştiri barındırır içinde. Hal böyle olunca tarih boyunca topluma mal olmuş birçok müzisyenin, ressamın ve nicelerinin eserlerinde inceden siyasi göndermeler bulmak kaçınılmaz hal alıyor.
    Siyaset sandığa gidip oy vermekten ibaret değildir. Hayata bakış açının yansımasıdır aynı zamanda.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Kendini bilmez, karaktersiz sözde sanatçıların işi bu kardeşim. Açıkça söylemek gerekirse ben çerkezim ancak ben bölücülük yapmam çünkü ben küçüklüğümden beri Türk kültüründe yoğuruldum ve kendimi Türk olarak hissediyorum, ruhumda bu var, kalbimde vatan aşkı var. Bazı sanatçılar böyle değiller, her Türkiyelinin böyle olması gerekirken böyle değiller. Siyaset onların işi olmuş çünkü cahil kesimlerin arkalarında destek olduklarını görünce bol keseden sallıyorlar.

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Sanat bir uretimin sonucudur. Yaraticilik gerektirir. Anlatmak istediğini sanatcilar eserleriyle aktarirlar. Sen toplumsal meselerlerden uzak bir eser dusunebilir misin?/ben dusunemem aksi hikaye anlatiyor bu adam derim. Siyaset sanatin kalbidir bence

1|1
    0|0
  • Siyaset nerelere karışmadı ki

1|1
    0|0
  • sanatta siyaset olmalı çünkü bu insanlar topluma hitap ediyor örnek alınıyorlar

1|1
    0|0
  • bence sanat toplum içindir. toplumu şekillendirir, ona yön verir. ama siyasetten kastım milli bilinci insanlara aşımalıdır. yoksa yok şu parti güzeldir, şu parti kötüdür falan. o siyasete ben de karşıyım

0|1
    0|0
  • Sanat kişisel ve özgür bişey bence. İsteyen siyaset karıştırır isteyen din isteyen başka bişey

1|1
    0|0
  • hiç doğru değil

0|1
    0|0
  • Kafayi kumdan kaldirmak iyidir

1|1
    0|0
  • Sen sanat sanat içindir anlayısını benimsiyorsun sanırım. Sanat toplum içinde olabilir. Sanat herşeyden etkilenebilir.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• Siyaset iyi bir şey değildir. Uzak durulması gerekir. Çünkü bir siyasetçi asla objektif olamaz. Gerçek olanları saklamak zorundadır veya inkar etmek zorundadır. O yüzden sanata siyaset karıştırılmamalı ayrıca sanatçılarında siyasi görüşüne karışılmamalıdır.

1|1
    0|0
  • Spora sanata inanışa... Siyaseti karıştırmak acizliktir

0|1
    0|0
  • Siyaset hayatın her yerindedir. Sanat özgür düşünceyse onu sınırlamak asla doğru olmaz.. Siyasetsiz sanat bence korkaklıktır.

1|1
    0|1
  • İlgin ve bilgin varsa, uzak durmamalısın.

1|1
    0|0
  • POPİ olma derdinde herkes beni konuşsunlar ben ağızlarına düşmenin derdinde..
    SANATA siyaset değil KİRLİ eller karışır.

0|1
    0|0
  • Bahsettiğin durumda kesinlikle haklısın fakat milliyetçi camianın geneli 'bozkır çocuğu' olduğu için, gariban olduğu için bu tarz kültür sanat aktiviteleriyle uğraşamıyor dolayısıyla meydan aren zartyan, agop zortyanlara kalıyor, ayrıca pek çok dizi-film üzerinden de direkt olarak kürt - ermeni propagandası yapılmakta.

1|1
    0|0
  • Sanata asla siyaset karışmaz

1|1
    0|0
  • ben sanatla uğraşan insanın siyasete bulaşmasını asla hoş bulmuyorum

1|1
    0|0
  • Sanatla siyaset aynı kefede olursa orda sanat konuşmak yanlış olur. mesela;
    Rusya da komünizmin hakimiyeti döneminde Komünist heykeltraşın eserine kötü dersen canından olacaksın demessen için elwermeyecek... gerisini anlayabilirsin sanırım ;)

0|1
    0|0
  • İki görüş vardır. Sanat için Sanat... Toplum için Sanat... Değişir yani.

0|1
    0|0
  • Siyaset ber yerde,

1|0
    0|0
  • Sanata karışmak doğruda siyaset adamı zehirler

0|0
    0|0
  • Getirir. Mesela Shameless dizisinde doguya yani irak taraflarini cok eziyor. Bir dialogta oraya gidip onlardan mi olacaksin diyor. Ama sonucta dizi. Bakmamaya calismak daha iyi sonuclara goturur.

0|0
    0|0
  • Ak partiyi karıştırmadığı sürece sıkıntı yok

0|0
    0|1
  • yanlis taniki

0|0
    0|0
  • siyaseti hiç bişeye katmayacaksın.

0|0
    0|0
  • karıştırılmamalı bence ikisi çok ayrı yer