Kitap okumayı sevdirmek için ne tavsiyeler verebilirsiniz?

Kitap okuma alışkanlığı edinmeye çabalayan biriyim ve bu çabamı ilerde olacak eşime ve çocuklarıma da aşılamak istiyorum ve evdeki boş bir odamı kütüphane odası yapmaya karar verdim.

Özel kitap okuma ışıkları son ses bile açılsa hafif bir fon müziği gibi ses verecek ses sistemi kütüphane süsleri, küçük arabalar kar küreleri figür oyuncaklar felan yani kitabı sevdirici her şeyi yapmaya çalıştım.

Odaya bir çiçek koydum güzel gözüksün ortam diye
havalandırma için klima taktım ama eksiklerim var gibi bu durumda bana ne önerirsiniz ne yapabilirim?

Ve bu aralar ex libris hazırlamaya çalışıyorum. Kitaplarım bana ait olsun gibi bir istek oluştu içimden. Bu konuda da önerileriniz varsa alabilir miyim.

Kütüphane odasının kapısına profesyonel kütüphaneler gibi logosuyla birlikte isim oluşturmak istiyorum, yine bu durumda da bana önerileriler sunabilir misiniz...

her türlü fikire açığım sadece dalga geçici alay edici ve saçma şeyler olmasın lütfen.

Güncellemeler:
kitap okumayı sevmeyenlere ve çocuklara sevdirme adına gelecek amaçlı ne yapabilirim diye sordum. kitap önerisi istemedim.

1|0
14|9

En İyi Kız Görüşü

• muhtesemsin sen arkadasim ya ! senin gibiler kaldi mi?

yapilabilecek her seyi yapmissin, exlibris yerine kitap muhurleri de alabilirsin bir site var istedigin sekilde istedigin yaziyla muhur yapiyorlar. tavsiye ederim.

bence hangi tur kitap sevdigini belirle ve o turleri oku. benim kanaatimce, herkes kitap okumayi sever ama sevecegi kitaba denk gelmeyenler denk gelene kadar kitap okumaya baslayamaz. hep uzak kalir..

seni takdir ettim, sitedeki herkese ornek olursun insallah.

0|1
    0|0
    • benim gibiler halen fazlasıyla var ama sayıları malesef her geçen gün azalmaktalar.

taktirin için gerçekten çok teşekkür ederim.

sevdiğim ve ilgi alanım kitapları okuyorum. kısa sürede kütüphanenin 1 sırasındaki kitapları okudum. şimdi ikinci sıraya adım attım ve kalınlı inceli dersek ortalama her sırada 80 kitap mevcut.

kitap mührü sunan siteleri araştırdım ama hepsi çok basit yapılarda. be İstanbul exlibris derneği ile konuştum hatta İstanbul'da exlibris müzesi var. bana harika bir exlibris hazırlarsan müzede sana da yer veririz dediler ve öldüğümde kitalarımı miras bırakacağım birileri yoksa benim exlibrislerimle birlikte kitaplar benim adıma anı olarak kütüphanelere yollanıyormuş. örneğin ankaradayım ve burdaki bir kütüphanede bana özgü alan yaratılıyormuş.

ben hem exlibris hemde kitap mührü yapacam. ve tasarımı için çalışmalara başladım. hatta mührün konduğu mini sandığın kapağı açılıp kapandığında müzik kutusu gibi müzik çalsın felan istiyorum.

• Telefondan yazamiyorum araya noktalar yanlis harfler giriyor. aslinda cook sey yazmak istiyorum. fikirlerini cok begendim cocuk egitimi es seciniyle baslar demiser esini kendin gibi secersen cocuklarin da sizin gibi olur. keske senin gibi bir babam. olsaydi. insallah her sey gonlunce olur. link verecegm ama site izin vermuyor. google a kitap damfasi yazinca cikan ilk Ste. girdigin zaman eskilerden bu muzik caliyor. bir bak istersen fikir verir.

• o siteyi biliyorum ve özel tasarımımı o siteye yaptırtacam zaten.

Kızlar Ne Diyor 13

• İlgi alanlarına hitap eden kitapları secmelisin kitap önerisi istemediğini biliyorum ama bu alışkanlığı edinirken kitap seçimi çok önemlidir.
    Ben polisiye romanla baslastim mesela Peyami safanin romanıydı hala her detayı aklımda dah a hafif ve sürükleyici romanlar secmelisin kitap okumaya yeni başlayan birine dostoyevski ya da sabahattin ali okutmamalisin mesela

0|0
    0|0
  • Kitap okumayı sevmek istiyorsanız işe dizi kitapları veya bilim kurgu romanlarıyla başlayabilirsiniz. Dizi kitaplarını öneriyorum bağımlılık yapar çünkü sürükleyicidir. Polisiye romanlarına da göz atın. Kısacası önemli olan sıkılmayacağınız ortam değil kitabın içeriği, sürükleyici olmasıdır

0|1
    0|0
    • 3ay

haklısın ama çocuklarıda düşündüğüm için odaya girsinler ve çıkmasınlar istiyorum. Bu sebeple ufak tefek onlarında hoşuna gideceği şekilde dekore etmek istedim.

• Fikirlerin harika. Aklıma bir yorumda arkadaşın dediği gibi mühürler geldi. Belki eski bir daktilo, düşünceleri yazma köşesi gibi bir yer de yapabilirsin. Tebrik ederim bu konuda seni, umarım istediği gibi bir yer oluşturabilirsin. :)

0|0
    0|0
    • eski bir daktilo değilde dijital çalışır bir daktilo bulabilirsem o köşeyi yapabilirim. kitap mührü konusunda çalışmalarım mevcut zaten.

• Cok uzun okuyamicam

0|0
    1|1
  • Kitap oku

0|1
    0|0
  • Kitap okudukça alışkanlık kazanılır. Başka bir yöntem gelmedi aklıma.

0|0
    0|0
  • kesinlikle durağan şeyleri okuma ve okutma yani gerilim, polisiye, gizem ve korku hikayeleri bence ideal. yani şöyle deyim mesela bir sayfayı okudun diğer sayfada ne olacağını merak ettiren kitaplar okumalı

0|0
    0|0
    • çocuklar için polisiye kitap mı olacak sen sorumu anlamamışsın. ben kitap okumayı sevmeyenlere ve çocuklara kitabı nasıl sevdirebilrim. kütüphane odasına girdiğinde çıkmak istememeleri için ne yapabilirim diye sormuştum

• emin ol kitabı severse çıkmaz başka bir yöntem olarak özet defteri tutturabilirsin bir kitabı okuduğunda özetini özel bir deftere yazdır ve en çok neyi seviyosa ona hediye ver bir süre sonra onda alışkanlık olur

• ben ilk okul zamanlarımdan biliyorum özet çıkrmak işkenceydi benim için o hatayı yapmamda odaya onu çekici birşeyler bulurum ilgi alanlarına göre.

• Klasikleri oku.
    Beni biraz sıktı aslında ama dene en azından.

0|0
    0|0
    • 3ay

bu aralar işim gereği kitaplar okuyorum girişimcilik ve kişisel gelişim alanlarında.

• Dünya klasikleri serisini kesinlikle bulundurmalısınz

0|0
    0|0
  • çocuklara sevdirmeye çalışıcaksan kesinlikle dünya klasiklerinden başlama küçüklüğümde dünya klasiklari okumak işgence gibi geliyordu. şu yaşımda bile sıkılıyorum onların sıkılması elde değil bence daha eğlenceli kitaplardan başla

0|1
    0|0
    • 3ay

aynen bende sıkılıyorum. bu sebeple eğlenceli yaşlarına uygun kitaplarla başlayacam

• Çok sürükleyeceği kitaplar oku mesela Canan tan eroinle dans gibi bende okumazdım o kitaba başladım 1 günde bitirdim

0|1
    0|0
  • Güzel fikirler. Umarım gönlünüzce olur. Ben burcunuzu merak ediyorum. Lutfedersiniz sevinirim. 😊

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• bunun için öncelikle ilgini çeken ilgilendiğin konularda yazılan kitaplardan başlarsan iyi olacaktır çünkü ilgini çekmeyen bir kitap seni sıkar bıkarsın elinden atarsın kitabı benim şahsi düşüncem hangi konuya ya da hangi alanlarda ilgin varsa öncelikle onlara yönel zamanla alışkanlık kazanıp daha fazla kitap okumaya başlarsın zaten ama bırakmaman lazım çünkü bir süre sonra o okuma alışkanlığı yaşa bağlı olarak gittiğinde bir daha eline kitap almak zor geliyor..

0|0
    0|0
  • ANLAMAK için okuma şefim YAŞAMAK için oku
    YAŞAMAK için okuki ilerde hata yapmayasın kitaplar hep yaşanılmış şeylerdir hepsi.
    benim yazdığım kitap bile
    BAŞTACISIN.

0|0
    0|0
  • merak ettiğin konularda kitaplar oku

0|0
    0|0
    • anlamadınız sanırım ben çocuklara sevdirme adına gelecek amaçlı ne yapabilirim diye sordum. kitap önerisi istemedim.

• cocukların merak ettiği konularda kitap okumasını sağla hacım

• Bence yapabileceğin her şeyi gayet güzel yapmışsın üstüne pek bir öneri gelmedi aklımdan. Sadece yapman gereken bir kitaba başlamak, başladığında devamı gelir zaten.
    Çocukların masal dönemleri ve sonrası önemli bence bu konuda. Her çocuk kendisine masal, hikaye anlatılmasını sever ve ailemle sürekli kitaplar alıp beraber okurduk onlarla çok hoşuma giderdi. Şimdilik aklıma gelenler bu kadar, güzel bir konu, teşekkürler.

0|0
    0|0
    • 3ay

teşekkür ederim. peki sence exlibris ve kütüphane odasına isim vermem konularında yorum yaparmısın

• 3ay

exlibris genelde örneğin ahmetin kitaplığından demek ama ben ailesel birşey istediğim için isim arıyorum. aklımda youtube kanalı açmak ve çocuklarımla okuduğum her kitap hakkında kısa videolar çekme düşüncemde var. bu sebeple isim önemli benim için marka değeride taşısın istiyorum.

• 3ay

Ex libris de değişik örnekler var da isim konusunda çok yaratıcı, marka yaratacak birisi olmadığımdan bir önerim yok açıkçası :)

• ilgini cekecek kitaplarla basla ;)

0|0
    0|0
    • 3ay

ben değil amacım gelecekteki çocuklar ve eşim olacak

• 3ay

masallahin var nazar degmesin benden iisin :)

• 3ay

teşekkür ederim.

• Kendi tarzinda kitaplar bul

0|0
    0|0
  • Bir kitaba baslamayi dene sonunu getirmek istersin bende oyleydim ama baslayinca bitirmeden edemiyorum

0|0
    0|0
  • ilk başlarda kısa ama sürükleyici romanlar oku

0|0
    0|0
    • fanlamadınız sanırım ben çocuklara sevdirme adına gelecek amaçlı ne yapabilirim diye sordum. kitap önerisi istemedim.

• o zaman şöyle olabilir. toplanıp ailecek konuşun bir kural koyun, her gün 1 saat en azından yarım saat kitap okuma. sizde çocuklarla baş başa toplanıp sessizce okuyun, derim.

• onu yapacam zaten ama çocukları bilrisin sıkılırlar kitap okurken konsantre olup kendilerini veremezler bu doğrultuda ne yapmam lazım bunu soruyorum. bazı çocuklar görselliği çekici yerlerde kitap okur ya hani araba düşkünü çocuk arabaların içinde mutlu olarak zaman harcar gibi

• ağacı yaş iken ey

0|1
    0|0
Yükleniyor...