Bu sağ-sol olaylar kaç yılında başladı?

bilmediğim bi konuda,arkadaşlar bu meşhur sağ-sol olayları kaç yılında başladı?

0|0
5|5

En İyi Kız Görüşü

• Şu bilgiyi paylaşmak istedim ;

Sağ ve sol isimli siyasal kavramlar, Fransız Devrimi (1789-1799) zamanında, ayrı görüşteki siyasetçilerin Fransız parlementosunun sağında veya solunda oturmalarından esinlenilerek oluşturulmuştur ~

0|1
    0|0
    • Türkiyede diyorum ben.

• bi an kendimi ansiklobedi okuyor sandım :D

• Bilgi paylaşımı yapıyoruz şurada. Ne güzel işte.

Kızlar Ne Diyor 4

• Birinin temeli faşizm, diğerinin temeli komünizmdir. 1939'lu yıllarda faşizm akımı, 1900'lü yıllarda komünizm akımı başlamıştır. Türkiye'ye 70lerde gelmiştir.

0|0
    0|0
    • 70lerden itibaren mi olaylar başladı ? yoksa 77'den itibaren mi buradaki arkadaşlar kafamı karıştırdıda :S:.

• Onu bilmiyorum

• çok güzelsin ama bunu biliyonmu :))))))..

• 70'li yıllarda başlamış

0|0
    0|0
    • 70li yıllar türkiyenin en kötü dönemiymiş...Bide şimdiki gençliğin çogu 70li yıllara özenir nedense.

• peki o dönemdeki gibi mi giyiyosun ?

• dönem karışımı denebilir

• 1970 başladı ilk olarak.

0|0
    0|0
    • 10 sene mi sürmüş yani.

• Sanirim tek mantikli aciklamasi bu

• eklermisin lütfen arkadaşlık isteği gönderdim :D.

• 12 eylül 1980 de heralde...

darbe olmuş o yıllar :s

0|0
    0|0
    • ozaman darbe oldu olaylar dindi :)).

Erkekler Ne Diyor 5

• çok partili döneme geçişte ilk olarak kendini gösterdi fakat 1977-1980 yılları arasında yaşanan olaylar darbeye zemin hazırladı

0|0
    0|0
    • yani tamamen 70li yıllarda olaylar tavan yapmadı 77-80 arası tavan yaptı.

• aynen öyle 1977 de otorite ve siyasi boşluktan dolayı olaylar tırmanmaya başladı

• cok partılı doneme gecıste basladı. 1980 ler falan degıl yanı. ne zaman sag ve sol dıye bolundu o zaman catısmalar start verdı. 78 ler sadece tavan yaptıgı zamanlar

0|0
    0|0
    • yani 70 önceside mi çatışma vardı.

• benım aılemde o donemlerı yasadılar . dedımya o ara olaylar tavan yaptı ve sonunda darbe oldu. ama soru ne zaman basladı kavgalar . baslama tarıhı 1930 lar cok partılı hayata gecıs. olaylar en cok 78-80 arası

• Benim babamda yaşamış o olayları gitsin gelmesin diyor bidaha o dönem,hatta biz kars'lıyız babam diyor kars ozaman anarşinin en çok yaşandıgı illerden birisiylemiş yarısı ülkücü yarısı devrimciymiş karsın akşam 4ten sonra millet dışarı çıkamazmış diyor babam.

• Olaylar yetmişli yıllarda imiş ama hala daha zihinsel olarak bir bölünmüşlük var Türkiye'de. Boşuna demiyoruz siyasetin yeri olmamalı diye. En büyük bölücülük siyasettir bence.

0|0
    0|0
    • tamamda kaç 70li yıllarında hangi senesinde başlamış.

• 1978 gibi galiba

bende sögleyim Ülkücüyüm ama bu solcularla neden kavga onu bilmiyom ayni türk degilmiyiz bende sahip cikiyom atatürkün emanetine bende seviyom onu!?

0|0
    0|0
    • 3 sene mi sürmüş olaylar yukarıda birisi 1970 yazıyor.

• yani diyorum ülkücüler daha çok katliam yapmış devrimciler daha fazla ölmüş bu olaylarda diyorum..

• haa ola bilir ülkücüler nasildi türkes varkan biliyoruz adamlarin özel harekat timleri vardi diyarbakira giden. ama devlet eliyle ülkücüler daha cok asilmisdir o kenan evren pasanin dedigine bakma sen bi soldan asmis bi sag dan asmis, döverim lan ben o adami

• 1970 ten sonra başladı

0|0
    0|0
    • 1970den sonra mı yani mahalleler bölündü sagcılar ve solcular duvarlara yazı yazmaya başladı.

• dertlerin neymiş peki bu komünistlerle ülkücülerin?

• oku öğren kardeşim zamanında bizde okuduk öğrendik bunları

Yükleniyor...