Bir insan kendini ne ile ve nasıl geliştirir?

İnsan kendini gerçek anlamda nasıl üst düzey düşünce gücüne çıkarıp farklı perspektiflerden bakar her şeye? Nasıl gelişir kitap mı deneyim mi acı mı? Bu konuyu tartışmak istiyorum ve buradan aldığım bilgileri değerlendireceğim ciddi mantıklı görüşlerinizi bekliyorum

Güncellemeler:
Daha cok cevap bekliyorim...
Cevaplar...
Var mı baska cevaplar...
Baska gorusler...

0|0
7|5

En İyi Kız Görüşü

• Kitap okumanın faydası var ama yeterli değil. "Bana kitap okudun mu diye sormayin kitap okumadim insan okudum" sozu bircok seyi anlatiyor aslinda. Hangi okula giderseniz gidin hangi kitaplari okursaniz okuyun insanlarla temas etmedilce kültürlü ve gelismis sayilmazsiniz.

0|0
    0|0
    • Guzel cevap. Insanlar kitaplar disinda farkli herseyle ugrasip zihnimizi yormakta eklenebilir

En İyi Erkek Görüşü

• bir insan için tanıştığı her insan, okuduğu her kitap, gezdiği her şehir, hatta uyandığı her sabah bir imkandır. ancak elbette ki tüm bunların bir öncülü vardır: eleştirel düşünmek.

insan öncelikle nasıl düşüneceğini öğrenmelidir.

günde bir kitap okumak, ya da her gün düzenli bir şekilde gazeteleri takip etmek insanı gelişmiş kılmaz. kendini geliştirmiş bir insan sorgulamayı bilmelidir, birazcık şüphecidir ve öğrendiği kaynağın dahi güvenilirliğini eleştirir.

sonuçta yazılan, söylenen her şey insan elinden çıkmadır. en bilimsel makale dahi temelinde bir yerde bir düşünce, bir taraflılık barındırır. bu yüzden dünya üzerindeki tüm kaynaklar en az insan kadar güvenilmezdir :)

türkiye eğitim sisteminde tarih dersi almış bir öğrenciyi düşünelim.
    türk tarih kurumunu daha açık bir dille tekrar isimlendiriyorum, türk taraflı tarih yazım kurumu :)

üniversite eğitimimiz sırasında, dersten önce hocamız bize küçük kağıt toplar verdi ve sınıfa atmamızı istedi. ders başladı, hocamız anahtar kelimeyi söyledi ve ben iki arkadaşım ile sınıfı kağıt bombardımanına tuttum. bu sırada başka bir arkadaşım şarkı söylemeye başladı. sınıftakiler çileden çıktı, hoca dersi durdurdu ve şöyle bir soru sordu.

size kim kağıt attı ve kaç kağıt attılar.

20 diyen oldu, 50 diyen oldu, 15 diyen oldu, benim kağıt attığımı farketmeyen oldu...

1 dakika önce yaşanmış bir olay hakkında bile ondan fazla izlenim ve yaklaşık 20 farklı sonuç çıktı.

gözlem yetenekleri insanlara gerçek sonuçlar sağlayamıyor.

gene farklı bir internet sitesi: http://www.thedogisland.com/photos.html

bu köpek sahiplerinin, tatile giderken köpeklerini yollayabilecekleri bir adanın sitesi. sitede lokasyondan tutun, ücretlendirmeye kadar bir çok veri sağlanmış. site güncel ve fotoğraflar ile desteklenmiş. ancak böyle bir ada yok. yalnızca amerika'da eğitim kurumlarına internet sitelerinin ne denli balon olduğunu öğretebilmek adına tasarlanmış bir internet sitesi :)

neyse çok fazla uzattım:
    tr.wikipedia.org/.../Ele%C5%9Ftirel_d%C3%BC%C5%9F%C3%BCnme

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Sudoku çöz. O beyin fonksiyonları geliştiriyor.

0|0
    0|0
  • kitappp

0|0
    0|0
  • Bir olayin butun yonlerini ele almakla baslayabilirsiniz. Sabit fikirli olmaktan uzaklasın doğayla ilgilenin mistik gucleri arastirin merakli olun :)

0|0
    0|0
  • Kitap oku

0|0
    0|0
    • Yetersiz sadece kitaplar..

• Fotograf ilginc bir cevap ama dusununce ayrintilari gormek acisindan cokta mantikli bunu deneyecegim tesekkurler

• kitap okuyarak bence

0|0
    0|0
  • sadece kitapla değil arkadaşlarınla konuşarak yeni insanlarla tanışarak yeni fikirler öğrenerek. kitap okuyarak gündemi takip ederek daha çok şeyler öğrenerek gelişebilirsin zamanla.

www.kizlarsoruyor.com/.../q3516323-bu-kisi-nasil-sizce-sizin-hoslanacaginiz-kisi-nasil-olmali-d
    benim sorumada bakmalısınız az yorum var :D

0|0
    0|0
    • Evet farkli bakis acisi olmali herseyi yasayip deneyimleyip okumaliyim yeni yeni farkli farkli herseyle

• kendini kasma zamanla zaten bunlar kendiliğinden farkında olmadan oluşacak şeyler sadece kitaplardan öğrenilmiyor her şey filmlerden gazeteden gündemden. biriyle muhabbet etmekten. herşey sana bir şeyler katar en küçük şeyler bile sana bir şeyler katabilir sen yeterki boş durma :)

• Iste aradigim cevap gizli olmasaydin seninle konusmak isterdim tesekkurler..

Erkekler Ne Diyor 4

• Tek ideolojin olsun ama her ideolojiyi oku. Kuranı kerimin ilk ayeti insanlık için büyük bir mesajdır 'oku' ama boş okuma yaradan rabbinin adıyla oku onun rızası için oku :)

0|0
    0|0
  • Okuyacaksin... Insan kelimelerle dusunur... Okuyup kelimelerin nasil kullanildigini ogreneceksin ve kendini gelisreceksin

0|0
    0|0
    • Okumak bana yetersiz geliyor baska yollarda olmali gercek öze ulasmaliyim saf dusunceye

• Kirk mantolu madonna dene... Belki tarzin odur... ya da cemile.. ya da mutluluk... bir tarzini bul once sonra yavas yavas skldigin kitaplarida okuyabilirsin

• Tamam cok saol

• her alanda kendini geliştirieblrsn zevkine göre seç

0|0
    0|0
    • Zevke gore ama ben her turlua cidan bakip gercek dogruyu ogrenmek anlamak istiyorum

• orası ayrı mesele tabi ki yaradının doğrusunu yapacaksın onun kurallarını aşmıyacak onun yasakladığı şeyleri yapmıyacak şekilde hedefler doğrular belirliceksin kendine

• Evt gelismek cok gelismek istoyorum herkesten herseden farkli ve dogru bilgiye ulasabilir olmak istiyorum

• Kitap çok önemli kardeş hayata bakış acın kelime dağılacağın falan gelişir yani

0|0
    0|0
    • Elbette ama tek kitap okuyarak olmamali bence farkli seyler yasayip gorupte farkli bakis acisina sahip olunabilir

• Zaten bir kere dünyaya bakış acın değişik olmalı geniş olmalı global olarak bakmak lazım

• Oyle olmali tabiki ama nasil neyle olacak bu onemli..

Yükleniyor...