Yerçekimi niye kutuplarda daha fazladır?

ya video dinliyorum merkeze yakınlıgından dolayı diye ama hiç bişey anlamadım merkeze yakınlık flana biri açıklar mı cografya temeli sıfır :/

0|0
2|4

En İyi Erkek Görüşü

• Geoit şeklini duymadın mı hiç?

0|0
    0|0
    • duydum

• Ha işte dünyanin şekli o şekilden dolayı ekvator merkeze uzak kutuplar daha yakın oluyor. Tam küre değil yani.

• teşkkürler

En İyi Kız Görüşü

• Dünya'nın Şekli geoitir yani ekvatordan kutuplara gidildikçe merkeze daha çok yaklaşırsın. Dur şöyle anlatıyım bir mandalina düşün onu ortadan ikiye yarıp içine yuvarlak bir mıtlatıs yerleştirdiğini düşün eline bir demir parcası aldığında o mıtlatısa yakın olan yerde daha fazla cekim hissedersin Dünya'da kutuplardan basık olduğu için cekim orda fazla bulunur 😄

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• merkez kaç kuvveti yüzünden dünya oluşurken ekvator biraz daha uzak kalıyor merkeze çekim gücü yarıçapa bağlı kutuplar daha yakın merkeze onun için yer çekimi fazla

0|0
    0|0
    • merkezden kasıt ekvatormu greenwicmi burada

• @xXDeanWinchesterXx aynen zamanlama garip biraz kusura bakma yorgunluk var ufak hatalar yapıyorum bazen

• Önemli değil :)

• Dünya üstlerden biraz basık oldugu için

0|0
    0|0
  • Dünya kutuplardan batık yanlardan şişiktir bu yüzden kutuplar dünya merkezine daha yakındır.

0|0
    0|0
    • merkez ekvator mu greenwich mi o zmn bahsettgn

• Valla greenwich ne bilmiyorum ama bunun sebebi dünyanın tamamen yuvalark olmaması dünya aslında elips şekline benzer

• biliyom onu nyse tşkürler :D

Kızlar Ne Diyor 1

• ekvatorun yarıçapı daha fazladır. Yami merkeze uzunlugu daha fazla. Geoit seklinden dolayi

0|0
    0|0
Yükleniyor...