Rusça öğrenen var mı ?

Arkadaşlar rusça öğrenmek istiyorum. Antalya'da yaşıyorum. Malum her sene buraya gelen Rus artıyor. Rusçayı bilen ya da öğrenen var mı ? Gerçekten çok zor bir dil mi ?

0|0
5|9

En İyi Erkek Görüşü

• hiç öğrenemem sanıyordum. ama üniversite zamanında azerbaycan'da gramer için fonoya gittim sonra özel ders aldım , bir süre de antalya'da otellerde çalıştım.

şu an yazabiliyor anlıyor ve konuşuyorum çok iyi seviyede değil konuşmadıkça da unutuluyor.

ama zor bir dil hala gramerinin %85 ini bilmem . vaktim de olmadı açıkçası. ama üzülme ruslarda bilmiyor gramerini :)

kogda zanimaetsya togda bivaet! yani.. çalışınca oluyor ;)

0|0
    0|0
    • Ruslarda bilmiyor grameri. Oldu başka ?

• Şöyle bir örnekle de açıklayayım. İlkokul mezunu birine Türkçe bir cümle yaz. cümlenin öğelerini ve fiilin yapısı nedir diye sor. sana büyük ihtimal cevap veremez. şimdi sen gramer bilmiyor bu diyebilirsin. rusların durumuda aynı böyledir. yoksa bir insan anadilinin gramerini bilemicek diye bişey olamaz. o konuşurken anadilini kelimeler ağzından akar gider. şu cümlede kelimeyi buraya sokmalıyım bu fiile şu eki koymalıyım diye düşünmez. senin tıpkı türkçe konuşman gibi.

• ben gramer derken dolaylı tümleç nesne zarf tümleci yapım eki çekim eki vs vs den bahsediyorum, türkçe konuşup da kaç kişi bunları tam anlamıyla biliyor? benim türkçe çok iyi olduğu halde türkçeden ful çakamıyorum, kaldı ki rusça bize göre ters bir dil, gramer bilmem 3 zaman var onları ve sonuna gelen ekleri bilirim, padej denilen ismin hallerini de bilmem ezberimde kalmış sadece. bunu ben demiyorum ruslar kendileri diyorlar. konuşmaya herkes konuşuyor ama anlat diyince anlatamıyorlar

Kızlar Ne Diyor 5

• rusca ana dilimdir(aslında ukraynaca ama ruscam daha iyi)

zor bir dil cunku alfabesi farklı :) hem ogretenden ogretenede degisiyor :D

1|0
    0|0
    • alfabesi işin en kolayı diye düşünüyorum. neden böyle dediniz anlamadım. hem ana diliniz rusçaymış. padejler falan zor deseydiniz anlardım da.

• wooho hmelnick :) ben mokılayiv'de doğdum burda yaşıyorum sen ukraynalı mısın yani ırkın ? neden türkiyedesin

• bılmıyorum buraya yerlesmis aile:D is imkanları vs sirket acmıslar burda boylede gitmis:D

• evet zor.. ben ukraynada doğdum .. ukrayncada rusçada biliyorum .. ukraynada yaşıyorum rusça güzel bir dil ama bir yabancı için konuşması zor gelir .. diye düşünüyorum ..

0|0
    0|0
  • oturup tek tek saç tellerini yolarsın sonra da saçlarım döküldü ne yapmalıyım diye soru sorarsın :-) şaka bi yana başta alfabeye alışman bile zaman alır sonra gramer gelir tamam hallettim dediğin anda kimse seni anlamaz çünkü vurgulu konuşman gerekir vesselam ronaldo 3488 e katılıyorum olayı ciddiye alma

0|0
    0|0
  • konusmasi zor degil. okumasi, yazmasi zor alfabeden dolayi. is dolayisiyla yazisma falan yapmayacaksan sikma canini ogrenebilirsin.

0|0
    0|0
  • Çat pat biliyorum, oda liseden kalma. Eh biraz zor bir dil.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• acaba diyorum, bu konuda biraz milliyetçi olmamız gerekmiyor mu? öyle ki, 3-4 yıldır türkiyeye tatile gelen şahsiyet, tek kelime türkçe bilmiyor, neden ; çünkü ihtiyacı yok.. bizimkiler hepsinin dilini öğrenmiş! arkadaşım, herifler memleketimize geliyor, onların öğrenmesi gerekir türkçeyi.. biraz dik duruş, lütfen!

0|2
    0|0
  • dişi eril kelime muhabbeti var, alışması zaman alabiliyor

bir de fiiler hafiften gıcık

bende de başlangıç seviyesi, hala ilerleticem

0|0
    0|0
  • İngilizceden daha kolay, yazıldığı gibi okunuyor.

0|0
    0|0
    • yazıldığı gibi okunmuyor çoğu sözler

• türkçede öyle ona bakarsan geliyorum demiyoruz geliyom diyoruz, ingilizcede ki gibi this'e dis demiyorlar en azından.

• evet kiril alfesi cok zor.. burda orenmen zor sureklı pratık yapman qerekıo.. oyuzden bıtane rus sevqılı yapman qerekıo.. ve senı sevmesı qerekıo.. ozaman sana ruscayı oretır.. burda orenmen zor..

0|0
    0|0
    • rusça sevgili kolay :) sitede türkten çok rus var zaten

• iste bıtanesıyle tanısıp senı sevmesını saqla.. o sana öretir.. onlar cok saqdık olurlar.. ılıskılerınde.. oyuzden sureklı pratık yapmadan örenemezsın ruscayı.

• İşyerine gelenler konuşuyor dobraveçer poprakate dobrowski falan diye acayip bi dil

0|0
    0|0
  • türkçeden kolaymış :D ama ben hiç yabancı dil öğrenemiyorum ya .. eğitim alsam belki öğrenirimde üşeniyorum :D

0|0
    0|0
  • Ben bizim ünide seçmeli yabancı dil olarak Rusça seçeceğim ve zor diyorlar.

Alfabesi farklı en basitinden.

Ama çalışırsan öğrenirsin yani.

0|0
    0|0
  • Dil dile değmeden dil öğrenilmez, Rusça hiç öğrenilmez :)

0|0
    0|1
Yükleniyor...