Kürt düğünleri hakkında bilginiz varmi?

jajnanamamamamjjavqlqlamBzbzbsbsbsbahhajajajahH. .. .. . . c. . .. . . c.. . . .. .

0|0
7|14

En İyi Erkek Görüşü

• saat 8 de başlar 12 ye kadar aralıksız halay çekilir :D

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 13

• aslında yöreden yöreye değişir ben gelin damat fotografçısıyım ve düğün kameramanlıgıda yapıyorum, normalde iki gün sürer cuamrtesi aksama dogru başlar 11 gibi biter pazargünü sabah 9 gibi başlar aksama doğru 5 gibi biter halaylar tutulur başı var sonu yok misafirlere hizmet edilir suyundan çayından yemegine kadar her türlü hizmet yaparlar urfalılar hariç hemen hemen hiçbir yörede kolay kolay havaya felan silah sıkmazlar silah sıkanı hemen düğünden atarlar kadınları kızları yöresel kıyafetler giyerler düğünde kesinlikle alkol bulundurmazlar dışarıdan gelen misafirlere kalacakları yerler ayarlanır birkaç kesim harriç cok fazla düğünlerde davul felan çalmazlar sadece orkestra kimse düğünün ortasında oynamaz hani türklerde olurya biri ortaya cıkar hoplar zıplar digerleri bekler alkış çalar kürtlerde öyle şey yok herbir oyun tarzı saatlerce sürer bu anlattıklarım sadece kısa kısa yazdıklarım
    bana gelecek olursa nekadar uzun sürerse benim için daha iyidir kaset başı kamera ücretimi alırım oyüzden genelde kürtlerin düğünlerine giderim.

0|0
    1|0
  • 3 gün sürer ilk gün aksam 5 ten sonra cay verilir yemek verilir davul zurna calar oynamaya başlarlar saat 11 gibi biter ertesi gün sabah başlar cay yemek misafir agırlama kına gecesi günüdür ayrıca davul zurna hiç susmaz gelen gidenin en çok olduğu gündür aksam kınası olur takı töreni olur gece yerısına kadar dewam eder 3. günöğlene kadar sakindir öğlen yemek verilir sonrasında gelin almaya gidilir kafasının üstüne kaynanası eşikten girerken kuran tutar gelin gelir altından gecer ewe girer bir daha çıkamaz :) erkek tarafı böyle olur kız tarafıda boyna oynar durur hemen hemen aynı şeyler.

1|0
    0|0
  • hayır fsgsargsehsre

0|0
    0|0
  • valla hepsine sinir oluyorum özelliklerinde düğünlerinde pkk marşları felan söylüyorlar zafer işaretleri felan yaptıgında insan katil olası geliyor..

1|0
    0|0
  • Hayır yok

0|0
    0|0
  • Ne fark eder ki düğün düğündür

0|0
    0|0
  • sokagın anasını sKıyolar

0|1
    0|0
  • devlet bize bahmiy

1|0
    0|0
  • Ne saçmalıyorsun :)

0|0
    0|0
  • hele vela velvela

0|0
    0|0
  • evet burası batman kürt düğünleriyle iligili çok biliyorum da neyi merak ediyosun?

0|0
    0|0
  • çok var

0|0
    0|0
  • sabah 8de başlar gece 12ye kadar sürer, her türlü müzikte halay çekilir, 7 gün 7 gece devam eder. eskiden kürtlerin yoğunluklu olduğu bir mahallede yaşıyorduk ordan biliyorum :D

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Bildiğin düğün bizde çok çeşitli oyun havaları çalınıyor onlarda çoğunlukla halay çekiliyor normal dans falan ediliyor ama akraba değilsen ayıp karşılanır kına gecesi de aynı gelini çıkarırken para isteme de. halay hariç fark yok.

0|0
    0|0
  • Gitmedim hiç bilmiyorum

0|0
    0|0
  • çok gürültülü bunaltıcı

0|0
    0|0
  • zılgıt çalıyorlar sürekli halay çekiyorlar :D

0|0
    0|0
  • Çok hareketli

0|0
    0|0
  • Çok gürültülü eğlenceli oluyor, sabahtan akşama kadar sürüyor bildiğim kadarıyla.

0|0
    0|0
Yükleniyor...