Çin hakkında genel görüşleriniz neler?

1-) Çin hakkında genel görüşleriniz neler?
2-) Çin'in politikaları ve siyasi görüşü hakkında ne düşünüyorsunuz?
3-) Çin'e gittiniz mi? Oralar ve insanları nasıl? Çin'e gidilmesini tavsiye eder misiniz?
4-) Çince nasıl bir dil sizce?

İstediğiniz soruyu cevaplayabilirsiniz :) Uzun bir zamandır Çin hakkında soru sormayı düşünüyordum, kısmet bugüneymiş :)

0|0
89|193

En İyi Erkek Görüşü

• 1 ay önce geldim Çin'den ve iş icabı her 3-4 ayda bir gidiyorum...

1- Çin kesinlikle yaşanacak bir yer. Herkese ve her zevke hitap ediyor. Toplumun genel yaşam ahlak ve anlayışına uyarsanız, çok mutlu ve zevkli zamanlar geçirirsiniz. Hayattan zevk almasını Çin'de tam anlamıyla öğrenir ve yaşarsınız.
    2- Çin hükümetinin politikası ve siyasi görüşü ne olursa olsun, bu halka kesinlikle yansımıyor. Bildiğiniz komünizim veya dayatmalar Çin'de geçerli değil. Fakat kalabalık olduğundan, disiplin ve asayişi korumak için, bazı kesin kural ve yasaklar var. Örneğin hırsızlığın cezası idam. (Bizim hükümetimiz 80 milyon kişiyi bir arada tutamıyor ve yönetemiyor, adamlar yıllardır tek parti olarak 1,5 milyar insanı yönetiyor ve birarada tutuyor ve barış içinde yaşamasını sağlıyor. Bence bizim hükümetin komple gidip orda staj yapması lazım)
    4- Çin'ce zor bir dil. Yüzlerce aksanı ve bölgesel değişiklikler gösteren grameri var. Bugüne kadar kendi başına Çin'ce öğrenen bir insana rastlanmamış. Düşün yani :D

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Çin Asya'da bulunan geniş bir ülkedir. Nüfus bakımından 1. yüz ölçümü bakımından 3. dür. İnsanları Bahçeli'nin deyimiyle çekik gözlü, kısa boylu ve çoktur. Hatta bu çokluk yüzünden bisiklet sürmeleri tavsiye edilmekte ve hava kirliliğini ve küresel ısınmayı durdurması beklenmektedir.

Polik olarak Komünist Parti vardır. Tek parti yönetimi uygulanır. Sosyalizm ve Kültür Devrimi yüzünden milyonlarca insan öldürülmüştür. Aslında demokrasi yoktur ve bir çeşit terör devletidir. Çindeki sosyalist sistem katillik ideolojisi olan sosyalizmin Mao koludur. Mao vasıfsız bir düşünce insanı olarak bir kuşağın cahil kalmasına neden olmuştur. Bizdeki Maoist görüşteki parti olan eski CHP ve İşçi Partisi de maalesef aynı şeyin bir farklı versiyonunu Türkiye'de yapmışlardır. Buna da milli sosyalizm ya da milliyetçi halkçılık adını vermişlerdir. Vikipediyi okuyabilirsin.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Çin_Kültür_Devrimi

Hiç gitmedim. Ama istersen İpek Yolu boyunca yürüyerek gidebilirsin.

Çince söylenişe göre değişen anlamlara sahip olan bir dildir. Hızlı yavaş söylemek cümlenin anlamını değiştirebilir.

Birde şunu eklemek istiyorum. Agar io isimli oyunda maalesef bu Çinliler w atar gibi görünüp sonra üzerine saldırarak yemektedirler. Öyle ki kendisine bireysel özgürlükçü diyenler bile gidip bu çekiç orak arasına kalpbini koyup parçalamakta ve bu yanlış zihniyete kendini kullandırmaktadırlar.

Bugün Çin kapitaleşse de -çünkü biliyorsun sosyalist bir sistemde bir devletin devamı mümkün değildir- sistem olarak despotik tavrını sürdürmektedir. Siyasal olarak özgürleşmemiş kapitalizm ise insanlara özgürlük sunmak yerine devletin uyguladığı baskıyı özel sektöre kaydırarak yeni bir kötülüğü doğuracaktır. Bu yüzden özelleştirme yaparken mutlaka ve mutlaka rekabet kurallarına göre yapılmalıdır. Eğer bu olmazsa özelleştirme fayda sağlamaz hatta zarar getirir. Devlette sosyal politikalar izlemelidir. (Bakınız:Soma Faciası)

2|1
    0|0
    • Son olarak bu Kültür Devrimi'ni açmak istiyorum. Kültür kelimesinin Tükçe karşılığı Ekindir. Buna Ekin Devrimi (Ekinizm) de denebilir. Ekim devrimi ile karıştırmayın ama. Bu Ekin Devrimine göre,

Halk güya devrimi öğrenecektir. Ayrıca şunu ekleyeyim. Bu Ekinist Mao zaten sosyalizmin merkezine İşçileri değil köylüleri oturmuştur. Böylece biçilen ekinlerin daha iyi işlenmesi amaçlanmıştır.
      Ancak sonuç ne oldu?

İnsanlar öldü.
      Halk cahil kaldı.
      Çin'in ne vesayetçi olduğu ortaya çıktı.

Bir de Çin yıllardır Doğu Türkistan'da zulm yapmaktadır. Ancak maalesef bizim içimizdeki birkaç cahil ama vatanını sevdiğini söyleyen insanlar ki cahilin sevgisi ancak zarar getirir. Bu amaçla

Çinilileri çinliler anlayarak restorantı protesto etmişlerdir.
      Koreli kıza Çinli diyerek topluca- erkekleri buna izin veriyor ancak- linç etmeye çalışmışlardır.

Onlar hakkındaki ibretlik yazı:

blog.radikal.com.tr/.../ulkuculerin-cinlilerle-imtihani-105804

Peki ne yapacağız? Bu iki saçmalıktan birini seçmek zorunda mıyız?

Hayır. Korku yok neyse ki #Selenizm var :) Haydeee

• Düşünmek taraf olmaktır. Ben tarafsızım diyemem. Ben doğrunun tarafındayım :)

Rica ederim cevabınızı bekliyor olacağım.

• görüşünde bazı saçmalıklar olmasına rağmen en iyi görüş seçiyorum :D

Erkekler Ne Diyor 192

• Maoizm komünizm ateizm ne ararsan var. Müslüman olmak yasak orada, canlı canlı kesiyorlar diye biliyorum. Siyonist sermaye amerikadan çekilip Çin e yöneldi. Isgucu ve madenlerin ucuz olması bunu gerektirdi derken yuan gelecekte dolar gibi olacak gireceksiniz. Çünkü doları dolar yapan siyonistlerdir.

7|14
    9|4
    • yine mi müslümanları kesiyorlar yalanı
      aklıma bir türkü geldi dinliyelim beraber
      https://www.youtube.com/watch?v=Q1ydPLuUGG0

• Çin'de devlet izniyle yapılmış camiler var, Çin'de müslüman olmak nasıl yasak oluyor anlamadım

www.pray4hui.com/.../mosque.jpg

• Bu da Çin'deki camilerin listesi

tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87in%27de_camiler

• Bize göre tersler.

Davranışları ve kültürleri ayrıca politikaları da. Ve onlardan nefret edebilirsiniz.. Çünkü onlar da sizden nefret ediyor.

Siz nasıl ülkede ki 3-5 kürt birşey yaptı diye Kürtleri dışlıyor iseniz onlarda Türkleri dışlıyor aynı şekilde. Yani aynı sıradan tr deki ırkı insanlar gibiler

12|3
    4|4
  • 1-) Garip bir millet. Bizim kültürümüze tamamen tersler. Yemekleri özellikle.
    2-) Politika gereksizler içindir. Takma kafana. Her yazılana da inanma.
    3-) 2 kere gittim. Güzel yerleri var tabiki. Uzak durulması gereken yerleri de var. İnsanları genelde iyi. Bazı muhitlere girilmesini önermiyordu bilen arkadaşlar. Yani tamamen şansa bağlı, neyle karşılaşacağın. Ama pek sıkıntı olmaz. Tavsiye eder miyim? Etmem sanırım. Onun yerine, Malezya, Tayland, Hong Kong daha güzel. Daha turistik buralar.
    4-) Şimdi şöyle bir şey var. Japonca ile Türkçe aynı dil kolunda yer alıyor. Yani bir Türkün öğrenebileceği en rahat dillerden biri Japoncadır. Sadece Hiragana (yani harf tablosu) korkutuyor insanları. Bunu öğrendikten sonra Kanji'ler geliyor. İnsanlar iyice kaçıyor. Çince de böyle. Tabi onun içeriğini pek bilmiyorum. Ama Japonca'dan daha eski bir dil. Zaten insanların çoğu İngilizce biliyor. Fransızca pek kullanılmıyor, bazı elit lokantalarda bilen garsonlar vardı. Ama tarzanca konuşuyorlar.

Bence gidip görmelisin. En azından kendi izlenimlerinle görürsün. Din konusuna girmek istemiyorum. Gereksiz bir şey. Ve tekrar diyorum, her duyduğuna inanma. Nasıl Hakkari/Çukurca'da gezmekle, İstanbul/Beyoğlu'nda gezmek farklı ise, bu da dünyanın diğer ülkeleri için de geçerlidir.

2|1
    1|0
    • Teşekkürler ama kendinize sıkıcı gelen şeyleri tamamen subjektif bakış açışıyla gereksiz ilan etmenizi doğru bulmuyorum. O gereksiz dediğiniz şeyler sayesinde hayatı tamamen değişen insanlar var. Din konusuna da gereksiz demişsiniz, gereksiz demenize gerek yok o kısımları atlayın geçin.

• Benim yakın bir akrabamda politikayla yakından ilgileniyor. Gereksiz biri mi oldu şimdi?

''Politika gereksizler içindir.'' ne kadar aptalca bir cümle kurmuşsunuz böyle. O kadar aptalca ki diğer yazdıklarınızı dikkate alamadım bile.

• 1- Çin Halk Cumhuriyeti, nüfus ve elektronik sanayi bakımdan çok önemli bir değere sahiptir. Çin'in olmaması ya da sanayi politikaların da ki önemli aksamalar tüm dünyayı krize sokacak kadar riskli bir anlam ifade eder.
    2- Çin Devleti, Müslümanların pek sevmediği Marksist ve Leninist yönetime sıcak bakan; bu eğilime tapan bir sistem inşaası içindedir. Dış dünya politikaları bazı uluslararası zirvelerde tartışılsa da aslında uzlaşıcı bir kimliğe sahiptirler. Fakat sahip oldukları güç; izlemek istedikleri politikayla birleştiği taktir de dünyaya nasıl ve ne kadar hangi şartlarda katkı yapacağı düşündürmektedir.
    3- Çin'e iş gereği ve gezi amaçlı tam 4 kez gitmiş bulunuyorum. Kesinlikle her insana göre bir yer değil. Yiyecek konusunda sıkıntı kesinlikle çekeceksiniz dir, eğer seçici bir insansanız açık ve net yandınız demektir. İnsanları genel anlamda fena değil, ama dolandırıcısı çok fazla olduğu kesin. 1 dolarlık mamülü size 10 dolara satabiliyorlar, mesela Japonya böyle değil. Heyecan arayan bir insansanız arkadaş grubunuzla gitmenizi kesinlikle tavsiye ederim, çok ama çok eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Farklı bir havası vardır. Uzun uzun yazmam gerekirse karakter izni yetmez.
    4- Çin'ce aslında basit kelimeler de zor değil. Naber, nasılsın, kaç para, nasıl giderim, iyi, kötü, olmaz, vs. gibi cümleleri 1-2 gün içinde hafızanıza alabiliyorsunuz, ama yazma için eğitim şart. Uzun cümleler kurmak bana çok zor gelmişti, Türkçe'de olduğu gibi birçok ek ve anlam değişikliği söz konusu.

1|1
    0|0
  • erdoğanın çindeki uygur türklerini terörist ilan ettiğini biliyorum

7|6
    4|3
  • 1-çinlileri sevmem
    2-politikalarını da sevmem
    3-çine gitmedim merak da etmiyorum komünistleri :D
    4-çince konuşanlar kedi sesi çıkarıyormuş hissine kapılıyorum :/

6|4
    1|1
    • 1 milyardan fazla insanı sevmemekte ne bileyim tuhaf yahu

• yazdıklarınız beni derinden etkiliyor sizde şair ruhu görüyorum lütfen beni daha fazla ağlatmamak için bir şey yazmayın

• @yenibirnick belki yadırgıyorsun ama aydın geçinenler için şu dörtlüyü nakledeyim de seni de çok yormayayım :)

Çehresine bakarsan kömür elenmiş gibi,
      Manâsız bakışlarında Mecnûn’ca gülüşler;
      Bir kaşık çalsan irfânına görünür dibi,
      Sırf bir aldatmaca o aydınca görünüşler.

• 1-) Çin hakkında genel görüşleriniz neler?

Genel anlamda kısa boylu, çekik gözlü, ne bulursa yiyen, sorgulamayan, dayatılanları olduğu gibi kabul edenlerin yaşadığı bir ülke.

2-) Çin'in politikaları ve siyasi görüşü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Politikalarından ziyade, 15 yıl önce dünya tüketim ihtiyacının %10 unu karşılayan Çin, bugün bu oranı %70 lere çıkarttı. Ucuz hammaddeden ziyade asıl sebep ucuz iş gücü. Çin, artık istenirse kaliteli ürün de yapabiliyor (3000 - 5000 TL verdiğimiz Apple ürünleri) Halkta Budizm ve Taoizm başta olmak üzere Katolikte var Müslüman'da, siyasi görüş olarakta komünizmi savunurlar.

3-) Çin'e gittiniz mi? Oralar ve insanları nasıl? Çin'e gidilmesini tavsiye eder misiniz?

Şimdiye kadar hiç gitmedim, ama günün birinde işim gereği mecburen gideceğim. Yemek konusunun çok sıkıntılı olduğunu biliyorum, artı kalabalık. He bir de bizim gibi iş için fuara gidecek olan arkadaşlara tavsiyem; Hizmet veren taksicilerin geneli 36 saat ya da daha fazla çalıştırılıyor, aklınız varsa 10 dolar fazla verin, gideceğiniz yere kadar kendiniz kullanın. :)

4-) Çince nasıl bir dil sizce?

Çince zor bir dil, üstelik ingilizce konuştukları zaman anlamak gerçekten çok güç oluyor.

1|0
    0|0
  • Bence içine kapalı bir ülke :Çin
    ucuz iş gücü olan ve ekonomik açıdan büyüyen bir ülke
    Siyaseti kominizimle yönetiliyor..
    Tarihi eskiye dayanıyor
    gitmek görmek isterdim Çin Seddini en azından

4|2
    0|1
  • 1. Ucuz insanlar
    2. politikasını da siyaseti de onlara girsin
    3. Çine gittim. Kötü insanları olduğu kadar iyi insanlarıda var. bir gidin görün yeter.
    4. Boktan bir dil öğrenilmesi çok zor, basitleştirilmiş çince dahi fena, içlerinde bir çok lehçe var.

Çinli leri sevmem ama baktığında bizden daha çok çalışkanlar. Teknoloji olarak çok ilerideler, sanayisi çok gelişmiş. Çin malı ucuz diyoruz ya, kalitelileri de var. Artı ucuzunu isteyen bizim milletimiz. Adam A kalite var B kalite var C kalite var diyor. Bizimkiler D kalite yok mu ondan alalım diyorlar. Çin malı olayında adamlara b*k atmayalım, çünkü ucuzunu biz istiyoruz.

Pekinde benim gördüğüm gittiğim, 2 adet Türk lokantası var, Biri Ottoman Restoran, sahibi Türk çalışanlar çinli, Alkollü mekandır, Rakı falan bulunur :) diğerini Azeri bir arkadaş açmış, alkolsüz ızgara, kebap ve pide çeşitleri var.

Benim ilgimi çeken tek şey, tüy süz olmaları :D :D daha sı varda kafam almadı şimdi yazmaya

1|1
    0|0
  • Cine gittim uygur bolgesine gittim yok kuran hasak yok ori yasak falan helsi yalan. cinde jzin sure kaldim cinlileridede hristiyanda var muslumanda var yahudide var bjdistte cok dinli bkr ulke gibi efer uygurlulara soglenen yapilsahdi musluman cinliler buna larsi cikardi. tamamen yalandir bu olay. cini seviyorum

2|0
    0|0
  • Gitmem ve merak etmem.

3|3
    0|2
  • Diğer kültürleri potasında eritebilecek kadim bir kültüre sahip medeniyettir.
    Politika ve siyasi görüşleri sakat olsa da tebaasının düiüncelerini defırme edebilecek yetkinlikte
    Çine gitmedim.
    Çince duyguların sözcüklere anlam kazandırdığı bir dil. Bizde bu vurguyla yapılmaya çalışılsa da sözcüklerin egemenliği hala daim.

1|0
    0|0
  • Türklerin altında ezilen atalarından dolayı kuyruk scısı olan toplumdur.

4|2
    1|1
  • ÇİN halkına hayranım her FİLMDE aynı oyuncular :D

1|1
    2|0
  • Gitmek lazım, adamları çözmek lazım, tanımak lazım. Gelecek orada.

3|0
    0|0
  • kedi köpek yiyor bunlar yok olmaz

3|3
    2|2
  • 6 yıl Shenzhen'de yaşadım. Çincem iyidir cancan. Çin güzel memleket velhasıl kelam.

1|1
    0|0
  • Çok kalabalık, orta gelişmişlikte yani zenginsen çok rahatsın fakirsen sürünürsün, siyasi açıdan sevmiyorum çok sıkılar, gitmedim ancak turist olarak gitmek isterim, çok fazla çin coç zing zong diyorlar sevmedim türkçe japonca korece falan tercihimdir :)

0|0
    0|0
  • Pislik bir millet. Tezekten üremişler galiba tarihçiler araştırıyor.

2|2
    0|0
  • Çin'in köklü bir tarihi var, acayip kalabalık. D sanırım dünyada en çok konusulan dil çince. D Hiç gitmedim ama oyle çok da güzel br yer oldugunu sanmıyorum. Doğu Türkistanlı müslümanlara uyguladıgı politikaları dogru bilmiyorum. Ekonomide yükseldiler son zamanlarda.

0|0
    0|0
    • dünyada en çok konuşulan dil ingilizcedir bence

• çok gaddar bir millet oldukları doğrudur ama avrupalılar gibi gemilere doluşup dünyanın dört bir yanını sömürgeleştirmemişlerdir, tam tersine özellikle 19. yy'ın sonunda ingilizlerin korkunç ablukası ile iyice kabuklarına çekilerek bir iç çöküş yaşamış, kendilerinin onda biri kadar olan japonlar bunları tokat manyağı yapmıştır. ikinci dünya savaşı ve onu izleyen dönemde yaşananlar ve sonrasında çok uzun vadeli planlarla dünya sahnesine geri dönüşleri "kadim bir uygarlığın devamı" olmalarının en güzel kanıtı. şu an çin'in yükselmesinden en çok rahatsız olanlar ona yakın tarihte en büyük kötülükleri yapan ingilitere ve amerika birleşik devletleri elbette. intikamın soğuk yenen bir yemek olduğunu bilerek taşları oynatıyor çinliler, bizim amerikalıların aleyhte propaganda gazlarına gelmeden salim kafa ile olan biteni takip edip pozisyon almamız en doğrusu. özetle çin'le türkiye'nin ilişkisi sadece uygur türkleri çerçevesinde değerlendirilemez.

0|0
    0|0
  • Cinliler vahsi bir millettir ve bence. boyle olmasi dogal cunku o kadar halki heslemek belli bir zamandan sonra imkansiz olabilir ekonomi olarak guclu bir ekonomiye sahip ileride amerikan ekonomisiyle kapisacagini dusunenlerdenim conde 2. cocugu yapan aileye cocuk vergisi uygulaniyor (e tabi o kadar nufus) bence cince zor bir dil cunku kelimelerden daha cok vurgu on planda oldugu icin ve vurguyu dogru yerde yapmadigin takdirde cumlenin bambaska bir anlam kazanacindan zor bir dil oldugunu dusunuyorum

1|0
    0|0
  • Maoizm eskisi kadar etkili değil
    Doğu Turkistana olan tavırları hosuma gitmiyor

0|0
    0|0
  • 1- Pis kokar her yer ama her yer pis kokar. Tüm şehirleri pis kokar caddeler sokaklar. Niyedir bilmem. sadeceHong Gonk (İngilizler tarafından isimlendirilmiş GÜZEL KOKAN manasında) kokmaz
    2- Hiçbir yerde Kuş, Kedi Köpek gibi hayvanlara rastlayamazsınız nedendir bilmem. Örneğin Deniz sahilinde Müthiş ormanlık ve tropik iklimli Honkgonk limanında bile 2 gün boyunca tek bir kuş martı v. s. göremedim (Dikkat ettiğim halde)
    3-yemeklerini kusmadan yiyemezsin
    4-Kadınları sokakta mini etekle otururken bacaklarını ayırıp donları gösterecek kadar görgüsüz (Onlara için ayıp değilmiş) vede ahlaksızdır.
    5- Ana erkil bir aile
    6-Benim duyduğum kadarıyla aldatmak serbetmiş, hatta kadın kocasına "sen bana yetemedin bile dermiş"
    7- Eğer ticari bir işin yoksa gezip göreceğin çok ta bir halt yok
    8- Tüm levhalar Çincedir çok nadiren ingilizce levha olur. kaybolursun
    9- İlla gidecem diyosan gitmeyi düşündüğün gün kadar yanında yemek götür yoksa mide bulantısından ölürsün

0|1
    0|0
  • 1- fazla kalabalıklar dünyanın enerji ve kaynaklarını gereksiz yere tüketiyorlar
    2- doğu türkisatana olan baskıcı tutumlarını nefretle kınıyorum artık doğu türkistandaki baskı zulüm ve asimiletasyon politikalarından acilen vazgeçmeliler
    3-gitmedim ama inanılmaz köklü bir millet ve inanılmaz bir tarih ve doğa harikası ülke
    4- çince dünyanın en zor dillerinden birisi.

0|0
    0|0
  • Wing Tzun un anavatanı ve Büyük Usta IpMan in memleketi. Son yılllarda dünyaya kafa tutan bir teknolojik gelişme sağladılar. halkı sefalet çekiyor 1 den fazla çocuk doğurmak yasak. Nüfus çok fazla çalışma şartları çok kötü yemekleri pek bizim damak tadımıza uymaz. İllaki gidilecekse güneyine gitmekte fayda var. Çince zor bir dil ama bir çinlinin ingilizce konuşmasını anlayabilmek daha zor :)

Saygılı bir millet , sevecenler , sinirli değiller

0|0
    0|0
  • çine gitmedim gidilmesini de tavsiye etmiyorum
    bana göre en zor dil çince

3|0
    1|0
  • uzak doğu ülkesidir, insanları gayet iyidir, yedirir içirir gezdirirler, gitmek isterim. gezelim görelim, ayna programları tarzı tv yayınlarında çok kez gördüm, gayet güzel yerler, görülesi yerler. severim ben uzak doğuyu :D

1|0
    1|0
  • Çin'in shanghai şehrine birkaç ay önce gitmiştim. insanları çook hayranlıkla bakıyorlardı bize. çok sempati duyuyorlardı.. kolumuzdaki bacaklarımızdaki göğsümüzdeki kıllara dokunmak için can atıyorlardı. çok cana yakın insanlar. çince bilmiyoruz diye İngilizce derdini anlatmaya çalışmaları yok muydu, çok güzeldi. yolda adres sorduğumuzda 10 dakika karşımızda dikilip telefonla sorduğumuz adresi arayanlar ve sağa sola soranlar da cabası..

1|0
    0|0
    • ilk kez mi yabancı görüyorlar

• ahah cok guzel anlattin :)

• Yabancı Çok görüyorlar ama gerçekten çok nazikler.. Mesela bir manavın önünden geçiyorken garip dikenli bir meyve gördüm. Yanaştım, dokundum meyveye. Sonra Manavda çalışan genç kız geldi. Dur dur dedi kendince. O dikenli meyvelerden birini eliyle soydu bana verdi. Gülümsedi sonra. Mutlu oldum. Sonra masaj salonuna gittim. Masajdan sonra giyinirken masaj yapan kız beni izliyordu. Yakamı düzeltti. Ingilizce " siz çok güzel insanlarsınız" dedi...

• Çin denince aşşağılık, pislil, iğrenç küçük insanlar aklıma geliyor. Arkadaş bir insan herşeyi yer mi bu insanlar yiyor hele bazen canlı canlı yiyor. youtube yaz ne demek istediğimi anlarsın. Gitmek istiyorsan gitme boşver japonyaya git onlar daha ahlaklı çinlilerden. lanet olası pis herifler

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    162

Kızlar Ne Diyor 88

• "köpek yiyor onlr yha. s. s" şeklinde sığ cevaplara bakıp gülmeye geldim. heey gidi çin be. sen insanlığın ilerleyişinde mihenk taşı olmuş zengin bir tarihe sahip ol o kadar konfüçyus, lao tzu gibi felsefe ve dini görüşleri etkilemiş, mao zedong gibi dünya siyasetinin gidişatını etkilemiş adamlar çıkart gelsinler buraya iki satırda "ayy onlar kedi yiyr yaa türk öldryrr onlrr. s. s" desinler. ahahahah:(
    madem büyük bir medeniyetin artıkları olan koca bir ülkeyi iki satırda özetleyebilecek bilgi birikimine sahipsiniz biraz olsun zahmet edin konfüçyusun felsefesinden , mao zamanında yapılmış kültür devriminden, çinin şimdiki ekonomisinden bahsedin de biz de nasiplenelim? neyse..
    her ne kadar teknoloji, bilim, sanat adına bir katkıları yoksa bile ucuz iş gücü sayesinde dünya pazarını domine eden büyük bir ekonomik güç haline gelmiş durumdalar ve ben ileride dünya gücü olabilecek, ülke içinde yaşam standartlarının düzeltilip dünya siyasetine/ekonomisine büyük ölçüde yön verebilecek duruma gelip gelmeyecek olmalarını inanılmaz merak ediyorum. aklıma çin deyince gelen ilk mevzu dünya gücü olmaları hususundaki potansiyelleri ve bu konudaki iddialar..

2|0
    0|0
    • Deng Xiaoping'i unutmayalım :)

• Karışık duygular besliyorum. Çinlileri severim, kendi hallerinde iyi insanlar. Sıkıntı mıutfağı nasıl kullanacaklarını pek bilmiyorlar. Bir de kültürel olarak inanılmaz gürültülü yemek yiyorlar ama ona yapacak bir şey yok artık. Gördüğüm kadarıyla herkes ülkesindeki tek parti iktidarından muzdarip. Günün birinde çinde de politik değişimler olacak mı acaba diye umutları bile bitmiş. Devlet insan hayatına çok sansür uyguluyor. Feys, bazı filmler (grinin 50 tonu gibi) vs hep yasak. Çine ilk fırsatta gitmeyi isterim ben. Dillerinde değişik sesler var benim hiçbi zaman çıkaramayacağım o yüzden kalsın :)) Korkunç bir eğitim sistemleri var çocuk 16 saat kadar okula gidiyor sanırım düşün sabah 6 da çıkıyorsan akşam 10 gibi geliyorsun, bu eziyeti neden yapıyorlar dediğimde, politik olmaları engelleniyor demişti arkadaşım. Devletin insanlara vakit vermemesi kontrollerini kolaylaştırıyormuş.
    Bir de çinlilerle ilgili sanırım bir yanlış inanış var, her şeyi yiyorlar diye. Çinin güneyinde sadece bir bölge de insanlar her şeyi yermiş. Neyse, çin de doğmak istemezdim, tr den daha iyi olduğunu düşünmüyorum.

0|1
    0|0
  • Çin'de bende yaşamk istiyorum, onlarda insan, onlarında yanlış gelenekleri, yanlış düşünceleri olabilir, yaşayan tüm halk uygur türklerine işkence etmiyori, bizim milletimiz duygularını kontrol edemeyen bir millet ya siyah ya beyaz, icraatta her renk var ama, git oraya ve türk kültürünü tanıt, arkadaşlar edin, hangi konuda yetenekliysen kendini bir türk olarak tanıt ve bizi temsil et, Çince nüfusu yüzünden en çok konuşulan dil, bize zor gelir ama öğrenmeye başlar azmedersen güzel konuşursun, her dilin kendine göre güzelliği ve estetiği vardır kimine göre, kürtçe kabadır, kimine göre türkçe çirkin, kimine göre çince aşırı itici, turizm açısından pek güzel değildir iklimsel açıdan ama görülmeye değer yerlerde var... tavsiye ederim.

3|0
    0|1
    • Tabi türklere zulmetmeleri pek sorun değil senin için

• şu an Ksde bulunduğumuz için ve xperine göre bulunduğun durumlar için yazdım, daha fazla tartışmaya lüzum yok, uygur türkleri bu sene değil, yıllarca zülum altında daha düne kadar okullarda bize milletini seven tarih hocalarımız anlatıyordu, hepsi ücra yerlere sürüldüler her nedense tesadüf olsa gerek :) her neyse ben burada bir bence yaptım 1 kişi yorum attı kalma nedenim bu çırpınıyorum ama ideoloji aşılıcak zamanım yok, ünvtemi okumalıyım.
      -Türklerin ve mslümanların evrensel bilim insanlarını bilmeyenlerden, şu an ülkenin bulunduğu Nutuk tabirine göre vahim duruma kadar, cinsiyet ayrımcılığından, İslamın kişi kaybına kadar neyi nasıl değiştiricem burada bir asosyal olucam okur aydın olurum daha iyi sizi tenzih ederim asosyallik vs sizinle ilgili kullanmadım

• Çine gitmedim gitmeyi de asla istemem. Konuştukları dilleri için bir şey söyleyemem. Beslenme tarzları (gördüğümüz kadarıyla) tek kelimeyle iğrenç diyebilirim. Ucuz, kalitesiz ve sağlıksız üretim denilince ilk aklıma gelen çin malıdır.
    Çin malı bir kepçeyi çorbanın içinde bir gün boyunca bırakın ve ertesi gün çorbanızın renginin yemyeşil olduğunu göreceksiniz. Zehrini bütün çorbaya vermiştir. Kepçe örneğindeki gibi zalim ve zehirliler. Açıkçası çin hakkında olumlu değilim.

0|0
    0|1
    • on kuruşa on kuruşluk kalite işte. Türkiyede bulunan Çin mallarının kalitesiz olmasına Türk tüccarların katkısı da büyüktür. ucuz diye en kötülerini seçerek getiriyor işte.

• çin uygurlara özerklik vermiş gayet sosyal bir toplumdur lakin uygur türkleri özgürlükte bağımsızlıkta bağımsızlık diyip terörizm yapınca çin baskı yapmak zorunda kalmıştır özerklik yetmıyor çind e gereğini yapıyor

0|1
    0|0
  • Hun'dan bugüne dek Türklere düşmanlığı olan köpek suratlı hilekar pislik bir millet. Yediklerinden ve ürettiklerinden de ne mal oldukları belli aslında tarih okumaya bile gerek yok. Güya iyi dövüşüyormuş ve çok adil insanlarmış gibi gösterilse de filmlerde abartılmıştır hep. Türk olan oralara gidip o köpek suratlılara para kazandırıp Doğu Türkistan'daki Uygur kardeşlerine zulmedilmesine yardımda bulunmaz !!!

0|0
    0|1
  • bir ülke düşünün - insan değerinin eksilere indiğini.
    hamile kaldığınızda hesap verdiğiniz bir ülke.
    en ağır işlerde çok düşük maliyetlere çalıştırılan bir toplum.
    işkenceleriyle nam salan bir askeri anlayış.
    basın - yayın özgürlüğü olmayan.
    ürettikleri mallardan kimsenin hayır görmediği , sadece piyasada ucuzluk sağlamaya yarayan mallar.
    insanların vurdum duymazlığının had safhaya ulaştığı , öyle ki bir çocuğumuz izlemişizdir arabanın ezipte kimsenin kurtarmadığı yanından yürüyüp geçtiği bebeği.
    Gitmeye asla cesaret edilemeyen ülke.
    bin harften fazla ve tek bir sevgi dili olmayan ülke.
    süper güç olabilecek kadar gelişmiş fakat sevgi-insanlık gururu kıt ülke!

1|1
    0|1
  • Çinin dilini hiç sevmiyorum nedense bir iticiliği var. Kore Japon iyi de çin ne dense bana çok itici geliyor. Tarihte de her zaman Türklerin ve Müslümanların düşmanı olmuşlar.

Kısacası çini sevmiyorum.

1|1
    0|1
  • Çince kolay bir dil, pasaportum çıkınca seneye yazın gitmeyi düşünüyoruz ama Çin Kültürü ve Yemekleri, Türk 'lerin kaldıracağı bir yer değil özellikle yemeklerde domuz eti olmayan yemek bulmak çok zor. Gezme amaçlı gidilebilir tavsiye ederim. Insanlarına gelirsek tanıdığım bir sürü Asyalı/Çinli var. Çinliler dış görünüş manabında orta seviyeli olsada iç olarak çok iyi insanlar ama en ufak hatada çok da iyi olmayabiliyorlar, sabırsız ve hırslılar

1|0
    0|0
  • Ağzımi acmayim diyorum

2|3
    3|1
  • sevmiyorum yaa, insanlara işkenceleri bitti hayvanlara da yapıyolar :@

0|1
    0|0
  • Olsa da bir iki tanesi dövsek şöyle güzelcene

1|2
    3|1
  • Hiç sevmem.

0|2
    2|1
  • bir kere normal bir çinli bile çinceyi 40 yaşına geldiğinde tam olarak öğreniyomuş yani dillerini boşver iyi insanlar var tanıyorum türkiyeye gelenlerden hiç gitmedim ama şu bebek yeme ve köpek yeme şeyleri var birde oruç zamanında oradaki müslümanlara zorla içki içirip oruçlarını bozmuşlar falan haber oldu japonya on müslümanlar için yürüdü falan ama kabul edelim mükemmel ülke tek sorun çok fazla çin malı üretimleri var politikası ve siyaseti hakkında pek bilgim yok ama başka ülkeye gittikleri zaman yabancılardan oldukça uzak olmak istiyorlar ve acayip milliyetçiler.

0|0
    0|0
  • İki yil once gittim. 13 gun kaldim. Pislikler. Her yer cis , sarimsak ve icki kokuyor. Daha ucaktan iner inmez bogucu sicak ve pis koku karsiladi beni. Pekin de kaldim. Masaj oldum. Yemedim. Burger king de yedim. Migros var. Zaten giderken iki valiz dolusu yiyecek goturdum. Tavsiye etmem.

0|0
    0|1
  • Vahşi bir ırk ve ikiyüzlü bir politikaları var eskiden beri. Hele şu Son zamanlarda iyice tiksinmeye başladım cin malından bile 😝

0|1
    0|0
  • Çince uğraştırıcı bir dil. Ama ilerledikçe kolaylaşıyor. Japonca da tam tersine ilerledikçe zorlaşıyor. Ama japonca tercihimdir 👍👍

0|0
    0|0
  • Çok kalabalık. Çinlilere antipati duyuyorum (ama hepsine değil) her hayvanı yedikleri ve hayvan katline bayram yaptıkları için. Aynısı Türkiye için de geçerli tabii ki.

0|0
    0|1
  • Çin'ce bana arapça gibi geliyor bazı kelimaleri gırtlaktan çıkıyor

0|0
    0|0
  • Tam bir Türk düşmanı ülkedir.

1|0
    0|0
  • Çin ile ilgili pek bir bilgim yok ancak farklı kültür, ülke ve dillere ilgim var. Son zamanlarda alınan haberlere göre ister istemez Çin'e pek olumlu bakamıyorum.* genelleme yapmıyorum*
    Onun dışında Korelileri severim bak! Onlar birtaneee işte :3

0|1
    0|0
  • 1. çini ve çinlileri sevmem sinsi bulurum sanırım tarihin etkisi var.
    2. allah cezalarını versin
    3. gitmedim, etmem
    4. b*k gibi

0|0
    0|0
  • İnan çinliler hiç ilgimi çekmiyor pis bir millet japon desen neyse

0|0
    0|0
  • Çin diyince aklıma hayvanlara zülüm eden bir Irk aklıma geliyo sadistler YouTube da izledim ahtapotu canli yıyolar Kurbağa yı ikiye bölüp ama ölmeyecek sekilde canlı olarak salata da yiyolar Köpekleri de ızgara yapıyolar iğrenç bir Irk

1|0
    0|0
    • Japonlarda balığı canlı canlı acı çektirerek yiyor, bunun adı da ikizukuri

• Çinliler onunyapıyo Japonları bilmiyorum

• Bir Jackie chan'i severim

0|0
    0|0
  • Çin gerçekten çok saçma kuralları yasaları olan bir ülke. Sİyasi görüşleride öyle tam rezalet :D Çine gitmedim gidilmesini tavsiye ederim gezip görmek iyi bir şey. Çinceyi daha Çinliler tam bilmiyor :D dersleridnen çakan öğrenciler var.

0|0
    0|1
  • Gitmedim gitmem gormek duymak istemem lanet bir ırķ hepsini katletmek lazım sk kadar boylari var turlu turlu huylari var

0|0
    1|0
  • Allah belalarını versin. #katilçin

0|1
    1|1
  • Çin'e gitmedim ama gitmeyi düşünüyorum takip ettiğim sevdiğim birkaç ünlü Çinli ve Çince gerçekten çok zor.

0|0
    0|0
  • Sevmedim yicek bişey bulamıyosun ve insanlar kötü kokuyo

0|0
    0|1
  • Kızlar Devam
    58
Yükleniyor...